Статьи

➤ Отстранување на Fukorcin од кожата, а исто така и за бришење од различни површини и предмети во куќата

 1. Зошто Fucorcin е толку тешко да се чисте
 2. Подобро е да се мие фукуртин од лицето
 3. Како бањата ќе помогне да се отстранат трагите од Fukortsina
 4. Како да се отстранат дамките од Fukortsina со деликатна кожа на детето
 5. Како да се мие телото на возрасен
 6. Како да ги миеш забите и косата
 7. Како да се ослободите од дамки на апарати за домаќинство и за внатрешни работи
 8. Отстранување на Fucorcin од облека и мебел
 9. Чистење на подот
 10. Како да се мие водоводот
 11. Корисни совети: што да се сеќавам кога ќе се ослободите од дамките од фукуртин

Како и што да се исчисти Фукорсин

Како и што да се исчисти Фукорсин

Секој кој го употребил фукуртин, барем еднаш ги знае светли траги од боја на фуксија кои остануваат на кожата или во внатрешноста. И ако алатката падне во рацете на бебе, може да изгледа дека е полесно да се прават поправки отколку да се ослободат од дамки. Не брзаат да итно нареди тим на сликари, plasterers. Постојат едноставни и прифатливи начини да помогнете во отстранувањето дури и на најстариот загадување.

Содржината

 • 1 Зошто Fukortsin толку тешко да се чисте
 • 2 Подобро е да го измиете фукуртин од лицето
 • 3 Како да се отстранат дамките од Fukortsina од деликатна кожа на дете
 • 4 Како да се измие телото на возрасно лице
 • 5 Како да ги миеш забите и косата
 • 6 Како да се ослободите од дамки на апарати за домаќинство и внатрешни работи
 • 7 Корисни совети: што треба да се запамети кога ќе се ослободите од дамките од фукуртин

Зошто Fucorcin е толку тешко да се чисте

Оваа дрога совршено се справува со дезинфекција на абразии, рани и болни пустули, на пример, со сипаници. Се состои од фуксин, анилинска боја со антифунгални својства, што му дава на Фукорина виолетова малина. Поради својата светла боја, лекот се нарекува и Кастелани.

Пред да ги отстраните дамките од кожата, внимателно проверете ја неговата состојба. Ако штетата не е излечена, Fukortsin не може да се отстрани.

Подобро е да се мие фукуртин од лицето

Кожата на лицето е потенка отколку на телото. Затоа, тоа бара особено внимателен став. За да го прочистите, користете:

 • Шминка смена. Методот не е многу брз, туку е еден од најбезбедните. Нанесете козметичко млеко или лосион со памук на бојадисана површина. Повторете го акцијата неколку пати со пауза од еден или два часа. Во текот на денот, местата бледнеат и одат.

  Во текот на денот, местата бледнеат и одат

  Со помош на смена на шминка, можете безбедно, иако не многу брзо, да ги отстраните трагите од фукуртин од кожата.

 • Витамин Ц. Се продава во било која аптека. Користете го готовиот прав или здроби ги вообичаените таблети (2-3 парчиња) во лажичка, а потоа истурете ја зовриена вода и оладете на собна температура. Намалете го сунѓер или памучна волна во растворот и избришете ја контаминираната кожа.

  Намалете го сунѓер или памучна волна во растворот и избришете ја контаминираната кожа

  Витаминот Ц добро се справува со траги од Fucorcin на лицето

 • Сапун. Користете сапун за домаќинство или сапун за бебиња. Бришење на ренде, распуштајте ја со топла вода, намачкајте ја памучната рампа во алатот. Постапката ќе треба да се повтори 10 до 20 пати.

  Постапката ќе треба да се повтори 10 до 20 пати

  Со чувствителна кожа за да ги избришете трагите на фукурсин можно со користење на раствор на детски сапун

 • Крем, вазелин или сончогледово масло. Масната значи добро да ги отстрани светлите црвени точки од горните слоеви на кожата. Нанесете го избраниот агент на лицето и оставете го пет минути да апсорбира. За да се забрза процесот лесно се масира. По натопување, отстранете го остатокот со мека крпа за да не ја иритирате кожата. Повторете ако е потребно.
 • Сок од лимон Користејќи памук, ставете го на дамки. Не ја нанесувајте кожата премногу: може да ја оштети деликатната кожа на лицето.

  Не ја нанесувајте кожата премногу: може да ја оштети деликатната кожа на лицето

  Користејќи сок од лимон, не си ги истријте силно

 • Производи содржат алкохол: колонска вода, календула тинктура, салицилен алкохол, водороден пероксид. Тие се поагресивни, па примени ги со минимално загадување на кожата на лицето. Делувајте како со креми и сок од лимон.

  Делувајте како со креми и сок од лимон

  Избришете ги црвени дамки од кожата може да бидат средство засновано на алкохол, на пример, тинктура на calendula

 • Аспирин. Таа е уште поагресивна од претходните, затоа користете ја со голема грижа и само во отсуство на алергија. Растворете 10 таблети во мала количина на вода, навлажнете рампа за памук во добиениот раствор, нанесете ја на дамки 5-10 минути: тоа ќе ја изгуби бојата. Ако ефектот не е постигнат во исто време, повторете ја постапката.

  Ако ефектот не е постигнат во исто време, повторете ја постапката

  Аспиринскиот прав (ацетилсалицилна киселина) разреден во топла вода се користи за чистење на кожата на траги од Fucorcin.

 • Како бањата ќе помогне да се отстранат трагите од Fukortsina

  Пареата кожата ги отвара порите и го раздвојува горниот епител, каде што е концентрирана бојата на фуксин. Ако е можно, лечи се на пријатна и корисна процедура за бања, при што ќе се ослободите од флеки и ќе го лечите вашето тело. Подобрување на ефектот на употреба на меки чистење на лицето.

  Ако не можете да ја посетите сауната, го испарувате лицето преку жешка пареа. Наместо вода, направи камилица лушпа за да го забрза процесот.

  Како да се отстранат дамките од Fukortsina со деликатна кожа на детето

  Кај бебињата, кожата се обновува побрзо отколку кај возрасните. Соодветно на тоа, трагите од него исчезнуваат многу порано. Експертите не препорачуваат триење чувствителна детска кожа без итна потреба.

 • Нанесете бебешко масло или крем на обоената површина, оставете го маслото 3-5 минути, а кремот за 10 минути. Потоа отстранете го остатокот со подлога за памук.
 • Хлорхексидин и топла вода се мешаат во еднакви пропорции и нежно се однесуваат на кожата.
 • Разредете водород пероксид со вода (1: 1) и третирајте ја контаминираната кожа.
 • Процедурите се дизајнирани за лесни ефекти, така што тие може да се повторат два или три пати се додека бојата исчезне целосно.

  Водород пероксид разреден со вода во сооднос 1: 1 е добар начин да се отстранат трагите на Fucorcin од деликатна бебешка кожа.

  Како да се мие телото на возрасен

  Ако не ја допрете обоената површина, бојата ќе почне да исчезнува по една недела. Средствата со кои лекот се мие од лицето или кожата на детето, исто така, може да се користат за чистење на дамките на телото. Кожата на телото на возрасно лице е поотпорна на иританти отколку на лицето и рацете. Затоа, можете да се обидете да примени повеќе моќни алатки за него.

 • Фукуртин може да се раствори во алкохол . Намалете го подлогата за памук во неа, нанесете ја на дамки и оставете 10 минути.
 • Измешајте 3 делови од водород пероксид со 1 дел од амонијакот. За да се омекне, додадете го добиениот раствор малку растително масло или крем за бебиња. Нанесете на подлога за памук или завој, а потоа нанесете ја на насликаната површина 3-5 минути.
 • Нанесете мешавина од сапун за перење и водороден пероксид или тинктура на календула во сооднос од 1: 1 со кожата со мека четка, лесно изтријте и исплакнете.
 • Свеж сок од лимон, сода за пециво и 3% минерална пероксидна мешавина во еднакви делови, нанесете со подлога за памук и исплакнете со топла вода.
 • Земете два дела на пероксид и еден дел од амонијакот и нанесете на подлогата за памук на кожата. Составот на најагресивни од сите погоре, така што може да се исуши кожата. За да омекне, додадете малку течен сапун или гел за туширање.
 • За да омекне, додадете малку течен сапун или гел за туширање

  За една недела, светлоста на местото од Фукорсина постепено ќе почне да се намалува.

  Како да ги миеш забите и косата

  Ако шампон или паста за заби не се справи со дамки од Fucorcin на косата и забите, користете докажани народни рецепти.

 • Нанесете мешавина од водород пероксид и сода во четка за заби и обработете го емајлот.
 • Измешајте ја сода бикарбона со мала количина на вода и нежно се однесувајте на забите, нежно масирајте и исплакнете со вода.
 • Се меша амонијак и маслиново масло во сооднос 1: 2 и се нанесува на косата. Оваа алатка има минус - непријатен мирис. Ако нема маслиново масло на рака, може да земете зеленчук.
 • Додадете сок од лимон (1 лажичка) до шампон, нанесете на валкани влакна. Методот нема да работи за оние кои ја бојат косата во темни бои, бидејќи сок од лимон може да ги осветли.
 • Методот нема да работи за оние кои ја бојат косата во темни бои, бидејќи сок од лимон може да ги осветли

  Како да се отстранат трагите на фукорин од забите

  Како да се ослободите од дамки на апарати за домаќинство и за внатрешни работи

  Отровната розова боја шема, која исто така е веднаш еродирана, не е толку лесно да се измие од линолеум, апарати за домаќинство, мијалници, теписи, мебел, облека. За секој случај има свој начин на прочистување.

  Отстранување на Fucorcin од облека и мебел

  Можете да користите алатки со агресивни компоненти.

 • Хлорот и супстанциите кои содржат хлор се наједноставниот и најефективниот метод. Така што ткаенината не губи боја заедно со дамки, почнете со слаб раствор. Доколку материјалот реагира нормално, ја зголемува концентрацијата. Повторете ја постапката во интервали од неколку часа додека не се исчезнат спотови.
 • Намалете памук во ацетон и избришете ја контаминираната површина.
 • Спроведување на натриум сулфит во прав на контаминираното место, добро протресете и веднаш исплакнете со вода. Не го оставајте агентот на ткаенината долго време.
 • Кислородниот белинец, како и прашината за исчезнување, е погоден за бели и многу лесни работи. Употребувајте според инструкциите.
 • Мешавината на амонијак и сапуни ги бришам дамките додека не се исчистат темелно.
 • Чистење на подот

  Ако подот е поплочен, нема да биде тешко да се исчисти со користење на конвенционални алатки. Потешко да се чисти линолеум или паркет. Но, за такви случаи има адвокатски народни рецепти.

 • Мравка алкохол е идеално решение за уништување на дамки на линолеум. Истурете на загадена површина, почекајте 20-30 секунди, измијте. Повторување обично не е потребно.
 • Средство за отстранување на гел. Нанесете рампа за памук на контаминираната површина и истријте додека не исчезнат.
 • Салицилова киселина (2%). Достапно во аптеките. Точката на прскање исчезнува за 5 секунди, за големи области препорачуваме да инсистираме на една минута.
 • Прашок за перење. Силно пена, се стави на дамка, исплакнете по неколку минути. Погоден за свежи дамки.
 • Влажно подлога за памук навлажнета во ацетон, истурајте ја сода на врвот и лесно да се фаќа. Внимателно отстранете ги остатоците. Ако ацетон не е на дофат на раката, можете да користите вотка.
 • Ако ацетон не е на дофат на раката, можете да користите вотка

  За прочистување на трагите на фукортина линолеум, користете мравјан алкохол

  Како да се мие водоводот

  И покрај навидум леснотијата на чистење, во пракса, отстранувањето на корозивната боја од мијалник или бања е малку полесно отколку од кожата. Ќе ви помогне:

  Кога користите силни производи, користете гумени ракавици. Не заборавајте внимателно да ги отстраните остатоците од искористените средства.

  Корисни совети: што да се сеќавам кога ќе се ослободите од дамките од фукуртин

  Размислете за следниве нијанси за да не им наштети на кожата или предметите за домаќинство:

 • Методите за отстранување на фукортин од различни површини не се погодни за жива кожа. Без оглед на тоа како изгледаат сигурни и безбедни методи, неопходно е јасно да се разликува ефектот врз живиот организам и на неживата природа.
 • Опасно е да се одложи времето на изложување на производот со тенденција на алергии. На првиот знак на неа веднаш контактирајте со лекар или ветеринар ако реакцијата се случила кај вашето домашно милениче.
 • Не обидувајте се сами да ги менувате состојките на рецептите. Новата компонента во составот на вообичаените средства може да доведе до неочекувана хемиска реакција.
 • За да не ја оштетите ткаенината, пробајте го избраниот метод на мала загадена површина. Ако сè е во ред, можете да одите на големи места.
 • По чистење, проверете дали сте го исчистиле производот. Ако го оставите реагенсот на ткаенината, тој ќе продолжи да делува и може да предизвика промена на бојата и дури и потенки влакна на материја.
 • За подготовка на мешавини, користете стакло или чанар.
 • Пред употреба, било кој од производите за деца треба да се тестира на мала површина на здравата кожа на детето.
 • Денес, на полиците на аптеките често се наоѓа безбоен фукуртин. Всушност, не е инфериорен во однос на оригиналната верзија на лекот, и не остава трага зад себе.

  Опишаните совети ќе помогнат во отстранување на ефектите од употребата или безгрижното ракување со растворот на Fucorcin. Користете со претпазливост сите средства за чистење на кожата на лицето и телото, особено децата.

  Извор на

  Новости

  Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
  Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

  Магазины Вильнюса
  Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

  Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


  Шоппинг
  Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

  Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
  В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

  Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
  Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

  Шоппинг в Лос-Анджелесе
  Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

  Шоппинг в Венеции
  В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

  Шоппинг во Вьетнаме
  Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

  Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
  Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

  Адрес:
  пр. Пушкина 16

  Телефоны клуба:
  056-79-000-37
  099-078-90-99
  067-689-07-01
  093-403-17-02

  Режим работы:
  ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

  Следите за нами: