Статьи

Насловна нокти. Како да направите убава нокти дома.

  1. Како да направите маникир себе
  2. Како да направите маникир за градиент на домот
  3. Маникир за дома: корисни совети

Како да направите маникир себе   Овој тип на нокти се нарекува класичен, остро или руски

Како да направите маникир себе

Овој тип на нокти се нарекува класичен, остро или руски. Неговата карактеристика е во механичкото отстранување на кутикулата. За да го направите тоа дома, ви треба стандарден комплет за нокти или индивидуални алатки за нокти:

- шпатула за да се врати грмушката;
- ножици со заоблени краеви за отстранување на кутикулата;
- ножици со краеви за сечење нокти;
- пинцети;
- датотека за нокти.

- шпатула за да се врати грмушката;   - ножици со заоблени краеви за отстранување на кутикулата;   - ножици со краеви за сечење нокти;   - пинцети;   - датотека за нокти

Домашно маникир како во салонот се изведува во неколку фази, изведени во одреден редослед:

1. Памук и отстранувач на ноктите го отстрануваат стариот слој.

2. На ноктите е дадена посакуваната форма (форма на бадем, заоблени, квадратни) и должина. Ножици со прави краеви отсечени на аглите на ноктите плоча и го скрати до саканата должина. Тогаш работ на ноктите се обработува со пила. Поднесувањето треба да се врши според правилата. Се произведува од надворешните рабови на ноктите до центарот. Маската шпатула или шпатула нежно го движи кутикулата на основата на ноктите.

3. За да се отстрани кутикулот безболно, треба да се омекне. За што, врвовите на прстите на двете раце се натопени во топла вода пет минути. Во водата, можете да додадете специјална емолиентна или морска сол - за зајакнување на ноктите.

4. По пет до седум минути, со една рака, со која почнуваат да прават маникир, неопходно е да се отстрани и исуши од водата со крпа.

5. Ножици со заоблени краеви го пресекуваат кутикулот, почнувајќи од страна, непречено се движат кон основата на ноктите, а потоа на другата страна. Потребно е да се обиде да ја отсече кожата со една континуирана линија, така што, кога расте, не создава брус на точките на пукање. За да избегнете повреда, ножиците треба да се притиснат до ноктите.

6. По отстранувањето на кутикулата, продолжете со обработката на страничниот ролери. За она што се користи пинцети или ножеви. Тие внимателно ја отсекоа деликатна кожа, обидувајќи се да ја дофатат областа што се наоѓа поблиску до ноктите. Треба да постапувате прилично внимателно за да не се доволни вишокот и да не се повредите. Страничниот ролери се обработуваат од двете страни. Откако ќе завршите со една рака, продолжете со другиот.

7. Ноктите мора да бидат подготвени за обложување. Тие се добро сушени и полирани со посебен додаток за нокти, ако има потреба од тоа, на пример, постојат грубост или жлебови.

Тие се добро сушени и полирани со посебен додаток за нокти, ако има потреба од тоа, на пример, постојат грубост или жлебови

8. Пред нанесувањето на лакот мора да се меша. Не се тресат, бидејќи може да се формираат мали меурчиња, подобро е да го загреете шишето во вашите раце и да се тркалаат во дланките. Првиот слој се применува базата. Ова не е потребно, но пожелно. Понатаму, кога основата е сува, во два слоја - декоративен лак. Немојте веднаш да четкате на многу лаки. Потребно е само доволно за покривање на еден шајка.

Потребно е само доволно за покривање на еден шајка

Измазнувања се ставаат со точни движења од основата до центарот, тенок слој. За да го задржите лакот подолго, фиксаторот може да се нанесе на декоративниот слој.

Како да направите маникир за градиент на домот

Како да направите маникир за градиент на домот

Маликата на градиент се нанесува на третираните нокти. Всушност, оваа примена на неколку бои на лак на ноктите плоча, кои го формираат оригиналниот и убави слој. Таквиот маникир изгледа многу импресивно и лесно се прави. За градиент нокти ќе ви требаат:

- две или три нијанси на лак во хармонија во боја;
- парче гума од пена;
- лак база;
- лак фиксаж;
- памучни брисеви;
- отстранувач на лак.

1. Основата се нанесува на плочката за нокти. Тоа ќе го направи ноктот полесен и ќе го заштити од жолтилото. Можете да користите било која база - обична, минерална или "паметна емајл".

Можете да користите било која база - обична, минерална или паметна емајл

2. Следно, одберете ги саканите нијанси на лакови кои ќе се користат за време на апликацијата. Ако избраните нијанси се многу лесни, тие можат да го прекријат целиот накит, така што ноктите се појавуваат посветли.

Ако избраните нијанси се многу лесни, тие можат да го прекријат целиот накит, така што ноктите се појавуваат посветли

3. Сега ни треба сунѓер. Тоа може да биде и сунѓер и сунѓер за миење садови. Од што се отсекува едно парче - долга 5-7 сантиметри и околу ширината на нокти. Со помош на четка, на неа се применуваат обоени лакови, поставувајќи точки на дебел слој вертикално - еден по друг, во редоследот по кој сакате да ги видите на ноктите. Прво, се применува најтемниот тон, потоа средишниот, последниот ред е најлесниот. Оптималниот број на нијанси е два до три, но понекогаш и повеќе. Створил подготвен, пред најважниот момент. Осигурајте се дека лакот нема време да го зграби сунѓер.

4. Притиснете го сунѓер со лак на плочката за нокти. Ако лакот на сунѓерот се нанесува премногу тенки, тогаш тоа не е сосема јасно отпечатено на ноктите. Да не се грижи. Бидејќи цртежот сè уште треба да се засенчи со притискање на движења, т.е. Поставете сунѓер на ноктите неколку пати. Исто така се справи со лак и други прсти.

5. Во процесот на засенчување, лак мора да падне на кожата. Лесно е да се отстрани со памук и течност за отстранување.

6. Маникир е подготвен, останува да се нанесе слој од лак-фиксатор. Тоа може да се замени со лак со искри или ефект на сјаен сјај.

Други комбинации на бои може да се направат со користење на истата технологија, на пример, црвено-жолто-портокалова, нежно-сина, цреша-розова итн.

Маникир за дома: корисни совети

При извршување на нокти, мора да следите едноставни препораки. Тие ќе ги избегнат можните непријатни мигови, ќе ги направат вашите раце уште поубави, а вашите нокти ќе бидат посилни. При извршување на нокти, мора да следите едноставни препораки

1. Не заборавајте за хигиена. Неопходно е да се дезинфицира додаток за нокти. Дури и ако ги користите само. Стерилизирањето не е потребно, но триење со алкохол пред нокти не е излишно.

2. Пред да се нанесат лаковите во боја, особено темните тонови, плочката за нокти мора да биде покриена со заштитен слој на основата. Ова ќе го заштити ноктот од пожолтување.

3. Ако плочката на ноктите е нерамна, има туберкули или жлебови, треба да се обработи со мелење. Потоа можете да полнете со ткаенина. Пред полирање на ноктите треба да бидат целосно сушени. Инаку, ноктите ќе се раздвојуваат. Ако ноктите се надолжни или попречни жлебови, тоа сигнализира здравствен проблем. Надолжен говор за недостаток на витамини во телото и можни проблеми со цревата, крстот често се формира по долга исхрана или болест.

4. Ако вашите нокти се кршливи, тие треба да се лекуваат. Веќе некое време треба да ја напуштите употребата на обоени емајли, и наместо тоа, ги покривајте ноктите со безбоен лак со витамин Б5 или калциум. Лакот се нанесува во два до три слоја за да се добие заштитна фолија со оптимална дебелина. Кога кршливи и кршливи нокти треба да бидат напуштени метални датотеки. Тие се заменуваат со ситно-грануларна гума, пластика или картон.

5. Периодично, ноктите треба да се одморат и да се опорават. Во тоа време, тие одбиваат декоративни лакови, и тие прават процедури за велнес за своите нокти: прават маски, бањи, ги бришат со посебен крем. За да се зајакне шајбната за нокти, неопходно е да се нанесува маслиново масло со неколку капки сок од лимон. Можете да направите петнаесет минути бањи. Голема лажица морска сол се меша во чаша топла вода, на која се додаваат пет капки јод. Потоа врвовите на прстите се спуштаат во бањата.

6. Не заборавајте за рацете. Исто така, им е потребна грижа. Се согласувам, тоа не е сосема естетски пријатно да изгледа убава нокти на раце со мозолчиња или испукани, ронлив кожа. Затоа, тие мора секојдневно да се подмачкуваат со крем, а кога миењето садови носат заштитни ракавици.

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: