Статьи

Ние украсуваме воена опрема од глина со деца. Како да измислиш авион од пластилина со деца.

 1. Материјали и алати
 2. Како да направите авион со дете од пластилина
 3. Покомплексен модел на авиони
 4. Авионот на пластилин со рамка
 5. Што може да ја замени глината
 6. Пластилинска скулптура: Авиони
 7. За производство на воени авиони ќе треба:

Речиси сите деца (и некои возрасни) сакаат да извајаат од глина и полимерна глина разни фигурини и фигурини. Особено е интересно да се создадат различни техники со свои раце - авиони, автомобили и ракети. Во овој напис, ќе научите како брзо и лесно да направите авион од пластилина или пластика. Прво, да разговараме малку за материјалите и алатките.

Материјали и алати

Пред да започнете со купување материјали, одлучете која авион ќе ја користите за обликување пластилин или глина. Ако сакате да го однесете вашето дете, тогаш купете вообичаена обоена глина за детска креативност . И, ако сакате трајна фигура, тогаш пополнете на полимерна глина. Покрај тоа, ако скулптурирате голема рамнина од глина, тогаш земете друга фолија, жица и основа за крилјата. Од алатките ќе ви требаат претежно Купишта и ножеви.

Како да направите авион со дете од пластилина

Заслепувањето на авионот со дете е лесно! Главната работа е да складирате повеќе материјал. Заслепете прво на телото на авионот. Од горе во форма, треба да личи на морков. Потоа превртете парче глина во слој од 5-6 милиметри и исечете ги крилјата, бравите и опашката на авионите. Сето ова нежно се држи до каросеријата на авионот. Покрај тоа, од бела и црна глина направете очи и уста. Но, шасијата нема да работи. Пластилин е прилично мек материјал, и затоа може да се наведнува под тежината што ја има авионот. - ова е многу интересна активност!

Кога скулптурирате со деца, тогаш користете Купишта за глина. Така, го заштитувате вашето дете од болни намалувања.

Покомплексен модел на авиони

Со постаро дете, веќе може да размислите како да направите пореален авион од пластилина. Под надзор на возрасен човек, детето веќе може да користи специјален нож за скулптурирање. Овој модел е прилично едноставен и лесен за правење. Прво формирајте го телото во форма на долг конус. Потоа, превртете ја пластилин во торта и отсечете ги крилјата и опашката од неа. Лепете ги на телото. Потоа формирајте кокпит од бело парче пластелин.

Од темно сивата или црната глина ги обликуваат лопатките на проливата. Во центарот се држи мала топка од сина или црвена боја. Авионот е подготвен!

Авионот на пластилин со рамка

Но, пред да направите авион со рамка од пластилина, наполнете на материјал и, се разбира, трпеливост. Willе ви требаат не само самата глина, туку и фолијата, жицата и, можеби, основата за крилјата. Ако сакате, таков модел може да се обликува од полимерна глина, а потоа да се изгори. Таквата бројка ќе ви служи многу подолго.


Прво формирајте ја рамката. Авионот од пластилин треба да биде стабилен. Рамката треба да биде во каросеријата на леталото, крилјата и опремата за слетување. Фолија треба да биде во случајот, ако не сакате да потрошите многу материјал во авионот.

Потоа започнете внимателно да лепете над рамката со глина или полимерна глина. Подобро е да ги исечете крилјата и опашката со нож, бидејќи во овој случај ќе има измазнети рабови. На крилјата можете да залепите лого во форма на бела starвезда на црвен круг. За ова, најдобро е да користите секачи. Потоа заслепете го горилото, залепете глина на шасијата и направете ленти од црвена глина од страните на телото на авионот. Во центарот на елисата се држи мал конус од бела глина. Не го оставајте вашиот производ на сонце, во спротивно може да се влоши. Авионот е подготвен!

Можете да изработите најразлични модели. Овие можат да бидат големи карго облоги или, на пример, мали авиони со крилја крилја. Ако крилјата се премногу големи, тогаш можете да користите пластична или жичана рамка за нив.

Што може да ја замени глината

Ако сакате авионите да се чуваат долго време, тогаш заслепете го од печена полимерна глина. Овој материјал не е многу погоден за деца поради високата цена, но возрасните сакаат да издвојуваат од него. По печењето, таков авион ќе стане цврст, а неговите крилја флексибилни. И кога ќе падне, малку е веројатно дека ќе се скрши и, се разбира, нема да онесвести.

Покрај тоа, можете да направите авион од мастика за торта. Моделот е обликуван на ист начин како и од пластилин. Овој авион може да украси било која детска торта за празникот!

Во оваа статија ќе разговараме за одличен начин за развој на дете - моделирање од глина, особено, ние ќе ви кажеме како да направите авион од пластилина.

Пластилина: историја на материјалот и неговите типови

На крајот на 19 век, овој чудотворен материјал беше создаден за моделирање - пластелин. Првично беше направена од глина. Така што беше еластично, се додава восок и за да не се исуши се додадоа разни масти и други материи што не дозволуваат глината да се исуши. Сега, во производството на пластилина се користат и полиетилен со висока молекуларна тежина (VMPE), поливинил хлорид (ПВЦ), гума и други материјали. Тие му даваат боја, што ни овозможува да правиме најразлични занаети и слики.

Глина е тврд, среден мек и мек.

Тврдата пластилина обично не е најквалитетна глина и ќе биде многу тешко да се направи нешто прилично од тоа. За часови со деца идеална мека глина. Особено ако бебето е посветено на независност, тој самиот ќе може да мачка таква глина.

Скулптура - многу корисно занимање Бидејќи развива фини моторни вештини, развива точност и упорност. Колку подобро развиени фини моторни вештини, толку подобро ќе работи за детето. нервен систем . И, дури и убавината на ракописот зависи од степенот на развој на фините моторни вештини. Од повеќе бебе работи со прсти, колку побрзо се развива, толку подобро зборува и размислува.

Постојаните вежби со пластилин ги зајакнуваат мускулите на рацете. Како што можете да видите, предностите на масата и моделирањето од глина (авионите ќе бидат топчиња, цвеќиња или мечки - зависи од вас и бебето да одлучите) би можеле да бидат вашата омилена забава за вас и вашето дете.

Пластилинска скулптура: Авиони

Значи, денес ќе разгледаме како да направиме авион од пластилина.

За ова ни треба:

 • мека пластилина со различни бои;
 • дрвена или пластична плоча / дебел картон за работа со пластилина;
 • Купишта;
 • штица / дебела картонска подлога за поставување на готовиот производ.

Можете да ја загреете глината на батеријата, така што е полесно да се работи со неа.

 1. Pinиркајте парче средна глина и загревајте ја во вашите раце. Прво превртете ги дланките помеѓу дланките, а потоа овални и исечете ги, тркалајќи го на штицата. Ова ќе биде телото на нашите авиони.
 2. Со цел авионите на пластилин да имаат опашка, треба да го повлечете едниот крај од телото и да го завиткате.
 3. Сега ајде да направиме крилја во нашиот авион. Земете парче глина што е различно од каросеријата на бојата на авионот и извадете две со иста големина „колбаси“. Крилјата на авионот се тенки, па „колбасите“ треба да ја израмнат дланката на чинијата. Потоа ги закачуваме крилјата кон телото на пластиленскиот авион на страните. Крилја може да се прикачат на парчиња чепкалки за заби или совпаѓања. И можете да го сторите тоа како што е прикажано на сликата: извиткајте две мали топки и закачете ги под крилјата на авионот.
 4. Потоа, штиклирајте две парчиња со иста боја и големина, превртете ги топчињата, а потоа израмнете ги. Направете го истото со уште помали парчиња. Поврзете ги поголемите и помалите срамнети со земја. Прикачете ги добиените пирамиди на телото на авионот.
 5. Извиткајте три срамнети со земја колбаси со иста големина и комбинирајте ги во форма на цвет. Потоа прикачете го овој цвет пред телото на авионот. Ова ќе биде горива на нашите авиони од глина.
 6. Украсете ги постелите на авионите, направени по истиот принцип со кој беа направени тркалата. Портолот во кокпитот треба да се направи повеќе. За да го направите ова, тркалајте ја топката, а потоа израмнете ја и прикачете ја на врвот на рамнината зад горилникот.
 7. Па тоа е сè. Прикачете подбивање на картон или штица и нашиот авион е подготвен за поаѓање!

Сега знаете како да направите авион од пластилина. Измислувањето на авион ќе потрае доста време, но ќе добиете многу задоволство, а вашето дете ќе може да поправи или да научи бои, облици на предмети, да го прошири погледот на светот што го опкружува.

Денешната мастер класа за моделирање воени борбени авиони направени од глина дефинитивно ќе биде корисна за мајките, бабите, наставниците во градинките и наставниците помлади класи пред 23 февруари или 9 мај. На крајот на зимата, децата секогаш прават занаети. воени субјекти како подарок на татковците или дедовците, на сите сакани луѓе на бранителот на Денот на татковината. Минијатурна фигура на борец со голема брзина е совршена како сувенир.

Скулптурата на кој било вид транспорт, вклучително и авиони, е едноставна, ако имате привлечен детален водич што го демонстрира процесот од почеток до крај. Ова е точно чекор по чекор инструкции и е прикажано во оваа лекција.

За производство на воени авиони ќе треба:

 • неколку шипки зелена пластилина со различни нијанси;
 • сива и сина пластилина;
 • натпревар;
 • магацинот

Како да заслепите борец во фази:

Земете збир глина, обично во кутии секогаш ставајте оџак за работа.

Да се ​​погоди тато или дедо со неверојатен рачно изработен модел, не заборавајте да земете зелена глина. Ако мешате неколку нијанси одеднаш, тогаш ќе имате одличен материјал со забележана заштитна боја за моделирање на трупот и крилјата. Каша во рацете на глина до целосна усогласеност.


Исплакнете околу две третини од подготвената маса и направете долг морков, но со зелена боја Исплакнете околу две третини од подготвената маса и направете долг морков, но со зелена боја. Willе биде празно за каросеријата на авионот. Тесната страна ќе служи како лак на телото, широката страна - грбот.


Завртете мала сина топка од мека пластилина Завртете мала сина топка од мека пластилина. Затегнете го овој дел на телото, приближувајќи се кон тесниот лак. Притиснете надолу кога ги приврзувате прстите на телото, така што топката ќе стане издолжена и полукружна. Ова ќе биде пилотската кабина.


Користете ја преостанатата зелена глина за украсување на крилјата и опашката Користете ја преостанатата зелена глина за украсување на крилјата и опашката. Земете две парчиња, направете рамни крилја со карактеристична форма.


Лепете ги крилјата кон телото (од страните) Лепете ги крилјата кон телото (од страните). Два дела мора да бидат симетрични.


Од остатоците од зелена глина направете четири празни места за опашката Од остатоците од зелена глина направете четири празни места за опашката. Willе бидат деталите за двете сорти, нивната форма нејасно личи на бумеранг.


Прицврстете ги двата дела на задниот дел, придржувајќи се на опашката на врвот, а другите два - на страните Прицврстете ги двата дела на задниот дел, придржувајќи се на опашката на врвот, а другите два - на страните.


За да се надополни веродостојниот изглед на воениот борец, треба да се направат ракети и турбини За да се надополни веродостојниот изглед на воениот борец, треба да се направат ракети и турбини. Направете цевки од сива глина. Направете кружни дупки за турбините со глава за совпаѓање и со прстите исечете ги празнините за ракетите од едната страна.


Залепете ги двете цевки во задниот дел, а ракетите под крилјата (насочете ги напред) Залепете ги двете цевки во задниот дел, а ракетите под крилјата (насочете ги напред).


Залепете ги двете цевки во задниот дел, а ракетите под крилјата (насочете ги напред)

Занаети за Денот на бранителот на татковината или Денот на победата е подготвен.


Занаети за Денот на бранителот на татковината или Денот на победата е подготвен

Сувенирот со пластилина треба да се олади во замрзнувачот, а потоа да се стави во кутија за да му се даде на саканиот татко вистинско изненадување.


Сувенирот со пластилина треба да се олади во замрзнувачот, а потоа да се стави во кутија за да му се даде на саканиот татко вистинско изненадување

Лесно е да се направи минијатурна играчка ако мајката или бабата треба да го водат процесот.


Лесно е да се направи минијатурна играчка ако мајката или бабата треба да го водат процесот


Со почит, „Само занаети“!

Лекцијата за моделирање на авион ќе уживаат момчиња, бидејќи секој од нив сака да стане пилот и да го освои воздушниот простор. Денес ќе им се даде таква можност, затоа што на оваа страница е дадена детална мастер класа , од кои секој може да научи како да направи авион од глина. Дури и едно тригодишно бебе може да се ориентира, проучувајќи детални фотографии и самостојно да започне да создава своја скулптура. Но, се разбира, таквата чудна работа не е забранета за девојчиња, ако се појави таква желба.

Неопходно е да се практикува моделирање со деца, бидејќи тие се во можност да развијат фини моторни вештини на прстите и да се подобрат просторна имагинација . Дете кое сака да создава форми од пластилина, појасно разбира низ целиот свет и подобро ги асимилира корисни информации.

1. Земете две брадавици од глина, на пример, жолти и сини нијанси. Воздушната рамка ќе биде изработена од запалка, а од втората ќе бидат направени крилја, прозорци и други дополнителни детали.

2. Превртете ја топката од жолтиот блок, можете да ја користите целата глина од оваа боја, повеќе нема да ни треба.


3. Претворете ја топката во долго парче, во облик на риба.


4. Нанесете поширок дел од заострениот дел со прстот, формирајќи мала изрез на предниот дел на авионот.


5. За да ја формирате опашката на единицата, откинете три мали делови од сина глина. Прво, тркалајте топка од секоја од нив, а потоа срамнете ја во тортилја и исечете ја за да добиете триаголници.


6. Направете опашката на остриот дел од конусот, прикачувајќи три подготвени триаголници.


7. Подгответе уште две рамни колачи поголема големина и направете две триаголни крилја од нив.


8. Прикачете ги крилјата од двете страни на телото на авионот. За сигурност, можете да користите парчиња жица.


9. Користете неколку кружни прозорци како прозорци на авионите. Прикачете три или повеќе парчиња од секоја страна.


10. Ставете ја овална торта на шофершајбната.


Конечната форма на занаети.

Авионот е подготвен. Сега тој може да оди на патување низ воздухот. Покрај овој рачно изработен напис, ве покануваме да дознаете кој ја надополнува колекцијата на вашата воена опрема.

Скулптура од авион од пластилина. Развојна активности на игра со деца од предучилишна возраст.

Почнувајќи од една година, детето веќе може да поттикне креативни вештини. За почеток, можете да се обидете да изработите од мека пластилина Play To.

Играте До е повеќе како тесто за скулптурирање. На него се додаваат многу удобен, еколошки материјал, природни бои, а самата глина е направена врз основа на пченично брашно, па затоа е безбедна за децата, дури и ако некој случајно се кара и проголта парче. Од игра да се направат убави детски занаети од глина и врз основа на глина. На пример, панели и слики од природни материјали каде се обликуваат некои фрагменти.

Пластилин авион

Почнувајќи од тригодишна возраст, децата се заинтересираат. разни уреди . Особено момчињата, се разбира. Најлесен начин да се заслепите заедно со бебето. Не треба да бидете господар од врвна класа за да знаете како да направите авион од глина. Може секој родител.

Takeе трае :

 • пластилин
 • нож за сечење пластилин
 • табла да работи на тоа.

Препорачливо е да имате пластилин од две или три бои. Како по правило, не помалку од четири мулти-обоени решетки се продаваат во сетови, а во Плеја од осум и повеќе тегли.

Прво, треба да го заслепите телото на авионот . За да го направите ова, треба да одвртите парче темна глина и да ја превртите колбасот, заоблени околу рабовите. Потоа од едниот раб на колбасот се наведнуваат нагоре и направете ја опашката на авион.

Од контрастна боја треба да направите крилја . Откако направија празни места за крилјата, тие треба да се остават настрана засега. Отпрвин, малите кругови се заглавени на телото - ова ќе бидат пороли. И еден правоаголник - вратата .

Портолите на авионот можат да бидат направени од две бои, на пример, кафеава и жолта боја, со лепење на уште еден во поголем круг - помал. Вратата мора да биде избрана за да одговара на големите кругови на прозорците.

Лепејќи ги прозорците и вратите, можете да започнете да ги монтирате крилјата. За сигурност, треба да се залепите во нив, мали парчиња или натпревари на половина, а вторите половини се лепат во телото на авионот.

Следниот чекор е опрема за слетување . Тркалата најдобро се изработуваат од црна глина, но самите столбови можат да бидат или црни или во согласност со отворот на вратата и постелите. За едноставност, не можете да ја скицирате решетката, а тркалата да ги закачите директно на телото на авионот.

Конечниот допир е завртката за нос . Комбинирајте три колбаси со иста боја со едно копче од мушка и прикачете го на носот на авионот. Ова ќе биде моторот. Ако ја комплицирате задачата, сè уште можете да слепите два дополнителни мотори на крилјата. Авионот на пластилин е подготвен. И сега останува за вас - да покажат имагинација и да дојдат со сопствен модел авиони.


Ваквите занаети од пластилина ги обликуваат децата во градинка и во основно училиште на часови по труд. Скулптурата придонесува за развој на креативно креативно размислување кај дете, го учи да создава. Предава трудоубивост и упорност. И, се разбира, само задоволство.

Погледнете како да направите различни бројки во нашата рубрика „Занаети од пластилин за деца“. Овде ќе најдете многу различни шеми и мастер класи, примери на скулптурирање убави и во исто време едноставни фигури со деца, така што вашите лекции за моделирање ќе донесат естетска и емотивна радост.

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: