Статьи

Идеи за личен дневник

  1. Зошто да напишете нешто во дневник
  2. Како да водите и чувате личен дневник
  3. Издавач
  4. x64 (ака анди)

Во детството, многумина од нас се обидоа да водат личен дневник. За што? Причините се различни, еве неколку од нив.

Прво, понекогаш има потреба да се справуваме со чувства и емоции, да се анализира состојбата на умот. Второ, постојат ситуации кога само треба да го разговарате, но нема слушател за разбирање во овој момент, така што еден тинејџер или возрасен човек се свртува кон хартија што ќе издржи и нема да зацрви. И трето, има луѓе кои само сакаат да пишуваат, им се допаѓа, го прават тоа, и често се случува овие луѓе да станат писатели и, можеби, нашите деца да ги учат на училиште.


Зошто да напишете нешто во дневник

Зошто да напишете нешто во дневник

На Интернет има многу оригинални идеи за личен дневник, главно како да се дизајнира. Но, формата без содржина не е ништо, затоа, ако одлучите да напишете во дневник, треба да ја одредите целта на пишувањето. Зошто решивте да го започнете? Има толку одговори колку што има луѓе. Некој сака да им остави спомен на своите потомци, некој имал важен момент во животот, некој едноставно нема духовен придружник. Секоја од овие цели е оправдана, затоа што го бара внатрешниот свет, дава утеха, а вие тоа го заслужувате. Слободно можете сами, обидете се да запишете мисли за неколку дена и можеби ќе ви се допадне.

И кога е подобро да ги запишете приказните од вашиот живот? Нема дефинитивен одговор, ова е личен дневник и вие сами одлучувате кога ќе напишете нешто во него. Многу луѓе сакаат да размислуваат за своите чувства и интроспекција во вечерните часови, кога дневните активности се оставени зад себе, никој не се мачи и можете да го слушате вашиот внатрешен глас. Најверојатно, ова е најпогодно време. Но, секако, ова не ве спречува да земате дневник со вас на училиште и да испечатите скришно, во училницата, неколку ваши размислувања, или во возот, на пат за работа, кога има многу време да размислите.

Како да водите и чувате личен дневник

Како да водите и чувате личен дневник

Нема строги правила за чување личен дневник. Форматот и големината на тетратката не се важни ниту. Пишувате кога сакате и како сакате, дури и наопаку. Но, сепак, постојат некои општо прифатени норми. Бидејќи ова е епистоларен стил, вие дефинитивно мора да ги датирате белешките, и не треба да го фрлате тетратката за долг период, бидејќи се губи флуидноста на времето.

Што се однесува до идејата за украсување на дневникот, има само вагон и мала количка на World Wide Web! Прво, треба да размислите како да дизајнирате корица. Треба да биде многу убава и оригинална, бидејќи ова е визит-карта на вашиот дневник. Можете да го декорирате капакот однатре со разни украси, да залепите смешни налепници, да го исечете од некаде и да залепите слика што одговара на вашето расположение. Покријте го капакот сам со обоена хартија, текстурирана ткаенина, украсете со монистра, па дури и ѓубре. Патем, ретро стилот е многу модерен сега, може да се постигне со помош на стари кафени фотографии, слики од ретро работи, природни ткаенини како што се памук, сатен, чаршаф. Сето ова е залепено на тетратката со акрилен лепак, користејќи пиштол за лепак, или едноставно зашиена со голема игла со густа нишка. Можете да ја покажете вашата имагинација, да залепите сјај, камчиња, исушени и ламинирани есенски лисја, да создадете сè што сакате срцето!

На првата страница од дневникот, вреди да се напишат основни информации за себе: кои сте, колку години имате, што правите, а исто така да додадете и лични, познати за вас во еден момент. Ако ова е електронски дневник, поставете ја фотографијата. Општо, во електронската верзија на дневникот има неограничени можности за дизајн: преземете интересни слики, цитати од познати луѓе од Интернет, сè што одговара на расположението во моментот.

Па, тогаш продолжете со пополнување на дневникот. Кој никогаш не го сторил ова, ќе праша: „Што да се напише?“ Напишете што сакате да си кажете сами. Боли? Напишете за тоа, опишете ја причината за вашата болка, што сте чувствувале, доживеале, какви заклучоци сте направиле. Дали чувствувате дека среќата и емоцијата ве победуваат? Се случува веднаш да не ја споделувате вашата среќа со некои завидливи девојки или пријатели, подобро прво да ја откриете радоста на вашиот личен дневник, а потоа, кога невремето ќе се смири, можете да ја споделите со другите. Запишете што прават мислите во моментот, можеби во иднина ќе објасни некои од вашите постапки. И, секако, после многу години, ќе биде интересно да се погледне преку вашиот личен дневник, запомнете каква личност тогаш бевте и се насмевнете од зголемените спомени.

Издавач

офлајн 5 дена

x64 (ака анди)

Коментари: 2848 публикации: 396 Регистрација: 04-04-2009

За што?
Зошто решивте да го започнете?
И кога е подобро да ги запишете приказните од вашиот живот?
Кој никогаш не го сторил ова, ќе праша: „Што да се напише?
Боли?
Дали чувствувате дека среќата и емоцијата ве победуваат?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: