Статьи

DIY облога за тортата. Како да поставите торта со мастика дома. Кои креми можат и што не можат да се користат за мастика

 1. Како да направите прелив од велур за торта или колачи
 2. Како да направите капак од велур за торта дома
 3. Како да направите стаклена торта
 4. Како да направите прелив од велур за торта или колачи
 5. Торта облога со мастика
 6. Дали треба некако да зготвам торта пред да се премачкам со мастика?
 7. Крема база за мастика торта
 8. Крема база направена од варено кондензирано млеко
 9. Крем за масло од протеини
 10. Рецепт на Елеонор Масари

Велурната облога за колачи или десерти е убава и модерна алтернатива на традиционалната и не е тешко да се готви дома. Needе ви требаат само две состојки и боја гел растворлив во масти, ако одлучите да направите обоен велур. Ако сакате да добиете темна обвивка, тогаш наместо бело чоколадо, смело користете црно чоколадо со содржина какао од најмалку 72%. Мојата едноставна мастер класа и чекор по чекор фотографии ќе ви помогне да ја украсите вашата домашна торта со велур брзо, лесно и едноставно.

Откако ќе се испечат сите палачинки, извадете ја маслата хартија и пополнете ги со џем од малина. Четкајте ја површината и рабовите со работ. Навлажнете во сад со микробранови, наредете мочуришта, посипете со вода и стопете во микробранова или водена бања.

Како да направите прелив од велур за торта или колачи

Веднаш штом ќе се стопат marshmallows, измешајте и додадете го просеаниот шеќер цвет, кога не можете да продолжите да мешате, поставете ги тестенините на маса попрскана со шеќер и преработете го тестото за да добиете мека конзистентност, точката на овој кармин е подготвена кога ќе ја допрете не лепи нежно на рацете .

За да ја подготвиме облогата што ни треба:

 • 70 грама бело чоколадо;
 • 70 грама путер од какао;
 • гел боја (растворлива во маснотии);
 • воздушна четка за нанесување на велурна обвивка.

Како да направите капак од велур за торта дома

Се топи какао путер во микробранова печка или парна бања.

Посипете ја масата со шеќер или пченкарен скроб и внимателно истегнете го карминот, внимавајќи да не се скрши. Фрлете го кармин во рерна и покријте ги палачинките со помош на рацете, обликувајќи се за да спречите брчки. Остатоците од тестото можат да бидат обоени со јасни растителни бои, а можете да формирате цвеќиња, лисја, ако имате модели, можете да отсечете различни форми или форми.

Како да направите стаклена торта

Ако сте полно работно време готвач, како да иновирате во вашите производи и да ги рафинирате вашите колачи како никој друг да не видел? Запишете го рецептот за сируп и погледнете 13 фотографии на слаткарот Олга Носкова за инспирација. За да го подготвите стаклениот капак за тортата, обрнете внимание на фазата на вриење на секоја состојка.

Се топи белото чоколадо во исто време. Додадете 4-5 капки гел растворлив во маснотии боја и измешајте сè додека не се добие униформа боја.


Додадете 4-5 капки гел растворлив во маснотии боја и измешајте сè додека не се добие униформа боја

Потоа, додајте го стопениот какао путер во затемнетото чоколадо и измешајте ги.

Како да направите прелив од велур за торта или колачи

Истурете ја добиената маса во капацитетот на пиштолот за прскање. Работната температура на облогата со велур треба да биде 34 ° -36 ° C.

Растворете прав во желатин во 120 ml вода. Во тенџере зовријте гликоза, шеќер и 150 мл вода. Извадете од рерната и додајте желатин. Додадете го кондензираното млеко и измешајте ја смесата. Истурете стопена чоколада и користете електричен миксер за да отстраните воздушни меури.

Додадете боја на вашата посакувана боја за да добиете ефект на „стакло“. За да добиете сјајна завршница, треба да ја замрзнете тортата, бидејќи ако е жешко, може да ја стопи смесата. Направивте торта со специфична форма, и дали сакате да ја украсите со паста од бадем? Дали сакате професионален совет да го покриете ова тесто со лисја од паста од шеќер? Ги означува потребните состојки и материјали. Тој ќе ви помогне да направите паста од шеќер и да ги изберете вистинските бои. Тој ве учи како да формирате различни форми на торта.


За да не ги обојувам wallsидовите при работа со велур, јас ја користам вообичаената голема кутија во која инсталам замрзната (!) Торта на рид.


Треба да работите со пиштол за прскање на растојание од 20-25 см од површината за да бидат обложени.

За да успеете, следете го видеото. Потребни состојки и материјали За да ја направите оваа декорација, потребни ви се: - Торта во форма на торта - Шарена бадемова паста - Мраз шеќер - шеќер од бисер - Декоративни материјали како што се чамци, делови, четки за заби и ролери.

Подготовка за паста од шеќер. Нанесете паста од бадеми за да го премачкате тортата. Започнете со работа во центарот на тестот пред да започнете со работа во надворешните делови. Свртете четвртина вртење секој пат. Размислете за конечната форма за да ја одредите големината и дебелината на тестото. Повторете ја оваа операција за секој тест. Важно е да се дистрибуира паста од бадеми според волуменот што ќе се премачка на тортата.


Кога едната страна од тортата е подготвена, свртете ја и продолжете со велур.


Кога тортата е целосно покриена со велур, пренесете ја на држачот / чинијата за торта. Може да продолжите да го украсувате и понатаму, но можете да го оставите во оваа форма. Треба да ги исечете колачите од велур со остар и врел нож.

Боја на паста од бадеми За да украсите торта во облик на корсет, не двоумете се да изберете 3 бои тесто. Претпочитајте обоено месо за да ги направите вратот и горните бутовите. Изберете црна паста за да формирате корсет. Користете црвена нијанса за други додатоци за торта.

Креирање на вратот и колковите Украсете го вратот со корсет и горните бутовите. Поделете ја пастата во форма на месо на најголемо парче за вратот, а уште два еднакви делови ќе се користат за украсување на колковите. Ставете лист тесто на вратот на корсет. Добро распоредете на делот што ги раздвојува градите. Ставете ја пастата од бадеми во совршено обликување против ганашкото чоколадо. Оваа техника ги отстранува воздушните меури и спречува тестото да стане лабаво. Користејќи нож, отсечете го вишокот тесто што се испакнува од тортата.


Предлагам да се заврши оваа едноставна работилница со гледање на видео. Авторот на видеото, Алекс и Милана, не само што детално прикажува како да направите велур облога на торта, туку и објаснува како да изберете и да работите со пиштол за прскање, без кој нема да работи убава облога на торта.

Торта облога со мастика

Украсување на телото на корсет Користејќи исправи, отстранете ги сите дефекти што се наоѓаат во пастата од црн шеќер. Користејќи две раце, внимателно вметнете ја пастата. Во средината на тортата ставете го центарот на тестото. Наместете го парчето во однос на градите. Допрете ја декорацијата, формирајќи ја формата на корсет. Тестото треба да се држи до тортата. Кога пастата од бадеми се става на тортата, измазнете ја масата со двете раце. Исечете ја основата на тортата за да го отстраните вишокот шеќер. Сега можете да ја покриете тортата со паста од бадем. Сега ја знаете техниката за украсување калап за корсет со тесто.

Уживајте во вашето гледање и вкусните десерти! 🙂

Она што ми се допаѓа за колачите со мус е бесконечна разновидност на можности во декор!

Loveубителите на мастика може да се спротивстават. Сепак, сосема е можно да се инсталираат мастични фигури на ледени колачи - и како резултат имаме огромен плус:

Упатства за видео. Откако ја направивте основата што одговара најдобро на вашите потреби и откако ќе ја исечете, влажни и пополнете како сакате, дојде време за „зетот“. Ако добра, силна и точна основа е важна за правење совршена торта, совршената завршница е навистина важна за мазна, мазна површина.

Постојат различни типови „Изолација“, некои други се помалку релевантни. Покрај изолирање и лепење на шеќерната паста на бисквитот, изолаторите ја вршат и задачата да ги елиминираат базалните шуплини и дефекти и да се усогласат p.p. до полистирен. Пред да ја „измиете“ тортата, препорачливо е да има барем половина час во фрижидер.

Мастика е многу тежок материјал. Поради фактот дека тортата не е целосно покриена со мастика „пластелин“ - неговата тежина е многу помалку, што значи дека не треба да го преплатувате крајниот потрошувач за условно јадење тежина.

Покрај тоа, никаде на друго место во Европа не се консумира мастика. Овој материјал служи исклучиво за украсување на лажни колачи, кои се направени како изложбени дизајни или како украс за бонбони барови.

Дали треба некако да зготвам торта пред да се премачкам со мастика?

За да ја завиткате изолацијата на тортата, користете кујнски шпатули, пластика, метал или силикон, како и грамофон за да ја поедноставите работата. За да нанесете крем и крем на маслото, започнете од страните, дистрибуирајќи го „гипсот“ со шпатула нормална на рамнината и целосно исправена, вртејќи ја површината со рака и отстранувајќи го вишокот. Потоа одете на врвот на тортата. Резултатот треба да биде што е можно мазен и мазен.

Крема база за мастика торта

Тортата, еднаш „полнета“, се става во фрижидер неколку часа. Тортите се соблекуваат и ја изложуваат целата своја добрина. Модата на голи колачи се потврдува и се шири сè повеќе во Италија. Традиционалните свадбени торти или свадбените колачи направени од паста од шеќер, сите ја делат сцената со убави и живописни голи колачи.

И велурот е генерално бестежински материјал! Дебелината на велурната обвивка на тортата едвај надминува 1 мм! Таквата облога практично не ја чувствуваме нашите пупки за вкус, што значи дека не се фокусира на вкусот, не додава сладост и не го прекинува главниот вкус на тортата.

На издание на рецепт за обложување на велор.

Всушност, сè е исклучително едноставно. Најважно е да имате достапен пиштол за прскање. Постојат професионални четки за четки за воздушни перничиња, со огромен не подигачки балон и, се разбира, да поседуваат добар притисок и тенка млазница. Но, воздушното перниче за домаќинство е доста способно да се справи со таква задача како што се покривање на велурни колачи или колачи. Таквиот распрскувач може да се купи во која било продавница за хардвер за совршено здрави пари. Имам Бош ПФС 55.

Тортите беа отстранети, покажувајќи ја целата своја добрина и не повикаа да уживаме во вкусот пред небото. И ова е смислата на гола торта: без шлаг, без прекривка, само слоеви торта и полнење, украсени со свежо овошје и збогатено со цвеќиња во боја и стилска комбинација. Поради недостаток на покриеност, точноста на сечењето на подлогата и вниманието при подготовката на полнењето се од огромно значење. Во неговото јадро, голата торта е исклучително елегантна и софистицирана слатка. Накитот е основен за неговата едноставност и едноставност.

Се претпочита тортите да растат во висина за да обезбедат уште елегантен ефект на слабеење. Поради оваа причина, секој план, пак, има најмалку два слоја на полнење, а секој слој мора да има иста дебелина; но исто така и најмалку високи пити не помалку за елеганција, вкус и софистицираност; Важно е да се постави сценографијата на хармоничен и привлечен начин.

Да започне со тоа, ние одлучуваме дека можете да го покриете со велур само многу добро замрзнат производ - торта или торта. Ова е многу важно. Ако тортата не е доволно ладна (замрзната), велурот нема да се држи за ништо. Кадифената површина нема да работи.

Тортата ја извадуваме од мразот откако ќе се завршат сите подготвителни работи, имено:

Овие колачи нудат бесконечни можности за персонализирање и на вкусот и на декорацијата, но мора да бидете исклучително точни во нивното создавање. Дури и за голи луѓе, како колачи со колачи со шеќер, императив е да се направи прелиминарна скица за да се види конечниот резултат; Потребно е сладок дизајн за да се утврди колку основни колачи да се направат.

Крема база направена од варено кондензирано млеко

Но, ајде да видиме како да ги направиме овие колачи детално. Кои се основите што се најпогодни за таквата сладост и најдобрите комбинации за да се направи совршената гола торта? Како да поставите ваков вид торта? Разговаравме со двајца наши наставници за дизајнирање торта, и тие исто така ни дадоа неколку свои рецепти. Торта на Елеонор е она што го направи за да ја прослави 25-годишнината од свадбата; Рецептот Janeејн Хадсон е сладок сладок рецепт, мека и фина текстура, како облак создаден за посебна пригода во семејството.

работната површина е покриена со филм или друг материјал, инсталиран е заштитен екран (инаку целата кујна ќе испадне дека е покриена), пиштолот за прскање е чист, избришан сув и подготвен за работа, за погодност е инсталирана ротирачка површина (но можете да направите без неа), инсталиран е некој вид штанд за торта , помал во дијаметар на самата торта. Потребен е штанд, така што при покривање на долните страни на тортата се отворени. Така, дното исто така ќе биде рамномерно покриено со велур, ќе биде лесно да се пренесе тортата во подлогата без да се оштетат неговите страни.

Крем за масло од протеини

Осврнувајќи се на Елеонор Масари, прашуваме. Покрај добрите, сегашните „голи колачи“ се прават со бисквит, торта од кал, црвена кадифе, колач од лимон, итн. сите добро компактни и лесни пломби, собрани во форма на слоеви без никакви облоги или покриени со наводнување шеќер во прав или дамки со тенок слој крем, кој се користи за полнење и украсен со свежи сезонски овошја и цвеќиња. Тие се еден вид колачи на фонтан и се многу ценети за нивната леснотија и стилска едноставност.

Како што веќе реков, велурот е многу кревка обвивка, а при префрлање на тортата во подлогата, треба да бидете колку што е можно повнимателни, бидејќи постои можност да го допрете или мастите овој тенок слој.

Што се однесува до површината на вртење. Во мојот случај, ова е тркалезна табла за сечење од Икеа со ротирачко дно. Може да биде и штанд со тркалезна торта. Многу удобна работа. За рамномерно да ја покриете тортата од сите страни, само движете ја таблата со тортата на неа на штандот.

Кои се трикови за да се добие добра „гола торта“? За да се постигне естетскиот резултат на прекрасно влијание и екстремно софистицирање, „голите“ планови за торта мора да бидат точни и сите уредно иста дебелина, наизменични со обилен слој за полнење.

Кои причини да се искористат за совршен успех на слатките? Основите, како и ударите треба да бидат внимателно избрани. Мора да изберете база што може да ја издржи тежината на кремите и горните табли. Голема количина нафта ги прави овие влажни и меки тесто. Ако не сакате да се откажете од употреба на традиционални кади, се препорачува да ги намалите на минимум за да спречите пад на колаж. За најдобри резултати од пополнување, можете да добиете класичен путер, крем од сирење од крем и бело чоколадо или ганаш од темно чоколадо.

Покривка за готвење.

За една торта со дијаметар од 20 см

 • стопете 100 гр путер од какао
 • одделно се топи 100 гр чоколадо (бело, црно или млеко - тоа зависи од саканата конечна боја на облогата). Приближно 40-45 C
 • измешајте ги двете стопените маси со силиконска шпатула
 • додадете растворливи во масти боење на храна
 • истурете во чаша пиштол за прскање
 • поставете ја готовата замрзната торта на штанд
 • рамномерно прскајте, држејќи го пиштолот за прскање на растојание од околу 30 см од самата торта
 • колку е помал отворот на млазницата, толку е пофино добиената обвивка.

Јас ги користам француските суви бои DecoRelief

Можете исто така да користите метеж, свежо овошје или сируп, во тој случај основата може да биде малку влажна. Кои пропорции даваат Голи? Важно е да пораснете високи, а не широк за да добиете голи колачи, кои се исто така убави. Висината треба да биде поголема од обемот на самата пита.

Како можеме да украсиме цилиндар? Торпер на торта, како и со секоја пита, игра многу важна улога. Можеме да користиме мали и едноставни украси веќе ставени на остатокот од тортата, како што се цвеќиња и бобинки или сезонско овошје, сè уште традиционални сопружници или букви поставени за да направат збор.

Подобро е да додадете боја на мала количина мешавина од какао путер и чоколадо, така што ќе се раствори подобро и да нема зрна. Тоа е, ние истураме 2-3 лажички смеса и ја раствораме бојата во неа, а потоа истурете сè назад.

Може да ја прилагодите и саканата боја.

Ако насликате бело чоколадо со црвена боја, ќе има богата црвена нијанса, а ако додадете иста боја во млеко или црно, добиваме многу благородна и убава боја на чоколадо. Уметниците навистина ќе уживаат да мешаат различни бои и создаваат своја палета.

Кои бои претпочитате? Боите може да варираат во зависност од сезоната. Хармонијата на боите е важна и сè уште е поврзана со настанот. Каков вид овошје да се користи? Тој претпочита сурови сезонски плодови, со цвеќиња што одговараат на декорацијата. Претпочитајте свежи мали плодови или исечете ги на мали парчиња.

Рецепт на Елеонор Масари

Како да се процени гола торта? „Голиот“, во комбинација со сладок стил на земја или избришан стил на шик, ќе фати неодолив допир. За основата на тортата: 600 гр брашно 600 гр путер на собна температура 500 гр гриз 1 ванила бери 1 прашок за пециво за сладок 1 рендан рендан лимон без добро. 11 цели јајца 1 нотка сол.

Се чини дека се сите тајни за покривање на колачи од велур. Ако имате какви било прашања, ве молиме оставете ги своите коментари или пишете ми директно, ќе ви одговорам со задоволство!

И, секако, споделете го вашиот успех!

Направивте торта со специфична форма, и дали сакате да ја украсите со паста од бадем?
Дали сакате професионален совет да го покриете ова тесто со лисја од паста од шеќер?
Дали треба некако да зготвам торта пред да се премачкам со мастика?
Кои се основите што се најпогодни за таквата сладост и најдобрите комбинации за да се направи совршената гола торта?
Како да поставите ваков вид торта?
Кои се трикови за да се добие добра „гола торта“?
Кои причини да се искористат за совршен успех на слатките?
Кои пропорции даваат Голи?
Како можеме да украсиме цилиндар?
Кои бои претпочитате?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: