Статьи

Адаптација писе. Или маче во нова куќа

Вие сте планира да купи или едноставно купи кучен кутлин маче ? Тогаш нема да болите да читате за адаптација на маче во новата куќа .

Мачето ќе мора да се навикне на сè во новата куќа, работи, звуци и мириси, за да не се плаши од нив во иднина, да се навикне на вас и "вашата рутина Мачето ќе мора да се навикне на сè во новата куќа, работи, звуци и мириси, за да не се плаши од нив во иднина, да се навикне на вас и вашата рутина   на денот на денот ". Ова се нарекува адаптација . Многу мали мачиња не се плашат од речиси ништо, што значи дека во овој период миленичето треба да добие колку што е можно повеќе искуство. Повеќето мачиња се премногу испитувачки, па затоа осигурајте се дека мачето е безбедна кога ја истражувате областа.

Мачето мора прво да проучува само една соба и да разбере дека ова е неговата куќа. Собата треба да содржи чинија со храна за која тој бил навикнат (да научи за тоа од одгледувачот), сад со вода и сад за тоалет, што веројатно наскоро ќе почне да бара.
Седнете на колибите до превозникот и тивко го нарекувате маче од името на кое тој се навикнал. Сигурно тој во исто време мрмори. Одговорете му со тивок, смирен глас на кој мачето брзо ќе се искористи.
Штом мачето се осмелува да излезе од превозникот, тоа значи дека го надмина првиот страв. На почетокот, сепак, тој полека и внимателно ќе лази на стомакот и кријат под софа или гардероба, но ова е нормално однесување на мачка во нова, непозната средина. Не дозволувајте прв пат да маче други миленичиња и деца.
Мачето треба да се навикне на вас. Удирајќи го, играј и разговарај со него - тогаш тој брзо ќе се појави и ја зајакне довербата и љубовта кон новиот сопственик.
Забелешка Не заборавајте дека мачето сега ќе те следи по петиците, ќе тече под нозете, ќе се искачи на тебе, не сфаќајќи дека затворените врати може да бидат смртоносни за него. Многу внимателно се движи низ собата. Таквото мало суштество од чиста љубопитност може да биде во најнепријатната ситуација, така што постојано да го гледате.
Физичкиот контакт е многу важен за да се воспостави пријателски однос со вашата мачка. Ако ја земете мачката во вашите раце или ја носите, треба да му дадете можност да ја заземе позицијата во која се чувствува најудобно и да разговара со него со смирувачки тон. Немилосрдните и неподносливи мачки се многу ретки. Обидете се да се разбере она што вашата мачка го сака, каков вид внимание знаци сака - гребење зад увото, галејќи ја главата, чешлајќи го стомакот. Земете ја вашата мачка во ваши раце само кога таа го сака, никогаш не употребувајте сила и не прави ненадејни движења кои ја исплашат.
Места што може да се пеглаат:
Гради и уши
Некои мачки сакале да се погалат на градите и изгребани зад ушите.
Врат и назад
Релаксирана мачка ќе ја сака кога ќе го врти вратот и грбот.
Стомакот
Не го пеглате стомакот на мачката и задните нозе ако не сте сигурни дека таа го сака.
Раководител
Повеќето мачки сакаат кога сопственикот ги врти главата.
Мачето мора прво да проучува само една соба и да разбере дека ова е неговата куќа Проверете кај одгледувачот или претходниот сопственик на маче, на каква диета се навикнати (број на храна на ден, јасно измерени дози или "слободни" делови, каква храна добила маченицата). Ако сакате да ја промените својата исхрана, треба постепено да ја менувате транзицијата во текот на една недела. Постепената транзиција ќе го намали ризикот од истенчување на столицата или дијареата, што е многу опасно за здравјето на маченото .
Никогаш не му давајте храна од вашата маса, како што го учат да моли и крадат. Покрај тоа, може да предизвика нерамнотежа во исхраната, а подоцна и - дебелина.
Секогаш бидете сигурни дека маче има свежа вода, и дека тој има можност тивко да јаде.
Првата поделба, првото запознавање со осаменоста, првата ноќ може да биде многу тешко за вашето ново милениче.
Пред сè, треба да одлучите: дали сакате вашиот маче да спие со вас или дали сакате да имате сопствена спална соба? Ако дури и не мислите дека мачето може да спие со вас, мора да бидете непопустливи од првата вечер. Обично се потребни 3-4 дена за изучување.
Ако сте купи маче , морате да го прашате претходниот сопственик дали бебето е обучено за користење на тоалетот. Како по правило, два месеци маче веќе е навикнати на мајка-мачка да биде чиста. Треба да го откриете брендот на филер, на кој тој бил навикнат и да го купи истиот послужавник. Може да земете малку филер од бањата, која ја користел порано. Познатиот мирис ќе му помогне на мачето правилно да се движи кон новото место.
Мачето е мала и неискусна , и прво мора да бидете сигурни дека тоа го прави својот бизнис во послужавник. Штом бебето почнува да се губи, фино допирајте ги шепите, сквотот, копајте на погрешно место, однесете го во тоалетната кутија и уверете се дека се користи. Пофали го, галате.
Ако мачето е "погрешно", не го карајте. Темелно измијте го валканото место и избришете со оцет (не можете да користите амонијак, белило, терпентин). Во продавниците за миленичиња продаваат специјални неутрализирачки мириси, тие се многу лесни и не-токсични. Не можете да го исплашите бебето, мора да покажете трпеливост и упорност.

Како да научиме маче за користење на уредот за острење на канџи
Неколку пати на ден го носат мачето на местото, особено по спиење. Кога мачката се буди, тие прво се удават и "ги изостриат" нивните канџи. Од истата причина, ставете ја лентата поблиску до спиење.
Секој пат кога мачето почнува да гребе со тепих, мебел или ѕид, застанете и преместете ја на работното место. Избришете ја болларната кошара (кошара) - мирисот ќе го привлече маче.
Поттикнете го мачето за примерно однесување, и ако го карате, немојте веднаш да го носите на постот. Бар треба да предизвика бебето само пријатни чувства.
За време на периодот на тренингот, местата што мачката се обидува да ја изгребе мора да бидат затворени. За оваа цел, погоден траен филм, пластична, леплива лента (мачки не сакаат лепливи предмети).
Можете да тријте проблематичните области од портокалови кора, и ако ја напуштите куќата, тогаш врзете ја кората до гребење.
Најсилниот крик "Фу!" Или "Не!" Треба да биде најтешка казна за маче. Бидете доследни и упорни.

Мачките на расата Курил Бобтаил се многу мобилни и активни . Што можеме да кажеме за мачиња Курил бобта .... Мачиња се хиперактивни. Затоа, мора да се грижите дека маче има простор каде што можете да играте, да се качуваат и да скокаат. Добар висок kogtetochka (купени во продавницата, и подобро направено со свои раце (толку побезбедно, и имаат фантазирани, ќе го направи тоа Мачките на расата Курил Бобтаил се многу мобилни и активни така што совршено ќе се вклопи во вашиот ентериер)) ќе биде најдоброто и најсоодветно место за активни игри, да се испрскаат вишокот енергија и да се избегнат гребнатини на места кои не се поставени.

Среќно со ваш избор! Нека ти и твојата избрана маче си оди добро. Главната работа е да го сакаш вашето домашно милениче и да се сеќаваш - без оглед на тоа што ке го одбереш, земајќи го тоа што си одговорна за тоа!

"Ние сме засекогаш одговорни за оние кои биле скротени" (Сен-Егзипери)

.

Секој што го купил писе во нашата курилска киборгалка "Star of the Kuriles" целосна консултантска поддршка од моментот на резервација на маче и преселба во вашата куќа, до ........ (до бесконечност) на континуирана основа. Пред бебето да се движи кон вас, ќе ви кажеме сè: што сака, како сака да спие, што сака да свири, какви се неговите навики во исхраната ....

Можете да изберете мачка за пушач за купување во делот " Мачиња за тебе "

Пред сè, треба да одлучите: дали сакате вашиот маче да спие со вас или дали сакате да имате сопствена спална соба?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: