Статьи

Бујна омлет: 9 рецепти со млеко и јајце во рерна и тава

 1. Вкусен мелен омлет - класичен рецепт
 2. Бујна омлет со млеко и јајце и сирење - рецепт во рерната
 3. Омлет со млеко и јајце прекрасен - рецепт на тавата
 4. Омлет со млеко и јајце - рецепт во рерната како во градинка
 5. Совршената омлета во рерната - бујна и воздушна
 6. Како да се готви омлет во микробранова за 5 минути
 7. Како да се готви бујна омлет во бавен шпорет
 8. Омлет со млеко, јајца и колбаси во тава
 9. Може ли да направам омлет без млеко или вода?
 10. Највкусни омлет со печурки - Видео рецепт - домашно јаде многу брзо

Секој во својот живот барем еднаш го пробал ова деликатно јадење. За прв пат, кога уште беа млади во градинка, тогаш, сигурно, во училиште и во зрел живот. Дали мислите дека е лесно да се направи омлет со млеко и јајце? Всушност, тоа не е толку едноставно како што изгледа.

И ако со свои раце одлучувате дома за да се "заразат" со бујна омлета и да се фалат за домаќинството, каков занаетчија си, тогаш си дојде на вистинското место. Денес решив да покажам како правилно и лудо да направам омлет: класичен, во рерна, во тава, во микробранова печка и во бавен шпорет и друг рецепт како во градинка.

Вкусен мелен омлет - класичен рецепт

Вкусен мелен омлет - класичен рецепт

Традиционално, омлет е направен од млеко и јајца. Обично ова јадење е многу популарно за појадок. И ние нема да задржуваме и ќе направиме класична верзија на омлет за појадок, односно на брз начин. Тоа е многу едноставно!

Состојки:

 • Пилешки јајца - 4 нешта,
 • Млеко - 100-120 мл.,
 • Зачини и сол по вкус
 • Масло за пржење (претпочитам мешан зеленчук со крем).

Рецепт за готвење:

Пресече јајца во посебна сад и почнете да тепате додека не се изедначи. Додека тепа, сол и бибер.

Додадете го млекото и продолжете да го тепате.

Потоа истурете ја течната маса во тава загреана со масло. Затоа пржете 2-3 минути и затворете го капакот додека не го направите.

Тука за вас: омлет од млеко и јајца е подготвен според класичниот рецепт!

Бујна омлет со млеко и јајце и сирење - рецепт во рерната

Бујна омлет со млеко и јајце и сирење - рецепт во рерната

Најчесто, кога веднаш ќе ја затворите тавата со капак, добивате бујна омлет. Тоа е, не треба да почекате 3 минути и потоа да затворите, но веднаш. И уште една тајна - можете да додадете мал дел од сода бикарбона во мешавината. И втората тајна - треба да размахвате со размавта, а не миксер. Значи масата се покажува како воздушна, со пена - по потреба.

Ајде да готвиме прекрасен омлет со млеко и јајце во печката!

Производи:

 • Сите исти тестиси - 5 парчиња
 • Млеко - 250 ml.,
 • Тешко сирење - 100 грама,
 • Сол
 • Па, малку зеленило за декорација.

Размазајте јајца до подготвени. Истурете ги млекото за нив, со мешање.

Сирење решетки на парична казна ренде и се прелива во јајце-млеко маса. Лесно сол. И повторно малку победи.

Зелените можат да бидат ситно сецкани сега и истури во подготвената маса, или може да се декорираат по рерната со повторно служат - како што сакате.

Рерната е веќе вклучена и загреана до 180 степени. Време е да се пржи! Истурете во контејнерот за печење и во рерна 15-20 минути.

Овде имате бујна омлет со млеко и јајце.

Ако сакате да го насладите садот, направете ја повеќе хранлива, тогаш во вакви случаи додавам колбаси или колбаси.

Послужете со зеленчук е пожелно, но може да ви се допадне.

Интересно:

 1. Крем сирење од сирење
 2. Што да се готви за вечера вкусна и брзо
 3. Земјоделски компири во рерната

Омлет со млеко и јајце прекрасен - рецепт на тавата

Омлет со млеко и јајце прекрасен - рецепт на тавата

Најчестиот рецепт за правење бујна омлет е во решетка. Минимално време, но резултатот е одличен. Веќе дадов пример за класичен рецепт погоре, па сега ќе додадам повеќе зеленчук (краставици и домати) на горенаведените производи и малку месо, ако можам да кажам така, колбаси.

Производи:

 • Исто како во класичната верзија
 • Домати - 2 средни,
 • Краставици - 1,
 • Колбас "лекар" - 200 грама.

Го повторуваме процесот на готвење според традиционалниот рецепт: победиме јајца, истурете го млекото, победиме и измешајте.

Во оваа фаза ние ќе го подготвиме зеленчукот - рудник, чист, исецкан фино (не ми се допаѓаат големи парчиња, ако ви се допаѓа некој што може да го пресечете на половина). Исечени домати и краставици во рефус и сол.

Ткаенината веќе извртува од растопена маст (путер). Истурете во речиси бујна вкусна омлет. Останува да чека околу 10 минути.

Малку се лади и јавете се на појадок на нашето домаќинство.

Омлет со млеко и јајце - рецепт во рерната како во градинка

Омлет со млеко и јајце - рецепт во рерната како во градинка

Па, овој омлет, како во градинка - тоа е само бомба. Сè уште се сеќавам на неговиот вкус. Се сеќавам на мирисот низ градината - Ммм! Дали готвачите во градинка се професионални, или нашето искуство не е доволно. Но, за мене прв пат, како и со оние градинки готвачи, ништо не се случило. Сите вообичаени.

Излезе дека тајната на таков омлет, како во градинка е едноставна - треба да ги задржите пропорциите!

Производи:

 • Јајца - 3 парчиња,
 • Млеко - 100 грама,
 • Путер,
 • Сол по вкус.

Тоа е точно пропорцијата и мора да се почитува!

Одделно, размачкајте млеко и жолчки. Потоа додадете протеини и повторно се мешајте. Пена треба да се појави.

Изложи 200 степени во рерната. Подмачкајте ја формата за печење со путер. Ние ја испраќаме готовата маса во рерната. 20 минути и можете да уживате во вкусот и вкусот на омлет како во детството.

Совршената омлета во рерната - бујна и воздушна

Совршената омлета во рерната - бујна и воздушна

Овој рецепт за омлет во рерната е многу сличен на оној што е толку вкусен, воздушен и прекрасно готви во градинка. Но, разликата е во тоа што има порозна структура. Толку дебели и вкусни со млечен вкус.

Обично, за да направам омлета негување и необично, додавам сирење и колбаси (пушеле колбаси, колбаси и шунка). Сега, во вистината, ќе го извадите совршениот омлет од рерната.

Состојки:

 • пилешко јајце - 6-7 работи,
 • кравјо млеко - 350 милилитри,
 • сол - половина лажичка,
 • путер - само за маснотии на печење форма во рерна,
 • а самата форма е 22 сантиметри длабоко во дијаметар.

Готвење совршен омлет во рерната:

 1. Ги кршам сите јајца во длабок сад и додадам млеко. Но, млекото не треба да биде жешко, максималната собна температура.
 2. Истурете сол и почнете да мачкате со миксер. Доволно е да се измеша до хомогена маса, без фанатизам.
 3. Во оваа фаза, можете да додадете рендано сирење и колбаси.
 4. Нежно подмачкајте од сите страни за печење. И истурете го нашиот течен омлет таму.
 5. Во рерната загреана до 200 степени ние го испраќаме добиеното јадење.
 6. Ако вашиот капацитет е околу 10 сантиметри, тогаш половина час е доволно за омлет во рерна да стане бујна - застане. Главната работа не е да трепка, а потоа кората може да се црвени силно и вкусот на омлет ќе се расипе.
 7. Исклучете ја рерната и оставете уште една минута 5-нека дојде до подготвеност.
 8. Извади од рерната и сече на делови. Можете да декорирате со зелена боја.

Таков воздушен печен омлет во рерната ќе ги задоволи неочекуваните гости. И сега погледнете како можете веднаш да направите делови од омлет во рерната:

Како да се готви омлет во микробранова за 5 минути

Ако, со текот на времето, имате целосно "неволја" и не можете да одбиете појадок, а потоа пет минути омлет во микробрановато доаѓа до спасување. Решение на современите луѓе. Децата од училишна возраст ќе се справат со такво јадење на првиот обид, па дури и повеќе за вас.

Сега ќе ти кажам чекор по чекор како да го направите ова:

Во чаша или кригла (пред тоа, маснотии на ѕидовите на чашата со путер) се скрши 3-4 јајца. По вкус, додајте сол и победи со вилушка.

Сега додадете млеко (половина чаша), малку загрее и повторно се мешајте.

Испратено во микробранова печка за 2 минути.

Потоа, последен пат се мешаме и готвиме уште 3-3 минути.

Ако сакате да го видите процесот на готвење со твоите очи, тогаш гледајте го ова видео. Точно е дека во неа традиционалните производи за ситост се додаваат традиционални колбаси (шунка) и шприц од босилек.

Како да се готви бујна омлет во бавен шпорет

И повторно, брз рецепт за готвење омлети. Во однос на помпа, ги надминува сите претходно подготвени, бидејќи се пече од сите страни во затворен контејнер.

Состојки:

 • Пилешки јајца - 3 парчиња,
 • Млеко, подобро домашна - половина чаша,
 • Сол и билки по желба,
 • Масло за подмачкување на ѕидовите во внатрешноста на multicooker.

И како и обично, продолжи да готви. Во два резервоари ги делат жолчките и протеините. Комбинација на жолчки со млеко и размахване "се тресат".

Откако ќе се стават во верверики и ќе ја удрат "се тресат". Во овој момент, можете да додадете што сака вашето срце - само она што го сакате (колбаси, зеленчук, зачини).

Го ставаме режимот на "multicooker" "Печење" (тајмер за 20 минути).

Во никој случај не отворајте го капакот, па дури и по производството, не отворајте го, но почекајте 5-7 минути. Тоа зависи од тоа колку ќе биде бујната омлет.

Омлет со млеко, јајца и колбаси во тава

Омлет со млеко, јајца и колбаси во тава

За оние кои сакаат јадење што е посериозно и посериозно, ќе сакаат да готват со колбаси.

Производи:

 • Пилешки јајца - 3-4 парчиња,
 • Млеко, наместо млеко, може да се користи крем - 30-50 мл.,
 • Варено колбас (шунка, карбонат) - 150 грама,
 • Малку сол,
 • Растително масло за пржење.

Размазаните јајца со размачкана до пена маса. Пополнете ги со млеко. Сол и бибер.

Исечете го колбасот во плоштади и пржете во тава.

Ставете ја течноста на млекото со јајца и испржете ја на слаба топлина додека не се готви.

Малку закачам на дното на сечилото, така што течноста стакло на дното и печени рамномерно.

Бон апетит!

Корисно:

 1. Пилешко во тенџере, печено во рерна
 2. Многу вкусни палачинки со дупки
 3. Тесни јадења, како во градинка

Може ли да направам омлет без млеко или вода?

И јас ќе ти одговорам - "Да, можеш!"

Постојат две опции без млеко: на вода и без млечни состојки.

Првата опција е едноставно да се користи обична зовриена вода наместо млеко.

Во втората - ние одбиваме млечни производи и готваме на француски јазик. Французите не го сакаат бујниот омлет, па затоа францускиот рецепт за готвење се сведува на темелно тепање на јајцата и потоа нивно рамномерно пржење на двете страни.

Дали е можно да се нарече таква омлетна исхрана? Веројатно да. Од исхраната на јајца за губење на тежината се базира на јајца. Значи тие нискокалоричен производ.

И конечно, ќе ви објавам оригинален рецепт (видете го видеото)

Највкусни омлет со печурки - Видео рецепт - домашно јаде многу брзо

Излегува вкусно и апетитот што не е само задоволувачки, но исто така и здрав.

Види, навидум едноставно јадење за појадок, и такви можности, колку имагинација, колку видови на готвење. Секогаш можете да експериментирате и да најдете одлично решение.

Дали мислите дека е лесно да се направи омлет со млеко и јајце?
Дали е можно да се нарече таква омлетна исхрана?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: