Статьи

Како да се сече полукружен раб. Бран полукруг: правила за селекција, опции, совети за тоа како да се имплементира

 1. Изглед и техника на изведба
 2. Коси полукружни удирања
 3. Исечете или не исечете?
 4. Техники на сечење
 5. Кои фризури се вклопуваат
 6. Кој е тресне во полукруг?
 7. Бреши во полукружник за долга коса
 8. Извадени удирања во полукруг
 9. Бренди на страна
 10. Коси цуги во полукруг

Бранувањата станаа модерни одамна и до ден-денес тие продолжуваат да бидат во тренд. Ова не е изненадувачки, бидејќи тие не само што одат на многу жени, туку исто така овозможуваат да ги нагласат најатрактивните карактеристики на лицето и да помогнат при скриените недостатоци. Нема една опција за дизајн. На пример, тресне во полукруг е одлична алтернатива на класичниот стан. Ајде да разговараме за оваа форма подетално.

НАСОЧУВАЊЕ НА БРЗАТА ЧЛЕН

Изглед и техника на изведба

Замислете како изгледа оној тресне, врз основа на името.

Нејзината главна карактеристика е тоа што треба да го обликува лицето, а контурата во овој случај оди малку над линијата на веѓата, приближно во долниот дел на челото. Параметри на тресок како степен на "длабочина" на полукругот, неговата должина и ширина се прилагодливи по желба.

На фотографијата на девојчиња со полукружни удирања, можете да видите дека, токму поради различните варијации на овие параметри, фризурата и лицето воопшто може да изгледаат сосема поинаку.

Исто така, ако ја изберете вистинската висина или "длабочина", можете да ги коригирате функциите на лицето , на пример, визуелно да ја зголемите формата, да се фокусирате на намалување на очите, да го покриете големи челото или да скриете брчки на неа.

Половина круг удира се сече на следниов начин:

 1. За почеток, одлучувајте за степенот на густината на вашите удирања. Важно е да се запамети дека таков дизајн ќе изгледа убаво само ако не се жалам на нишките и прави дебели дебели. Во спротивно, можеби нема да биде возможно дуењето на лакот.
 2. Дел во форма на триаголник и со врвот во областа на круната. Косата е чиста и пресушена.
 3. Соберете го делот од косата што не е потребна во работата, во опашката или во пунџата. Работната површина прво е скратена до нивото на линијата на веѓата .
 4. Скратените насоки се поделени на два еднакви делови и се сече одделно. Тие треба да бидат скратени во облик на полукруж , наслонувајќи од челото до временските делови .

Осигурајте се дека цевките се симнуваат симетрично и, доколку е потребно, периодично дополнително ги ублажувајте.

Коси полукружни удирања

Оваа опција ќе ги задоволи љубовниците на асиметријата. Со него, можете да додадете во вашиот имиџ на изразување и храброст. Отклучи својот полн потенцијал овој вид ќе биде во можност да кратка коса . Таквата треска со осветлување или обојување во темна боја, како, на пример, на фотографијата, ќе изгледа особено привлечна.


Како и секој друг вид на удирања, ова не е за секоја девојка.

 1. Сопствениците на квадратно лице , бидејќи мекиот аркиран дизајн ќе создаде впечатлив контраст помеѓу аголниот брадата и заоблените краеви на челото. Затоа, подобро е да се избере опцијата која ќе помогне да се омекнат големите карактеристики на долниот дел од лицето.
 2. Ако имате целосно лице . Бидејќи полукругот го покрива челото, долниот дел, односно проблематичниот брадата и образите, ќе го привлече вниманието на другите.

Но, ако сеуште имате голема желба да експериментирате и да се обидете да ја искористите оваа опција, тогаш во овој случај, не треба да го направите лакот премногу стрмни, туку напротив - речиси исправен и малку заоблен.

Исто така, треба да обрнете внимание на насоките што го обликуваат лицето. Тие треба да бидат средени за да ги покријат образите и да ги направат визуелно потесни, така што оваа област треба да се направи колку што е можно подебели .


Тие треба да бидат средени за да ги покријат образите и да ги направат визуелно потесни, така што оваа област треба да се направи колку што е можно подебели

Полу-кружниот тресок беше актуелен во седумдесеттите години. Потоа таа украси кратки фризури , посебна карактеристика што беше речиси иста должина на косата низ целата маса. Таквата фризура беше наречена "топка". Денес, оваа фризура не е толку популарна, но полукружните удирања, како елемент, сè уште се во тренд.

Зборувајќи за ова тресне во полукруг, прво мора да разберете што е тоа. Ова не е толку тешко да се направи - удирањата треба да бидат на долниот дел на челото долж линијата на веѓите, како да го врамува лицето со посебен полукруг на косата. Но, во зависност од тоа како експресивен овој полукруг е или колку високи ќе бидат удира, фризурата изгледа поинаку.

Лицето на сопственикот на таквите удирања, исто така, може да се сфати поинаку: полукружна треска визуелно го проширува или го стеснува лицето, ги потенцира очите или помага да се скрие високото чело. Повторно, сето тоа зависи од природата на полукругот.

Но, кој може безбедно да ги пресече своите удирања во полукруг? Иако придобивките од такво лице се многу, но, за жал, тоа не им одговара на сите. Може да се рече дека има многу малку видови на лице што полукружните удирања навистина го красат. На пример, тој ќе одговара на сопственикот на овално лице, но образите не треба да бидат многу дебели. Како што споменавме погоре, ова удира добро крие високото чело, а исто така прави очите поекспресивен.

Темната дебела тешка коса ќе изгледа многу подобро со тресне во полукруг, бидејќи со права линија - тие може да имаат премногу графички изглед. Полукружни удирања заслужено ја нарекоа женската верзија на вообичаените директни удирања на веѓите. Втората опција е повеќе да се соочи со млади девојки, а исто така не секогаш одговара на тркалезни лица. Но, благодарение на удирањата во полукругот, мал дел од челото се отвора малку, а лицето како да се стеснува и станува скулптурално.


Но, благодарение на удирањата во полукругот, мал дел од челото се отвора малку, а лицето како да се стеснува и станува скулптурално

Но, кој треба да се откаже од задоволството да носи таква фризура? Ако една девојка има тркалезно лице, вториот брадата, тогаш таа ќе мора да заборави за удари во полукруг. Сопствениците на оваа фризура го кријат горниот дел од лицето, притоа привлекувајќи внимание на дното, па затоа не треба да биде голем. Но, ако навистина сакате да одите со таква треска, тогаш прашајте го фризерот да ја направи линијата на косата над челото не кривина, но речиси исправена. Исто така, треба да биде дека насоките за коса малку ги опфаќаа заоблените образи. Ова визуелно ќе ги направи помали.

Вториот момент, кога ударите во полукругот не се на лицето, кога, напротив, долниот дел од лицето е премногу посочен. Широки лица со високи јагоди треба да имаат фризури кои ги омекнуваат таквите карактеристики.

Следното прашање е изборот на фризура. Биг полукруж треба да биде врамена со убава и здрава коса. Повеќето најдобри фризури за оваа chelochka - краток Боб, како и класичен директно Боб-квадрат на рамениците. Но, не само кратки фризури ќе изгледаат добро со таква треска. Прав коса со иста должина исто така е погодна опција.


Прав коса со иста должина исто така е погодна опција

Ако сакате да создадете слика во стил на ретро, ​​тогаш краткото чело е само за вас. И ако имате темна коса со природен сјај, тогаш општо, оваа фризура ќе изгледа одлично.

Модерната слика која ќе биде светла и жива ќе помогне да се создаде издолжено чело со тресок во полукруг. Сопственици долга коса мора да се запамети дека нивната коса треба да остане мазна во сите услови.

Најдобрите фризури со полукружни удира

Бреши во мода повеќе од една деценија. И ова не е изненадувачки, бидејќи тие им помагаат на младите девојки да привлечат внимание кон нивните очи и да исцелат некои од недостатоците во нивните лица, како и за постарите жени да ги скријат брчките и да ги препознаат сивите корени од нивните чела. Браншовите се многу различни, на пример, полукружна, може да биде алтернатива на директни опции.

Исечете или не исечете?

Половина круг удира не се за секого. На пример, не е препорачливо да носат жени со овална или триаголна форма, но за тесно соочуваат девојки, таа ќе се вклопи совршено. Истото важи и за Чаби жени , бидејќи таквите удирања во комбинација со издолжени странични нишки визуелно се протегаат на овалот на лицето и ги балансираат неговите карактеристики. Овој додаток ќе им помогне на дамите со широк фронт. Сепак, подобро е да одберат коси полукружни варијанти.

Патем, за оние кои имаат дебела, темна, тешка коса, се сечат како плоштад, кој не одговара на правниот раб, полукружниот може да помогне да се омекне графичноста на фризурата и да се направи повеќе женствено.

Со цел полукружните удирања да изгледаат, како што велат тие, сто проценти, тие редовно треба да се сечат и да се вклопат. За да го направите ова, третирајте ја косата со мус и му ја дадете саканата форма со тркалеста четка со голем дијаметар и фен. Ако времето е дождливо, магла или одиш на забава, а потоа по положување, треба да нанесете лак на вашата коса, која ќе ги поправи ударите и ќе спречи да се истури.

Техники на сечење

Заоблени удирања ќе изгледаат убаво само ако е доволно дебела. Ова значи дека основата на удирањата треба да биде што е можно поблиску до круната.

Пред да почнеш да сечеш, косата се мие и суши и се разделува во облик на триаголник со врвот близу врвот. Силно не е препорачливо да се направи фризура кога косата е влажна, бидејќи, откако ќе се исушат, тие ќе бидат пократки од 1 см и резултатот нема да биде она што се очекуваше.

Силно не е препорачливо да се направи фризура кога косата е влажна, бидејќи, откако ќе се исушат, тие ќе бидат пократки од 1 см и резултатот нема да биде она што се очекуваше

Избраната влакнест чешла на лицето, а остатокот од косата се собира во опашката на задниот дел од главата. Потоа ја сече косата на ниво на веѓите и ги делите на две насоки. Секоја жичка се сече во полукруж во насока од центарот до храмовите.

 • Долги влакна.
  Во принцип, стилисти не ја препорачуваат оваа фризура на оние кои имаат премногу долга коса. Меѓутоа, ако навистина сакате, можете да експериментирате. На крајот на краиштата, на крајот, за неколку месеци ќе биде можно лесно да се претвори таква треска во права линија.
 • "Раскинати".
  Таков овален "острен" тресне ќе се појави ако исечеш влакно пред главата како што е опишано погоре и силно ги профилираш советите. Во овој случај, треба да се обидете да добиете полукруг во идеална корекција, во спротивно целата фризура ќе биде невешт и непредвидлива.

Во овој случај, треба да се обидете да добиете полукруг во идеална корекција, во спротивно целата фризура ќе биде невешт и непредвидлива

 • Опција "накосо".
  Таквите удирања може да бидат алтернатива на директните опции. Сепак, тоа не е погодно за девојки со многу долги лица или кадрава коса. Тоа е скратено како и обично и се поставува со повлекување на жиците кон левото или десното уво.
 • Коси кругови.
  Косината верзија ќе изгледа убаво само со кратка коса. Со тоа можете да создадете скандалозна или непослушна слика која ќе ја нагласи девојката од толпата, особено ако ги направите соодветните моменти. Неговите предности вклучуваат лесна инсталација, бидејќи не бара совршена мазност, па дури може да биде и малку преплавена и безгрижна.

Кои фризури се вклопуваат

Кружни или полукружни удирања одат добро со краток грав, сличен на страната за фризура, поставен без извртување навнатре. Исто така можете да го користите овој дизајн на косата пред главата со растреперена коса и рамо должина или со мала матност околу контурата.

Од кога и да е темна коса Крупен уреден трес со краток боб може да ја претвори оваа фризура во грда наметка која личи на хард шапка, а потоа можеме да советуваме да ги нагласиме малку да ја разредува бојата на косата со светло нагласува.

Како што можете да видите, полу-кружни удирања од било која должина можат да помогнат во создавање на женски слики во ретро стил или екстравагантни младински опции. Сепак, треба да ја изберете оваа фризура во зависност од видот на лицето и земајќи ја во предвид бојата на косата.

Повеќе информации

Бранчиња - ова е пожелно додаток на било која фризура или фризура, бидејќи таа е таа што ја прави целата слика на жена изненадна и комплетна. Овој елемент драстично може да ја смени целата слика, да стане експресивен, мистериозен и интересен.

Одлуката за тоа дали треба да направите треска во полукруг треба да се земе заедно со фризерот, бидејќи може и да се подобри и да се влоши изглед . Сето тоа зависи од текстурата на косата, од типот на лицето, главната фризура и така натаму. Предностите на полукружни удирања се:

 • можност за "подмладување" на вашата слика;
 • нагласи индивидуалноста и оригиналноста на косата;
 • додадете слика на кокетство и леснотија;
 • желбата да се смени нешто радикално во нивниот изглед.

Кој е тресне во полукруг?

За жал, не секоја жена може да си дозволи таков "додаток". Полукружни удари се целосно неприфатливи ако имате квадратно лице. Особено елегантна и интересна, изгледа дали обликот на лицето на жената или триаголен. Тесното лице ќе биде нешто поцелосно и повеќе обемно.

Брегови полукруж за тркалезно лице , со издолжени странични ленти, визуелно ги повлекува и балансира неговите карактеристики. Тесни кружни или широк лице може да бидат коси полукружни челози.

Косата треба да биде добро негувана и да блесне здравје. Посебен шарм на полукружните удирања ќе даде неколку лесни нишки. Мазноста на стилот на оваа фризура се постигнува со користење на мус, голема тркалезна четка и фен за коса. Понекогаш вреди да се утврди резултатот.

Бреши во полукружник за долга коса

Стилистите на салони за убавина не ги советуваат сопствениците на долга коса да ја користат оваа опција. Ова е неприфатлива комбинација, во смисла на усогласеност со пропорциите на фризурата, но секогаш постои можност да експериментирате, можеби ова е токму она што ви треба.

Извадени удирања во полукруг

Таквите удирања остануваат релевантни и на побарувачката во секое време, поради способноста да се даде слика за мистерија, сексуалност и нешто подмладување на лицето. Исто така искинати удирања, соодветно избрани за типот на лицето, можат да ги балансираат неговите пропорции, да ги омекнат остриот карактер или аголот. Девојки со мало и без израз лице може да се обиде да направи искинат полукружна тресне и во голема мера ги профилира своите краеви.

Конечниот спектакуларен резултат целосно зависи од вештината на фризерот, кој мора да ја набљудува совршената симетрија и да ги направи бумките прецизно полукружни, без никакви недостатоци. Секоја грешка е полн со неправилности, што ќе му ја даде целата фризура неуредност.

Бренди на страна

Овој моден тренд не ја напуштил својата позиција многу години, бидејќи на раб на негова страна целата слика на жената елегантна, природна и слатка, омекнати карактеристики на лицето. Овој тресне не бара посебни вештини за стајлинг и е погоден за речиси секаков вид на лице и коса. Единствени исклучоци се силно испружените лица и кадрави кадрици.

Коси цуги во полукруг

Коси цртички во полукруг се идеални за храбар, решителен и модерни жени живеат во ритамот на голем град и не се плашат да ги покажат своите преференции. Овој елемент на фризурата, надополнет со екстремен стил и извонреден оптимизам, ќе направи една жена светла, привлечна и извонредна. Но, сите можности на полукружни удари се целосно обелоденети само на кратка коса, што треба да се земе предвид кога се одлучува да се добие таков "додаток".

За сопственици долги кадрици Постои незамислив број на опции за други удирања кои ќе ги направат уникатни и шармантни на свој начин.

Но, кој може безбедно да ги пресече своите удирања во полукруг?
Но, кој треба да се откаже од задоволството да носи таква фризура?
Исечете или не исечете?
Кој е тресне во полукруг?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: