Статьи

Како да се намали долгата брада себе. Како да се намали мустаќи

 1. Брадести се
 2. Како да се намали брада: изберете алатка
 3. Тример - за брада или нормално
 4. Четка за коса
 5. Огледало со зголемување
 6. Посебни правила за кастрирање на брада
 7. Да резимираме: за сечење на брадата себе
 8. Видови фризури за мустаќи
 9. Како да се грижи за брада: основните принципи
 10. Како да се грижи за брада дома: грешки почетници
 11. Како да се грижи за брада: фризура опции (слика)
 12. Чекори

Дебела, убава брада со јасни рабови и без влакнести влакна е одличен начин да го промените вашиот изглед. Со помош на нашите совети за скратување на брада, вашата добро негувана брада ќе ви помогне лесно да ги скриете недостатоците со потенцирање на позитивните карактеристики на вашето лице. За да создадете убава брада, треба да знаете како да ја скратите брадата.

Оваа статија содржи практични совети од сопствениот живот, како да се намали брада.

Брадести се

Ние нема да се задржиме на селекцијата и формите на брада, со надеж дека со оваа веќе е дефинирана и јасно ќе разберете каков ефект би сакале да постигнете, но ако тоа се уште не е определено, одете овде.

Без сомнение, пред да започнете да ја исечете брада, треба да имате минимален сет на алатки за да го кастрирате брада во вашиот арсенал.

Како да се намали брада: изберете алатка

Добра ножици

Фризери или специјални брада за кастри може да функционираат добро. Со нивна помош, можете лесно да ја усогласите линијата на брадата, како и да ја намалите лабавата коса. Патем, добри ножици се прилично скапи.


Тример - за брада или нормално

Модерните тримери се претставени во голем број модификации и постојат дури и специјални серии за брада. Главната разлика во изборот помеѓу нив лежи во ширината на главата и самиот нож, разновидноста на млазниците и работниот капацитет. Така, на пример, максималната должина на продолжувањето на тримерната брада е 20 мм.

Совет: при изборот на тример, обрнете внимание на неговата моќ. Колку повеќе, толку е помала веројатноста дека косата ќе заздрави.


Колку повеќе, толку е помала веројатноста дека косата ќе заздрави

Четка за коса

Интегриран додаток за правилно отсекување на брада. За најдобри перформанси, вреди да се земе чешел врз основа на дебелината на вашата брада. И колку е подебел, толку е поголема јазот во забите.


Огледало со зголемување

Двојно огледало со зголемување со едно и вообичаено со другото, најдобар избор за само-кастри брада. Филигран брада поудобна со површина за зголемување.

Посебни правила за кастрирање на брада

Косата од брада треба добро да се измие и добро да се исуши. На влажна коса, исклучување на брада од боровите, отсекување на влажна брада, ризикувате да ги отсечете погрешните влакна.
Започнете со кастрирање на брада од страна на образите, нежно се приближува на брадата, не заборавајќи постојано да ја чешла брада. Отсекување на вишокот на косата, не заборавајте да го снимите резултатот на другата страна.
Ако сте нови за овој бизнис, отсечете што е можно помалку на почетокот. Ова ќе ви овозможи да го разберете целиот процес и да ја зачувате брадата. Откако раката ќе добие доволно искуство, ќе биде многу полесно да се прилагоди должината на брадата.

Потребно е да се знае:

 • Ако брада не е многу дебела, треба да го користите ајлајнер на вашата девојка. Благодарение на него, можете да поставите контура, па дури и по брада.
 • Тример на усна линија, смело отстапување од работ на усните 2 милиметри.
 • Вкупниот износ е пожелно да се обработи со тример, и да се држи надвор од влакната кои не можат да бидат заробени, исечени со ножици. Така, со поставување на рабовите и отстранување на јачината на звукот, можете внимателно да ја скратите брадата.

Да резимираме: за сечење на брадата себе

Попречувањето на брадата себе дома ќе ве спаси доста значителна сума. Но, за најдобар ефект вреди да се посети професионалниот бербер барем еднаш на секои 3 месеци. Понекогаш окото на специјалист ќе види повеќе и, соодветно, ќе го намали брада повеќе квалитативно.

Намалување и стекнување пракса, ќе имате помалку време. Да, и овој ритуал е многу интересен.
Барајте пристоен бербер или имате прашања, подготвени да одговорите.

Денес, мустаќи е модерен атрибут за мажи кои ги следат модните трендови и ги знаат сите нови трендови.

Многу психолози велат дека типот на мустаќи може да го одреди карактерот на еден млад човек, без оглед дали ги наследат своите идоли или ги задржуваат своите ставови, додека ја одржуваат својата индивидуалност. На пример, сопствениците на "морж" мустаќи сакаат бучни компании и се одмораат во таверните. Со цел правилно да ги укине мустаќите, неопходно е да се одредат карактеристиките на лицето, кои играат важна улога. Мустаќите можат да бидат кратки или долги, меки, и, исто така, кадрави и тесни.


Мустаќите можат да бидат кратки или долги, меки, и, исто така, кадрави и тесни

Видови фризури за мустаќи

За да ја одржите потребната форма на вашите мустаќи, треба да ги исечете еднаш на секои неколку дена. Пред да ги пресечете мустаќите, одлучувајте за нивната форма, како би сакале да ги видите. Секако, специјалните стилови бараат посебен пристап. За да разберете каков вид ќе се соочите, користете компјутерска програма со која можете лесно да ја одредите саканата форма. Бидејќи лицето на косата е многу погруб од главата, пред да користите подстрижка, користете клима уред кој малку ќе ги ублажи вашите мустаќи.

Десетици милиони жени ширум светот ги сметаат брадестите мажи повеќе машки / привлечни / секси (како да се грижат за брада, можете да прочитате подолу).

Накратко, припадниците на спротивниот пол кои заслужуваат повеќе женско внимание од внимателно бричење на мажите.

Како да се грижи за брада: основните принципи

Мажите кои сакаат да се ослободат од брада треба да разберат дека косата на лицето може да ги потенцира заслугите да скрие некои недостатоци (брадавици) од "посилниот пол" или "да ги нагласат" недостатоците на човечкото лице.

Во тоа време, брада е многу популарна кај мажите - "две недели неизбричена". Да се ​​грижи за таква брада дома - нема ништо полесно. За да го направите ова, мора да имате стандарден стрижеч за коса со збир на млазници. Еднаш неделно ќе инсталирате млазница со саканата големина (0 или 1), се движите низ целата "вегетација" - и брадата е подготвена да го фасцинира женскиот пол.

Хигиенски манипулации со брада "две недели небричен" се одржуваат секој ден во текот на утринските и вечерни третмани со вода.

Најголемо внимание на мажите им е потребна брада со голема вегетација: руски (полн), капитен (без мустаќи), Суворов, Гарибалди итн. Но, за сите видови бради постојат општи принципи кои треба строго да ги следат:

По јадење, неопходно е да се испита лицето - ако на брадата остануваат остатоци. По проголтувањето на мрсна храна, измијте ја косата околу устата со сапун / шампон;

Еднаш дневно, следете го изгледот на брада и, доколку е потребно, да ја укинете / намалите косата на лицето;

Доколку е потребно, нанесете козметика за брада (гелови, шампони, лакови), што ќе му ја даде на брада саканата големина и форма за маж.

Како да се грижи за брада дома: грешки почетници

Главната грешка на човекот кој одлучил да расте косата на лицето е погрешен избор на типот брада. Ретко, кога човек расте брада "исто како тоа, ништо подобро да се направи." Како по правило, брадата од "посилен пол" расте за да го привлече вниманието на одредена жена, да привлече внимание на колективниот кон себе, да ја изрази / нагласи својата индивидуалност, да стане похрабри / сексуални. Или, како што сега се изразуваат стилисти, да се претпостави појава на "брутален алфа машки".

Откако избра погрешен тип брада, човекот не може да го земе машкиот, туку глупав изглед, над кој жените / познаниците ќе "кикотнат", ќе се задеваат. Каков вид на човек може да се допаѓа ова?

Затоа, човек не може едноставно да "направи брада", неопходно е да се пријде на изборот на видот и обликот / должината на брадата многу скрупулозно, земајќи интерес за ставовите на роднините и блиските пријатели.

Да претпоставиме дека еден човек правилно го одбрал типот на брада. Следната основна грешка на посилниот секс со лицето на косата не е редовно чешлање на брада. Лепење внатре различни страни косата на мустаќите и брадата, видливата слама на лицето во места каде што не треба да биде 100%, ќе предизвика женски / познати негативни емоции, како што се ненадејни чевли или смачкани панталони / костуми на маж.

Затоа, да се грижи за брада дома треба да биде редовно, со употреба на современи козметички производи: спреј за коса, шампони, сапуни, восоци, балми за посакуваниот тип на коса.

Како да се грижи за брада: фризура опции (слика)

За многу векови на човековото постоење, мажите не се плашеле да експериментираат со нивниот изглед воопшто, а особено со лицето на косата. Ве молиме да ги разгледате само најчестите видови бради што ги носат мажи насекаде низ планетата. Некои од имињата "отсечени слух", но брадата од козите ја носеше Ф.Е. Дзержински, а не "комплексен" (како што велат историчарите) по ова прашање.

Козметика


Козметика

Руски (целосна)


Руски (целосна)

Balbo

Balbo

Суворовска


Суворовска

Патка опашка


Патка опашка

Сидро


Сидро

Француска вилушка


Француска вилушка

Гарибалди


Гарибалди

Плови


Плови

Skipper

Современите мажи се во подобра позиција отколку нивните предци - козметичката индустрија целосно ги задоволува сите потреби за хигиенски средства за грижа за брада дома. И нашите предци се грижеа за лицето на косата со примитивни хигиенски средства: дождовница, која по процедурата ја прави косата "свиленкаста" без никакви шампони / balms и други модерни средства. Кој има можност да ја измие главата и брадата во дождовна вода со помош на наједноставниот сапун и да го спореди резултатот со постапката спроведена со помош на козметика од водечките светски производители.

Потребно е да се мие со средства кои нема да предизвикаат иритација на кожата на лицето, за да формираат првут во косата на лицето. Започнете да ја измиете брадата со оние шампони и балуси што ги користите за коса на главата;

Чешлање "Двонеделен небричен" не мора да чешел, а другите бради бараат постојано чешлање. Ако не ја спроведувате оваа постапка редовно, ќе биде непријатно човекот да се гледа себеси во огледалото, а да не ги спомнуваме луѓето околу него;

Свифт. Ако косата на брада не е редовно скратена, човекот постепено ќе заземе "бездомник" изглед. Иако мажите - одлични оригинали можат да бидат такви изглед датотека како " нов тренд во стил ", развиена лично" врз основа на иновативните технологии во светот од водечките дизајнерски куќи ". Дури и поддржувачите ќе го најдат својот "бездомник" ум, кој се базира на човечка мрзеливост и непочитување на луѓето околу нив.

Не плашете се да експериментирате (во умерени количини) со козметиката: обидете се да примените козметика што не сте ја користеле претходно;

Откако ја пушти брада, човекот е должен почесто да гледа во огледалото и да ја гледа брада. Машки опција чешлање на косата на главата: "тој ја истрча раката од десно кон лево" со брада нема да помине. Ако човек, се разбира, не сака да изгледа незгодно (таков тренд).

Главната работа додека носат брада - таа треба да му се допадне нејзиниот сопственик. Дури и ако неговата брада не ги сака другите.

Имаше моменти кога еден човек требаше да стори само едно нешто за да има прекрасна брада - да престане да го бричи лицето. Времето, се разбира, еволуирало (или деградирало, во зависност од вашата точка на гледање), а одржувањето на брадата сега бара извесни напори да се осигура дека споменатата брада ја одразува личноста на личноста и постигнува цели поврзани со лицето на косата. Подолу се дадени неколку совети за кастрирање на брада.

Некои препорачуваат да се сечат брада само со професионалци. Другите не дозволуваат некој друг да му пристапи на лицето на косата со машина за пишување или ножици. Но, ако одлучите самостојно да ја намалите вашата брада уредно и убаво, тогаш вреди да се инвестира во вистинските алатки. Особено, се препорачува купување:

 • ножици (по можност специјално дизајнирани за сечење на косата);
 • чешел за коса со широк заби за брада и фини заби за мустаќи (по желба);
 • стрижеч за коса или брада со млазници (подобро е да одберете бежичен и безжичен модел);
 • големо огледало (може да се зголемува или тројно).


ножици (по можност специјално дизајнирани за сечење на косата);  чешел за коса со широк заби за брада и фини заби за мустаќи (по желба);  стрижеч за коса или брада со млазници (подобро е да одберете бежичен и безжичен модел);  големо огледало (може да се зголемува или тројно)

Чекори

 1. Чешел случајно лепење коса во брада. Никогаш не исечете влажна брада или мустаќи. Влажната коса е подолга од суво. Кога ќе се исушат, може да се види дека пресечете премногу. Започнете со припитомување на лудилото што се случува на твоето лице. Чешајте ги сите заплетки и јазли пред да ја преземете машината за пишување.
 2. Страни. Ставете ја најдолгата млазница на машината и полека започнете со процесот на сечење од страните на лицето, над линијата на вилицата. Запомнете дека е неопходно движењата да се прават тивко и непречено - нема да можете да ја вратите косата која е избричена еднаш, па затоа ќе биде поумно и ќе се движи по етапи, ќе одвоите време. За да ја добиете косата на лицето од посакуваната должина, почнете со најголемата млазница, постепено ја замените со помали, со што го прилагодувате степенот на пристап на машината до кожата.
 3. Се смееш. Ова е застрашувачки процес, но во одредена фаза вашата брада ќе престане да биде пропорционална и ќе биде забавно. Дај си време да се смееш и да ја документира ситуацијата со слики.
 4. Ножици Трпението е клуч. Започнете со четкање на дното на вашата брада. Извадете го со чешел, а потоа полека исечете неколку мали групи коса зад забите. Ќе треба малку да се подобри оваа техника. Но, немој само да ја фатиш целата брада во тупаница и да ја уништиш. Подобро е да се направи грешка и да не заврши некој дел отколку да се отсече вишокот. Можете да го задржите рамнотежата меѓу двете страни на твоето лице, ако почнете од самиот врв на небричниот дел од едната страна, насловот надолу кон брадата, а потоа повторете го истото од другата страна. Полека и методично ја тенки својата брада и ја дава посакуваната форма и должина. Запомнете дека најдобро е да се однесувате лежерно, но сигурно, да се прекинете малку. Бидете сигурни дека ќе стигнете до секоја област, бидејќи кога ќе растете вашата брада, таа станува подебела, така што треба да ги имаат истите празни простори низ целата област.
 5. Конечниот допир. Вие сте на целната линија, не губат фокус сега. Намалете ги мустаќи со машината за пишување, пред да ја чешлате надолу и најпрвин да ја користите најдолгата млазница. Започнете од центарот: движете се прво на едната страна од устата, а потоа до вториот. Обично нема потреба да се бричи или да се намали врвот на мустаќите. Често изгледа подобро ако им дозволите слободно да растат до носот. Откако ќе ја исечеше брада и мустаќи, мора да ја задржите обликот на брадата. Користете ја машината за пишување со отстранување на прилагодливата млазница (бидете внимателни) за да ја направите линијата на брадата околу вратот попрецизна. Или нежно може да ја избришете косата од долниот дел на вратот за да ја одржите вратот на брадата. Отстранете ги различните непослушни влакна со брич. Не се препорачува да ги извлечете. Оттргнете ги сите тврдоглави влакна. Сега ќе завршиш. Твојата брада остана со тебе, но изгледа повеќе добро уредена и не ти пречи.


Твојата брада остана со тебе, но изгледа повеќе добро уредена и не ти пречи

 • Редовно ја мијте брада со шампон, како и косата на главата. Мека шампон е подобро прилагоден на кожата на лицето.
 • По шампон користете уред. Не заборавајте темелно да ја измиете брадата. Неуспехот да се почитува ова барање целосно доведува до флекирање. Поради фактот што косата во брада е толку тешка, кондиционерите ќе имаат помал ефект врз нив отколку на косата на главата. Но, климатик сепак ќе ви помогне да ја направите вашата брада значително помека на допир.
 • Нежно размачкајте и исушете ја брадата со крпа. Сушење со сушење навистина не е неопходно, но може многу да влијае на вашата кожа.
 • Четкајте ја брадата и мустаќите со широк забин чешел за да не остане испреплетена коса. Ако сакате, можете да ја завршите постапката со четка.

Каков вид на човек може да се допаѓа ова?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: