Статьи

Модел блузи со мирис на свила. Подготвени блузи со завиткани модели.

 1. Модели на блузи за завиткување
 2. Карактеристики
 3. Кои ткаенини и бои се користат?
 4. Нијанси на избор
 5. Што да носам?
 6. Како сами да шиете блуза?
 7. Почнете да шиете блуза

За никој не е тајна дека ако изберете погрешна облека, можете да го уништите вашиот многу модерен изглед.

За никој не е тајна дека ако изберете погрешна облека, можете да го уништите вашиот многу модерен изглед

Интересна ставка во вашата гардероба може да биде блуза за завиткување.

Интересна ставка во вашата гардероба може да биде блуза за завиткување

Овој модел на блуза се карактеризира со присуство на две полици кои се преклопуваат едни со други и се фиксирани или на страна или зад себе. Оваа облека ќе ви помогне во креирањето мноштво интересни слики и вечер и секој ден.

Оваа облека ќе ви помогне во креирањето мноштво  интересни слики  и вечер и секој ден

Карактеристики

Класичниот модел на завиткан блуза вклучува две полици кои се наредени едни од други и обезбедени со врски. Така, се формира исечок на блузата, визуелно криејќи ги недостатоците на вашата фигура. Ваквата блуза ги прави формите многу повеќе женствени и помага во обликувањето на типот на фигурата „песочен часовник“.

Најчесто, овој модел на блуза има полу-тесни долги ракави, како и завртена јака. Но, во моментов има многу нестандардни модели кои можат да го задоволат дури и најсофистицираниот вкус.

На пример, блуза изгледа интересно, што е фиксирано не со помош на врски, туку со помош на полици делумно зашиени едни во други.

Најпопуларниот декор во такви модели е лак, кој може да дејствува и како појас и како вратоврска.

Како вечер опција, може да излезе блуза со мирис и пилум.

Како вечер опција, може да излезе блуза со мирис и пилум

Блузите, во кои мирисот е на грб, исто така се многу популарни. Овој стил вклучува гол грб и скриени раце и пред себе. Сепак, понекогаш таквата блуза може да се направи без ракави и со малку отворено деколте.

Сепак, понекогаш таквата блуза може да се направи без ракави и со малку отворено деколте

За кого е?

Блуза со мирис е навистина уникатно парче облека, бидејќи не само што може да ги скрие недостатоците на вашата фигура, туку и да ги истакне нејзините заслуги.

Потребно е за сопствениците на типот „фигурен триаголник“, бидејќи овој модел визуелно ја намалува ширината на рамената, со што силуетата ја прави попропорционална.

Блуза со мирис ќе им помогне на девојчињата со мали гради да ги направат градите поголеми.

Блуза со мирис ќе им помогне на девојчињата со мали гради да ги направат градите поголеми

Сопственици на големи гради, таа ќе her помогне да се истакне поволно.


Сопственици на големи гради, таа ќе her помогне да се истакне поволно

Womenените кои немаат половината, исто така, треба да обрнат внимание на овој стил. Мирисот ја затегнува половината и го прави визуелно попривлечен и тенок.

Мирисот ја затегнува половината и го прави визуелно попривлечен и тенок

За сопствениците на фигурите „круша“ и „триаголник“, таквата блуза може да биде и добра набавка, бидејќи ги истакнува нејзините шик градите и половината.

За сопствениците на фигурите „круша“ и „триаголник“, таквата блуза може да биде и добра набавка, бидејќи ги истакнува нејзините шик градите и половината

Сопственици на фигурата "јаболко" и полни девојки треба да изберете бесплатен модел на блуза, која во пределот на половината има мека драперија. Треба да одбиете блузи со цврста форма што само ги потенцираат вашите дополнителни килограми.

Задникот блузи

Постојат многу варијации на блузи за завиткување. Но, блузата со мирис на грбот изгледа особено интересна. Ниту една моднистка нема да помине покрај овој стил, бидејќи тој изгледа многу оригинален и стилски. Најчесто, таквите блузи се шијат од шифон или тенка трикотажа.

Најчесто, таквите блузи се шијат од шифон или тенка трикотажа

Овој модел го претпочитаат самоувените дами, бидејќи таквата блуза привлекува многу внимание.

За да го направите вашиот изглед вистински спектакуларен, треба да знаете со што може да се комбинира таквата блуза. На пример, тоа оди добро со различни модели на здолништа.

Но, постојат и опции за создавање секојдневна слика . Тука бојата на блузата и нејзиниот стил ќе играат огромна улога. Самиот мирис на задниот дел може да биде со две опции: од горе до дното или обратно.

Ако мирисот се наоѓа од дното до врвот, таквата блуза може да се комбинира со кратки здолништа или тексас шорцеви . Оваа блуза треба да биде светла боја.

Оваа блуза треба да биде светла боја

Ако мирисот се наоѓа од врвот до дното, со таква блуза ќе биде можно да се создадат поелегантни слики.

Со што да се комбинирате?

Блуза со мирис може да се комбинира со апсолутно секое дно. За оваа намена можете да изберете кој било модел на здолништа или панталони.

За оваа намена можете да изберете кој било модел на здолништа или панталони

Дајте предност на разгорените модели. Можете исто така да го надополнете таков модел со лесна блуза или класична јакна. Дајте предност на разгорените модели

Што се однесува до чевлите, треба да дадете предност благодатни модели . На пример, зашилените сандали или чевли со тенки сталети се совршени за оваа намена.

На накит, монистра кои имаат должина подолга од триаголен деколте се најдобро прилагодени на таквата блуза. Со нивна помош, можете ефикасно да ја надополните вашата облека. И, ако не ви се допаѓа монистра, врзете мала шамија околу вратот, што ќе додаде елеганција и флерт на вашиот изглед.

Ако вашата блуза има ракави, можете да носите голем часовник или неколку тенки нараквици на вашата рака.

Една мала чанта со тенка долга лента може да го комплетира вашиот изглед.

Изгледа многу стилски и елегантен! Дали додавате завиткана блуза во вашата гардероба? Споделете го вашето мислење во коментарите!

Кога жената ќе избере работи за нејзината гардероба, таа не гледа само во надворешната привлечност и квалитетот, туку и на тоа колку е тенка ќе изгледа во одреден производ. На крајот на краиштата, секој знае дека неправилно избраната облека може да ја уништи целата слика како целина, а понекогаш и рамномерна едноставен модел можност да сокрие некои недостатоци и да ги потенцира предностите.

Ако зборуваме за облека за горниот дел од телото, тогаш вреди да се погледне блуза со мирис. Самиот модел се состои од две полици кои се преклопуваат, и обично се фиксираат на страната или на грбот.

Модели на блузи за завиткување

Ова е една од најразновидните работи во кои може да се најде само женска гардероба . И благодарение на широкиот спектар на модели, можете да креирате нови слики секој пат. Земете, на пример, блуза за завиткување од шифон. Willе биде одлична опција и за секојдневна употреба и за создавање романтичен ансамбл. Може да биде сив модел со долг ракав, кој ќе изгледа одлично со цврсто прилагодени фармерки од холи, или розова, дополнет со стилски јака и здолниште од црна чипка.

Убителите на класичен изглед треба да обрнат внимание на бела издолжена блуза со мирис на бесплатна силуета. Иако може да се носи со било што, ќе изгледа стилски во комбинација со црни кожни хеланки или фитин панталони.

Кратка блуза со мирис под појасот ќе им се допадне на заводливите лица. Опремениот модел ќе го направи половината пософистициран, а длабокото деколте нема да остави рамнодушни ниту еден маж.

Секоја девојка сонува за женски имиџ, променлива и привлечна. Правилно избраната облека, интересни модели на блузи, здолништа, фустани, секаков накит и друг накит придонесуваат за ова. Една од модни трендови во облека - блуза со мирис. На стилистите навистина им се допаѓа оваа ставка за гардероба, бидејќи благодарение на тоа е можно да се создадат спектакуларни слики - и празнични и секојдневни. За тоа што е подобро да носите таква гардероба, како да ги потенцирате сите предности на вашата фигура со оригинална блуза, ние ќе ви кажеме во овој напис.

Карактеристики

Ако земете класичен крој, тогаш таквата блуза е претставена со женска кошула со полици со преклопување, фиксирана со врски. Благодарение на таквото кроење, се формира деколте во облик на наметка, со помош на кое се јавува визуелна корекција на недостатоците на фигурата.

Ако пред блузата со мирис имаше долги полу-ракави и јака од свртување надолу, сега сечењето многу се смени:

 • Полиците сега можат делумно да се шијат едни во други.
 • Многу модерни модели често се украсени со лакови. Понекогаш може да дејствува како вратоврска, понекогаш како појас за да се оддели половината од колковите.
 • Во вечерните часови честопати се користат мириси и баксули. Таквиот сложен крој го компензира извонредниот волумен што мирисот го формира на линијата на градите, со визуелно зголемување на линијата на колковите.
 • Друга новина што вреди да се обрне внимание е завиткуваната блуза на грбот. Во овој случај, задниот дел од силуетата е максимално изложен, а предниот и рацете се целосно затворени.

Кои ткаенини и бои се користат?

На материјалот треба да му се посвети поголемо внимание.

Важно! Не користете лен за шиење вакви блузи. Во овој случај, облеката ќе се појави груба.

Најдобрата блуза за завиткување ќе изгледа од:

 • сатен;
 • фино трикотажа;
 • полиестер.

Важно! Дозволена е и тенка маичка или шифон.

Боите најчесто се користат монофонични, бидејќи сечењето на таква облека е доста комплицирано. Во некои случаи, дизајнерите развиваат модели со вклучување на дополнителна сенка. Се користи за да се потенцира работ на полиците. Понекогаш може да се наслика само еден од нив.

Не заборавајте за отпечатоци, чија употреба е дозволена и на таква облека. Во овој случај, аплицирајте:

 • Дискретна ќелија;
 • Грашок;
 • Анималистичко
 • Цветни обрасци.

Важно! Тие имаат заедничка карактеристика - печатењето е направено во неутрален или класичен опсег, што не го одвлекува вниманието од специјалниот крој.

Нијанси на избор

Треба да знаете како да изберете блуза за завиткување. Ова ги зема во предвид некои карактеристики. Како прво, дознајте со кој вид фигура можете да носите слична облека:

 • Womenените со силуета на „јаболко“ или „превртен триаголник“ ќе изгледаат совршено во блуза од класичен модел. Во овој случај, поради мирисот, силуетата ќе стане повеќе издолжена визуелно, додека половината изгледа потенка, а пределот на градниот кош е заоблен.
 • Сопствениците на силуетата „круша“ не треба да користат класичен рез. Во овој случај, подобро е да се користи модел со лак. Со помош на акцент - мирисот, рамената и колковите се зголемуваат, а ако лакот е поставен правилно - вниманието ќе се префрли од зоната на колкот.
 • Блуза со мирис на грбот е прилично подмолна работа, таа мора да биде избрана внимателно. Факт е дека благодарение на тоа има визуелно намалување на торзото и негово "истегнување" хоризонтално. Корекцијата може да се изврши со употреба на елементи за украсување: драперија, перпум или асиметрично полите.
 • Подобро е да ги скратите долгите врски, бидејќи тие ќе изгледаат неуредни. Ширината за нив може да биде избрана сосема поинаква.

Што да носам?

Блузата со мирис може да припаѓа на различни стилови на облека:

 • Бизнис;
 • Свечена;
 • Романтичен;
 • Бесплатно

Важно! Како може сето ова да се комбинира во еден фустан? Да, едноставно е - тоа е многу женствено и затоа одговара на скоро сè, освен спортскиот лак. Самата крој ги потенцира градите и ја подобрува половината на половината. Тоа е, благодарение на таквата блуза, фигурата на песочен часовник е визуелно моделирана.


Како да комбинирате блуза за завиткување со друга облека: Како да комбинирате блуза за завиткување со друга облека:

 • Здолништа со различни стилови, вклучително и разгореа на дното. Ако сакате, можете да носите јакна. Чевлите треба да бидат елегантни, не избирајте модели со трактори. Со три четвртина ракав, можете да носите нараквица, монистра се избираат долго. Треба да обрнете внимание и на торбата - треба да биде мала во големина, со тенка лента.
 • Панталони - тесни или класични. Тие треба да бидат униформни во боја, без измет и дупки. Должината треба да биде нормална, скратените модели или опциите со лапчиња не се соодветни. Од чевли, предност се дава на класичен фиба.
 • Здолниште - кратки и прави модели. Подобро е да се задржиме на монофонични модели кои нема да го одвлечат вниманието од линијата на сечење и сечењето на блузата. Нијанси треба да бидат темни, класични или мирни. Се разбира, не треба да користите џебови, урнатини, затворени врати, копчиња, јарем и бактерии.
 • Здолниште со молив. Во комбинација со блуза, се создава деловна, малку опуштена слика. Тој изгледа паметен, но не вулгарен. Овој комплет изгледа особено добар во комбинација со бела блуза.

Како сами да шиете блуза?

За независен дизајн на мирисот, треба да ја користите целата шема на предниот дел на блузата:

 1. Десниот и левиот дел од шемата се залепени заедно.
 2. Ја мери длабочината на мирисот, што е потребно.

Важно! Бидејќи женската облека е прицврстена од левата страна, длабочината треба да се забележи на левата страна на образецот. Најчесто, ознака се става на ниво на половината.

 1. Нацртана линија за мирис. Вклучува два дела: првиот ги поврзува половината и вратот, вториот - половината и местото каде ќе биде врзана блузата.

Почнете да шиете блуза

Овој процес практично нема никакви разлики од технологијата на шиење обични блузи. Следната низа на активности се изведува:

 1. Јаката е залепена со неткаен.
 2. Резервоарите се коси и шијат. Потоа треба внимателно да се пеглаат.
 3. Средниот цвест е зашиен на задниот дел и исто така внимателно се обработува со железо.
 4. Зашијте го сечењето на страните на блузата.

Важно! На десната страна, мора да оставите дупка за појасот. По неа е поставена завршна линија.

 1. Шиење на рамената.
 2. Деталите за столбот се склопени на предната страна и зашиени.
 3. Додатоците се уредно исечени, јаката е превртена и зашиена со вратот.
 4. За обработка на полиците, се користи вообичаен метод.
 5. Деталите на ременот се преклопени со предните страни, мелење, изопачено, пеглано и зашиено.
 6. Изборот и ременот се шијат.
 7. Производот е пеглан.
 8. Ракавот се шива по страничните делови, се пегла и се шива со блуза.
 9. Отворените делови се набиваат и се шијат.

Важно! По шиењето, готовата блуза мора внимателно да се пегла.

Значи, како што е веќе јасно, блуза за завиткување е идеален начин за прикажување на женственоста. Со помош на таков крој, се создава убава засек, благодарение на што е нагласено деколтето и вратот станува визуелно подолг. Силуетата станува поубава и тенка.

Како сами да шиете блуза?
За кого е?
Со што да се комбинирате?
Дали додавате завиткана блуза во вашата гардероба?
Кои ткаенини и бои се користат?
Што да носам?
Како може сето ова да се комбинира во еден фустан?
Како сами да шиете блуза?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: