Статьи

Нацртајте поени чевли. Како да се подготви гимнастичар со молив во фази

 1. Како да се подготви гимнастичар со молив во фази
 2. Како да се привлече балерина - првиот преглед на сликата
 3. Како да се привлече балерина - им дава на примарни линии волуметриска форма
 4. Како да нацртате балерина - завршете ги рацете и нозете на балерината
 5. Како да се привлече балерина - отстранете непотребни линии на сликата
 6. Како да нацртате балерина - исцртајте го ликот на балерината
 7. Како да се привлече балерина - завршувајќи допири
 8. Чекор 1.
 9. Чекор 2.
 10. Чекор 3.
 11. Чекор 4.
 12. Чекор 5.

Се чини дека е доста тешко да се привлече некое лице во движење. Но, за оние кои навистина сакаат да ги научат основите на ликовната уметност, ништо не е невозможно. Главната работа е да имате трпение и да ги усовршите вашите вештини чекор по чекор. Ајде да се обидеме, за почеток, да нацртаме балерина стоејќи во позицијата на "проголтување". Тоа не е толку тешко како што може да изгледа на прв поглед. Затоа, земаме лист хартија, молив, мека гума и почнуваме да создаваме.

Пред да нацртате балерина, неопходно е да ја нагласите нејзината таканаречена база. Ќе се состои од три круга и линии кои ги поврзуваат. Кругови се наредени на таков начин како балерина стои во вашиот профил, со нејзината глава малку навалена назад. Првиот круг е, всушност, самата глава, вториот е градите, а третиот е колковите. Бидејќи позицијата на танцот вклучува закривен грб, затоа, круговите мора да бидат поставени така што кога се поврзани со помош на помошни линии, се формира агол.

Следниот чекор, како да се привлече балерина, ќе биде шематски приказ на нејзините екстремитети. На вториот круг ние цртаме едвај закривена линија насочена наназад. Тоа ќе биде раката. Додајте ги линиите во најнискиот круг, кои потоа се "трансформираат" во нозете: еден танчер ќе застане и ќе го однесе вториот назад, паралелно со подот или малку повисок. После тоа, можете да ги извлечете екстремитетите подетално.

Замислете дека површните линии се коски, па тие треба да се наоѓаат внатре во рацете и нозете Замислете дека површните линии се коски, па тие треба да се наоѓаат внатре во рацете и нозете. За да се задржи пропорции, сметајте дека должината на раката од рамото до лактот е еднаква на должината од лактот до рачниот зглоб. Истото со нозете: растојанието од колкот до коленото е еднакво на растојанието од коленото на глуждот. За да не се погреши висината, треба да запомните дека главата на возрасно лице "се вклопува" седум пати во должината на остатокот од телото (до глуждот).

Сега да преминеме кон следната фаза на решавање на проблемот, како да нацртаме балерина. Треба да го претстави нејзиното лице во профилот, како и нејзината коса. Детали на раката и торзото, додадете свиок во задниот дел, обележете го градите, стомакот и половината. Нацртајте ги нозете, додајте поинте чевли. На третиот круг (бедрата) го означуваме туту здолништето, кое изгледа како малку криви диск. На работ на здолниште е брановидна. Само подолу можете да направите уште неколку слоеви на "брановидност" за да го направите пакетот поубав.

Кога сте задоволни со скицата што ја добивте, контурите на танчерка може да се исечат посигурно, а сите помошни и екстра линии може да се избришат со гумена лента Кога сте задоволни со скицата што ја добивте, контурите на танчерка може да се исечат посигурно, а сите помошни и екстра линии може да се избришат со гумена лента. Треба да се забележи дека втората страна на девојката, повлечена на другата страна, исто така треба да биде малку видлива, но според законот на перспектива, таа ќе се појави помалку. Заврши го.

Како што цртаме балерина, можете да фантазирате и да ја красат својата облека. Можеби тоа ќе биде оригиналниот деколте или затворениот врат, или необични ракави. Можеби ќе сакате да ја добие раката од ракавица. Можете исто така да мислите на нејзината коса, додадете тиара или друг накит. Ако сакате завршен цртеж може да биде обоена. Сега теоретски знаете како да нацртате балерина. Останува да го применат своето знаење во пракса и да веруваат дека сè несомнено ќе работи.

Гимнастиката е еден вид нечовечка активност, потсетува на јога, само во активно движење. Дадено е на далеку не сите. За обичните смртници, тоа е недостапно, бидејќи за класи е неопходно да се исполнат два услови: прво, да се разбере магарето од каучот и самодовербата и да се оди во салата, второ, да има моќ да ги повторуваат овие дејства во текот на долг период на живот. Одење во салата еднаш, и скокање, не можете да се нарекувате спортист. Така што луѓето што се вклучени во гимнастиката заслужуваат почит. Особено девојки. Особено во костими за капење. Нешто што отстапував од темата.

Значи, она што е карактеристично:

 • Тие, исто така, имаат повреди, можеби дури и почесто отколку во други спортови;
 • За ритмичка гимнастика, потребна ви е не само убава костум и тенок тело, туку и посебна шминка, ова важи и за мажите;
 • Тие мора да се придржуваат до строги, специјално направени од тренерот, диета. Иако тоа не би повредило сите да го сторат тоа. Најмалку повремено;
 • Добро е да се погледне во кутијата;
 • Живеат на нив е уште пријатно да се види;

И сеуште имаш шанса да го нацрташ:

Како да се подготви гимнастичар со молив во фази

Чекор еден. Во центарот на листот нацртајте неколку кругови поврзани едни со други. Како подолу на сликата.
Чекор еден Чекор два. Користејќи ги контурите на овие бројки, го претставуваме телото на една девојка.
Чекор три. Ние ќе ги исправиме контурите, изберете ја косата, лицето, рацете, торзото и нозете.
Чекор четири. Извадете ги непотребните линии и додадете испилување.
Сакате да привлечете повеќе девојки? Имаме такви лекции.

Балерина е олицетворение на софистицираност и благодат во секој балет "Па". Затоа, понекогаш е тешко да се реализира сета макотрпна и неверојатна работа инвестирана во танцот, од што е невозможно да ги тргнете очите. Со цел долго време да ги зачувате сеќавањата на него, можете да го фатите најубавиот момент на хартија - танцувачката балерина. Ако го следите чекор по чекор инструкции Таква задача е можна и за возрасен и за дете.

Како да се привлече балерина - првиот преглед на сликата

За да ја прикажете сликата на природни пропорции на некоја личност, треба да го нацртате нацртот на идната силуета, почитувајќи ги правилата за корелација на сите делови од телото. За да го направите ова, нацртајте овален во средината на листот, кој е малку навален надолу на левата страна, правејќи ја левата страна остра.

Како да се привлече балерина - им дава на примарни линии волуметриска форма

Сега е време да се "заживее" изгледот на балерината. Подвлечете ги рамената и нацртајте тесен појас. Сега даде нацртаните линии на нозете веродостојна форма.

Сметаат дека балерините се прилично тенки, па обидете се да ги прикажете деловите од телото кои не се премногу бујни.

Сметаат дека балерините се прилично тенки, па обидете се да ги прикажете деловите од телото кои не се премногу бујни

Како да нацртате балерина - завршете ги рацете и нозете на балерината

Нацртајте ги рацете, повторувајќи ги сите свиоци. Потоа продолжете до крајот на цртежот на нозете - испечатете ги колената и витките нозе со молив. Сега нацртајте штанд на чорапите, имајќи предвид дека во финалната верзија балерината ќе биде во поен.

Како да се привлече балерина - отстранете непотребни линии на сликата

Користете го гума за бришење на сите скици што ги користевте за да го исцртате цртежот. Во оваа фаза, танчерка е речиси подготвена. Потребно е само да се завршат дланките со уредни прсти. И тогаш почнуваат да создаваат лице на танчерка.

Како да нацртате балерина - исцртајте го ликот на балерината

Оваа фаза може да биде најтешка ако не постојат вештини на уметникот. Во овој случај, не треба да се вознемирувате, сосема е реално да го стори тоа.

Ако нацртате голема силуета на балерина, снимките на сите елементи на лицето треба да бидат прикажани подетално. За да го направите ова, подели ја контура на лице во четири дела користејќи две линии. Ова ќе помогне да се привлечат очите и носот во сооднос. И ако направите мала слика без детали, општите потези на веѓите, устата и носот целосно ќе исчезнат.

Фризурата на балерината секогаш е поставена во форма на непречено поставени зраци, па нацртајте само тенка линија на косата на главата.

Како да се привлече балерина - завршувајќи допири

За да ја направите сликата поверојатна, треба да ја нацртате и декорирате облеката на танчерката и да привлечете сенки на силуетата со помек молив.

Нацртајте тесен корсет со длабок деколте. Додајте украси во вид на вез или кристали. Исто така, нацртајте лесни воздушни ракави и гумички поинте чевли. На крајот од сенката целосната слика се мазни.

Бидете сигурни дека не пропуштајте детали, на пример, не заборавајте да ги исцртате ушите или врските на чевелот. Евентуално, можете да додадете кат на сликата и заматен изглед на сценографијата во позадина.

Според оваа шема, може да привлече не само прекрасна балерина, туку симпатична принцеза или обична девојка.

Сега имаме чекор-по-чекор лекција за цртање балерина, или како да се подготви балерина во молив во фази.

1. Прво ќе нацртаме лице, зашто овој нацрта круг со многу тенки линии, а потоа се определува насоката на лицето директно. Како што можеби сте забележале, нашата глава ќе биде многу мала, па не земајте очи со молив, правете скици на носот и веѓите, може да нацртате друга уста. Можете многу да го поедноставите лицето, како на пример лекција за цртање. Контурот на лицето мора правилно да се нацрта.


2. Важен дел е цртежот на скелетот, треба грубо да го исцртате и да ги прикажете главните зглобови. Потоа постепено ќе го исцрпиме телото. Прво, повлечете ги рацете, на следната слика зголемен резултат. Прсти, нема да сликаме, само силуетата на четката.3. Ние цртаме градите, тема и здолниште на балерината.


4. Ние цртаме нозе, сега можеме да го избришеме скелетот.


5. Ние извлекуваме балет ставови, повеќе линии на здолниште и карактеристични линии, каде што грлото е.


6. Ако видиш дека нешто не работи за тебе, ова место може да се затвори со некој предмет, нешто или коса. Во овој случај, јас не ми се допадна нешто во моите раце и јас привлече белегзии, тогаш моите гради беше многу рамна, јас привлече неколку линии за да го нагласам, а исто така привлече неколку дополнителни набори на темата, обоена мојата коса. Тоа е за резултатот што треба да го имате. На прстите, не го фокусирав посебно вниманието, бидејќи започнете да се мешате со нив долго време, да се нервозни и да престанете да сликате.


Веќе се насликани +3 Сакам да нацртам -3 Ви благодарам, голема лекција +63

Чекор 1.

Ние цртаме осум еднакви делови во кои ќе се наоѓа сликата - пропорции на едно лице. Тие ќе ни помогнат многу да ја нацртаме точната силуета на балерина. Нацртајте го со молив за да го избришете подоцна.

Чекор 2.

Почна да црта фигура стои на една нога. Се обидуваме да цртаме со една линија. Во ред е ако линијата е малку несигурна - затоа што ќе цртаме со мастило. Но, за сега, за да започнеме со тоа, ајде да направиме приближна слика со молив и да ги разјасниме пропорциите - ова ќе ни помогне со владетел од осум дела.


Чекор 3.

Имаме контура, која почнуваме да ја обојуваме со мастило или црн пенкало со чувствителни врвови - ние по сите извлекуваме силуета на балерина.


Чекор 4.

Наполнете со мастило или со боја врз силуетата на балерината во цртежот со црно-бело пенкало. Отстрануваме, ако не и отстранивме претходно, контурата на молив. Само почекајте маскарата да се исуши, за да не се замрзне црна боја. Маскара брзо се суши, освен ако слојот е многу дебел, а нема базени.


Чекор 5.

Земеме потенка четка и работиме низ мали детали. Ако сте возеле до позадината кога сликавте силуета, тогаш може да го насликате со бела гуача, тогаш нема да се забележи дека настанала грешка. Но, ако хартијата е густа, подобро е да ја избришете линијата за грешка со жилет. Но направете го внимателно, во спротивно ќе има дупка.

Сакате да привлечете повеќе девојки?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: