Статьи

Покажете го овој пост на вашето момче. Како да носите костум "Како да направите маж"

- Да, господине. Ве молам, малку повисоки панталони, господине, една четвртина од инч. Во јазот меѓу чевелот и манжетната, чорапот треба да трепка со негрижана елеганција. Оваа суптилност е исклучително важна.
- Значи?
"Беспрекорно, господине."
"Има моменти во животот, Jeeves, кога едно лице си го поставува прашањето:" Дали панталоните вреди такво внимание? "
- Ова расположение ќе помине, господине.

П.Џ. Woodhouse

Првичната идеја на овој блог беше да се пишува за машки стил, затајување на стапици во вид на очигледни и хакирани теми. И покрај тоа, неколку софтверски текстови ме тера да напишем објективна реалност. Изгледот на денешниот материјал се должи на две причини:

  1. Митот дека "костимите мора да бидат способни да носат". Да, се разбира, стилот не е само облека, туку и само- / светска перцепција, но овој факт не ги оправдува оние кои велат дека "костимите не ми одговараат". За да се направи костимот изгледа добро, и "магијата" почна да работи, доволно е да се следат неколку основни правила за слетување, кои се опишани подолу.
  2. Несвесни заблуди и тотална ерес, кои се полни со такви статии на Интернет, напишани како план. Некои од информациите што одат во нив безнадежно се застарени, а другата е првично неточна. Би сакал да направам материјал што е релевантен денес, но во исто време "вонвременски" во суштина.

Значи, основните детали на костум се три, како и обично - кошула, панталони и јакна (околу додатоците не се денес). Ајде да одиме во ред.

Кошулата е втора кожа . Единствените слободи кои треба да бидат во него се оние без кои не можете да се движите / дишите (ракавици, јака, мало додаток за половината). Не се потребни "плови" кои се држат од панталони и летаат на ветрот. Мерато на мелење на рамото и ракавот идеално треба да се наоѓа на екстремната горната коска на рамото (во времето на пишување на мислењето дознав дека се вика "акромион" и не е работ на клавикулата, како што претходно мислев).

Должината на ракавот е прашање на вкус и среќа. Според мое мислење, во современа костум, во слободна држава, треба да стигне точно до конјугацијата на подлактицата и раката (ако погледнете во внатрешноста на раката, ова е "пад" на кожата на неговата основа), а ретроградите веројатно ќе додадат уште 1-2 сантиметри во должина. Ракави пократки од границата на четката не треба да бидат избрани, особено ако кошулата се носи под јакна (подоцна ќе објаснам зошто).

Ракави пократки од границата на четката не треба да бидат избрани, особено ако кошулата се носи под јакна (подоцна ќе објаснам зошто)

ОВДЕ ТУКА

Јаката треба да се зацврсти на горното копче, а не да го ограничува дишењето , но ако тоа не е можно (под услов остатокот од кошулата да се наоѓа совршено) - едноставно носете го со јаката и вратете го, прицврстете ја јаката, не зацврстете ги копчињата . Ова е половина мерка, но подобра од кошула која е 2-4 големини поголеми отколку што е потребно.

И што е најважно (заедно со рамениците), на кои речиси сè е пробиено - слетување во половината. Кошулата не е неформална кошула што може да се носи! Ова е објект кој ја повторува вашата фигура, па критичната максимум на слободата што можете да ја видите кога го притискате во панталони / фармерки е третата слика (иако препорачувам да се држите до првите и вторите). И покрај ужасната дренажа, оваа илустрација добро ја пренесува суштината:

Општо земено, ако купите тенок кошула или дури и редовно се вклопувате, веројатно нема да се соочите со овој проблем, но за секој случај, задниот дел на ракавите (ова е местото каде што телото и ракавите се приклучуваат на раката), исто така, мора да обезбедат слобода на движење , а не волуменот на ткивото не треба да биде таму.

Во 44-та беше, малку, малку поинаку.

Панталоните се специфични за различни видови на облици и стил . На пример, мојот јазик не се сврти за да го осуди нечиј избор на висина на половината - лесно може да се оди на папокот (не се шегувам, може да работи, особено ако носителите знаат и сакаат да носат гроздобер алишта) половината, но сеуште постојат универзални правила кои ќе помогнат во изборот.

На пример, мојот јазик не се сврти за да го осуди нечиј избор на висина на половината - лесно може да се оди на папокот (не се шегувам, може да работи, особено ако носителите знаат и сакаат да носат гроздобер алишта) половината, но сеуште постојат универзални правила кои ќе помогнат во изборот

Правило број 1: слетување на половината . Со цел да се разбере како воопшто се носат одредени панталони (висок, нормален, низок појас), треба да ги носите така што во зоната на препоните (жал, но кројачи се луѓе кои не знаат срам) останува минимум (но, повторно простор, кој не го попречува удобноста и движењето) (Ќе направам резервација дека ова не е за панталони Вивиен Вествуд и други екстравагантни модни брендови). Само тогаш ќе ја видите линијата на половината и ќе можете да заклучите дали вашата големина е во панталони или не. Нема ништо полошо од пантолоните со средно / висок појас, кој "совршено" седи со човек на колковите, оставајќи ја монструозната слобода во областа на препоните.

Ако ви се допаѓа целото вклопување, но половината е неколку сантиметри поширока или по посакуваната - само купи и дајте ги панталоните на мајсторот за да се вклопи во половината. Можете, на пример, за мене . ☺

Правило број 2: должината на панталоните . Ако веќе сте разбрале точно како панталоните треба соодветно да се вклопат во половината (и бидете сигурни дека се уште седат) - погледнете ја должината (по тој редослед, а не обратно!). Една од ужасните работи што се напишани во речиси сите "водичи" е дека панталоните мора да ја формираат митската "една соба на чевли". Денес, оваа чудна формулација ги заведува многу новинари и ги тера да ги купат драматично долгите панталони, па јас би ве советувале да ја слушате фразата на Џип од епиграфот ("во јазот меѓу чевелот и манжетната треба да трепери со случајна елеганција"). Премногу кратки панталони во стил на бизнис или полу-бизнис ќе бидат екстравагантни, но ајде конечно да се збогуваме со непријатна советска традиција на "колку повеќе ткаенина толку подобро". Отстранете го купот, предадете ги панталоните на мајсторот на ковањето (нема да кажам на кого ) и среќно носете парче облека што одговара на вашата големина. На кратко - должината на панталоните треба малку да ја покрие коската на глуждот . Не повеќе од тоа.

Садење јакни е потешко отколку што изгледа на прв поглед. И покрај фактот дека ова е еден од најконструктивно сложените парчиња облека во светот и неговото слетување има многу суптилности, да почнеме со базите. Главната точка - одговара на рамената. Работ на јакна рамо = работ на вашето рамо! Запомнете го ова еднаш засекогаш. Дури и во повеќето лабава одговара, рамо линија не треба да оди подалеку од вашето рамо. Значи, речиси како кошула, горната коска на рамената е почеток на вашиот ракав на јакна. Максималното растојание од оваа точка е 1 см. Повеќето од преостанатите дефекти можат да бидат коригирани од страна на господарот, но рамената не се предмет на прилагодување. Значи земете го изборот со сето внимание.

Едноставна и јасна слика

Понатаму, продолжување на дискусијата на горната половина, - на задникот, толку подобро јакна . Дозволете ми да ве потсетам уште еднаш: оградата е место за шиење на ракавите во "торзото" на јакна. Се разбира, фразата за "најдобрата" јакна е претерана, но точно во 90% од случаите. Прво, широк оклоп е помалку естетски, второ, тоа обезбедува непријатности при движење и подигнување на рацете, и трето, широка дупка е недвосмислен индикатор на фабричкото производство на јакна (гарантирано на производителот дека секој купувач ќе се вклопи во него). Затоа, бидете сигурни дека слободата во оклопот беше, ако не и минимална, тогаш барем умерена.

Затоа, бидете сигурни дека слободата во оклопот беше, ако не и минимална, тогаш барем умерена

Должина на јакна - дискутабилно прашање. Повторно, првото нешто што сакам да направам е да ги отфрлам митовите. Најлуксузниот реплициран постулат - раката што слободно виси треба да ја сфати работ на полицата (предниот дел на јакна), што значи дека должината е точна . Рацете на сите луѓе се ненадејно различни, и ако таа зграпчи за вас, таа сè уште не кажува ништо. Со едно, ова правило работи, со другите не, не може да се нарече универзално на било кој начин.

Повеќе нормален, но за мојот вкус малку застарена клише - задниот дел на јакна треба целосно да ги покрие задникот . Добро, тоа може да се тркала под услов остатокот од слетувањето да изгледа совршено. Но, вообичаено во ситуација на избор на прва / втора / еднократна носија тоа не е така, што значи дека ќе стане уште еден "плус" во свинчевата банка на функции кои ја претвораат вашата фигура во нешто како кеса од компири. Моето лично "правило", кое никогаш не пропаднало, звучи вака - во модерен костум, задниот дел од јакната треба малку да ја покрие испакната точка на задникот (да биде поцврста - средината на свештениците). Овој минимум е сосема доволен да не изгледа смешно, "модерен", но во исто време да ја нагласи обликот и леснотијата. Оваа должина е препорачлива за средни и ниски панталони, во случај на висока, подобро е да останете на ретроградна "целосно покријте ја задникот". Сликата погоре е пример за добра модерна должина на јакна.

Следно - прашањето на половината . Препорачувам носење на јакна завршена во овие случаи, ако обратна не е потребно. Значи, кога го прицврстувате горното копче, јакната треба да ја имаат обликот на вашето тело. Се разбира, ова е она што се случува со идеални носии во идеален свет, но во нашиот случај, да се согласиме барем на еден (дозволете ми да го повторам клишето, овој пат совршено соодветен) - помеѓу кошулата и завршената јакна од максималната слобода - големината на едно јаболко или тупаница. Нешто повеќе е веќе претерана. Ако јакна "затегне" и го попречува движењето кога го закопува, исто така треба да се запостави.

Ако јакна затегне и го попречува движењето кога го закопува, исто така треба да се запостави

Слетување на половината на пушач / Слетување на половината на здраво лице (но ракавите не се добри воопшто)

Вашите ракави се подолги отколку што е потребно . Можеби мислите дека јакната треба да ја покрие кошулата. Можеби едноставно не размислите за ова прашање. Во секој случај, ракавите на јакна треба да бидат пократки од кошулата со 1-3 сантиметри . Ако не го видите ракавот на кошулата од под јакна, веднаш одете на господар и намалете го ракавот на јакна (или промена на кошулата). Еден добар водич за точната должина на ракавот на јакна е коската на надворешната страна на подлактицата која поминува во раката. Од него до четката само неколку сантиметри. Маиците со француска манжетна (под манжетната) треба да изгледаат уште посилни - со 2-4 см или, за поедноставна ориентација, пред да биде видлив работ / центар на манжетната врска.

Десните ракави, десните раменици, десната гранка.

Уште една работа - ве молиме да не носите јакна со три копчиња ("2.5 копчиња", каде што едно копче е на работ на лацкалото, не се брои). Само ставете го на мезанин. Ако не сте познавач на гроздобер мода и сте под 45 години, сите ќе мислат дека сте го наследиле од таткото или дедото. Фактот дека ниското копче на јакна никогаш не останува е она што се надевам дека знаете без мене. Ако не, се сеќавам засекогаш и доведете го до автоматизам.

Слот, лајфели, копчиња и други детали се повеќе разговор за стил отколку за слетување, па засега нема да ги допреме.

Ако се сеќавате на овие едноставни и доста интуитивни основи, вие (или вашето момче) ќе станат поладни од Колин Фирт.

Ако се сеќавате на овие едноставни и доста интуитивни основи, вие (или вашето момче) ќе станат поладни од Колин Фирт

Па, во ред, нема, но барем малку ќе се приближи.

Повторно пренесување на други ресурси - само во врска со адресата на оригиналот.

Претплатете се на вести од блог VKontakte во Фејсбук .

Ви благодариме за читање, останете весело!

Значи?
Има моменти во животот, Jeeves, кога едно лице си го поставува прашањето:" Дали панталоните вреди такво внимание?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: