Статьи

Како да правите дома од А до Ш

  1. Како да се праќаш дома
  2. Уништуваме митови за домашно шогурирање или лош совет ...
  3. Како да се праќаш дома. Совети зачинети!
  4. Рецензии шумно дома
  5. Шугаринг во Чељабинска

Здраво девојки

Мило ми е да продолжам со моите критики и да дадам совети за правилно однесување на шгур. Ние веќе сме сфатиле со вас како да направите шеќерна паста за прскање во домашни услови, кога имате само лимон, шеќер и вода или мед на рака. Еве ги овие негувани рецепти: Shugaring паста рецепт во микробранова печка (готвење 5-10 минути) и шумски паста рецепт на шпоретот (готвење 10-15 минути).


Како да се праќаш дома

Денес сакам да разговарам со вас за тоа како правилно да го правите shugaring дома, кога не постои модерен модуларен при рака. Се надевам дека сте направиле свои тестенини и сега сте подготвени да се преселите во нова фаза и да го отстраните "нафигот вишокот на косата" од вашето тело. Ве молиме имајте во предвид дека овој напис е воведен и не повикува да го направите токму онака како што пишувам подолу.

За да започнете со тоа, сакам да ги отфрлам митовите за домашно шогурирање и "кул" советите на професионалци.

Уништуваме митови за домашно шогурирање или лош совет ...

1. Користете ракавици за да спречите шеќерна паста да се држи до рацете. Сакам да го распуштам овој мит, бидејќи е крајно незгодно да се работи во ракавици. Во салоните работи во ракавици, бидејќи тоа бара закон. Дома, никој не ве обврзува да страдаш и да ја спроведеш постапката на шгурка во ракавици. Шеќерната паста ќе се држи меѓу прстите и ќе ги раскине ракавиците. Верувај ми, го направив целиот пакет толку многу. За жал!

2. Прашоците ја намалуваат болката и промовираат подобро отстранување на влакната за време на губење. Ова е исто така лага и провокација. Штом не се обиде да ги примени овие прав: и тенок слој, и среден и подебел. Прво, во два случаи, тие едноставно не помогнаа, а во третиот спречија отстранување на влакната со шеќерна паста. Ако сакате да ја направите постапката побрза - не преливајте ништо.

3. Хлорхексидин. Ги зема влакната? Да се ​​размазат пред и потоа? Зошто? Косата толку добро вреди и не расте, дури и ако не се извалка со вишок хемија. Не трошете пари на бескорисна хемија за шгурка дома. Шеќерната паста совршено ги отстранува влакната долга 3-4 мм.

4. Употребата на специјални масла за ставање не леплива на рацете. Можеби ова е мојот единствен случај или не знам како да ги користам, но по примената на маслата, пастата почнува да се држи или омекне уште повеќе. Во принцип, јас сум против такви масла за шгуркање.

Како да се праќаш дома. Совети зачинети!


1. За да правиш дома дома, треба да ги подготвиш областите што сакаме да ги исчистиме. За да го направите ова, растат влакна 3-4 mm долги. Оваа должина е доволна за да се отстрани шеќерот.

2. Телото го обработуваме еден ден пред постапката со чистење. Изберете го она што ви се допаѓа. Нема посебни преференци.
3. Готвење шеќер паста или купи во продавница. Не гледам причина да трошам пари на скапи формулации, па затоа ја подготвувам себе. Линкови до рецепти за пасти за шгурка е на почетокот на статијата. Повеќе сакам опција за мед, тоа е повеќе леплива и ја отстранува косата подобро.

4. Земете готвените тестенини и се тркалаат со мала топка, со големина на орев. Нема потреба да се загрее тестенините во микробранова печка, бидејќи тоа ќе се стопи. За да се загрее доволно е температурата на човечкото тело. Рашири ја пастата за да се загрее подобро. Пастата ќе ја смени конзистентноста од транспарентен до нетранспарентно.

5. Нанесете загреана паста за шум на раст на косата. Ова е потребно за подобро зафаќање со коса и ви овозможува да ги фатите колку што е можно.

6. Со остри движења ние се повлече од паста во насока на раст на косата. Ова го намалува ефектот на болка. Ако ја откинете пастата во спротивна насока - вие сте обезбедени со раст на влакната под кожата. Не ја расипајте кожата !!!

7. Повторете ги чекорите 5 и 6 се додека не се залепи пастата и ги затегне влакната.

8. Откако ќе ги отстраните сите влакна, можете да одите на туш, каде под топла вода ги измиваме остатоците од шеќерната паста од кожата.

9. Проверете ги чистените површини и ако останат некои влакна - завршете ги со пинцети, така што сè е убаво.

По постапката, обидете се да избегнете сончева светлина и прекумерно потење, едноставно не препорачувајте да одите во бањите и јавните базени. Значи, може да донесете нечистотија, што уште повеќе ќе доведе до црвенило или дури и надувување на кожата.

На вториот или третиот ден по шмукање дома, мозолчиња и дисколорации ќе исчезнат од кожата. Кожата ќе добие нормален изглед, но без грди влакна. Само тогаш можете да ги користите пилињата и кремите за смирување и навлажнување на кожата.

Исто така, сакам да забележам дека дури по истекот на 2-3 дена, обидете се да не се премногу изгореници, бидејќи местата што ги чистивте сончање значително се влоши и на првиот ден ќе забележите остри премини. И покрај намалувањето на црвенилото по шмукањето, вашата кожа не е целосно обновена. За ова, ќе потрае околу 4-5 дена.

Рецензии шумно дома

Јас дефинитивно ги советувам сите девојки кои сакаат сами да се одмаздат, барем да се обидат да го направат дома. Ако не успеете, секогаш можете да најдете специјалисти кои ќе ви помогнат.

Шугаринг во Чељабинска

Ако веќе сте одлучиле за постапката на шгуркање, но не сакате да го направите тоа сами, обрнете внимание на нашиот каталог мајстори и салони за убавина Челябинск, кои се занимаваат со оваа постапка. На сајтот можете да најдете рецензии и рејтинзи на Чељабински салони и приватни мајстори.

Коментари на статијата

Кажете им на своите пријатели за статијата " Како да се правите дома од А до Ш ":


Други статии:

Ги зема влакната?
Да се ​​размазат пред и потоа?
Зошто?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: