Статьи

Како да се подготви облекување за забавен дом. Рефил за забавно

 1. Пополнувајќи за забавно, направете го тоа сами. Од каде да започнам?
 2. Тестенини за готвење
 3. Гориво за полнење гориво
 4. На корејски
 5. Не трошете време
 6. Рецепти за полнење гориво за функози
 7. Корејски облекување за фунхоз
 8. Облекување салата од функози
 9. Што е корисно функоза
 10. Пополнување за забавно: како да се готви
 11. Рецепт за салата од фунгиоза
 12. Готвење бензинска пумпа

Што е облекување за функози? Овој додаток можете да го направите доста брзо со свои раце. Сепак, далеку од секоја водителка е запознаена со ова јадење. И дефинитивно треба да ги пробате овие глупак. Правилно подготвено облекување за забавно, направете го тоа сами - тоа е многу вкусно и задоволувачко. На кратко, ова е одличен производ во сите погледи.

Пополнувајќи за забавно, направете го тоа сами. Од каде да започнам?

Пред да сфатите како да подготвите облекување за фунжезив со свои раце, треба да разберете за што станува збор. И ова е скроб или ориз тенки тестенини. За нејзина подготовка може да се користи скроб од јахти, грав, канана, компир, пченка, џем или касава. Поради транспарентноста на ова тестенини честопати се нарекуваат стакло. Нема изразен вкус, но ги апсорбира мирисите на производите со кои се подготвува.

Тестенини за готвење

Значи, со цел. Пополнувањето за функози, направено со рака, е само втор чекор во подготовката на вкусно солени јадења. Првично, тестенините треба правилно да се варат. Со дијаметар од околу 0,5 милиметри, тој едноставно се полни со врела вода, покриена со капак и кисна за пет минути. Ако тестенините се подебели, се вари во зовриена солена вода. Точно, не повеќе од четири минути. На презланата функоза се добива куцам, а подкривената се држи до забите. За да се избегне лепење заедно за време на готвењето, неопходно е да се додаде растително масло (на литар вода - лажица).


Фунцоза во форма на „кожа“ врзана со конец, водата во длабок тенџере е внесена до вриење, калемот се вари, се навалува назад во колпар, ставен под проточна ладна вода, се зема за конецот и се тресе. Низата е отстранета на таблата за сечење. Фунтоза се пресекува со остар нож со сламки од саканата должина.

Гориво за полнење гориво

Нудлите се подготвени. Сега тоа е направено како полнење гориво за функози. Неговиот рецепт е апсолутно едноставен. Willе ви требаат 550 мл растително масло, 150 мл оцет, 50 гр шеќер, 2 г црн пипер пипер, 20 гр сол, 2 г лимонска киселина, 2 гр коријандер, 2 г мелен ѓумбир, 5 гр свеж чили пиперка, 10 гр свеж лук , 250 ml вода. Водата се врие. Се додава шеќер, сол, оцет, растително масло, зачини, лук, чили. Смесата се вари повторно, покриена со капак и се лади. Овој облекување се користи и за многу салати во источна Азија.

На корејски

Ова е уште една интересна опција. Пополнувањето за забавноста на корејски ќе бара уште помалку напор и цена. За 150 гр тестенини ви требаат 100 гр моркови, 150 гр свежи краставици , 50 гр слатка пиперка, 15 гр лук, 30 гр зеленчук.


Фунтоза е исполнет со врела вода пет минути, се навалува назад во шлаг и се мие со зовриена ладна вода. Сите зеленчуци (освен зеленчук и лук) се сецкаат во тенки сламки. Лук и зеленчук ситно сецкани. Морковот се меси со рака додека не даде сок. Сите состојки се мешаат и се внесуваат во студот околу два часа. Пред сервирање, облекувањето за функоза на корејски повторно темелно се меша.

Не трошете време

Домачното полнење гориво за фунцози сè уште бара одредено време. Готвење ова секојдневно и празнична закуска е одредена уметност. Потребно е малку искуство и трпеливост. На крајот на краиштата, од првиот пат кога садот не се добива секогаш. Неопходно е не само правилно да се готват тестенините, ситно исецкајте краставици и моркови. Исто така е важно да се меша сето ова врз основа на растително масло. Ако не сакате да потрошите премногу време на проба и грешка, можете да купите и во продавницата готов производ . До денес, ова не е проблем.


Значи, готвењето започнува. Тестенините се натопени околу пет минути во врела вода, се редат во колпар, се мијат со ладна вода. Во длабок сад измешан со зеленчук (bellвонче пиперки, краставици, моркови). Мешани состојки три минути. Исто така, додадени се лук и билки. После тоа, садот веќе се истури облекување. Уште измешано. Инсистира два часа. Уште еднаш, измешано и служеше на масата.

Пополнувањето вклучува оцет, растително масло, шеќер, сол, лимонска киселина, вода, ѓумбир, коријандер, лук, чили, мононатриум глумат како засилувач на вкус, калиум сорбат како конзерванс, ксантански бакар како стабилизатор. Енергетската вредност на овој производ е 540 килокалории (на 100 грама). Хранлива вредност : 1,3 грама протеини, 55 грама маснотии, 10, 1 грам јаглени хидрати. Бон апетит!

Е тенок скроб или ориз тестенини што често се нарекува стакло заради неговата карактеристична транспарентност.

Со забавно готви разни супи, јадења со месо и салати. Јадењата од него можат да бидат не само жешки, туку и разладени. Но, најважната работа во нејзината подготовка е вкусно и миризливо полнење. Може да се купи готово во која било продавница, или можете да направите рефил за функози со свои раце.

Рецепти за полнење гориво за функози

Состојки:

 • сусам природно масло - 1 лажиче;
 • мелена лута црвена пиперка - 1 лажиче;
 • земјата коријандер - 1 лажиче;
 • природен соја од соја - 1 лажиче.

Готвење

Како да се подготви облекување за funchozy? Значи, измешајте црвена пиперка измешајте во сад со коријандер додека не се добие хомогена смеса. Потоа истурете масло од сусам и природно сос од соја . Ние мешаме сè темелно, го ставаме во фрижидер, а потоа го истураме над готовиот облекување funchozu.

Корејски облекување за фунхоз

Состојки:

 • растително масло, без мирис - 550 ml;
 • маса оцет - 170 ml;
 • гранулиран шеќер - 40 g;
 • мелен црн пипер - 2 g;
 • парична казна сол - 20 g;
 • лимонска киселина - 2 g;
 • земјата коријандер - 2 g;
 • мелен ѓумбир - 2 g;
 • свеж пипер чили - 5 g;
 • свеж лук - 10 g;
 • филтрирана вода - 250 ml.

Готвење

Истурете вода во тенџере, ставете да зоврие, разредете сол и гранулиран шеќер во него. Потоа додадете нежно растително масло, маса оцет, фрлете зачини и сецкан лук в. Ние мешаме сè, повторно го вриеме, го покриваме со капак и оставаме да се излади. Подготвено облекување на функозите на корејски се користи и за други салати азиска храна .

Облекување салата од функози

Состојки:

Состојки:

Готвење

Фунтоза истурете зовриена вода и инсистирајте 10 минути. Потоа, исфрлете ги готовите тестенини во шпорет и сè уште не ја истурајте водата! Ние обработуваме црвена слатка пиперка и кромид и исецкаме на тенки сламки. Сега подгответе ја маринадата: ситно исецкајте го цилантро, и исчистете го лукот и поминете низ печатот. Следно, измешајте неколку лажици од преостанатата вода со масло од сусам и сос од соја. Фрли малку кари во прав, цилантро, лук и истурете во сок од лимон. Испратете го сосот на бавен оган и вриејте точно 2 минути, енергично мешајќи.

Ние ја исекуваме функозата, ја мешаме со морска храна, бибер, кромид и се облекуваме со сос!

Фунхоза се нарекува стакло или скроб од глупак. Јадења од кинески, јапонски и корејски национална кујна дојде кај нас релативно неодамна и се покажа дека има многу вкус. Особено популарни се јадења што користат облекување на зеленчук зелена салата функоза. Традиционално, тестенини се правеле од грав, понекогаш се користел друг скроб - од компири, џемови, касава или канана. Сега во масовното производство на скроб од мешункасти култури често се заменуваат со поевтино пченка.

Фунчоза се продава во нашите продавници во сува форма. Белите тестенини, валани во прстен, кога се проucирни, стануваат проucирни - оттука и името „стакло“. Имаме funchozu честопати наречен ориз. Разликата помеѓу овие производи е во тоа што тестенините од оризот во процесот на готвење стануваат бели, како шпагети, а скробот готви многу побрзо и „стаклен“.

Што е корисно функоза

Тестенините од грав немаат изразен вкус, така што може да се комбинираат со какви било сосови и преливи. Фунтоза изгледа многу оригинално, има многу хранливи материи. Со минимална содржина на масти и протеини, производот е богат со јаглени хидрати - 84%, во 100 грама 320 kcal.

Ако успеете да купите тестенини направени од скроб од мешунки, заедно со естетско задоволство и чувство на ситост, ќе добиете збир на витамини од групата Б и ПП, збир на корисни елементи во трагови. Потсетете се дека тиамин, рибофлавин, пантотенска киселина, пиридоксин и фолна киселина се неопходни за нормално функционирање. нервен систем , токоферолот е моќен антиоксиданс, а на циркулаторниот систем му треба витамин

ПП Дополнителна предност - отсуство на глутен - го прави фунхозот целосно безбеден за страдалниците од алергија.

Може да се припише на минималната содржина на маснотии во тестенини диететски производи но само ако изберете рецепт со малку калории сосот. Зачинетите азиски јадења се контраиндицирани за секој што е запознаен со гастритис, чир на желудник, проблеми со панкреасот и црниот дроб. Самите тестенини се безопасни, само треба да изберете соодветен рецепт сос или облекување за функози, што може да се направи со рака.


Самите тестенини се безопасни, само треба да изберете  соодветен рецепт  сос или облекување за функози, што може да се направи со рака

Пополнување за забавно: како да се готви

Стаклени тестенини се целосно лишени од вкус, што може да се смета и за предност и за неповолна положба. Малку е веројатно дека има многу ловџии да консумираат funchozu како независен производ, но може да се направи од тоа вкусно гарнир со сос, салата, супа. Избор на рецепт, не можете да се грижите за компатибилноста на вкусовите, треба да размислите само за текстурата на тестенини.

Јадењата со тестенини од скроб обично се зачинети со сос од соја - ова е најлесниот и најсигурен начин за додавање вкус на чинија. Слатко-киселиот вкус го дава облекувањето Chim-Chim, кое се продава во нашите продавници, со специјалниот сос Funchoza или со острата облекување на корејската Funchoza. Ако одлучите да купите готов сос, обидете се да пронајдете јужнокорејски производ. Рецептот што го користат кинеските производители не е лош, но облекувањето за фунгози ќе биде премногу густо за салата, па пред да го додадете сосот, треба да го разредете сосот со вода за третина.


Рецептот што го користат кинеските производители не е лош, но облекувањето за фунгози ќе биде премногу густо за салата, па пред да го додадете сосот, треба да го разредете сосот со вода за третина

Готвење глупак од скроб е предвремена: натопете го во врела вода и варете, мешајќи 3 минути. Тестенините треба да бидат транспарентни. После тоа, треба да ја преклопите фуншуата во коландер со мали дупки.

Рецепт за салата од фунгиоза

Смешниот и зачинет вкус на азиската кујна го диверзифицира вообичаеното мени. Умерено зачинета и многу вкусна салата Фунтоза ќе биде вашето омилено јадење, особено затоа што рецептот е многу едноставен и брз. Ние ќе ви кажеме како да подготвите облекување за фунжези од зеленчук и зачини на располагање.

Време за готвење - 20-30 минути, бројот на порции - 2-3

Потребни состојки за полнење гориво:


 • Две краставици
 • Две слатки пиперки, подобро од различна боја
 • Стаклени тестенини - 150 гр (две ковчиња)
 • Еден морков
 • Две лажици сос од соја
 • Две лажици масло од сусам. Може да се замени со кој било растително масло нема изразен мирис
 • 2-3 чешниња лук
 • 10 грама чили пиперка
 • Нотка на земјата коријандер
 • 2 лажици сок од лимон

Готвење бензинска пумпа

 1. Прво треба да го измиете зеленчукот и да ставите на оган тенџере со вода за тестенини.
 2. Поделете ја бугарската пиперка на половина, извадете ги семето и мембраните. Исечете ги на тенки ленти.
 3. Краставици подобро да се решетки на специјален ренде за корејски салати . Ако нема, обидете се да ги мелете во тенки ленти.
 4. Исчистениот морков решеткирајте го на корејски или обичен груб ренде. Ставете рендан морков во посебен сад.
 5. Здроби лук и чили пиперка.
 6. Промешајте моркови, лук, бибер и коријандер.
 7. Во тава, загрејте го маслото од сусам и истурете во моркови.
 8. Промешајте енергично, издвојте го настрана 10 минути.
 9. Ставете ги тестенините во врела вода, гответе 2-3 минути, извадете ги од оган и исфрлете ги во копандер.
 10. Додадете краставици и bellвонче пипер измешајте го.
 11. Исечете ги тестенините со нож, ако ви се чини премногу долго, и додадете го зеленчукот.
 12. Зачинете ја салатата со сос од соја и сок од лимон . Промешајте.
 13. Зачинете со сок од лимон и сос од соја.


Зачинете со сок од лимон и сос од соја

Салата funchoza треба да се јаде, додека тестенините во него не се целосно изладени - затоа, манифестирајте ги сите вкусови и вкусови на зеленчук. Бон апетит!

Вконтакте

Ако сте голем fanубител на ориенталната кујна и особено корејски, тогаш рецептот на ова облекување за функози ќе биде многу корисен за вас. Факт е дека во Кореја не се подготвуваат само топли јадења со фунгози, туку и голем број на разни салати и закуски, а ова облекување оди на сите овие јадења.

Составот на полнењето е прилично традиционален, неговата острина може да се регулира со количината на лута пиперка , и заситеност - бројот на зачини.

За да го подготвиме облекувањето (сосот) за фунжези на корејски производи, ние ќе ги подготвиме производите на списокот со свои раце. Маслото од сусам може да се замени со зеленчук без мирис, може да се користи оцет и маса, и ориз.

Истурете шеќер и сол во тенџере.


Истурете вода и ставете го тенџерето на оган. Дајте вода да зоврие, и сол и шеќер - растворете.


Сега додајте сос од соја, масло од сусам и оцет на облеката.


Лукот и чили се многу ситно исецкани со нож, а исто така додаваат во тавата на останатите состојки.


На самиот крај додадете ги сите зачини. Можете да ги загреете зачините 3-4 минути во врела тава за да го „разбудите“ нивниот вкус. Откако ќе ги додадеме зачините, дефинитивно се обидуваме со облекувањето да ја избалансираме киселата, слатката и зачинетата и ако е потребно додаваме или шеќер или сол, или оцет. Ние му даваме на бензинската пумпа за да може повторно да зоврие фунжезијата и да ја отстраниме тавата од топлината. Дајте го сосот да се излади целосно.


Со готовиот облекување за фунхоз, натопете ја фунхозата или садот од неа и оставете ја садот да отстои 15-20 минути.


Сосот може да се подготви однапред и во големи количини и да се чува во фрижидер 3-4 дена.

Фунзиозното облекување е одличен начин за правење оброци корејска храна особено вкусно!


Фунзиозното облекување е одличен начин за правење оброци  корејска храна  особено вкусно


Од каде да започнам?
Од каде да започнам?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: