Статьи

Како да се исечете жена. Самата фризура - тоа е можно

 1. Неопходно е:
 2. Упатство:
 3. Што да се разгледа пред сечење
 4. Што ви треба
 5. Како да се намали тресне
 6. Како да се намали косата
 7. Како да се ослободите од скршени совети
 8. Избор на фризура
 9. Текстура на коса
 10. Томови на телото
 11. Основни правила
 12. Грижа

Многу од нас повеќе не сакаат да ги посетуваат салони за убавина. Повеќето жени прават свои маникири, педикири, обоена коса, па дури и фризури. Се разбира, често причините за одбивање на фризерството се недостатокот на време и неподготвеноста да се плаќа за едноставни постапки. Но, не само тоа ги мотивира жените да прават без салонски услуги. Многумина едноставно знаат подобро од кој било господар , а фризерите не ги разбираат и прават се поинаку. Сега ќе ви кажеме како да ја намалите косата дома.

Неопходно е:

- две големи огледала (тие треба да бидат поставени спроти едни на други и да стојат меѓу нив);
- едноставни остри ножици и разредувачки ножици;
- чешне-однорядка.

Упатство:

 • Постојат неколку совети кои ќе ви помогнат да направите прекрасна фризура на свој, кој ќе биде во можност да ги одведе сите далеку. И забележете дека само ќе потрошите пари за купување ножици, што е многу поевтино од која било берберница.
 • Прв совет . Многу е полесно и подобро да се намали влажната коса, меѓутоа овде мора да се има на ум дека тие се подолги од целосен инч сув. Затоа, измијте ја косата пред сечење, но не давајте многу, оставете одредена маргина. Особено овој совет се однесува на кадрави убавини, бидејќи, како што знаете, влажните кадрици се многу подолги од сувите. Поради ова, отсечете многу помалку коса.
 • Советот на вториот . За да си ја исечеш сопствената коса, треба да добиеш добри остри ножици. Малку е веројатно дека ќе ви помогнат да ја направите вистинската фризура. Во прилог на вообичаените ножици, ќе треба да добиете специјални за чистење , убаво да ги измазните рабовите, како и да ги исечете своите удирања.
 • Советот на третиот . Како ја сечеш косата за убавината на вашата фризура? Прво на сите, нема потреба да се брза. Подобро е да се намали малку, така што подоцна да не жалам дека косата се покажа премногу кратка.
 • Советот на четвртиот . Ако само се обидувате да ја намалите сопствената коса, и ова е вашето прво искуство, тогаш е подобро да се обидете да направите едноставна фризура (да ги укинете советите или да ги исечете ударите). Откако ќе почнете да добивате едноставни акции - можете да пробате нешто комплицирано.
 • Советот на петтиот . Чешлајте ја косата многу пред сечењето за да можете лесно да ги дистрибуирате насоките. Започнете со едната или долната коса, закачете ги остатокот од кадрици со фиба. Потоа одделете се со еден жица, четкајте го со еден ред, зафатете го со прстите и пресечете го правилно.
 • Шестиот совет . Како да се добие подстрижка, така што фризурата е мазна и симетрична? Прво на сите, секогаш треба да изгледате така што косата на левата и десната страна е со иста должина. Ако видите дека некоја страна е пократка, а некои подолго, нежно ја намалувате фризурата (дури можете да користите ножици за поднесување).
 • Советот на седмиот . Ако не ви е потребен модел фризура, а вие само сакате редовно машки фризура , тогаш подобро е да не ја исечете косата со ножици, туку да купите специјална машина за ова. Користење на потребната приврзаност, можете да ја постигнете саканата должина на вашата коса.
 • Совет на осмото . По фризура, секогаш прашувај некој од пријатели или роднини ако ја исечеш косата. Неопходно е да бидете објективно оценети и да ги гледате должината на косата нормално од сите страни, бидејќи не сте многу добри во гледањето од позади, дури и ако користите огледало.
 • Видео:

Честопати, убавините имаат прашање за тоа како да ја намалат косата. Можеби нема да можете да го пронајдете вистинскиот стилист, да бидете на долг работен пат или едноставно да експериментирате со сликата. Но, така што резултатот не предизвикува разочарувања, треба да знаете како да се фатите за бизнис.

Што да се разгледа пред сечење

Секоја жена барем еднаш сакаше самата да си фризура, размислувајќи: "Дали е навистина толку тешко да ги отсечам советите?" Но, стилистката Андреа Клер, која работи со познати личности, предупредува дека обично разликата помеѓу мајсторот и аматерот станува забележлива после 2 недели и исправката на грешките направени за време на домот фризурата може да трае 2 месеци.
Ако сте разгледале структуриран модел, не се обидувајте сами да се справите. Исто така, ја одмерувајте одлуката, бидејќи многу жени ги носат ножиците откако се појавува непријатен настан во животот. Сакате веднаш да започнете нова страница во животот, така што ќе се обидете да ја одбележите транзицијата со правење фризура? Многу е веројатно дека ќе потрошите многу пари на стилист кој ќе ја исправи штетата.
За да ја пробате моќта, одберете едноставни модели кои не бараат точност на линиите. Ако носите пикси или боб со искинати насоки, обидувајќи се да ги скратите сами, ќе завршат со неуспех.

Што ви треба


Што ви треба

Пред да се фаќате за бизнис, поставете се со следниве алатки:
Остри ножици мора да се купат во професионална продавница. Не користете опрема за шиење или кујна, инаку ќе треба да заборавите на прифатлив резултат.
Ќе бидат потребни шноли за да ги одделат и заклучат насоките.
Потребно е шише со прскање за да ја навлажне косата.
Можете да видите препораки за намалување на сувите влакна, но ќе биде проблематично да ги спроведете дома. Стилистите се справат со задачата користејќи специјални ножици, но немате ниту алатка ниту квалификации. Твојата коса мора да биде влажна за да направите прифатлива фризура.

Како да се намали тресне


Како да се намали тресне

Најчесто, домашните експерименти за фризура се дека убавините се обидуваат да ги намалат нивните удирања. Следете ја низата чекори:
Нежно испрскајте ги влакната со вода од спрејното шише.
Фрлете ги вишокот кадрици од лицето и избодете го за да ја олесните работата.
Кога ќе ги исечете, не ја истегнувајте косата со прстите, инаку ударите ќе бидат премногу кратки.
Немојте да ги држите ножиците паралелно со подот, инаку направете тап засек. Тоа ќе биде тешко да се поправи дури и во кабината, па свртете ги ножевите под еден агол и пресечете ги четките со нивните совети.
Секогаш намали помалку отколку што одеа, бидејќи тоа ќе им даде можност да го исправи резултатот. Да се ​​справите со задачата не е секогаш лесно, но ако е потребно, сами ги исекувате удирањата.

Како да се намали косата


Како да се намали косата

Ако сакате да направите посложена фризура, следете ги инструкциите:
Влажни коса, чешел.
Одделете го со централна разделба, правејќи го што е можно мазно. Небрежност во дизајнот на фризурата е неприфатливо, па сфаќајте сериозно на сцената.
Свиткајте ги насоките назад и собирајте ги во опашката на основата на вратот. Бидете сигурни дека тој е во средината.
Поблиску до краевите, зацврстете ја опашката со дополнителна гумена лента. Исечете кадрици веднаш под неа.
Отстранете го гума за џвакање, оцени го резултатот од нивните напори, доколку е потребно, укинување.
Профилирајте ја косата користејќи специјални ножици.
Почитувајќи ги овие правила, ќе треба да ја направите косата сами.

Како да се ослободите од скршени совети


Како да се ослободите од скршени совети

Можеби не се залагате за кардинални трансформации, но сакате да се ослободите од оштетените влакна. Во овој случај, инструкцијата е корисна за вас:
Чешел низ косата, подели го во парична казна.
Извртувајте ги секој од нив во пакет; оди по својата должина, отсекување на лепење влакната.
Зошто методот е подобар од едноставното кастрење? Факт е дека ќе се ослободите од оштетената коса по целата должина и ќе го добиете најдобриот резултат.
Друга опција се нарекува "прстените": ќе треба да го завршите крајот на влакната со прстот и повторно да ги отсечете влакната. Можете да ги комбинирате техниките за да добиете совршен резултат.
Иако фризурата дома не е добра идеја, некои жени успеваат да го совладаат техниката. Проверете во пракса дали сте еден од нив.


Ништо не обновува и подмладува лице како фризура. А добра фризура дава доверба, подигнување и го прави да сакате да бидете модерни, се вклопуваат и убави во сè. Дали е тоа својствено кај мажите? и жени. Точно, лошата коса може со истата сила да лиши личност на самодоверба и вознемирена за неопределено време. Затоа, ако одлучите да имате подстрижка, сериозно пристапете во неа.

Избор на фризура

Изборот е главно засегнат од:

 1. форма на лице;
 2. текстура на коса;
 3. обемот на телото;
 4. форма на лице.

Фризурата е одличен начин за визуелно да го менува обликот на лицето. Волуменот и должината на кадрици, должината на удари влијаат на овалната и должината на лицето. Исто така, правилно избраната фризура може да ги скрие целосните образи, па дури и визуелно да го скрати долгиот нос. Да одлучи вистински избор господар професионалец ќе помогне, иако ова може да се направи дома. Информации за оваа тема секогаш може да се најдат на Интернет, модни списанија и соодветна литература.

Текстура на коса

Познато е дека видот и методите на фризури зависат од текстурата на косата. Посебен пристап бара тенка коса, која има мнозинство жители на Русија. Методите се насочени кон создавање поголем волумен, бидејќи дури и дебела, но тенка коса изгледа течност. Фризурата на таквите кадрици брзо ја губи својата форма, тие се соседни на главата и тоа го прави грда.

За фризура парична казна коса фризери прибегнуваат кон дипломирање, употреба топла ножици и ве советуваме да ги пресечете наскоро. Иако, ако навистина сакате да имате долги и убави кадрици, тоа ќе ви одговараат. Но, најдобрите опции за фино коса се популарни во секое време. Кадрава и цврста коса ќе изгледаат подобро на долга фризура. Исто така, изборот на фризура влијае на насоката на раст на косата, присуството на vortices.

Томови на телото

Креирајте нова слика од себе

Понекогаш постојат ситуации кога една жена се соочува со прашањето - како да си ја исечете косата? Ова се случува ако не можете да ја напуштите куќата (поради разни причини), сакате да заштедите пари или едноставно да сакате да експериментирате.

Основни правила

Главниот услов за висококвалитетни фризури, без оглед на тоа кој ќе го намали кого и каде ќе се направи - во фризер или дома, е добар специјален ножици. Ако имате намера да си ја исечете косата и понатаму, ќе треба да потрошите пари за купување. Мажите ќе мора да купат специјален клипер. Подобро е да се земе еден квалитетен, бидејќи користењето на машина која не ја сече целата коса е многу незгодно, па дури и уредната фризура нема да работи.

Подобро е да ја исечете косата, стоејќи меѓу две ретровизори. Така ќе ја видите главата од сите страни. Чистата смола е полесна и поудобна. Ако не почнете веднаш по миењето на главата, навлажнете ги со спреј шише. Тие треба да бидат добро исчешлени.
Не земајте создавање на сложени фризури, најверојатно нема да можете да имате фризура како на спектакуларна фотографија во списанието. Вие не треба да се обидете да ја намалите косата кратко, бидејќи ако не ви се допаѓа вашата коса, ќе биде тешко дури и за професионалецот да го поправи.

Дома, можно е да се изврши едноставна фризура, каде што сите нишки ќе бидат со иста должина. Утврди за себе должината на својата иднина фризура. Ако порано не мораше да ја исечеш сопствената коса, а немаш никакво искуство во ова прашање, подобро е да се измери должината на жиците со владетел. Постапува постепено, избирајќи ги првите на еден дел од главата, а потоа преминете. Ако фризурата е машко, можете да го направите со машина - толку побрзо и посигурно.

Ако имате кадрава коса, бидете внимателни - дури и правиот коса изгледа подолго кога е влажно. На кадрава коса овој ефект е посилен. Затоа, не премачкајте премногу, така што подоцна вашата фризура не е пократка отколку што би сакале. Девојката може да советува уште еден оригинален и не многу комплициран начин да се пресече дома. Треба внимателно да чешате чисти влажни кадрици, наведнувајќи ја главата надолу. Во оваа позиција, треба да ја исечете косата непречено, по еден по еден, до вашата одбрана должина.

Потоа подигнете ја главата и повторно одвојте ја косата. Намали ги краевите на лентите во оваа позиција. Кога ги пресекувате удирањата, прво поделите ги кадрици во средината, а потоа скратете ја секоја половина од удирајќи ги, чешлајќи ги до центарот. Нежно држете ги удирањата за да го измешате растојанието што е можно. Побарајте некој близок да ја процени вашата нова фризура. Ако тие се задоволни од резултатот, можете да ви честитам - успеавте сами да го пресечете. Кога сте совладале едноставна фризура, можете безбедно да ја преземе посложената работа и да се обидете сами да креирате модел фризура.

Грижа

Запомнете дека секоја фризура бара грижа. Неопходно е периодично да се ажурира, исечете ги краевите. Ако одлучите да ја намалите косата кратко, пожелно е да го направите секој месец; ако имате, кастрење е направено секој еден и пол до два месеци. Кога ќе се кастрирате себеси, отсечете ги краевите кои се еднакви во должина од заоблените краеви на жиците, имајте на ум дека косата може да расте со различни брзини на различни делови од главата. И со овој метод на кастрење на фризурата постепено ќе ја изгуби својата форма. Ако го сторивте тоа со господарот, тоа е подобро и не треба да се скрати дома.

Не плашете се да ги промените и да експериментирате со вашиот изглед. Бидете убави и стилски!

Како ја сечеш косата за убавината на вашата фризура?
Како да се добие подстрижка, така што фризурата е мазна и симетрична?
Сакате веднаш да започнете нова страница во животот, така што ќе се обидете да ја одбележите транзицијата со правење фризура?
Зошто методот е подобар од едноставното кастрење?
Дали е тоа својствено кај мажите?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: