Статьи

Како да направите вклучена маса за свадба. Како да ја поставите табелата за цената на невестата

 1. Што да се подготви за цената на невестата?
 2. Времетраење на буфетот
 3. Главни јадења на бифе маса
 4. Декорација вклучена маса

Откупот е составен дел од традиционалната руска свадба. Младоженецот со неговите свадбеници (обично свамарчето дејствува како лидер на свадбената шеснаесетка од страна на младоженецот) пристигнува во куќата на невестата, каде што, по усвојувањето на тестовите што ги подготвуваат пратилки, тој конечно доби право да ја земе невестата во канцеларијата на матичната служба.

Секоја пристојно невеста се среќава со неа, не свршена со празни раце, туку зад великодушно поставена маса. Еве како да се постават и декорираат табелата за невестата, и ќе се дискутира во нашата статија.

Прво на сите, треба да се грижи за декоративни елементи на маса декорација: свечена покривка за маса, убави салфетки за да одговара на чаршав, убава садови, првично украсени очила за млади луѓе, цвеќиња. Скенирајте ја организацијата на маса сериозно, како што ќе се видат не само од гостите, туку и од операторот на камерата, кој го снима снимањето на вашата свадба. Се согласувам, а потоа гледај го видеото за твојата венчавка и гледај во рамката нераздвоен покриен чанта на масата, плочи од различни сета, чаши или чаши наместо очила, нема да биде сосема пријатно.

Се согласувам, а потоа гледај го видеото за твојата венчавка и гледај во рамката нераздвоен покриен чанта на масата, плочи од различни сета, чаши или чаши наместо очила, нема да биде сосема пријатно

Ако масата стои покрај прозорецот, тогаш можете да ги декорирате прозорецот со бели и розови топки. Не заборавајте да поставите најмалку две столчиња (невестата веќе треба да седи на еден и младоженецот ќе седи на другиот). Столици, исто така, треба да бидат исти. Ако тие веќе ги загубија своите изглед , да ги покрие на нив, или едноставно да ги покрие со лесна ткаенина за да одговара на чаршафот и вратоврските лакови на лентата околу грбот.

Што да се подготви за цената на невестата?

Многу мајки на невести ги скршат главите околу прашањето: што да се стават на масата кога купуваат невеста, така што е убава и вкусна и, како што велат, на југ, "богати". Почитувани мајки и идните невести, запомнете: не постојат први курсеви, закуски со топла храна, салати за подготовка за купување невеста. Студени предјадења треба да бидат на маса, бидејќи младоженецот не дојде на ручек, а во ресторанот сеуште има свадбен банкет.


Подгответе:

 • сендвичи со црвен кавијар, мали по големина;
 • сирење сече (ставете неколку видови сирење);
 • колбаси (неколку видови колбаси, варено свинско месо);
 • сечење зеленчук (домати, краставици, пиперка );
 • канапе од сирење и грозје, од сирење, шунка и црн леб;
 • тарлети со разни пломби (со пилешко и кисела печурка, со ракчиња, со црвена риба);
 • овошна плоча од цели плодови и исечена (цреши, цреши, мандарини - како целина, портокали, јаболка, банани - исечени);
 • за десерт: чоколади (ако купите во кутија, тогаш подобро е да ги поставите на чинија, ако застанате на обична чоколада, тогаш преферирајте чоколади во убава обвивка), мали колачи.

Сендвичи може да се направи во форма на срца. За канапе купи специјални skewers, не користете чепкалки за заби - тоа нема да изгледа естетски пријатно.


Главното правило да се следи за да се покријат добро вклучена маса да се купи невеста, тоа е - третира не треба да се масни, зачинета, солена. Лесни закуски кои можат да се јадат уредно без размачкана венчални фустани. Нема да има време да ја измиеме пипата од паштета. Имајте го ова на ум и направете мени на масата за цената на невестата однапред.


Можете да ставите сокови (јаболко, портокалова, мултифрут), минерална вода без гас и алкохол: шампањ, вино (по можност бело, како црвено вино може да остави дамки на облека и грда темна плоча на забите).

Се грижи за декорациите на шише шампањ или вино, од кои невестата и младоженецот ќе ги полнат своите чаши. Можете да направите таква декорација со свои раце, и можете да пребарувате за готови опции во свадбени салони.

Печати страница

Оставете го вашиот коментар

Цената на невестата е составен дел на свадбата, што е еден вид увертира на главната прослава. Младоженецот има забавни натпревари и задачи за да ја добие својата невеста. Се разбира, овој настан завршува со мал шведска маса.

Буфета по цена на невестата

На прво место ни треба таков шведска маса, така што сите присутни на откупот би можеле да имаат малку закуска и одмор. Родителите и пратилки ќе можат да ги покријат и да ги декорираат стојат-табелата за купување на невестата цена: нема ништо тешко во ова. На маса треба да се два елементи - пијалаци и закуски.

Што да одберете пијалоци

За таков настан е подобро да се избере светлина алкохолни пијалаци На пример, шампањ или вино. Покрај тоа, гостите ќе пијат чисто симболично - мали тостови и желби. За да се задоволи жед мора да има присуство минерална вода или сок. И не треба да купувате пијалоци во пакувања: само неколку шишиња ќе бидат доволни.

Како да изберете закуски

За да изберете закуски, треба да следите две едноставни правила: тие не треба да бидат превисоки со калории и свежи, а во склопот може да ги земете со рацете или со вилушка.

Примерната листа на закуски може да изгледа вака:

 • Овошје цели (цреши, мандарини) или исечени (јаболка, портокали),
 • Зеленчук парчиња (краставици и домати),
 • Канапе на скампери (на пример, сирење со маслинки или шунка со краставици),
 • Слатки
 • Месо или сирење исечени,
 • Tartlets полнети со пушеле пилешко и краставици,
 • Мали сендвичи со кавијар.

Што не треба да се вклучи во табелата со менија за цената на невестата:

 1. Силните алкохолни пијалоци (вотка, виски, текила, ракија) ќе бидат апсолутно несоодветни во таква ситуација, во спротивно гостите едноставно не можат да стигнат до главниот банкет.
 2. Не се потребни срдечни јадења (топли, супи и сл.), Само затоа што по откупот, гостите сè уште немаат време да се гладни, бидејќи ова е само почеток на свадбената прослава.

Оригинална декорација на маса

Мора да се запомни дека сите свадбени настани ќе бидат заробени на фотографии, така што секој детаљ треба да се обезбеди во дизајнот на табелата за цена на невестата:

 • Садовите треба да бидат естетски и убави, затоа што еднократните јадења ќе изгледаат многу тажно и целосно ќе го расипат целиот изглед на масата. За гостите можете да ставите проѕирно стакло, но очилата на невестата и младоженецот треба да бидат различни од останатите. Најлесен начин е да ги декорирате со ленти, а за оние кои посакуваат, има широк избор на специјални вино за очила за новороденчињата во продавниците.
 • Овошките ќе изгледаат многу убаво во високи транспарентни вазни или во повеќеслојни јадења.
 • Подобро е да се купат слатки во убава обвивка, на пример, во мулти-обоена фолија и да се извади од кутијата на посебно јадење.
 • За канапе, наместо обични чепкалки за заби, подобро е да се купат пластични обоени скали.
 • Табелата може да биде покриена со вообичаена бела ткаенина, но во исто време користете убави салфетки.
 • Шишиња, исто така, може да се организира во форма на невестата и младоженецот. Таквите "облека" можат да се купат во продавница или направени од хартија или мали парчиња ткиво. Плута е подобро да се украсуваат со сребрена и златна фолија.
 • Самите закуски треба да изгледаат многу убави, па сендвичи со шпицки на огромен парче леб нема да додадат на префинетоста на масата. Сè треба да биде мала и уредна, и ако имате време, можете да ги направите оригиналните сендвичи во форма на срца.
 • Цвеќе - истиот атрибут на секоја свадба. Затоа, тие можат да се користат во украсувањето на табелата. За ова се вклопуваат мали вазни во кои се поставени мали букети од две или три цвеќиња. Изберете цвеќиња во зависност од стилот на свадбената двојка. Но победничката е црвена роза, која симболизира љубов и страст.

Откупот е забавен, но сепак, долг и малку досаден настан за младоженецот и неговата компанија, како и за невестата и нејзиното семејство, така што во тој момент, кога зетот и неговите пријатели се возбудени и малку се уморни од натпревари, конечно напаѓаат во собата на невестата - времето доаѓа во бифе маса.

Послужување на вклучена по откуп е задолжително на денот на свадбата. Обично масата на масата за маса е поставена во просторијата каде што невестата била скриена од младоженецот за време на откупот, така што, без да се изгуби една минута, продолжи да им честита на невестата и младоженецот, како и на закуски и пијалаци на масата. Патем, бифето треба да се организира во најпространата просторија на станот или куќата за погодност на гостите што се движат.

Времетраење на буфетот

Треба да се напомене дека приемот, како и откупнината, обично се одвојуваат малку време, бидејќи во канцеларијата на регистарот има свечена регистрација, така што закуски треба да бидат лесни, брзи, но истовремено и доста негување и вкусна. Не ја занемарувајте надворешната убавина на храната и неговата осветленост - бидејќи бифето сигурно ќе биде заробено во фотографиите. Затоа, невестата, нејзините родители и девојки треба да бидат паметни, а не само да организираат весел и оригинален откуп, туку и да работат на организирање и подготовка на совршена маса!

Главни јадења на бифе маса


Главни јадења на бифе маса

Организирање на табела на вклучена маса, треба да го сварите брзи закуски но истовремено оригинално и убаво дизајнирано. Покрај тоа, закуски на масата треба да бидат доволно хранливи и висококалорични, како и цената на невестата, а самата свадба се долгорочни настани. Исто така, по приемот се уште има многу време да се потроши во канцеларијата на регистарот, на прошетка и фото сесија.

Интегрален дел да им даде предност на добар шампањ и вино. Обидете се да земете пијалаци во убави оригинални шишиња. Вие не треба да ставате толку силни пијалаци како коњак, водка или виски на масата, бидејќи некои од гостите едноставно не можат да стигнат до вечерниот банкет, и веројатно нема да се сеќаваат на откупната невеста со вклучена бифе! Исто така задолжително ќе биде присуството на масата на безалкохолни пијалаци - сокови и минерална вода.

Од снек ќе бидат совршени сендвичи и разни канапи. Основата за сендвичи може да биде најразновидна - црвена риба, кавијар, сирење, зелена боја. Покрај прекрасниот вкус, овие закуски ќе бидат и спектакуларни декорации. Не заборавајте за сечење - разни колбаси, филети , се многу популарни и сакани од многу, во исто време многу брзо во употреба и високо во калории.

Салатите во одделни чинии не треба да се ставаат на маса, но да готвите Оливие, рак и други салати и да ги полните со tartlets ќе биде оригинална одлука! Впрочем, тоа е многу вкусно и задоволувачко!

Топла јадења не треба да се служат, бидејќи, најверојатно, тие ќе останат недопрени, бидејќи да ги користат во атмосфера на превирања што е типична по откупот ќе биде целосно непријатно.

Неопходен елемент е бонбони. Најдобро е да донесете неколку отворени кутии со добри чоколади во шведската маса без да ги ставате на вазни и да ги земате останатите бонбони во кутиите за прошетка и до канцеларијата на регистарот.

Декорација вклучена маса


Декорација вклучена маса

Исто така вреди да се декорира масата на масата со плод во кошници или во убави плочи или вазни. Идеално грозје, мандарини, сливи, кајсии, праски и други плодови кои не бараат сечење. Ако се уште постои желба да се служи на вклучена и исечени плодови, тогаш даде предност на портокали, јаболка и круши.

Не заборавајте да ги ставите оригиналните салфетки и прекрасни чаши за вино на stand-up маса! Од уредите се потребни само приклучоци.

За декорација, се препорачува употреба на свежо цвеќе - букет гербера, рози или лилјани ќе биде одлична опција! Останатите овошја и закуски од вклучена треба да се земат со вас, бидејќи свадбата, покрај регистрацијата, вклучува долга прошетка и фото сесија, каде што гостите, се разбира, имаат време да се гладни.

Вклученоста по цената на невестата е одличен почеток за таков значаен настан како свадба! Компетентно организиран вклучена , со отсуство на силни алкохолни пијалоци, ќе им овозможи на сите гости, без исклучок, да чуваат светли и незаборавни моменти од целиот ден на свадбата! И лесни, вкусни и во исто време срдечни закуски нема да остават никого гладен до вечерта банкет!

Со оглед на свадбените фотографии, меѓу кои, се разбира, ќе бидат заробени невеста откуп и маса на маса, ќе забележите дека дизајнот празник маса Тоа не е последната вредност на убавината на добиените фотографии.

За тоа како да организирате активно раскажување.


Што да се подготви за цената на невестата?
Што да се подготви за цената на невестата?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: