Статьи

Колку косата треба да испадне нормално?

 1. Колку коса има човек дневно?
 2. Кога губењето на косата е нормално
 3. Дијагноза на опаѓање на косата
 4. Причини за интензивен пад на косата
 5. Што да направите ако опаѓањето на косата ја надминува нормата?

Промената на косата во форма на губење на косата е природен процес, но само кога не ја надминува нормата. Некои коса остануваат на перницата, некои испаѓаат за време на миењето, во процес на чешлање, кога се сушат со фен за коса. Кога опаѓањето на косата се смета за нормално и кога вреди да се огласи алармот? Tellе раскажеме во оваа статија.

Колку коса има човек дневно?

Севкупно, просечно околу 120,000 влакна има на главата на една личност. Познато е дека вкупниот број влакна на главата зависи и од нивната боја: русокосите имаат околу 140 илјади влакна, бринетите имаат во просек околу 100 илјади влакна, а девојчињата со црвена коса имаат околу 80 илјади. Загрижувачки е, ако дневно паѓаат повеќе од 100 влакна.

Зголемено опаѓање на косата дневно, односно надминување на нормата, но не асоцирано со патологија, е можно во следниве случаи:

 • при миење на главата;
 • сезонски врвови на испади - есен и пролет;
 • во одредени физиолошки периоди.

Секако, кога ја миеме косата и ја чешламе, гледаме многу изгубена коса, особено девојките со долга коса обрнуваат внимание на тоа: им се чини дека се скоро ќелави, но ова е далеку од вистината. Мажите, напротив, тешко можат да го одредат интензитетот на испадот, затоа што носат кратки фризури.

Кога губењето на косата е нормално

Постојат 5 физиолошки периоди на промена на косата:

 1. по раѓањето - оригиналната пената се протега на околу 3 години;
 2. пубертет - поради хормонални промени во телото на адолесцентите, зголемено лојно лачење на скалпот, со други зборови себореја, против позадината на која има зголемено опаѓање на косата;
 3. бременост и породување - во овој период, како резултат на хормонални промени во телото, пренесување на хранливи материи од телото на мајката во ембрионот, а потоа и на бебето - со мајчиното млеко, губење на крв за време на породувањето и стресот, косата почнува да се распаѓа;
 4. менопауза - кај жени во менопауза се јавува и хормонално прилагодување, што доведува до опаѓање на косата;
 5. сенилна пролапс.

Дијагноза на опаѓање на косата


Можно е да се пресмета дали е бројот на исчезнати влакна нормално, самостојно: на 2-3 ден по миењето на главата, водете ја раката низ косата: од корен до врв со фасцинантно движење. Повторете го дејството на различни делови на главата. Паднатите влакна се собираат на бел лист за да можат полесно да се пресметаат. Ако имате 6-7 влакна, немате за што да се грижите. Резултатот од повеќе од 15 влакна веќе е сигнал да се оди на лекар.

Причини за интензивен пад на косата

Постојат голем број на причини за надминување на стапката на загуба. Најчести се:

 • тежок стрес;
 • драстични диети за слабеење;
 • хормонални нарушувања;
 • намалена функција на тироидната жлезда;
 • ниско ниво на железо.

Покрај внатрешните причини за губење на косата, постојат и надворешни фактори, кои вклучуваат неправилна грижа за кадрици и последиците од неуспешните експерименти со боење и хемиски перм.

Што да направите ако опаѓањето на косата ја надминува нормата?

Доколку опаѓањето на косата го надминува дозволениот максимум и не е поврзано со породување или одредена сезона, подобро е да не чекате за „самостојно поминување“ и веднаш да побарате помош од трихологот. Лекар, користејќи современи дијагностички методи, треба да го утврди видот на алопеција и причините за оваа состојба. За таа цел, тој може да назначи консултација со други специјалисти, на пример, гинеколог и ендокринолог.

За третман на загуба пропишани средства за локално дејство (лековити шампони, спрејови, нега на ампула), козметички процедури (кревање плазма, мезотерапија) и витамин-минерални комплекси, доколку загубата е поврзана со недостаток на витамини и минерали.

Со интензивно паѓање на косата, трихолозите активно пропишувале тематски препарати базирани на Миноксидил. Миноксидил ја активира микроциркулацијата на крвта во скалпот, ја враќа нормалната исхрана на фоликулите и ги става во фаза на активен раст. Така спрејови АЛЕРАНА® Вклучено во составот на оваа компонента во концентрација од 2% и 5%, а со тоа запирање на интензивни врнежи. Лековите покажаа ефикасност дури и при третман на андрогена алопеција. Според резултатите од клиничките студии, зголеменото опаѓање на косата престанува по 6 недели од третманот во 87% од случаите.

Каде да се купи
Каде да се купи

Значи, ако бројот на паднати влакна е повеќе од 100 на ден, ова е причина за загриженост. Запомнете дека резултатот од третманот ќе зависи од тоа колку навремено се преземаат мерките. Нека вашите кадрици бидат здрави!

За точна дијагностика, консултирајте се со специјалист.

Колку коса има човек дневно?
Кога опаѓањето на косата се смета за нормално и кога вреди да се огласи алармот?
Колку коса има човек дневно?
Што да направите ако опаѓањето на косата ја надминува нормата?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: