Статьи

Гел тетоважа како да се направи. Домашна тетоважа: како да се направи самата тетоважа

 1. Домашна тетоважа и како да се примени
 2. Домашна Хена Тетоважа
 3. Домашна тетоважа од козметика
 4. Видови на привремени тетоважи
 5. Флеш тетоважа
 6. Тетоважа со игла
 7. Хена Тетоважа
 8. Како да направите машина за тетовирање
 9. Како да направите специјална тетоважа машина дома?

Многу е кажано за популарноста на тетоважите. Не, веројатно, ниту една личност која не би видела шема на тело со свои очи. Се разбира, не секој може да преземе таков чекор, но понекогаш таквите мисли не-не и да, тие, исто така, влегуваат во нашите глави.

Домашна тетоважа и како да се примени

Ако не сте конечно одлучиле за вашиот став кон тетоважи, можете да направите привремена опција. Денес специјализираните салони ги нудат своите клиенти и привремени тетоважи кои се применуваат со употреба природни бои обично врз основа на Хена и други билки. Таквите слики се безбедни за здравјето, а вие исто така може да го одредите нивниот животен век - од неколку дена до неколку години.

Во оваа статија би сакал да зборувам за тоа како можете сами да направите тетоважа. Домашна тетоважа не е мит; Сликата што ја сакате може да се пренесе во вашето тело без прибегнување кон надворешна помош. Како да се постигне ова? Прво, можете да го користите Хна, тоа е лесно да се користи и ќе трае доволно долго. Второ, можно е да се користи на друг начин со помош на обични канцелариски и козметички додатоци. Ќе ја објасниме секоја опција подетално.

Домашна Хена Тетоважа

Хена прав може да се купат во специјализирана продавница. Се разбира, се препорачува да се купи производ дизајниран специјално за тетовирање, но некои луѓе користат редовна Хена за коса. Значи, може да се купи како едноставен прав, и веќе разредена со цевка од Хена.

За да креирате тетоважа ќе ви требаат одредени вештини за цртање. Ако не поседувате такви способности, замолете некој да направи цртеж за вас или да подготви матрица однапред.

За да добиете прекрасна тетоважа, треба да следите неколку правила. Имено:

 1. пред примена на Хена за санација и обезмастеност на површината на која ќе се тетовира;
 2. отстрани влакна од ова место;
 3. се применуваат Хена со тенка четка (подебели слојот, потемни ќе биде сликата);
 4. почекајте околу 2 часа додека бојата не е целосно сува;
 5. ја навлажнува кожата по сушењето со сок од лимон.

Процесот на примена на привремена тетоважа може да се гледа на видео туториал.

Домашна тетоважа од козметика

Тетоважа за дома исто така може да се нацрта со користење на едноставни алатки кои ние често ги користиме во секојдневниот живот. Сепак, неговиот мандат е определен само неколку дена. Привремената тетоважа применета на овој начин е одлична за забавите. Можете да ја смените сликата барем секој ден. Што е потребно за ова?

За да примените привремена тетоважа, земете:

 1. Креак со цврстина од 3 до 6 V;
 2. Молив за очи;
 3. Четка за шминка;
 4. Водка или алкохол;
 5. Памучни влошки;
 6. Спреј за рани (купени во аптека);
 7. Следење;
 8. Ножици;
 9. Талк;
 10. Влажна крпа.

Тетоважа дома се прави на следниов начин:

Прво, размислете за каква слика или фраза сакате да го ставите на телото. Подгответе цртеж на хартија за трагање со молив. Исечете ја сликата со ножици.

Следно, треба да ја размазате кожата за да ја задржите тетоважата добро. Ова се прави со памук натопен во алкохол или вотка. Кога подготовката на површината е завршена, нанесете го моделот на кожата со задната страна.

На влажното ткаенило нежно држи на сликата, така што хартијата за следење е влажна. Потоа ја отстрануваме хартијата за трасирање, треба да имате светло трага на кожата на вашата кожа.

За да ја направиме тетоважата јасна и забележлива, земаме eyeliner и ги цртаме сите црти на сликата. Почекајте неколку минути и истурете мала количина на талк на површината на шаблонот. Распрснете го прав рамномерно со четка.

За да ја поправите тетоважата, треба да нанесете спреј за рани на сликата. Почекајте додека сè не се исуши и потоа може да се ослободи од остатокот од талк во прав од кожата. Тетоважа за дома е подготвена.

Можете да изберете за себе слика или фрази со превод на нашата веб-страница во делот "".

Тетовирањето е начин на изразување на внатрешната состојба на лицето со примена на цртежи и обрасци на различни делови од телото. Примената на тетоважа е многу сериозен чекор, бидејќи цртежот останува на телото за цел живот. Тоа е она што го прави многу луѓе да се воздржат од таков начин на самоизразување.

Современата опрема и бои ви дозволуваат да примените привремена тетоважа, која по одреден временски период целосно исчезнува без трага. Примената на таква тетоважа не бара специфични вештини и знаење, така што лесно може да се направи дури и дома.

Видови на привремени тетоважи

Пред да направите оригинална привремена тетоважа дома, треба да одлучите за видот на користените материјали, како и начинот на нивната примена:

Флеш тетоважа

Како можам да направам флеш тетоважа дома Како можам да направам флеш тетоважа дома? Цртежниот цртеж е направен без посебни алатки, па секој може да го направи тоа сами. Флеш тетоважа не изгледа како други видови на тетоважи.

Прво, цртежите секогаш се сребрени или златни нијанси. Второ, тие често се користат како алтернатива на конвенционалниот накит: синџири, прстени и нараквици.

Готови блескави налепници може да се купат во специјализирани продавници, по што тие ќе останат применети на телото:

 • Исчистете ја областа каде ќе се стави тетоважата ;
 • Отстранете го проѕирниот слој од налепницата;
 • Ставете го шаблонот, обработен на саканата површина на телото;
 • Користете редовна сунѓер, навлажнете ја налепницата со вода и цврсто притиснете;
 • По половина минута, внимателно отстранете ја преостаната хартија.

Како што можете да видите, процесот на примена на моделот не трае подолго од пет минути, по што можете да ги прикажете на другите убави и невообичаени дизајни што изгледаат најдобро на зацрнета, зацрвена кожа.

Тетоважа со игла

Како да направите тетоважа со игла дома Како да направите тетоважа со игла дома? Всушност, овој метод е малку веројатно да одговараат на оние луѓе кои немаат посебни уметнички вештини.

За користење на шаблони во овој случај ќе биде многу проблематично, и не можете да повикате привремен цртеж, исто така.

Моделите внесени со игла може да се видат во рацете на постарите луѓе кои, во својата младост, користеле " старомоден " метод за поставување обрасци на нивното тело.

За да нанесете тетоважа, треба да имате:

 • нормална игла;
 • нишка;
 • мастило.

Процес на апликација:

 • земете игла и темелно ја дезинфицирате со алкохол;
 • навој игла;
 • натопи ја иглата во бојата и примени го шаблонот.

Во овој случај, темата делува како сунѓер, кој апсорбира мастило Во овој случај, темата делува како сунѓер, кој апсорбира мастило. За време на пункција, иглата се стврднува цврсто во раката, што предизвикува мастилото да тече низ металната шипка. Како резултат на тоа, бојата оди директно под кожата.

Пред да направите постојана тетоважа дома, размислете три пати, бидејќи таквиот модел едноставно не е измиен и избришан. Да го отстраните ќе треба да се свртиме кон професионалец.

Хена Тетоважа

Како да направите тетоважа Хена дома? Овој метод е малку покомплициран од претходниот, но ако сакате, можете да го совладате. Освен тоа, таквите цртежи се чуваат на телото не повеќе од неколку недели. Можете да направите оригинален украс на речиси секој дел од телото: рамената, рацете, глуждот, вратот, стомакот, како и грбот.

Пред да го примените моделот, треба:

 • Исчистете ја и размачкајте ја саканата површина на кожата. За да го направите ова, користете тесни пилиња и обичен медицински алкохол;
 • Ако има влакна на кожата, препорачливо е да ги отстраните;
 • Направете решение за Хена. За да го направите ова, разредете ја сувата боја во вода во сооднос 1: 4 и додадете неколку капки масло од еукалиптус;
 • Потоа примени го саканиот модел. Ако не можете да нацртате, користете специјални матрици;
 • Како алатка за апликација на боја, ќе ви треба редовно шприц без игли, чепкалки за заби и тенки четки;
 • Бидејќи Хена има тенденција да се апсорбира многу брзо, ако неправилно се нанесува, веднаш отстранете ја бојата со памучна рампа;
 • За да го консолидирате резултатот, користете го вообичаениот лак за коса.

Како да направите машина за тетовирање

Ако имате намера да ставите висококвалитетна шема на вашето тело, не е неопходно да купувате скапа опрема во продавницата. Да се ​​направи специјална машина за тетовирање дури може да биде дома и од отпадни материјали.

Ова ќе бара:

Како да направите специјална тетоважа машина дома?

Можете да направите машина за домашна тетоважа игла 20 минути, но пред да ја користите, задолжително да ја прилагодите тензијата на низата. Исто така е пожелно да се користи единица за напојување во која постои можност за регулирање на моќноста. Ова ќе овозможи во вистинско време да ја намали или да ја зголеми брзината на домашната машина за тетовирање.

Привремените цртежи на телото не се обврзуваат на ништо, толку многу млади луѓе и девојки ги ставаат на работа. Убав модел ви овозможува да издвоите во толпата и да привлечете внимание. Често, привремените цртежи се прават како " проба " пред да се примени постојана тетоважа.

Сепак, не заборавајте дека тетоважата - тоа е моден тренд кој може да помине, но постојаниот модел ќе остане со вас засекогаш.

Како да се постигне ова?
Што е потребно за ова?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: