Статьи

Оди на одмор? Научете како да се тен, а не изгори на сонце!

  1. ИЗБОР НА СРЕДСТВА ЗА ЗАШТИТА ОД СОНЦЕТО
  2. Степен на заштита
  3. СТАБИЛНОСТ
  4. УСТАВУВАЊЕ
  5. ПРАВИЛА ЗА ЦРТАЊЕ НА СОНЦЕ-ЗАШТИТНИОТ СРЕДСТВО
  6. Ние ја заштитуваме косата од внатре
  7. КАКО НЕ СЕ ГОВЕД ВО СОНЦЕТО: СОВЕТИ

Сонцето ни дава забава и добро расположение благодарение на стимулирањето на производството на серотонин на телото, хормонот на среќата. Сончевите зраци, главниот природен извор на витамин Д. И, конечно, сонцето ни дава најубавиот тен. Но, во исто време, тешкото ултравиолетово зрачење е многу агресивен ефект врз кожата. Затоа, главната "соларна" правило - да се заштити од сонцето. Како? Сонцето ни дава забава и добро расположение благодарение на стимулирањето на производството на серотонин на телото, хормонот на среќата

ИЗБОР НА СРЕДСТВА ЗА ЗАШТИТА ОД СОНЦЕТО

Главната особина на ефикасни средства за заштита од сончање - заштита од два типа на зраци - А и Б. Тип А зраци го забрзуваат стареењето на кожата со формирање на слободни радикали и уништување на колаген и еластински влакна, даваат пигмент. Но, нивната најголема закана е зголемениот ризик од формирање на малиген тумор на меланом, кој предизвикува систем на оштетување на клетките на кожата.

Тип Б зраците не се толку опасни, но тие исто така бараат ефикасна заштита - тие се одговорни за моменталниот удар на сонцето на површината на кожата, за нејзиниот тен. Бидејќи не сте заштитени од УВ-Б зраци, можете едноставно да изгорите.

Не сите комерцијално достапни производи се заштитени од двата типа на зраци
Не сите комерцијално достапни производи се заштитени од двата типа на зраци. Познати на сите SPF-филтри ја штитат кожата само од UV-B зраци, односно од изгореници од изгореници. На пример, постојат заштитни средства за заштита од сонце со високо ниво на SPF 50. Но, во една ваква заштита нема екселенција - производителот едноставно ја создава илузијата на својот клиент дека е целосно заштитен од сонцето. Сепак, не заштитува од типот А зраци, и затоа постои ризик по здравјето.

Унифицирани филтри за етикетирање за заштита од UV-A зраци. За да го изберете вистинскиот крем или млеко, погледнете ја етикетата - следните кратенки ќе ви помогнат:

  • SPF (фактор за заштита од сонце) - ја штити кожата од прегревање и со изгореници. Исто така е можно кратенката UVB - UV заштита тип B.
  • PPD (одложена секундарна пигментација). Денес, максималното ниво на PPD е 42. Ова значи дека за време на периодот кога производот е нанесен, кожата е заштитена од UVA зраци за 42% повеќе отколку без користење на производот. Но, не сите компании го користат методот PPD.
  • Ако не постои кратенка PPD на пакувањето со сончање, тогаш барате UVA индикатор (тип А УВ заштита)

Степен на заштита

Степенот на заштита треба да се избере поединечно, фокусирајќи се на вашиот фото-тип - има седум од нив. Првиот фототип ги вклучува луѓето со најлесната и чувствителна на сонце кожата - често кожата е покриена со пеги. Седмиот фототип вклучува претставници на трката Негроид. Во нашата лента, по правило, има сопственици на првите четири фото типови (3 и 4 типови се луѓе со темна кожа). Подобро е да го доверите ова прашање на професионален козметичар или дерматолог - докторот ќе го избере степенот на заштита погоден за вашата кожа. Степенот на заштита треба да се избере поединечно, фокусирајќи се на вашиот фото-тип - има седум од нив

Најголем степен на постоечките креми за СПФ со индекс од 50 и PPD е 42. Козметолозите советуваат да ги користат овие агенси ако сте сопственик на фер кожа и првпат во една година излезете на сонце.

За да ја заштитите детската кожа, купете или одделни производи со ознака "за деца", или значи "за целото семејство", но со задолжителна забелешка дека исто така е погодна за чувствителна кожа. Степенот на СПФ треба да биде најмалку 15 за деца. Општо земено, ако зборуваме конкретно за детска козметика за сончање, тогаш, со ретки исклучоци, има само висок (од 15) и многу висок (25-40) SPF индекс.

СТАБИЛНОСТ

Независно од каков лек ќе одберете со кое ниво на заштита, запомнете дека нејзината ефикасност трае не повеќе од 2 часа. По овој пат, кремот мора повторно да се примени на кодот. Ако се релаксирате на плажа, тогаш предуслов за средствата е отпорност на вода. Тоа нема да биде измиено во вода, и всушност токму на површината на водата се рефлектираат зраците од него, особено оние што гори.

УСТАВУВАЊЕ

Од особена важност е да користите - крем, масло, течност, спреј или лосион - не. Размислете за карактеристиките на вашата кожа. Така, на пример, дебели, слатки креми се посоодветни за сува кожа, а за мрсна кожа - лесно млеко, кое брзо се нанесува на телото.

ПРАВИЛА ЗА ЦРТАЊЕ НА СОНЦЕ-ЗАШТИТНИОТ СРЕДСТВО

Пред да започнете со користење на оваа или онаа алатка, прочитајте ги упатствата. На пример, многу креми и масла почнуваат да дејствуваат само 15 минути по примената, така што не треба да се истрчувате на сонце веднаш откако ќе ги размазате. Не заборавајте да се примени повторно на секои 2 часа - нејзината ефикасност не е издржлива.

По капе, се истуширам за да ја измиете солта (ако е морето), нечистотија (за жал, таа е присутна во една или друга количина во нашите слатководни тела) и остатоци од сончање. Потоа избришете суво - преостанатите капки вода го зголемуваат ефектот на сонцето и може да предизвикаат изгореници. И тогаш, ако продолжите да се сончате, повторно ставете го производот.

Ние ја заштитуваме косата од внатре

На кожата му е потребна комплетна заштита од сонце, па затоа не е доволно да се нанесува крем и лосион со филтри. Бидете сигурни да го насладите телото со влага - да пиете најмалку 2 литри чиста вода дневно, а исто така да ја разгалите кожата со витамини што им треба - A, C, E, PP. На кожата му е потребна комплетна заштита од сонце, па затоа не е доволно да се нанесува крем и лосион со филтри
Витаминот А се наоѓа во колачиња, суви кајсии, спанаќ, слатки пиперки и кајсии. Витаминот Ц се наоѓа во црни рибизли, агруми, боровинки, зеленчук. Витаминот Е се наоѓа во растителни масла, ореви, семки од сончоглед, цвекло. Витамин ПП (никотинска киселина) се наоѓа во млекото, месото, леќата и мешунките.

КАКО НЕ СЕ ГОВЕД ВО СОНЦЕТО: СОВЕТИ

1) Еден месец пред почетокот на соларната сезона, треба да се завршат сите козметички процедури на кожата - сите видови пилинг, процедури за подмладување. По сеансите во канцеларијата на козметичарот веќе некое време, кожата е многу ранлива и е особено подложна на надворешни иритации. Еден месец е доволно за кожата да ги врати своите заштитни функции и да се подготви за сончање. 1) Еден месец пред почетокот на соларната сезона, треба да се завршат сите козметички процедури на кожата - сите видови пилинг, процедури за подмладување

2) Користете водоотпорна козметика - нема да се "топи" на лицето под топлото сонце и нема да тече во езерцето. Сепак, не заборавајте дека водоотпорен кармин, основа кремови и маскара се многу алергични, па тест производи на мала површина на кожата пред примена. Нанесете водоотпорна козметика треба само да ја чистите сувата кожа, инаку целиот "неизбришлив" ефект ќе исчезне поради маснотиите.

И, конечно, не користете такви алатки секојдневно - подобро е да ги зачувате за најблиските состаноци со сонцето. Факт е дека водоотпорна козметика не дозволува кожата да дише нормално, бидејќи ја покрива со густ неизбришлив слој. И покрај тоа, може да ја исуши кожата.

Извор на

Како?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: