Статьи

Како да направите лезуна: 16 рецепти како да направите лига дома

 1. Што е лигите или лизун?
 2. Како да се направи Лизун (лигавка) дома без натриум тетраборат
 3. Најлесен начин е од вода и скроб без лепак.
 4. Лигите на скроб и ПВА лепак
 5. Од шампон и лепак "Титан"
 6. Како да се направи лизуна (лигите) дома - шопинг опција
 7. Како да направите лизуна дома: Корисни совети
 8. Бришење пена лиги - морнарица
 9. Вистинска бомба - како да се направи магнетна лига (лизун) дома - видео
 10. Видео како да се направи кул lizun (лигите) без лепак и згуснувач
 11. Лигите од сапун и шеќер без лепак
 12. Меки, воздух lizun - Меки лига без лепак без маска филм без tetraborate без пена за бричење
 13. Едноставен рецепт: лепак стик молив готви дома - видео

Кул играчка за деца - "Лизун" или "Лим". Дали знаевте тоа направи дома дома полесно отколку едноставно.

Содржина (методи на рецепт):

Во оваа статија, ние ќе ги испитаме најлесните начини да направите домашна хендгам или лизун себе, а сега и лигите. Но, прво, ние ќе кажам (можеби некој не знае уште) каков вид на чудо е.

Што е лигите или лизун?

Веднаш Видео:

Сигурно сте виделе или дури стекнале таков необичен желе "бајаку" за вашето дете. Сеуште може да се истегне и да се истегне, да земе каква било форма и да не се држи до рацете.

Вообичаено, оваа играчка се нарекува "Лизун", но всушност (од каде што потекнува од државите) неговото име е на англиски јазик "магија" (рачно). Не е тешко да се погоди - "рака" (рака) и "гума за џвакање" (мастика за џвакање).

И денес честопати можете да чуете - како да направите "лигавка" дома со свои раце? Што е слајд и за што е тоа? Од англиски, "Slime" е детска играчка слична на желе, пријатна на допир, способна да се протега и да се соберат назад во првобитната состојба.

Повторно, истиот lizun едноставно! Slymery може да направи таква желе-Буба од било кој материјал со свои раце и импровизирани средства (иако за некои, сепак, треба да одите во продавница или аптека).

И сега да почнеме да правиме лизган дома - направете лигите во продавницата или уште подобро.

Како да се направи Лизун (лигавка) дома без натриум тетраборат

Како да се направи Лизун (лигавка) дома без натриум тетраборат

Постојат неколку едноставни начини или рецепти за правење лижат дома без борон (натриум тетраборат). Тоа е безбедно за вашите деца!

Најлесен начин е од вода и скроб без лепак.

Ние треба само скроб и вода. Измешајте ги двете состојки заедно во еднакви пропорции или 2 делови вода и три делови скроб. И ја добиваме нашата домашна лизуна. За поцврста конзистентност, треба да додадете повеќе скроб. И за да стане светло - бојата.

Треба да сфатите дека таквата играчка нема да биде токму онаа што ја гледаме почесто. Но, сепак, децата ќе бидат среќни. И користете само топла вода.

Лигите на скроб и ПВА лепак

Во овој случај, ни треба ПВА лепак и подобро од најновите. Одделно измешајте вода и скроб, потоа додадете боја (можете да блескате со есенцијални масла). Се меша темелно без грутки. На крај, истурете во лепак. За погодност, користете го пакетот наместо капацитет.

Состојки: ПВА лепак - 50 мг., Вода - 100 мг., Скроб (може да биде сода) - 1 лажица, боја ("зеленчук", гуаче, бои за храна).

Истото може да се направи со сода, што се користи во кујната. Тоа е, наместо скроб со вода, се меша сода.

Од шампон и лепак "Титан"

Овој пат го земаме квалитетот, а не истечен лепак "Титан". Ќе го најдете во било која продавница за хардвер.

Земете го пакетот и истурете во него два дела шампони (апсолутно било) и три делови од лепак. Вреди малку да се тресат за да се заврши мешањето и задебелување, и подготвен за лизин. За да ја направите играчката поубава, ставете боја и искри во шампон пред лепак.

Како да се направи лизуна (лигите) дома - шопинг опција

Како да се направи лизуна (лигите) дома - шопинг опција

За да го направите дома на lizun како во продавница, ни треба дополнителна (главна) состојка - натриум тетраборат (погоден како раствор во течна форма и сув прашок).

Основни елементи:

 • ПВА лепак - 100 грама,
 • 1 вијала со натриум тетраборат (4%) или ако сувата варијанта е 1 лажица прашок се меша со половина чаша вода,
 • боја за опција во боја.

- Наместо tetraborat може да биде Borax во прав (Borax), кој е достапен бесплатно да се купи во аптеките.

Производство:

 • земете соодветен контејнер и ставете лепак таму (колку повеќе лепак, толку е поголема играчката),
 • внимателно додадете боја (не претерувајте, инаку лишаите ќе се валкаат), измешајте додека не се добие хомогена маса,
 • полека се става во бор борбата (така што лишайникот не се држи до рацете и не е течност, може да додадете повеќе боракс), се меша темелно и добиваме желеба маса,
 • тогаш, со цел да се отстрани вишокот на влага, вреди да се мокне со салфетка (и за иднината, кога детето ќе свири, Хендгам е најдобро поставен на хартија - толку помалку вили и остатоци се држат до него)
 • и конечно - како резултат на згрутчување се става во торба и седи 3-5 минути, а сега е време да си игра со него.

И тука е друго интересно хоби за вас: Сакате да направите хартиен авион кој ќе лета 100 метри

Како да направите лизуна дома: Корисни совети

 • Во производството не треба да користите ладна течност (вода или шампон),
 • Обидете се да не ги ставате на производи со куп (мачки и кучиња),
 • Домашен лизун иако безбеден, но не препорачувам јадење и ставање во устата,
 • За да го направат вкусен мирис, се меша со етерични масла,
 • Искри во внатрешноста на лизунот изгледаат многу убаво,
 • Лепак база, изберете нов, наместо да легнете некаде на полица,
 • Чувајте го во затворен сад и на ладно место.
 • Но, дури и ако куќата lizun и малку пресуши - го стави во топла вода.

И уште еден рачно изработен рецепт за лизин - Тоа е само бомба!

Бришење пена лиги - морнарица

 • Истурете 125 mg лепак во посебен сад. Предуслов - мора да биде густ и со добар квалитет.
 • Додај малку смарагд акрилна боја. Промешајте и добијте дебела темна маса.
 • Тоа е време да го олеснат - додадете пена за бричење, многу пена. Нежно измешајте ја пената со обоена маса. Потсетува сладолед или слатка павлака.
 • Истурете вода и 15 грама борна киселина во тегла и неколку капки сапун за раце.
 • Промешајте со дрвен стап и згуснувач е подготвен. Ставете ја смесата во обоена пена и промешајте повторно.
 • Излегува овој лизун го направи тоа сами.

Па, сега, додека го дизајниравме овој напис, некој тестирал и направил дома со максимални карактеристики.

Вистинска бомба - како да се направи магнетна лига (лизун) дома - видео

Најдобрата и десната рака ја направи Лизун

 • Истурете, повторно, како и во претходниот, густ транспарентен лепак - 125 милиграми.
 • Додајте светла розова акрилна боја. Измешајте додека не се изедначи.
 • Додајте малку течност за контактните леќи и се мешаат. Вкупно испливавме околу 10 грама.
 • Истурете половина лажичка или голем дел од сода. Како месење, масата почнува да се згуснува и се протега. Па, таа е целосно зад ѕидовите.
 • Потоа ги истегнуваме рацете додека не престане да се држи до дланките.
 • Излезе ладно мека и еластична лизун. Не се држи, не раскинува и се протега добро. Убаво е да си играш со него и да не сакаш да одиш. Потсетува огромна розова гуми за џвакање.

Можеби еден од најуспешните рецепти за кои се обидовме. Раширена до тенок филм. Меурчиња може да се издува од тоа - толку е еластично.

Видео како да се направи кул lizun (лигите) без лепак и згуснувач

Изработка на lizun на шампон и паста за заби

Можете да користите било кој шампон, но двајца во еден најдобро одговара - добро, како шампон плус исплакнете.

Ќе ви требаат:

 • шампон - 30 ml. (4 лажици)
 • паста за заби - 1 лажиче,
 • Боја - 5 капки, ако сакате да направите слајд боја.

Рецепт:

 1. Ставете го шампонот во садот и додадете паста за заби.
 2. Промешајте додека масата не стане повеќе густа.
 3. Ако lizun се покажува како течност - додадете малку паста за заби, ако е премногу густа, додадете шампон.
 4. Веднаш штом ќе сфатите дека слајдот се испоставил - ставете го во замрзнувачот за еден час.
 5. По истекот на времето, извадете и месете со рацете - играјте со него.

За било која лиги, да кутија со капак - така што ќе трае подолго.

Лигите од сапун и шеќер без лепак

За слатка но јадечка лизуна ви треба:

 • течен сапун - 5 лажици,
 • гранулиран шеќер - 3 супени лажици,
 • боја или сјај - ако сакате да направите оригинален лигите.

Рецепт:

 1. Измешајте ги сите производи во истиот сад. Прво се стави на сапун, а потоа постепено се прелива шеќер, додека постојано мешање.
 2. Затворете го капакот или пак да го ставите во фрижидер до следниот ден.
 3. Откако ќе го проверите лиценцирањето за перформанси. И ако треба да додадете повеќе сапун или шеќер.

Веднаш ќе разберете кога слајдот ќе биде реален - со рацете на допир.

Меки, воздух lizun - Меки лига без лепак без маска филм без tetraborate без пена за бричење

Како да се направи лигите од сапун и сол да се добие

Постои едноставна и лесна верзија на солен Лизун, но повторно неживо.

Ви требаат следново:

 • течен сапун - 3 маса. л.,
 • парична казна сол - 3 табела. л

Рецепт:

 1. Истурете го сапунот во посебна чинија и рамномерно попрскувајте со сол, постојано мешајќи. Веројатно е доволно 5 минути.
 2. Се отстранува половина час во фрижидерот, но не и во замрзнувачот.
 3. Лигите ќе бидат умерено дебели и умерено течни - нешто просечно.

Навистина, тој не живее веќе долго време - веднаш штом ќе забележи, почнува да го губи својот имот - истовремено го враќа во фрижидерот.

Едноставен рецепт: лепак стик молив готви дома - видео

Супер Лизун од сода, шампон, паста за заби и ПВА лепак

Одлична видео - еден куп лигите

И на крајот на еден интересен vidosik - нереален многу slimes - lizuny различен облик и состојба!

Сè, доволно за да се види, девојки и момчиња, време е да започнеме со производство, така што сè ќе функционира Кул и на Ур!

Што е лигите или лизун?
Што е лигите или лизун?
И денес честопати можете да чуете - како да направите "лигавка" дома со свои раце?
Што е слајд и за што е тоа?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: