Статьи

Како да се пече вкусни бујна колачи. Како да се готви тесто квасец тесто дома.

 1. Меки тесто од квасец за пржени пити
 2. Меки тесто од квасец на кефир за пити
 3. Меки тесто со квасец без јајца
 4. Како да се готви богато, меко, сладок квасец?
 5. Тајните на бујното квасец:

Сакале многумина. И кога тие се исто така варени со свои раце, тогаш тоа е само вкусно. Како да се готви бујна тесто од квасец за пити, учат од овој напис.

Меки тесто од квасец за пржени пити

Состојки:

 • кравјо млеко - 500 ml;
 • рафинирано растително масло - 200 ml;
 • сува квасец - 15 g;
 • преливно брашно - 1 кг;
 • гранулиран шеќер - 170 g;
 • сол

Готвење

Загрејте го млекото. Околу 100 ml се става во сад, се додава сув квасец, околу 30 грама гранулиран шеќер и се меша. Ние ја вадиме садот со пијалак 25 минути во топлината. Остатокот од млекото, победи јајцата и малку се меша. Додадете ја пивата која се приближила и измешајте додека рамномерно со размачкана вода. Сега додадете го остатокот од шеќерот, сол и ставете го путерот. Промешајте повторно и додајте го преливото брашно. Месете меко тесто, од кое потоа формирајте топка. Покријте го со крпа и поставете го еден час во топлина. По добар лифт, малку го согоруваме и го одржуваме топло 40 минути, а потоа го користиме за да направиме пити.

Меки тесто од квасец на кефир за пити

Состојки:

 • преливно брашно - 600 g;
 • сол;
 • - 180 ml;
 • млеко - 50 ml;
 • маргарин или путер - 80 g;
 • гранулиран шеќер - 60 g;
 • големи јајца - 2 парчиња;
 • свеж квасец - 25 гр

Готвење

Млекото малку се загрева и се меша во него свеж квасец. Се топи маргарин. Се мешаме кефир со шеќер, возиме во јајца, сол, во квасец се става со млеко и стопен маргарин. Делови додадете брашно и направете го тестото. Треба да оди еластично. Подмачкајте го тенџере со масло, ставете го добиената маса во неа и отстранете ја во топлина за час и половина. Кога тоа е добро се вклопуваат, нека продолжи да работи.

Меки тесто со квасец без јајца

Состојки:

 • преливно брашно - 600 g;
 • гранулиран шеќер - 50 g;
 • сол - 1 лажиче;
 • топла вода - 300 ml;
 • свеж квасец - 25 g;
 • рафинирано растително масло - 60 ml.

Готвење

Истурете околу 100 гр брашно во топла вода, додадете квасец, гранулиран шеќер. Измешајте ги сите состојки и ставете ги во топлина. По подигање на тестото оставете ги остатокот од компонентите: брашно, сол и ставете го маслото. Месете го тестото. Може да се користи веднаш за понатамошна работа. Пити одат одлично во рерната.

Како да се готви богато, меко, сладок квасец?

Состојки:

Состојки:

Готвење

Истурете млеко, мек путер во садот и додадете шеќер. Ние ја даваме смесата да зоврие, мешајќи повремено и се лади до топла состојба. Додај квасец, јајца и постепено истурете 4 чаши подготвен брашно и мачкам. Покријте го садот со салфетка и оставете го топло за еден час. Внесете го остатокот од брашното, сода, прашок за печење и повторно измесете го.

Главен услов за добивање на вкусни и воздушни пити е бујна, добро совпаднато тесто. Понекогаш се чини дека домаќините за почетници да се готви бујна тесто - Ова е од сферата на фантазијата. Ништо слично! Сè е сосема едноставно, само треба да посвети време на тоа и да земете во предвид некои од суптилностите што ќе ги разгледаме подолу.

Интересен факт: способноста да се готви вкусни колачи во Русија се сметаше за една од главните предности на водителка.

Братото мора да се просее, да се збогатува со кислород, а групите и нечистотиите се отстранети од него.

 1. Кога месење тесто од квасец секоја храна мора да биде топла или на собна температура, храната од фрижидерот го успорува подемот на тестото.
 2. За производи од квасец, течноста мора секогаш да се загрева до 30 ... 35 С, бидејќи габите на квасец во течност со пониска или висока температура , ја губат својата активност.
 3. Кога ќе го притиснете тестото, рацете треба да бидат суви.
 4. Пред да го ставите тортата во рерната, дозволено е да дојде 15 ... 20 минути.
 5. Во тестото (квасец и свежо богата), најдобро е да се додаде нерамномерно путер , како топено путер ја влошува структурата на тестото.
 6. Пити, зготвени во млеко, се повеќе вкусни и мирисна, кората по печењето е сјајна со прекрасна боја.
 7. Сода и ванилин во тестото е подобро да спијат помалку отколку да се прелива.
 8. Квасецот за тестото треба да биде свеж, со пријатен алкохолен мирис. Проверете го квасецот однапред. За да го направите ова, варете мал дел од тестото и посипете со слој од брашно. Ако по 30 минути не се појават пукнатини, квалитетот на квасецот е слаб.
 9. Со вишок на шеќер во тестото, колачињата брзо "црвени", па дури и горат. Ферментацијата на квасецното тесто се забавува, а колачињата се помалку бујни.
 10. Мастите, омекнати со дебелината на киселата павлака, се додаваат на крајот од месење на тестото или за време на неговото задушување, ова ја подобрува ферментацијата на тестото.
 11. За да направите готови колачи понежни и трошни, ставете само жолчки во тестото.
 12. За да се исуши долниот дел од тортата, полесно посипете го долниот слој на тортата со скроб, а потоа извадете го кутијата.
 13. Ако ставите сода во тестото, тортата ќе испадне потемна во боја непријатен мирис . Во просторијата каде што се сече тестото, не треба да има нацрт: тоа придонесува за формирање на многу густа кора на тортата.
 14. Ниту пак на тестот, ниту на тестот треба да се дозволи да престанат, бидејќи тоа предизвикува влошување на квалитетот на тестот. 3 часа е доволно, но секогаш е топло.
 15. По готвењето, тортата на квасецот за тестото може да се крене на листот (15 ... 20 мин.).
 16. Колачите подмачкани со белка од јајце добиваат сјајна румени кора за време на печењето.
 17. Дозволете тестото целосно да се одделат пред печење. Во случај на некомплетна проверка, таа се крева лошо и колачи не се печат долго време.
 18. Лесно е да се тркалаат тенки тесто, со завиткана ролна игла со чиста ленена крпа.
 19. Ако тестото е премногу влажно, ставете го лист на пергамент и прекајте го директно низ хартијата.
 20. Да се ​​даде вкус или посебен вкус во тесто со тесто додадете ванилин шеќер, кора од лимон или пире од ореви.
 21. Во песокот, дел од брашното може да се замени со скроб,
 22. Пити од тесто со тесто треба да се извадат од формата ладни.
 23. Во првите 20 минути печење вратата на рерната не може да се отвори.
 24. Пред да додадете суво грозје на тестото, треба да го превртите во брашно.
 25. На жолчка треба да се мелени со шеќер за пена.
 26. Солта секогаш се додава во брашното само кога оправата ферментира.
 27. Колачи кои се попрскуваат шеќер во прав , исто така подмачкани со масло - тоа им дава пријатен мирис.
 28. Кршењето на тестото од квасец може да биде подмачкано со млеко, а ако сакате, посипете со сол, афион, ким.
 29. Пити на плехот за печење се пече на средна топлина, така што полнењето не се исуши.
 30. Тестото, кога е многу стрмно измешано, секогаш се држи до рацете, но добро се тркала со шише наполнето со ладна вода.
 31. Тестото за тортата печено на лист за печење, исплакнете што е можно поточно, така што вкусот на полнењето е добро почувствуван.
 32. Слаткиот ладен колачи треба да бидат обложени со шеќер за одмрзнување додека се уште се топли.
 33. Пред печење, затворените пити се намачкаат со тепан јајце, млеко и вода од шеќер. Благодарение на аппетитниот сјај се појавува на готовата пита. Најдобар сјај се добива со подмачкување жолчки.
 34. Торта, која е наменета за долгорочно складирање, се чува во запечатен контејнер.
 35. Високите пити се печат на тивок оган, така што тие се рамномерно печени.
 36. Ако тестото веќе дојде, а немате време да го ставите во рерната, покријте го тестото со добро навлажнета хартија, откако ќе ја измешате водата од неа.
 37. Колачињата не застаруваат долго, ако се чуваат во керамика покриена со салфетка.
 38. Колку повеќе маснотии во тестот и помалку течност, толку поскромно се добиваат производите.
 39. Кога печете во рерната, тортата нема да изгори ако соли сол под формата.
 40. Тестото од квасецот не се држи до рацете, ако ги мазни рацете со растително масло.
 41. Топла торта е подобро да не се сече. Но, ако е неопходно, треба да го загреете ножот во топла вода, брзо да го избришете и исечете.
 42. Ако полнењето за торта е водена, додадете 2 ... 3 лажици кршен крекери или скроб.
 43. Печени колачи е дозволено да се оладат во истата просторија каде што се печени.
 44. Пита полесно да се извади од формата, ако го држите на влажен пешкир.
 45. За да ја проверите подготвеноста на тортата, лесно притиснете го тортата со прстот, ако дупката веднаш исчезне - производот е подготвен.
 46. Солените додатоци од месо, риби, печурки не се погодни за слатко тесто, за слатки пломби не можете да готвите солено тесто.
 47. За да го задржите тортата подолго, додадете растително масло во тестото.
 48. Млеко и млечни производи подобрување на вискозитетот и пластичните својства на тестото, го подобрува процесот на олабавување.
 49. Ако тортата не е отстранета од тавата, одделете ја од тавата со низа.
 50. Завршената торта треба да биде поставена на сад и покриена со лист пергамент или крпа.

Ова тесто за тесто дава таков шик трошка што не вкусува толку добро како полнење. И, според мое мислење, дури и го надминува. Ова прекрасно квасецно тесто за пити совршено се вклопува со полнење на слатко овошје, сено од афион, ореви, циметни бухти се извиткани од него, печени бухти. Но, пити од зелка се одлични. Уште еднаш - пополнувањето овде ќе биде само дополнителен бонус. Бидејќи трошката е извонредна. Патем, тестото сама по себе не е особено слатка - само две лажици шеќер по килограм брашно.

Производи:

 • Брашно 600g
 • Кефир 200 ml (земи подебели)
 • Млеко 50 ml,
 • Путер или маргарин 75 g,
 • Јајца 2 парчиња,
 • Шеќер 2,5 лажици,
 • Сол ½ лажиче,
 • Квасец 1 торба со голема брзина или 30 g свежо притисне.

Почнуваме со млеко. Тоа мора да биде малку загреан (не се прегрее, инаку тестото нема да се зголеми!). Ако имате свеж квасец, тогаш ги скршиме и ставете млеко. Сува, брзо дејствува, само се прелива. Температурата на течноста не треба да надминува 38 степени! Оставете 10 минути додека не се формира пена.

Во мала лажичка, се топи путерот.

Потоа земете сад за мешање на тестото. Истурете го кефирот таму (прво мора да се отстрани од фрижидерот така да е на собна температура), победи две јајца, додадете шеќер, сол и се мешајте со метла. Потоа се става млеко со квасец и стопен путер.

Братот е пожелно да се кваси. И потоа во мали делови додадете на мешавината, која веќе ја направивме. Јас додавам една четвртина, секој пат внимателно мешање.

Тестото е меко, се протега добро, има мазна структура, без грутки, и воопшто не се држи до рацете.

Покријте ја чинијата со тесто со капак, поставете на топло место на час и половина. Тестото ќе треба да се зголеми околу три пати. Можно е да се направи еден дефект во процесот на ферментација - едноставно отворете го капакот, го кашам тестото со тупаница, затворете го повторно и оставете го да стои. Но, тоа не е потребно.

По половина час тестото е подготвено да оди. Не се тркалаат за patties премногу тенки за целосно да го цениме квалитетот на трошките - и покрај тоа, дури и неварените бухти се направени од тесто, и тие се неверојатно вкусни. Облечните пити треба да им се дозволи да стојат на листот за печење за половина час. (Не заборавајте да ги покриете со крпа за да не се разнесат.) И потоа ставете ги во добро загреана печка (температура 180 степени) точно 20 минути.


) И потоа ставете ги во добро загреана печка (температура 180 степени) точно 20 минути

Овој рецепт за правење тесто за квасец е прилично едноставен - секој може да го употреби, дури и оние кои никогаш не чуваат тркалачки игла во свои раце, квалитетот на производите од овој совршен нема да страда. Тоа ќе потрае малку трпение, традиционални состојки и добро расположение, бидејќи квасецното тесто го чувствува расположението на готвачот. Па, се разбира, тоа нема да биде излишно да се познаваат некои суптилности, а потоа тестото ќе возврати точно, колачињата ќе излезат вкусно, меки и мирисна. На квасец бујна, и се зголеми по месење, треба да знаете некои кулинарски нијанси. ќе ги споделат главните точки што треба да се разгледаат кога се подготвува да го подготви овој вид тесто.

Тајните на бујното квасец:

 • Квасецот може да се употребува пресилен или сув во вреќи. Нема разлика, сето тоа зависи од интегритетот на производителот. Во просек, 1 лажичка сув квасец одговара на 10 g свежо (тежината на коцката е напишана на пакувањето).
 • Мафини секогаш е добро. Но, тука треба да се има на ум дека колку повеќе јајца во тестото, шеќерот, путерот, павлаката - толку потешко ќе се зголеми. Во овој случај, со цел тестото да излезе од бујниот квасец ќе треба да се стави повеќе.
 • Внимавајте на температурата на ферментација. Опара не сака пад на температурата и нацрти.
 • Млеко, вода или друга течност мора да биде топло! Во ладна храна, квасецот ќе биде потешко да ферментира, а во топла храна веднаш ќе умре.
 • Добро ги измешајте производите и направете го тоа исклучиво со вашите раце. Во споредба со машината, рачното мешање е помек, понежен и побогат. Закачете го со рацете, формирајте топка за збогатување со кислород и ослободете се од вишокот јаглероден диоксид.
 • Бидете сигурни да додадете лажица растително масло (без мирис). Тогаш тестото ќе биде повеќе нежно, еластично и ќе заостанува зад рацете.
 • Одредување на подготвеноста на тестот за валање може да биде како што следува. Прст направи мал изрез на неа, ако се стегне назад, а потоа почекајте, тоа ќе остане за 5 минути - тоа ќе дојде.
 • Потребно е внимателно и во една насока да го нанесете тестото со тркалачки игла, а потоа печење ќе биде бујна.

Како да се готви богато, меко, сладок квасец?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: