Статьи

Како да ја проверите природната нубак или не. Грижа за нубук чевли.

 1. Што е нубак?
 2. Предности и недостатоци на материјалот
 3. Како да се исчисти?
 4. Дали е можно да се опорави?
 5. Неопходни производи за чистење
 6. Враќање во боја

Кожените чевли се секогаш вистинскиот избор! Особено популарност сега се здобива со производи од нубук. Разбирливо е, затоа што во него, вашите нозе секогаш ќе дишат летна топлина и никогаш нема да ја почувствуваат студта во мразната зима. Лесно е и удобно е да се носи и изработен од висококвалитетен, природен материјал.

Но, многу луѓе сè уште се плашат да купат чевли од нубук, бидејќи се верува дека таа е многу „каприциозна“ во нега. Всушност, сè е многу едноставно! Со правилен третман, тоа ќе ви служи долго време и нема да го изгуби сјајот и презентацијата.

Што е нубак?

Што е нубак

Во производството на нубак се користи оригинална кожа Особено, добиток, тоа го разликува од велур, иако однадвор тие се многу слични.

Нубак е првенствено еден вид кожа што се преработува и заземјува со песок или други фини материјали.

Природно - изработено од животинска кожа, има руно лице на лицето. Најмногу брза во нега, додека има мала отпорност на абење. Голем плус природен - ова е одлична дишеност на дишењето.

Вештачко - изработено од синтетички материјали, изгледа многу слично на природното. Многу е поевтино, иако има поголема издржливост, лесно се одржува, е отпорно на влага, но воопшто не дозволува воздух, за разлика од природните.

Масло - во производството да се третира со посебна супстанција, поради што станува целосно не се впива. Многу е лесно да се грижите за него, има одлична издржливост, ќе ви послужи многу подолго од природното. Се разликува од вообичаената малку влажна површина и тежина.

Предности и недостатоци на материјалот

Предности :

 1. Квалитет Изработено е од природни материјали.
 2. Издржливост и издржливост. Willе трае многу долго.
 3. Дишењето.
 4. Погодност да се носат. Многу удобно да се носат, нозете секогаш ќе бидат удобни и лесни.
 5. Одличен избор. Сега е многу популарна и сите ќе најдат модел за себе.

Недостатоци :

 1. Чудна нега. Потребно е внимание и соодветна грижа.
 2. Ниска отпорност на влага. Природно и вештачки материјал станува многу влажно, во таков случај нема да шетате во дождливо време, ова е голем минус на ваквите производи.

Како да се исчисти?

Дали сакате чевлите да изгледаат на денот на купувањето? Тогаш треба да започнете да се грижите за неа уште од првиот ден на вашите чорапи!

Бидејќи решивте да добиете убава и скапа манекенка, не заборавајте да купите еден специјални средства за нега на овој вид кожа. Ова е секакви четки, спрејови, импрегнација, без овие асистенти грижата е невозможна.

Да ги разгледаме основните правила на чистење и нега:

 1. Неопходно е да се исчисти многу внимателно, да не се фаќа со целата сила на површината, да стори сé што е нежно и внимателно. За овие цели, користете специјална гумена четка за нубак.
 2. Пред првото излегување на улицата во нов пар , треба да ја третирате површината со специјална импрегнација на отпуштање на вода, која треба веднаш да ја купите со чевли, инаку вашите нови чевли, чизми, чизми нема да траат долго! Пред да започнете со третманот, внимателно проучете ги упатствата и обработете ја површината најмалку три пати. Нека секој слој се исуши, а потоа нанесете го следниот. Овој третман треба да се повтори по одење по обилен дожд или снежни врнежи.
 3. Сува чиста. Во обични денови, ние прво го чистиме со сува четка, ги отстрануваме сите прашина и нечистотија, nubuck четките прават одлична работа со тоа.
 4. Влажно чистење. По сувото чистење, нанесуваме специјален спреј над површината. Важно е да ја изберете бојата на спреј на чевлите. Тоа ќе ви помогне не само да се ослободите од влажни, туку и да ја задржите бојата.
 5. Да се ​​исуши По влажно чистење, треба добро да се исуши. Ако имате време, можете да останете во чекор со пареата за да може да се исправи вилата.
 6. Во зима , белите траги остануваат или, како што се нарекуваат, сол од снегот. Може да се исчисти со вообичаен влажен сунѓер, а потоа, како и секогаш, спреј и сув.

Секој сопственик, не заборавајте да изрази желба да го измиете со обична вода. Но, дали може да се стори тоа? За жал не. Нубак не сака влага, а невозможно е да се мијат вакви чевли на вообичаен начин за нас, брзо го губи изгледот, станува поригидна и ќе биде речиси невозможно да се врати!

Дали е можно да се опорави?


Дали е можно да се опорави

Ако не ги следевте сите горенаведени правила, тогаш, најверојатно, целосно го изгуби изгледот. Дали е можно да се поправи оваа ситуација? Да, можно е! Ако вообичаените методи воопшто не би можеле да ви помогнат, тогаш контактирајте со средство за чистење, тие брзо ќе го вратат таму. Но, подгответе се дека оваа услуга е прилично скапа.

Но, за да направите без оваа постапка, само треба да ги следите правилата што апсолутно не можете да ги направите со нубук чевли:

 1. Неопходно е да се исчисти само во сува форма. Почекајте додека не се исуши, само потоа продолжете со третманот. Отстранувањето на нечистотијата и прашината од влажна површина само ќе го влошат проблемот, дамките и нечистотијата ќе навлезат уште подлабоко во кожата и потоа чистењето од нив ќе биде невозможна задача.
 2. Не мијте во машина за пишување! Нубак не сака влага, миејќи ја во машина за пишување или миејќи го на вообичаен начин за нас, ги уништуваме чевлите без шанса да се опорави. Запомнете дека за силни дамки, постојат специјални шампони и отстранувачи на дамки кои совршено ќе се справат со оваа задача.
 3. Никогаш не исушете ја батеријата или другите грејачи.
 4. Не користете креми и пени кои не се наменети за производи од нубук.
 5. Пеглањето производи направени од нубук е строго забрането! Дури и од морнарната страна. Willе му наштети на вилиите и ќе биде невозможно да се врати нивниот претходен изглед.
 6. Секогаш четкајте го купот со четка за да не го изгуби сјајот. Или третирајте го со пареа.
 7. Не потпирајте се или притискајте на чевлите за време на чистењето , сторете сè внимателно и внимателно за да не ја оштетите површината.

Ако сте безгрижни, ставете многу забележлива дамка на чевлите, тогаш во таков случај има неколку начини:

 1. Дамките лесно се отстрануваат со помош на наједноставно.
 2. Во случај на тешко загадување, можете да го користите течен амонијак разредена во вода. Но, не ја тријте дамката, направете сè уредно, по што, не заборавајте добро да ги исушите чевлите и испрскајте ги.
 3. За да се отстранат тврдоглавите дамки , постојат специјални шампони и отстранувачи на дамки за нубак, тие прават одлична работа со дамки од која било сложеност.

Неопходни производи за чистење


Неопходни производи за чистење

Што треба да се добие, заедно со купување пар? Какви помагачи ни се потребни во секојдневната нега на нубак?

За суво чистење:

 1. Како прво, треба да добиете специјални четки за нубук. Тие лесно ќе ги отстранат правот и нечистотијата од чевлите. Изборот на такви четки е многу голем по изглед и цена. Тие се една, две и три трети страни, обично еден ред тврд куп за да се отстрани прашината од наборите и шевовите на чевлите, потоа гумениот куп, да се исчисти целата површина на чевлите и третата - метална, за подетално чистење.
 2. За да ги отстраните дамките и гребнатинките , подобро е да купите специјален гума за бришење, но вообичаената исто така ќе работи.

За длабоко чистење:

 1. Импрегнација отпорна на вода. Бидете сигурни да добиете таква импрегнација, таа е таа што го продолжува животот на чевлите и ве штити од влажни. Подобро е да ја изберете бојата на чевлите, толку огромна количина спреј. Главната работа не е да бидете скржави, на скапите чевли им е потребна соодветна скапа грижа!
 2. Шампон Тоа ќе ви помогне во зимската сезона да се ослободите од солените дамки, како и да помогнете да се справите со тврдоглави дамки и да го вратите оригиналниот изглед на чевлите.
 3. Спреј за нијансирање. Ако купивте безбојна импрегнација, тогаш спрејовите за нијанса ќе дојдат на вашето спасување, тие брзо ќе ја вратат истата боја на чевлите.
 4. Не заборавајте за антибактериски спрејови. Ако имаш вештачки нубак тогаш нема да се мешате со таков спреј. Willе ве спаси од непријатни мириси и микроби што не ви се потребни.

Исто така, не заборавајте дека правилното складирање исто така игра важна улога:

 1. Да се ​​чува во цврсто затворени кутии или торби со текстил за да се заштити од прашина. Не заборавајте дека не можете да чувате чевли во пластични кеси!
 2. Бидете сигурни да го наполните со хартија за да избегнете прицврстување и губење на формата.
 3. Пред да се скриете во кутијата , не заборавајте да го исчистите темелно, испрскајте го и исушете го, и само тогаш скријте го до следната сезона.
 4. Кога ќе дојде време да излезете од кутијата , вреди да се испари, така што изгледа свежо и подготвено за носење.

Враќање во боја


Враќање во боја

Да се ​​врати и зачува бојата на вашиот производ ќе ви помогне специјални спрејови за нијансирање споменати погоре. И, исто така, честопати, импрегнацијата за нубук има голем спектар на бои за вашиот производ, купете не транспарентно, туку импрегнација на боја.

За некои, секогаш ќе изгледа премногу комплицирано да се грижи, но всушност, главната работа што треба да се запамети е неколку основни правила:

 1. Чистете секој ден.
 2. Се справи со импрегнација што отпаѓа на водата.
 3. Избришете само суви и користете специјални четки со нубук.
 4. Не бришете со влажно крпа за миење садови.

Усогласеност со овие едноставни правила ви помага да го одржите во врвна состојба. Ваквата обувка е скапо задоволство, изработена е од висококвалитетни материјали и бара внимание, но со соодветна грижа ќе ти служи со години!

Што е нубак?
Дали е можно да се опорави?
Што е нубак?
Како да се исчисти?
Дали сакате чевлите да изгледаат на денот на купувањето?
Но, дали може да се стори тоа?
Дали е можно да се опорави?
Дали е можно да се поправи оваа ситуација?
Какви помагачи ни се потребни во секојдневната нега на нубак?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: