Статьи

Комбинацијата на бои на надворешна облека и чевли. Како да изберете бои во облеката: правила за избор и комбинација на бои во облека

  1. Правила за избор на бои во облека
  2. Комбинации на бои - каква боја ви се допаѓа?
  3. Како да комбинирате ткаенини и како да изберете ткаенини со шема?
  4. Како да изберете додатоци?
  5. Дали можат да се комбинираат светли бои?

ансамблот не е лесен, но исклучително корисен. Способноста за успешно и стилски комбинирање на бои ќе ве спаси од такви прашања како тоа дали оваа шамија одговара на мојот фустан, кој накит да изберете за овој костим, дали мојата чанта се совпаѓа со нови чевли и дали мојата омилена блуза одговара на ова здолниште. Овие дневни едноставни прашања бараат да ги решите и вистинскиот избор . Без тоа, многу е тешко целосно да се совлада уметноста да се облекуваш убаво и да изгледаш стилски. Покрај тоа, можноста да се комбинираат бои и оние бои и нијанси што ви одговараат ќе ви го олесни тоа. ќе споделат со вас знаење за тоа како да научите како да изберете облека според бојата.

Правила за избор на бои во облека

Постојат неколку едноставни правила за комбинирање на бои во вашата гардероба, кои лесно се паметат и се применуваат во животот. Дури и ако немате природно чувство за стил, правилата за појавување на бои ќе ви помогнат да избегнете грешки во вообичаен стил при избор на облека и дневни облеки. Нема да ви биде тешко да изгледате стилски и на нов начин, без да направите никакви посебни напори. Па, ајде да започнеме?

Комбинации на бои - каква боја ви се допаѓа?

Секоја жена има соодветна боја на облека што одговара или е многу блиску до нејзината боја на очите. Сепак, важно е да изберете сенка - ако бојата на очите има ладен сјај, користете ладен тон, ако е топол, тогаш изберете соодветни топли нијанси.

Бела боја. Белата е неутрална и разноврсна. Бела блуза ќе ви помогне во какви било околности. Дали сакате да изгледате добро и немате време да изберете облека? Слободно облечете бела блуза под обичен костум. Додадете контрастен шал на вашата облека и сте на врвот. Никој нема да се сомнева во недостаток на вкус. На крајот на краиштата, белото успешно се комбинира со светли бои, како и со пастелни. Ако вашиот тип на боја е зима или лето, ладна снежно-бела боја е погодна за вас, ако сте есен или пролет, облечете топол крем, бојата на печеното млеко и кремаста.

Сива боја . Ова е неутрална нијанса на многу висока комбинаторност. Тоа е, тоа е комбинирано со сè и оди на апсолутно сите жени, без оглед на возраста, вкусот, тен и фигура. Сивата боја е многу добро комбинирана со светли привлечни нијанси: портокалова, малина, црвена, тиркизна, светло зелена, бургундска, црна и бела боја. Греј е совршена позадина за живописни тонови. Тоа се облагородува и додава елеганција и стил. Не размислувајте долго за тоа како да комбинирате додатоци светли бои , слободно купувајте нешто „сиво“. Таквиот ансамбл ќе создаде имиџ на самоуверена, мирна и елегантна жена со префинет вкус.

Црната боја е исто така погодна за скоро сите жени, без оглед на физиката и фигурата Црната боја е исто така погодна за скоро сите жени, без оглед на физиката и фигурата. Но, избегнувајте целосно облекување во само една црна боја. Црното е добро како позадина, но мора да биде засенчено со контрастни нијанси: бела, црвена, сива, крема.

Црвената е бојата на бринетите со мат кожа на лицето. Црвената боја на сарафан, фустан или јакна оди добро со бела, црна или сива блуза. Комбинирајте црвено со црно или сиво здолниште и панталони. Од додатоците - бели \ црни нараквици и чанта во тон.

Сините и сините бои треба да изберат русокоси со фер кожа. Сини нијанси добро во хармонија со бледо жолта, бела, сива, понекогаш црна.

Yellowолта боја   Погоден за бринети од типот на зимска боја Yellowолта боја Погоден за бринети од типот на зимска боја. Yellowолтата боја успешно се комбинира со различни нијанси кафеава , кафе, зелена и сина боја. Русокосите исто така можат да носат жолта боја, но треба да ја изберете вистинската сенка. Theолтата боја треба да одговара на најлесната влакно на вашата коса и мора да биде надополнета со додатоци или облека со контрастна боја, така што девојчето со фер коса не се спои со нејзината сопствена облека.

Зелената оди на русокоси и бринети. Но, разликувајте ги нејзините ладни и топлите нијанси, кои исто така мора да се комбинираат со спротивставени или неутрални бои на топли или ладни тонови. Зелената се хармонизира со жолта, беж, сребрено-сива, слонова коска и скоро сите нијанси на кафеава боја. Зелената комбинација со кафеава боја е посоодветна за бринети, кафеави и црвеникави.

Како да комбинирате ткаенини и како да изберете ткаенини со шема?

Ткаенините со шема се потешко да се комбинираат од чистите обични бои. Вреди да се придржуваме до следното правило: слика што е направена хоризонтално визуелно ја пополнува фигурата, а вертикално ја прави фигурата пофина. Во зависност од вашиот тен, изберете облека со шема што е поволна за вас.
Ако ткаенината е светло печатена , тогаш сложениот стил, декоративни линии и трим, дополнителни детали за фустани и костуми од такви ткаенини нема да се издвојуваат - тие ќе бидат изгубени против светла позадина или ќе ја уништат неговата шема. Во такви случаи, подобро е да се задржиме на стилови што ја истакнуваат силуетата и линиите на фигурата. И декор, завршни линии, разни украси и комплексни елементи треба да бидат резервирани за облека направена од обични ткаенини.
Изработените ткаенини се добар избор за елегантни фустани и костуми со строги, јасни линии.
Лесните светли ткаенини со разнобојна шема се добри за летните тековити благодатни фустани и sundresses.
Изберете домашни фустани, костуми, бањарки од ткаенини со мирни, пастелни бои и меки бои.
Ткаенини со мала ретка четка , украс, ленти, кафез се погодни за блузи и кошули и може да се носат под канцеларија здолниште, панталони, костум, итн. Избегнувајте комбинирање на разнобојни дизајни на различни елементи на облеката. Ако облечете шарена блуза, тогаш дното и јакната треба да бидат обични или обратно. За летен костум и фустаните светло убав цртеж е сосема соодветно, но потоа изберете обичен врв или блуза. Невозможно е да се комбинира блуза во кафез со здолниште во грашок, шарен фустан и кошула со светла украс во еден ансамбл.

Како да изберете додатоци?

При изборот на детали, треба да се грижи и за облекувањето, набудувајќи чувство на пропорција и вкус. Значи, ако фустанот е украсен со монистра, sequins, сјајна вез, тогаш накитот во таков ансамбл ќе биде јасно излишно.
Како да изберете чевли? Накусо, треба да имате минимален сет: удобни, едноставни чевли со средни или ниски потпетици за секојдневно носење, во лето - отворено и лесно, во зима - топло и потежок; за викенд, заедно со елегантен пар чевли со високи потпетици.

Дали можат да се комбинираат светли бои?

За некои, збир на две неутрални основни и една светла боја може да изгледа како здодевна класична облека што не може целосно да ја изрази вашата личност За некои, збир на две неутрални основни и една светла боја може да изгледа како здодевна класична облека што не може целосно да ја изрази вашата личност. Всушност, светла и привлечна комбинации на бои во облеката често се наоѓаат во гардероба на сигурни луѓе во креативни професии. Комбинирајте светли бои сигурно е можно, но исто така подлежи на одредени правила на стил и добар вкус. За да не грешите, комбинирајте ги таканаречените парови во боја: зелена и црвена, жолта и виолетова, сина и портокалова. Овие бои се спротивни на тркалото во боја, тие природно се усогласуваат едни со други, помагаат да се издвоите и да привлечат внимание, но не со апсурдноста и гласноста на облеката, туку со добар вкус и стил. Меѓутоа, кога комбинирате бои, треба да се запомни дека на најдобар начин ќе изгледаат бои што се совпаѓаат во степенот на осветленост и интензитет на боја, како и во топли и ладни бои. Тоа е, светли топли бои треба да се комбинираат со светло ладно, и, на пример, топол пастел со топли пастелни нијанси.

При избор на светла облека, не носете обоени панталони При избор на светла облека, не носете обоени панталони. Светли панталони се лоши манири. Подобро е да се откажете веднаш отколку обидете се да експериментирате. Факт е дека долниот дел од облеката е неговата основа и основа, и тука е подобро да не се кршат правилата и да не се преминува линијата за добар вкус. Затоа, нанесете едноставно правило: дното на ансамблот не треба да биде посветло од врвот. Дајте предност на панталони од меки основни нијанси, и секогаш ќе изгледате елегантно.

Ги поставивме основните правила за комбинирање на бои во облеката. Не држете се кон нив строго и буквално. Оставете си место за експериментирање, создавајќи свој, уникатен стил и слика што ја истакнува само вашата личност. Ако експериментите не се за вас, тогаш основните комбинации во облеката во голема мера ќе го олеснат вашиот избор и секојдневен избор на стилска и елегантна облека. Откријте исто така, И бидете стилски и привлечни!

Гледањето стилски е совршено нормална желба на секоја жена, а надлежната комбинација на бои во облеката е неопходен услов за тоа. Бојата е моќна алатка, но дава правилен ефект само кога се користи правилно. Постојат цели научни студии насочени кон проучување на ефектот на бојата врз луѓето. Ние ви нудиме 10 основни правила за комбинирање на бои во облека што ќе ви помогнат да изгледате совршено, стилски и привлечно.

1. Комбинирајте не повеќе од 3-4 бои. На една слика, подобро е да се користат од 2 до 4 бои. Опцијата за употреба на една боја е можна, но во овој случај работите треба да бидат многу интересни, така што сликата не изгледа здодевно. И комбинацијата од повеќе од 4 нијанси може да ве натера да изгледате како симпатична папагал, особено ако е далеку едни од други. Тогаш сликата станува преоптоварена, а другите едноставно не знаат каде да бараат.

2. Размислете не само за тоа како се комбинираат индивидуалните бои, туку и како се комбинираат нивните нијанси. Обидете се да го користите правилото на сличност: на пример, подобро е да комбинирате светло црвена боја со заситена сина боја, да носите светло сина боја со бледо розова боја и така натаму. Исто така многу добра опција - работи еден опсег на бои различни во сатурација. Тука треба да научите да ја чувствувате хармонијата на бојата и да ја изберете вистинската комбинација. Важно е дека нијансите не се натпреваруваат едни со други, а потоа сликата ќе биде хармонична.

3. Изберете го вистинскиот сооднос на бојата. Не треба да биде еднаква: нека една или две бои да бидат примарни, а останатите успешно да ги надополнуваат. Исто така е многу важно да се обрне внимание на нијансите на додатоците - тие мора да се комбинираат правилно со боите на облеката.

4. Како што знаеме, постојат основни тонови. Таа е црна, бела, сива, беж. Тие можат да бидат во хармонија со кои било други нијанси или можат да се комбинираат едни со други. Обрнете внимание на карактеристиките на вашата фигура, бидејќи светлите тонови можат да ве направат поцелосни, но темните тонови, напротив, се тенки. Најдобро е да се користат такви опции како основни работи што ќе бидат разредени со светли додатоци.

5. Што се однесува до пастелните бои, сите тие можат да се комбинираат едни со други, без оглед каква е нивната нијанса. Можете безбедно да облечете нане со јоргована, и праска - со бледо сина боја - сликата ќе биде комплетна, нежна и трогателна.

7. Контрастните или сличните бои добро функционираат заедно. Поврзани - ова се тонови кои се во ист спектар, но се разликуваат по сенка (црвена, розова, бургундска). Контрастните се спротивните опции како сино-портокалова, зелено-црвена итн. За да се спречат спротивставените комбинации да бидат премногу пркосни, може да се разредат со неутрални тонови, како што се белите и црните.

8. Комбинирањето работи со шема е многу потешко од обичните бои. Ако комбинирате работи со различна шема, тогаш оставете барем една сенка да одговара на нив, или самата шема ќе биде слична. Исто така, понудената опција - комбинација на супстанција со еднобоен принт - така да не ризикувате да изгледате премногу забележливи.

9. Таканаречените сложени ткаенини се одлична опција за формални костуми и елегантни фустани. Но, лесните, лесни или светли ткаенини се чини дека се создадени специјално за летни фустани.

10. За да создадете хармоничен ансамбл, не треба само да можете да комбинирате нијанси меѓу себе, туку и да ги соберете сите детали во боја и пропорции во еден. Покрај тоа, обрнете внимание не само на боите, туку и на текстурата на ткаенината, од која зависи и преносот на сенката.

Не плашете се да експериментирате, измешајте различни нијанси , стилови и текстури. Којзнае, можеби така ги развивате своите модни закони.

Бојата е во состојба веднаш да се промени и изглед , и расположението на една личност, како на подобро и на полошо. Ако сте задоволни само со опцијата со најдобра страна, треба да научите како правилно да комбинирате бои. Оваа наука не е едноставна, но многу интересна и ќе се заснова на подолу правилата.

1. Прави додатоци

Ако целата облека ви е во иста боја, препорачливо е да го надополнете изгледот со додатоци што можат да го разредат. Можете да додадете шамија во боја, брош, ѓердан и така натаму. Изберете ја вашата боја внимателно. Црниот, сивиот или кафеавиот вкупен лак може да изгледа премногу темно. Белата изгледа импресивно, но во чиста форма оди далеку на сè. И изобилството во сликата на светла боја може да ве изнервира вас и другите.

2. Правилната комбинација

Комбинација на облека во различни нијанси со иста боја изгледа добро: врвот е полесен, дното е потемни, или обратно. На пример, сината боја може да се комбинира со сина, тиркизна, виолетова.

Белата и црната боја можат безбедно да се комбинираат со апсолутно какви било бои и, се разбира, меѓу себе. Акцентот може да се стави благодарение на истите додатоци.

4. Внимание на количината

Максималниот број на бои на една слика е четири. Подобро е нивниот степен во облека да биде различен: на пример, две главни и два дополнителни во форма на додатоци.

Сите тонови од пастелната палета не можат да се плашат да се мешаат едни со други. Во секој случај, сликата ќе биде нежна, романтична и стилска.

Веројатно знаете кои бои се топли, а кои ладни. Пожелно е да се комбинираат топли и ладни нијанси во еден изглед. Но, дури и во ладни или пријатни бои, дури и најконтрастните бои можат да се комбинираат.

Универзалните бои се бели, црни и сиви. Можете безбедно да ги земете како основа и да ги надополнувате со посветли додатоци.

8. Станување потенок

Ако сакате визуелно да ја затегнете фигурата, тогаш долниот дел од вашата слика нека биде неколку тонови потемни. Ова визуелно ќе ја балансира силуетата, ќе го олесни. И запомнете дека тенок не е само црн. Постојат многу други интересни темни тонови: Марсала, виолетова, морска сина и темно зелена боја.

9. Хармонични комбинации

Поврзаните или спротивставените тонови се комбинираат едни со други - другите комбинации може да не изгледаат премногу хармонични. Поврзани - бои кои се разликуваат во сенка, на пример, црвена, корална и бургундска. Контрастни се оние кои се спротивни (зелена со црвена, сина со портокалова). За да разберете кои бои се контрастни едни со други, тркалото во боја ќе ви помогне.

Па, ако ги погледнеме најпознатите колекции на одлични дизајнери, ќе видиме целосно прекршување на овие правила. Во принцип, модата е демократска млада дама, и вреди да се носи, пред сè, со што се чувствувате пријатно. Но, сепак запомнете дека експериментот е добар кога ве украсува, и не ве прави да изгледате смешно.

Како да комбинирате ткаенини и како да изберете ткаенини со шема?
Како да изберете додатоци?
Дали можат да се комбинираат светли бои?
Па, ајде да започнеме?
Комбинации на бои - каква боја ви се допаѓа?
Дали сакате да изгледате добро и немате време да изберете облека?
Како да комбинирате ткаенини и како да изберете ткаенини со шема?
Како да изберете додатоци?
Како да изберете чевли?
Дали можат да се комбинираат светли бои?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: