Статьи

Како да направите добра пасошка фотографија. Успешна слика за пасош: тајни и совети

 1. Направете фотографија во пасошот
 2. Фризура на фотографијата во пасошот
 3. Облека на фотографијата во пасошот
 4. Како да направите добра слика за пасош?

Фотографија во пасошот често остава многу да се посака, ги открива и ги покажува сите недостатоци, дури и ако тие не се. За да ја погледнете убавата слика на пасош, треба да изберете убав врв, засенчување на сите карактеристики на лицето, давајќи им јасен контуер, да направите лесна невидлива шминка, како и фризура која најдобро одговара за типот на лицето.

Направете фотографија во пасошот

Пред да земете збир на фотографии на документите, подгответе го лицето: направете маска, смирувачки или навлажнувачки, зависно од типот на кожата. Исто така, извлечете ги рабовите, исечете ги и поместете ги за слика. Подобро е да не се фотографира еден ден пред пилинг или козметичка процедура која дава црвенило на кожата. По два или три дена, можете да отидете да фотографирате пасош.

Потребно е да се потенцираат прекрасните очи, да се нацрта црн молив или eyeliner, да ги исправи клепките. Само означете го работ, ставете го точниот тон на лицето. И ова е можеби главната работа што ќе направи да изгледа одлично на фотографијата. Не треба да се применува густата тонална основа, потребно е телото да е мазно, но што е можно природно. Фотошоп, секако, ќе ги отстрани сите црвени и темни кругови под очите, но сепак е подобро да се има добар сон и да се примени шминката што е можно попретпазливо. Обележувач, коректор, бронзер и тонски темел со природен руменило за да ви помогнат. Светлина сенка на усна сјај, или подобро хигиенски кармин , за да се нагласи гушенестата на усните.

Фризура на фотографијата во пасошот


Специјална фризура не е неопходна, во зависност од тоа колку долго е косата Специјална фризура не е неопходна, во зависност од тоа колку долго е косата. Ако косата е отфрлена, тоа ќе создаде врамување на лицето, што е корисно да се нагласи. Главната работа е чиста коса добро исчешлана. Пред да фотографирате, измијте ја косата, нанесете маска за да ја сјаете. За време на сликата, се шири на косата преку рамениците, така што нема коса на лицето. Не опашка, пунџа или висока коса , тоа ќе го одвлекува вниманието од лицето и ќе создаде еден вид релаксиран, несоодветен за официјален документ. .

Облека на фотографијата во пасошот

Не избирајте џемпери или маици од облека. Нека биде блуза или кошула, како и секоја блуза не е под грлото. Подобро со В-вратот или "брод". Не ви се потребни лакови, јаботи под грлото. Внимателно и со вкус, нека биде коцкаста кошула, но таквата боја која ви одговара, дава свежина на лицето, ја нагласува бојата на очите.

Вие не треба да направите многу сериозно лице, бидејќи во животот вие сте сосема различни од оние на пасошот. Мала навестување за насмевка, треба да вежбате малку дома, но нека насмеаната да се изрази само со усните. Не е неопходно да се искриват на официјалниот документ, дури и ако тоа е белузлаво заби.

Delfi Edition ги знае првите трикови за фотографија за пасош

Прво на сите треба да се запомни дека фотографијата "јаде" не само олеснување на лицето, туку и 20% од шминката. Сепак, "воената боја" на фотографијата за документот ќе изгледа несоодветно. Целта е да се создаде природен ефект и да се истакне достоинството на лицето.

1. Чекор еден. Направете тон

Здравиот тон е клучот за успешна слика. Верувајте ми, никој не поминува темни кругови и чанти под очите од постојан недостаток на спиење, досадна кожа и воспалителни процеси кои имаат тенденција да се појават на најистакнатото место. Затоа, еден ден пред да го ставите лицето во ред, да направите пилинг, маска и како да спиете правилно. И пред да одам во студиото чисто лице нанесете темели под шминка и отстранете ги црвените, темните кругови и други дефекти со помош на коректор.

2. Чекор два. Прилагоди

Како што беше кажано, фотографијата "јаде" текстурата на лицето. Затоа, по креирањето на "платно", треба да се грижите за олеснување на портретот. Значи, со нијанси или црвенило од природни беж-кафеави нијанси, или со коректор, ја одбираме формата на носот, челото и брадата, а исто така малку ја корегираме површината на јаболчињата. Главната работа е да се знае кога да се запре. Плус високи точки на лицето, - нос, чело, јаболковици, - може да се разликуваат по ознака. Кога сте задоволни со резултатот, корекцијата треба да биде покриена со тенок слој прав. Ова ќе ја осигури безбедноста на шминка и ќе ги отстрани мастите сјај.

3. Чекор три. Ги нагласуваме очите

Вие не треба да се заблуди над око шминка. Во фотографијата за пасош, сè треба да биде едноставно и вкусно. Најдобра опција - Ова се класични стрели и маскара за продолжување. Со цел да се создаде длабочина на очите, можете да ги истакнете со пастелни беж или кафеави сенки. И да се открие - додадете малку светли сенки на внатрешниот агол.

4. Чекор четири. Цртање усни

Вреди да се одбие светли бои и блескав контраст на кармин и молив. Совршената опција таму ќе биде кармин во природни, дискретни бои и акцент на контура. Моливчето треба да биде во хармонија и да создаде контура за природна усна. И не користете сјај. Ако сакате да ги дадете обемот на вашите усни, нанесите малку бела сенка на "птицата" над горната усна или капка кармин тоник полесен од главниот во центарот на усните.

5. Чекор пет. Направете рамка

Дури и совршено лице ќе изгледа незабележително со гнездо на главата. Косата за фотографии треба да биде чиста, сјајна и добро негувана. Не е неопходно да ексел со сложени фризури и да се откаже од "опашката". Подобро е да се остави сè она што е, бидејќи природноста е секогаш во мода. Вие само малку може да се поправи контурата и да ја поправите косата со лак.

Не заборавајте дека шминка за фотографија од пасош категорично го забранува присуството на прстен, трепет или сјај: сјајни сенки создаваат ефект на поспани очи, а блескав прав или руменило ќе му даде на лицето мрсен сјај.

Исто така, во пресрет на денот, фотографиите треба да се вежбаат со огледалото: насмевката е уметност. Експеримент. Погледнете кој израз на лицето ви се допаѓа најдобро од сите. Запаметете го и користете го за фотографија.

Ние се подготвуваме многу внимателно за овој настан: коса, шминка, израз на лицето. Сè што се чинеше дека е совршено. Но, не, фотографијата во документите станува она што ние се обидуваме внимателно да се скриеме од љубопитните очи. Во меѓувреме, со овие фотографии, живееме 5 или дури 10-15 години! Ова не е аватар во социјалната мрежа, која може да се промени барем секоја минута.

Веројатно, 95% од луѓето не се задоволни од нивната слика во пасошот. Како дигитални фото апарати (можете да направите неколку слики за само една минута), секој малку ги знае основите на фотошоп (ги отстранува модринки под очите и пмули на челото само за плукање), а покрај тоа, конкуренцијата диктира љубезен и компетентен однос кон клиентот сите за тебе! Но, во реалноста изгледа различно: фотографот е секогаш во брзање да земе една слика (без дури и да каже дека имате влакно на коса што се држи надвор од круната на главата), без да се праша дали ви се допаѓа или не, тоа му дава на печатот и на вашето барање барем го отстрани болниот нос, извикува и изгледа како да го прашаше носот на Анџели Џоли! Запознаени ситуации?

За да може фотографијата на документите да ве задоволи (дури и без Фотошоп и барањата до фотографот да направи уште неколку дупликати), само треба да ги знаете следниве правила:

1. Пред да заминете во фото студиото во огледало. Изберете најоптимален израз на твоето лице. Обидете се да запомните кои мускули се напнати или релаксираат. Потоа обидете се да го постигнете истиот израз на лицето со затворени очи, проверете со отворање. Така, донесе лицето кон автоматизам. Така лесно можете да го репродуцирате саканиот израз во студиото.

2. Не скокајте од една крајност во друга: премногу релаксирано лице, исто како и премногу напната, нема точно да ви декорирате. Бидете поприродни, и, патем, никој не забранил светлина (!) Насмевка;)

3. Навалувањето на главата ќе помогне да се отстранат одредени несовршености на лицето:

Голем нос може да стане визуелно помал ако главата малку се фрли назад (со блиц, нема да издвои и нема да фрли сенка на усните);

Истата техника е погодна за оние кои имаат мали очи. Така визуелно ги зголемуваш;

Со цел фотографијата да не те вознемири со тежок бразр, малку наклонете ја главата напред, така што врвот на лицето ќе го сврти вниманието.

4. Обрнете посебно внимание на косата. Косата треба да биде чиста, но не и наполнета со лак. Имајте на ум дека пасош не е направен за една година, па не експериментирајте со коса. Она што е многу модерно сега може да изгледа глупаво и смешно за неколку години. Ако сте сопственик тркалезно лице , а потоа чешлајте ја косата напред, така што покрива долниот дел од јаготки. Нежно чешлани, се собраа назад коса, како по правило, не изгледаат многу убави на фотографија.

5. Шминка треба да биде умерено светла: обоени сенки за очи и светли кармини нема да бидат на место, козметиката едноставно треба да ги потенцира силните страни и да ги скрие недостатоците:

Бидете сигурни да го користите основа . Како по правило, осветлувањето во салоните паѓа одозгора, а со тоа ги дава сите проблеми: брчки, лузни и така натаму. Тонот ќе помогне да се ослободите од нив. Во исто време, не плашете се од она што е забележливо во огледалото, бидејќи мозокот не е прилично професионално маскиран, ова нема да се види на сликата;

Не заборавајте на веѓите, не заборавајте да обрнете внимание на нив, дури и ако обично не ја допирате нивната шминка. Веѓите веднаш се видливи на сликата. Затоа, постигнување на нивната симетрија, точност. Но, не користете молив, бидејќи можете да го претерате, а потоа тоа ќе биде слика во пасош веѓите, но не и вас, подобро е да го постигнете саканиот ефект со сенката за очи;

Eyeliner и добар слој на маскара ќе биде на место,

За да ги направите усните да изгледаат побојно, користете посјајна кармин (но не и онаа што ќе се вклопи во кожата, инаку усните нема да бидат видливи воопшто). Отфрли премногу светли и темни тонови, тие ги прават усните потенки и му даваат на лицето лош израз.

Отфрли премногу светли и темни тонови, тие ги прават усните потенки и му даваат на лицето лош израз

6. Облека. Се разбира, можеш да бидеш фотографиран во нешто, но снимката во маица или маица не изгледа сериозно. Претпочитајте блуза или џемпер со не длабоко деколте. Што се однесува до бојата, нејзиниот избор е ограничен само за тоа која сенка најдобро одговара на твоето лице. Подобро е ако нема отпечатоци, изберете нешто цврсто. Не претерувајте со додатоци (особено накит).

7. Ако времето дозволи, финансии и, што е најважно, нерви, а потоа да слика во 2-3 различни салони. Ќе видите колку се различни сликите и можете да го изберете најпреферираниот. Како пример, ќе дадам девојка која фотографирала на различни места: некои опции не се доволно лоши, а некои се едноставно одвратни.

Три четвртини од луѓето мислат дека нивната пасошка фотографија е несреќна! Само не сакате да го разгледате вашиот одраз во виза и други документи! Зошто се случи ова?

Како да направите добра слика за пасош?

  • Не го одложувајте постапката на фотографирање во последен момент! Кога итно треба да го претставите пасошот, ќе брзате во првото фото студио без шминка и коса. Планирај сè однапред!
  • Практикувајте шминка и коса, а потоа земете крупна слика на вашиот фотоапарат. Ова ќе помогне да се идентификуваат можните грешки во шминкањето.
  • Одете во добро фото студио. Господарот има големо искуство во бизнисот. Тој ќе го каже вистинскиот пресврт на главата за фотографијата.
 • Не шмркнете усни, инаку на сликата ќе изгледаат како тенка нишка. Не ја свиткајте устата.
 • Не одете да фотографирате по непроспиена ноќ. Иако, исто така, знаеме начини наутро, но сепак нема да изгледате совршено!
 • Не пијте многу течност во текот на ноќта, не јадете солена храна. Ова може да предизвика оток на лицето.
 • Не ја кревајте главата премногу висока, бидејќи ќе изгледа неприродна. Не повлечете ја главата во себе - може да се појави двојна брадата.
 • За да добиете добар фото пасош, се грижи за вашата коса. За стилизирање на косата, користете ги средствата за да дадете волумен.

Шминка за пасош слика: експресивен, но природен

Главната табу-шминка за фотографии на документите не ја прифаќа употребата на сјајна козметика! Во времето на блицот ќе светнат сите пенливи честички, целосно расипувајќи го вашиот совршен изглед!

 • Прво на сите, се грижи за совршена здрава боја се соочува. Се разбира, добро е ако ги извршувате процедурите навремено за стекнување на совршено мазна тон, да се грижите за вашата кожа со природни средства, користете го. Но, тонските средства можат брзо да донесат лице во совршена состојба. Користете тонска основа за да го издвоите тонот на кожата. Подобро е да се избере тонерка со ознака HD. Оваа алатка е идеална за фотоснимки. Однесувајте се кон сите делови на лицето, вклучувајќи ја и подрамата под очите и вратот.
 • Коректор отстранува помали дефекти, васкуларна решетка, црвенило. Ако на лицето ти се појави предавник, тогаш одговорните занаетчии обично ја преземаат одговорноста да ја отстранат со помош на Photoshop.
 • Лицето на контурите, во зависност од карактеристиките на твоето лице. Бујните образи може да бидат малку намалени со тоа што ќе предизвикаат површина под јаболкото темна боја . Ако носот е премногу широк, на ист начин ќе го направиме задниот дел на носот потенки, потемнувајќи ја латералната површина. "Подобрување" и брадата.
 • Бидете сигурни да користите мат во прав. Можеби ќе ви треба дополнителна апликација на агентот веднаш пред фотографијата да се преземе, ако се пот на топол ден.
 • Нацртајте веѓи. Ова ќе им даде на вашиот изглед повеќе експресивност.
 • Не користете обоени сенки. Само природни нијанси или малку темно кафеава или сива боја. Сини, виолетови, зелени сенки може да изгледаат смешно на фотографија, тие се премногу забележливи. Исто така, користете само мат сенки.

Запознаени ситуации?
Зошто се случи ова?
Како да направите добра слика за пасош?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: