Статьи

Како да се ослободите од пајаците во станот, како и во канцеларијата или во колибата

 1. Хемиска контрола на штетници - сигурна и тешка
 2. Тестирани народни лекови
 3. Најсовремен начин

Содржина:

 1. Хемиска контрола на штетници - сигурна и тешка
 2. Тестирани народни лекови
 3. Најсовремен начин

Самите по себе, пајаците од домашно суштество се сосема безопасни. Тие живеат тивко во аглите и зад кабинети, ги ткаат нивните мрежи и не допираат никого, освен мувите. Па, тие излегуваат од време на време од нивната кошара - велат дека тоа е за вестите или вестите од далеку. И зад нив - весник или патики. Што можете да направите, главните сопственици на станот, откако го открија мулти-очи и мулти-нозете "ветеран", паника, и не се спремни да дознаете како да се ослободите од пајаците во станот еднаш и засекогаш.

Хемиска контрола на штетници - сигурна и тешка

За брзо и ефикасно решавање на проблемот, можете да ги направите следните операции:

 1. За да го повикате вработените во санитарната станица или службата за дезинсекција. Тие работат брзо, и ако не сте сопственик на четирикатна вила со еден куп подруми, каде што само може да се збогатат, секој месец ги обработува сите соби една по друга, тогаш сте совесни. Неколку часа - осум ноџиња ткајачи во вашиот дом како што беше.
 2. Одете во супермаркет и во одделот за хемикалии за домаќинство за да купите специјален аеросол. Одговараат на оние чија основа е хлорпирифосот. Треба да ги обработите сите ѕидови и површини каде пајаците можат да се гнездат, а потоа цврсто затворете ги вратите во собата и оставете го тоа за половина час. Потоа неопходно е да се изврши влажно чистење.
 3. Ако хлорпирифосот не се најде, може да се замени со алтернативни средства - Буток 50 и Неорон. Ова се, исто така, аеросоли, тие се користат на сличен начин. Но, вторите се прилично агресивни и се користат главно за дезинсекција на индустриски и земјоделски простории.

Важно е дека по отстранувањето на пајаците од станот исто така се отстранува целата мрежа. Во неа пајаците лежат јајца, од кои потоа се добива нова генерација пајаци. Прескокнете барем парче веб со ларва - и непоканети гости ќе се вратат во куќата повторно.

Се ослободи од пајаци? Сега треба да размислите како да се ослободите од лебарките

Тестирани народни лекови

Ако во куќата има пајаци, како да се ослободите од нив без хемикалии? Впрочем, на dacha има речиси секогаш вистински миленичиња кои, преку небрежност, може да јаде пајакот отров и да се трујат. Овде ќе му помогне на овој популарен начин:

 • отстранете ја целата мрежа со завиткување на крпа околу четка попрскана со спреј против инсекти, како што е "Raid". Потоа внимателно ставете го парталчето во торбата без да го испиете и веднаш фрлете го во ѓубрето;
 • ги обработува сите ѕидови и основи со боички од лебарки и други инсекти. Пајаците не се плашат од боички, но целата нивна храна ќе испушта од него. И каде што нема што да се јаде, нема што да се задржи;
 • ставете контејнери со оцетна киселина низ куќата најмалку неколку дена;
 • направете општо чистење во подрумите и подрумите, повторно да ги избелите или да ги насликате ѕидовите. Пајаци гадење мирис на вар и боја, тие ќе се избега.

И не заборавајте да ги затегнете сите отвори во куќата со мрежи, прикријте ги празнините и пукнатините во подот и baseboards.

Најсовремен начин

Интернет рекламирањето исто така не е оставено настрана и дава совети како да се ослободи од пајаците. Треба да купите електронски радио-продавач - со смешна цена со неверојатен попуст, и само денес кога ќе купите два уреди, третиот е даден како подарок, очигледно доволно за сите соседи - да го вметнете во штекерот и да почекате малку. Пајаците исплашени од ултразвук срамно ќе избегаат од вашиот дом, грабање бубачки, лебарки, комарци, муви и други непожелни луѓе за компанијата. Би било убаво ако е така. Но, прегледите на таквите уреди се многу контрадикторни, и затоа ефективноста на овој метод е тешко да се гарантира.

Се ослободи од пајаци?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: