Статьи

Колку да пржете ракчиња во школка во тава. Како да се готви кралица. Рецепти со царски ракчиња

 1. Ќе ви требаат:
 2. Инструкции
 3. Чекор 2
 4. Чекор 3
 5. Чекор 4
 6. Како да вкусни ракчиња со лук сос
 7. Сега знаеме како да фрлиме кралски тигарски ракчиња, во нивните школки, неопелирани или во сос! Ако...

Сакале многу морска храна, ние сме навикнати да готвиме. И само после тоа ги јадеме или ги ставаме во салати или други закуски. Иако во земјите каде што морска храна почесто се јаде, секој знае како да се пржени ракчиња или да ја извади.

Ќе ви требаат:

 • Скариди - 500 g;
 • Бело вино - 200 ml;
 • Лук - 2-3 чешниња;
 • Зелен кромид, магдонос - 1 куп;
 • Маслиново масло за пржење;
 • Сол, зачини по вкус.

Покажи одмор

Таквите јадења ги третираат туристите од Југоисточна Азија и од Медитеранот. Нивните мекотели се неверојатно сочни, па дури и повеќе мирисна од варени. И како вкусно е сосот да остане на решетката по нив! Кој потоа не сака да научи како правилно да ги пржете ракчиња за да се препушти со нив, враќајќи се од патувањето?

Покрај тоа, тоа е многу лесно да се направи. Тие брзо се подготвуваат, без посебен напор од страна на готвачот. Стомакот не е оптоварен, што ја прави садот идеален за романтична вечера . Лесно е да се осигурате дали ќе го пржете правилно тигарски ракчиња и да ги поднесете со исклучителни салата од зеленчук . Или само со бел свежо печен леб, кој потоа впие богат и мирисна сос.

Инструкции

Сакале многу морска храна, ние сме навикнати да готвиме
 • црни тигар ракчиња без глава, во лушпа, замрзнати 1 кг
 • 6-7 чешниња лук
 • сол, бибер по вкус
 • Папрака, магдонос, коријандер, куркума, оригано, босилек 1 нотка
 • Маслиново масло 3-4 суп.л-патки. л
 • половина лимон 1 ЕЕЗ.

ПОДГОТВЕН ПРИПАРАЊЕ ПОДГОТОВКА

Чекор 1

Замрзнати ракчиња се ставаат во сито, целосно исплакнат со вода од чешма. Во процесот на перење тие се затоплуваат. Ракчиња ќе се готви во школка, не треба да се чистат.

Чекор 2

Откако шлаг исчезна од површината на ракчиња, ги ставаме во чинија. Земете чешнички од лук и ставете ги со рамна страна на нож на мали парчиња, ставете ги на ракчиња, додавајте зачини.

Чекор 3

Истурете маслиново масло во тава, вклучете го огнот. Ние се шири на загреана тава резултира маса. Намалете ја половина од лимонот во парчиња, сокнете го сокот во масата со ракчиња и фрлајте ги круговите во иста насока. Промешајте, исплакнете на средна топлина.

Чекор 4

Ракчиња брзо се готват, почнуваат да црпат од топлина. Време на пржење на средна топлина 15 минути, без покривање на садот со капакот за испарување вишок вода и се појави кора. Потоа се меша и се готви уште 10 минути. Покријте со капак, а потоа исклучете ја топлината, оставајќи уште неколку минути да лази.

Ракчиња не се само омилена деликатес на многу луѓе, но, исто така корисна компонента здрав и здрав правилна исхрана . Затоа денес ќе ви кажам како да пржете ракчиња во тавче со лук. Со доволно нискокалорични раси и раси со малку маснотии содржат огромно количество висококвалитетни протеини. Тие се одлични за храна за исхрана , и многу корисни во кардиоваскуларните болести. Тие се многу вкусни и варени и пржени.

Пржени ракчиња - Ова е одлична ужинка во чаша вино или ладно пиво. Но, за да може ракните да бидат вкусно вкусни, треба да ги следите рецептите и правилата. Не многу луѓе знаат како правилно да пржете ракчиња во тава. Ќе кажам за тоа денес!

Значи, дали е најдобро да се пржат пржени?

За готвење ракчиња во тава ќе треба:

 • - ракчиња се варат и замрзнуваат
 • - лимон
 • - рафинирано маслиново масло
 • - неколку чешниња лук
 • - неколку лажички сос од соја


- ракчиња се варат и замрзнуваат  - лимон  - рафинирано маслиново масло  - неколку чешниња лук  - неколку лажички сос од соја

Како да вкусни ракчиња со лук сос

Процесот на готвење пржени ракчиња:

  Во тава со дебело дно, или подобро со нелеплив слој, истурете мала количина маслиново (или сончогледово) масло и топлина додека не се врие.

  Ставете излупени и малку смачкани чешниња од лук во врело масло, пржете ги таму додека не станат жолти. Во овој момент, лукот ќе му даде на путерот сите вкусови и ќе им даде на вашиот ракчиња својот неспоредлив вкус (!).

  Потоа се става во масло од ракчиња. Ако тие се замрзнати, нивното одмрзнување воопшто не е потребно.

  Потоа ракчиња во садот додека вишокот на течност испарува, а потоа исушете буквално неколку минути.

  Измешајте ги раквите директно во садот со соја сос и држете ги запалени уште неколку минути. Важно е да не ги претерате на оган, бидејќи долгорочните температури ефектите на ракчиња можат да станат тешки и без вкус.

  Отстранете ја кралската, тигарската или редовната ракчиња од тавата, посипете го сокот од половина лимон и посипете со расејани зелени листови.

Подготвен на скара од рак!

Сега знаеме како да фрлиме кралски тигарски ракчиња, во нивните школки, неопелирани или во сос! Ако сеуште имате прашања, ајде да видиме видео рецепт за да ги отстраниме останатите прашања.

Ракчиња е разноврсна и добро сакаше закуска. Тие се вкусни и здрави во исто време, и оваа комбинација не се наоѓа толку често на нашата маса. Најчесто, ракчиња се варат во солена вода со зачинети билки , но кралските и тигарските ракчиња се подобри за пржење. Правилно варен, тие ќе бидат добро топло и ладно, со пиво и без. А сепак - тоа е многу едноставно!

Пржени ракчиња во школка - рецепт

Состојки:

 • ракчиња - 500 гр;
 • чили пипер - 1 ЕЕЗ.
 • лук - 2-3 чешниња;
 • лимон - 1/2 парчиња;
 • вар - 1/2 парчиња;
 • овошје мајчина душичка;
 • маслиново масло - за пржење;
 • сол, мрсна црн пипер.

Готвење

Како да се готви пржени ракчиња? Прво, тие треба да се сечат: отсечете ја главата, исечете по грбот и отстранете ја интестиналната вена, школката останува на место. Па добро изми и суши со хартиена крпа. Сок од ракчиња, бибер, посипете со мајчина душичка и оставете го настрана.

Загрејте го путерот во тава, исечете го лукот и чили грубо, и пржете додека не се претвори во саксија. Кога лукот и пиперката му даваат вкус на путерот, внимателно ги фаќаме со морска птици и ги фрламе.

Стиснете го сокот од половина лимон и вар во садот, измешајте го. Сега можеш да пржете на ракчиња - од двете страни за 2 минути. Лежеме на хартиена крпа и нека го исцедиме вишокот масло.

Служат ракчиња подобро топло, со чаша светло бело вино. Треба да се користи полека (и тоа нема да функционира поинаку - тие се во школка), во пријателски разговор.

Пржени ракчиња во лук сос

Состојки:

 • излупени ракчиња - 800 g;
 • лук - 4 чешниња;
 • суво бело вино - 0,5 ст.
 • магдонос - 1 пунџа;
 • маслиново масло - за пржење;
 • сол, бибер - по вкус.

Готвење

Готвење

Намалете го маслото во тенџере, додајте ситно сецкан лук и пржете околу 3 минути. Ставете ракчиња во тава, посипете ги со ситно сецкан магдонос и држете на средна топлина 2 минути. Пополнете ги сите со вино и мачиме уште 5 минути. Главната работа не е да ја претераме! Со продолжена термичка обработка, ракчиња стануваат "гума". Ние сол и бибер пред да го земеме од огнот.

Ракчиња пржени внатре крем сос

Состојки:

 • замрзнати ракчиња - 500 g;
 • крем 30% - 1 лажица масло;
 • лук - 5 чешниња;
 • маслиново масло - 3 суп.л-патки. лажици;
 • соја од соја - 100 g;
 • лист салата - 1 пакет;
 • бибер, сол - по вкус.

Готвење

Ракчиња одмрзнати кога собна температура , се исуши со хартиена крпа и ја чисти школка. Загрејте го путерот во тава и испржете ја раквата 2 минути од двете страни. Ние сол, ние бибер. Во друг сад, поминете го сецкан лук, истурете во сос од соја, крем, промешајте.

Ставете ја измиената, суви зелена салата на садот, потоа ракчиња, истурете го подготвениот облекување. Пржени излупени ракчиња во крем сос се подготвени.

Скариди на скара на решетки

Благодарение на решетките, ракчиња не се вртат, изгледаат како од сликата на кулинарско списание и во склопот ги земаат стапчињата. Одлична опција за пикник и buffets.

Состојки:

 • ракчиња - 500 гр;
 • ким - 1/2 лажиче;
 • оригано - 1/2 кафена лажичка;
 • маслиново масло - 2 суп.л-патки. лажици;
 • вар - 1 ЕЕЗ.
 • сол - 1 лажиче;
 • лук - 3 чешниња;
 • земјата црн пипер -1 изклинвам.

Готвење

Измешајте го ким, сецкан лук, оригано, сол, бибер, кора од лимон и вар во сад. Додадете ги лупените шкампи, се мешаат и маринираат 15 минути.

Потоа ракчиња се нанижани на дрвени шампери (натопени во најмалку еден час во вода). Фрај на жешка решетка не повеќе од 5 минути (претворете го само 1 пат!).

Барани ракчиња

Состојки:

Состојки:

Готвење

Ние ги чистиме ракчиња од школката, се тркалаат брашно, се натопуваме во јајце тепано со сол и црн пипер, се тркалаат со лебници. Фрај во садот за неколку минути. Скариди треба да "пливаат" во маслото.

Крцкави пржени ракчиња, варени според овој рецепт, се совршени за пиво.

Кои ви се допаѓа (како и одлучи за главните состојки) е да одите до продавница и да купите сè што ви треба таму. Се чини дека нема ништо тешко во ова, но има некои мали тајни што ќе ви помогне лесно да се готви вкусни кулинарски ремек-дело одличен квалитет. Некој сака кралица со големи димензии, додека други го сметаат месото на мали ракови повеќе нежно и вкусно. Затоа, една од главните тајни на онаа што ќе одговара на вкусот на вашата компанија е нивниот вистински избор.

Производителот речиси секогаш укажува на приближно количество ракчиња во пакетот. Врз основа на овие информации, можете лесно да ја пресметате нивната приближна големина. Можете сосема точно да одредите колку ќе бидат големи вашите копии. На пример, броевите 60/80 значат дека бројот на ракови кои се кријат под целофанот на школка варираат од 60 на 80. И колку се повисоки овие броеви, толку помали ќе бидат саксиите. Избирајќи точно големина што ви одговара, можете да си одите дома и да започнете да создавате рафинирано, но едноставно да подготвувате садови.

Вреди да се напомене дека ако сакате точно да знаете како правилно да пржете ракчиња, не заборавајте да ја нагласите бојата на школката - розовата нијанса покажува дека сте купиле варени и замрзнати примероци и да ги подложите на долги кулинарски обработка не го следи. Свежи замрзнати ракчиња ќе се готват малку подолго - ова исто така треба да се смета ако имате ограничено време на готвење.

Значи, за готвење брзо и вкусно јадење ќе ни требаат:

Всушност, самите ракчиња;

Лук (пар каранфилче);

Некои зелени;

Половина лимон;

Пареа лажички сос од соја.

За почеток, истурете во тавата, по можност со дебело дно и малку маслиново масло . Додека е жешко, готвење на лук - две каранфилче се сече, малку смачкано со нож, и испратени директно до маслото. Лукот е една од тајните за тоа како да се пржени ракчиња, за да излезат исклучително миризливи. Зеленчукот треба да се задуши во тава додека не добие убава златна боја. Веднаш после тоа, мора да се отстрани од топлото масло - ја исполни својата функција со откажување од аромата. Ако го оставите, тоа ќе им даде на ракчиња посебен вкус на метал и расипат одлична закуска .

После тоа, маслото од вриење исполнето со арома на лук, можете да истурете ракчиња, додека нивното одмрзнување не е потребно. Главната нијанса за тоа како да се пржете на ракчиња, ако тие веќе се варат, е да ги добиете за неколку минути по почетокот на процесот. Готвениот сладолед од ракови ќе биде доволно само да се впие во аромата на путерот и да се загрее. Ако сте купиле свежи замрзнати примероци за пржење, тие треба да се пржат, мешајќи редовно, до моментот кога нивната школка добива убаво розова боја. После тоа, пот на ракчиња уште две или три минути со сос од соја и отстранете од тавата - тие се целосно подготвени.

Антената треба да се организира пред сервирањето сецкани зеленчук и посипете со сок од лимон.

Скариди од скара се одлична закуска, која е добра и за себе, и кога се служи со мраз ладно пиво. Значи, ако одлучите што да се готви со ракчиња за доаѓањето на гости или мал празник празникот , обрнете внимание на ова едноставно, но доволно вкусен рецепт . Подготовката не ве однесе многу време, а резултатот ќе предизвика постојано возбудување меѓу пријателите и роднините.

Кој потоа не сака да научи како правилно да ги пржете ракчиња за да се препушти со нив, враќајќи се од патувањето?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: