Статьи

А-силуета здолниште шема за почетници: чекор по чекор инструкции со описи, земајќи мерења, изборот на ткаенина и должина

 1. Модел Опис
 2. Шаблон здолниште-трапезоидно чекор по чекор
 3. Алгоритам за изградба на трапезоидна здолнична шема "од нула"

Мода е цикличен. И денес, предмет на соништата на модата од 60-тите години на минатиот век - здолништето на А-силуета уште еднаш се враќа во гардероба на убави дами. А-линија здолништа - Ова е еден од најпопуларните модели, кој одговара на речиси сите.

Модел Опис

А-линија здолниште е трапезоиден, малку разгореа модел. Дури и почеток марамист може да шие таков модел. Едноставно намалување на производот е максимално откриено при изборот на следниве нијанси:

 • ткаенини - монофони или повеќебојни, монохроматски или со светло печатење;
 • текстура - светлина и проѕирен, кадифе и твид, кожа;
 • декор - џебови, чипка, светло печатење или апликација;
 • положба на половината - на колковите, со високо или ниско слетување;
 • должина - мини , миди , макси .

А-линија здолниште е модел без tucks. Пикадовите се бројат, но нивното решение "влегува" во одблесокот. Само лупењето започнува од колкот.

Одблесокот може да се изрази силно, формирајќи убава збира , и може да биде прилично мал. Во вториот случај, трапезоидот не е толку изразен.

Во вториот случај, трапезоидот не е толку изразен

Таквите модели со правилен избор на должина и се вклопуваат во половината се скоро сите фер секс. Страшните мини-куќи се вклопуваат во долги нозе девојки кои би сакале да додадат волумен на колковите. Миди опцијата е добра за лабава канцеларија кодекс на облекување или за создавање на романтичен изглед. Покрај тоа, ова здолниште здолниште здолниште ќе се скрие полн колковите и нагласете го елегантен појас (дури и ако воопшто не е видлив во друга облека). Макси-должина понекогаш крие раст, па затоа се препорачува да носат високи дами. Општо земено, правилно избраното здолниште од A-линија ќе им помогне да ја сокријат дополнителната јачина на звукот и да ја додадат. Главната работа е да се земат предвид пропорциите на телото.

А-линија здолниште е омилен кај модните дизајнери. Ова беше особено забележливо во најновите модни ревии.

И оној кој следи мода ќе забележи дека А-линија кожа здолниште е нешто што мора да се појави во гардероба.

Шаблон здолниште-трапезоидно чекор по чекор

Повеќето здолништа се моделирани врз основа на основните обрасци. прав здолништа . Откако сте направиле модел-основа, лесно можете да изградите а-линија здолниште.

Изградбата на моделот започнува со фактот дека од екстремните пониски точки на пикадото, ќе треба да ја спуштите нормално на крајна линија. Исечете ги половините здолништа по должината на овој нормален дел. Пикадовите исто така се исечени. Како резултат на тоа, секоја половина е поделена на два дела, лента.

Следниот чекор ќе биде обединувањето на половините на линиите по стрелите. Свиткањето се крие, со што се формира раскол.

Твиките во предните и задните половини на здолништето се различни. Затоа, еден од нив (обично грбот) не е целосно затворен, туку само ширина на потполнувањето од другата (предна) половина. Ова е направено така што страничниот слој "не се движи надолу", а ширината на дното се совпаѓа во двете половини.

Алгоритам за изградба на трапезоидна здолнична шема "од нула"

Во случај да нема основен модел на директно здолниште, ќе биде малку потешко да се моделира трапез. Впрочем, прво треба да се изгради основен модел, а потоа да се продолжи со формирање на А-силуета.

За да изградите шема, треба да го отстраните следново мерења : појас на половината (OT), висина на колкот (WB), хип дебелина (ON), должина на производот (CI).

 1. На хартија, поставете вертикално одреден дел што е еднаков на разликата: WB-1 cm.
 2. Од горната точка на сегментот, поставете вертикално сегмент еднаков на должината на производот.
 3. Три точки се добиени. Од добиените височини, извлечете хоризонтални линии надесно. Овие ќе бидат половината, колкот и дното линии.
 4. Од горната точка надесно на ниво на половината, издвете растојание еднакво на: OFF / 4 + 2.
 5. Слично на тоа, издвои на ниво на колк, еднаква на една четвртина од обемот на колковите.
 6. Од добиената точка, онаа на колковите, ја ставате нормално надолу кон дното.
 7. Врати се на новата точка на колкот. Ставете надесно по линијата на колковите сегмент еднаков на сумата: RP / 4 + 1.
 8. Преку формираната точка, нацртајте нормално до половината и надолу. Треба да биде правоаголник.
 9. Од екстремната горна десна точка, се остава настрана лево растојание еднакво на збирот на OT / 4 + 4.
 10. Поврзете ги точките на половината (двата во средината) со точка на ниво на колковите со мазна искривена линија.
 11. Од најлевата точка на линијата на половината поставена настрана на десната 8 см. Ова ќе биде центарот на навиката (CV).
 12. Од CV долу, држете го нормално. Сегментот треба да биде 10 см.
 13. Од биографија поставена настрана 1 см десно и лево.
 14. Направи стрела на предната половина на здолниште.
 15. Повторете ги чекорите 11-14. Само сегментот треба да се одложи од најлевата точка на половината. Норматурата ќе биде еднаква на 12 см, а од центарот на подвитката на десно и лево треба да се одложи за 2 см.
 16. Од екстремни горните точки на половината линија, издвои 1 см долу.
 17. Од долниот дел на пресекот на двете половини на здолниште, одделете 2 сантиметри налево и надесно.
 18. Поврзете ги сите точки со прегледот на правоаголна шема на здолниште. Внимавајте на мазни линии.
 19. Исечете ја основата на моделот.
 20. Од долните точки на пикадо, нацртајте нормална и пресечете ги обрасците на половините по оваа линија. Пикадото исто така треба да се намали.
 21. Модел на предната половина на здолниште. Ширење на ленти со поврзување на навивам.
 22. На задната половина на моделот, лентите нема да бидат целосно поврзани. Мора да оставите мала растојание за навивам, така што изгореното дно е еднакво на одблесокот на предната половина од моделот.
 23. Конечно, за да се формира поизразена силуета на трапез, одвоени се 3 сантиметри од надворешниот раб на моделот по долната линија.
 24. Кружете го финалниот преглед на моделот.
 25. Моделот е подготвен, можете да одите на сечење и шиење.

А-линија здолниште е мора да има од тековната година . Таа е многу популарна, бидејќи таков модел не може да му се допадне, бидејќи се вклопува во скоро сите, апетитувајќи ја "цртање" на женската фигура, што го прави елегантен и лесен.

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: