Статьи

Како да расте косата

  1. Видови на коса се користат за продолжување
  2. Тенка коса
  3. Оштетена коса
  4. Брановидна коса

Способноста целосно да ја промените фризурата брзо и без негативни последици за вашата коса, ја прави постапката на проширување се повеќе популарна. Ако само 10-15 години само неколку од најхрабрите модничари кои беа желни да ги испробаат сите новини во областа на фризерството, беа фризури, денес речиси една четвртина од клиентите на салони за убавина го пробаа овој метод за корекција на фризурите на себе.

Но постапка за продолжување на косата - Ова е медал со две страни, и пред да одлучите за нејзината имплементација, треба да ги научите основните правила за избор на коса за продолжување и како да го поправите.

Видови на коса се користат за продолжување

Планките за продолжување можат да бидат и природни (често се нарекуваат донатори) и вештачки. Вторите се користат само за креирање на најевтините фризури, а професионалците повеќе не сакаат да ги користат, бидејќи можат да предизвикаат многу силни алергиски реакции.

Природни цевки се класифицирани според нивниот регион на потекло. Денес, се разликуваат следните видови на донаторски влакна:

Способноста целосно да ја промените фризурата брзо и без негативни последици за вашата коса, ја прави постапката на проширување се повеќе популарна

Азиски Нивните добавувачи најчесто се Кина, Кореја, Виетнам и други земји во регионот. Посебни карактеристики на таквата коса се, прво, ниска цена, и второ, низок квалитет. Речиси е невозможно да се направи продолжување кое ќе му служи на сопственикот за неколку месеци со помош на азиски коса - нивната структура е таква што по неколку процедури за шампони ја губат својата форма, не се чешлаат добро и создаваат проблеми при стилизирање и моделирање на фризури.

Индиски Нивната структура и квалитет е малку подобра од онаа на азиските, но воопшто нема потреба да се зборува за постоење драматични разлики помеѓу овие два типа на коса.

Словенски. Многу меки, висококвалитетни и лесни за чување, донаторските насоки од словенско потекло се високо ценети од фризери од целиот свет. Продолжувањето со овој тип на коса ви овозможува да креирате долготрајна (до три месеци) атрактивна и сосема природна фризура, чија појава нема да се влоши по употребата на детергенти или стилски производи.

Европски. Како и словенските, тие имаат одлична структура, добро се потпираат на стајлинг и целосно се совпаѓаат со густината и текстурата со природната коса на жителите на Русија. Но, поради фактот што количината на достапни донаторски материјали е многу ограничена, цената на европската коса е многу висока.

Најдобрите опции за висококвалитетни коса екстензии се словенски или европски коса - ако се користи, можете да гарантирате отсуство на такви непријатни појави како заплеткани влакна, вештачки изглед на фризура и неможност да се создаваат сложени фризури.

Карактеристики на различни видови на коса екстензии

Продолжување - постапката е сосема безопасна и не ја повредува природната коса во огромното мнозинство на случаи. Но, сепак, вреди да се има на ум дека не секој метод за прицврстување на донаторските нишки ќе работи за некои видови коса.

Тенка коса

Тенка коса

Ако тенка коса е совршено здрава, тогаш не постојат специфични контраиндикации за продолжување. Но, треба да внимавате при изборот на методот на спроведување на процедурата - тенка коса не може да издржи тежина на дебели влакна, фиксирана со метални клипови или со кератин капсула. Најдобра опција во овој случај ќе биде зграда лента , бидејќи го намалува оптоварувањето на природните нишки поради фактот што тежината на една лента е дистрибуирана за 3-4 сантиметри.

Оштетена коса

Во овој случај, можни се и екстензии, но само по претходно третирање на косата. Се размислува за оптимална комбинација фитоламинација или структура за обновување на кератин проследена со лента или кератин натрупување . Проширувањето со помош на метални клипови за оштетена коса е контраиндицирано, бидејќи постои ризик да се зголеми кршливоста и пресекот на советите.

Брановидна коса

Во овој случај, можете да одите на два начина - било претходно исправете ја вашата коса и продолжи да расте прави насоки, или да се зачува облик на природни кадрици, изборот на донатор кадрици да се изгради. За да ја направите фризурата изгледа природно, за градење е вредно да се задржиме на словенската брановидна коса - изгледаат природно, а при менување на влажното време или ветер ја задржуваат формата својствена со природни кадрици. Затоа, дури и во лоши временски услови, фризурата нема да изгледа вештачка.

Екстензии на коса се безбедна процедура која ќе ви помогне да го реализирате сонот за долги кадрици за само неколку часа. Но, со цел новата фризура да донесе само радост, треба многу внимателно да го одберете типот и начинот на проширување и да добиете совет од професионален стилист.


← Назад назад

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: