Статьи

Совршена салата Оливие: класичен чекор по чекор рецепт со фотографии

 1. Класичниот рецепт "Оливие" со колбас - најлесниот чекор по чекор со фотографии
 2. Состојки за салата:
 3. Практични совети за класичниот "Оливие"
 4. Салата "Оливие" класичен рецепт со свеж краставица
 5. "Оливие" рецепт класичен со пилешко
 6. Составот на салатата "Оливие"
 7. Салата Оливие со лосос, краставица и кавијар
 8. Стари класичен рецепт од готвачот Оливие
 9. Составот на стариот рецепт за салата "Оливие"
 10. Процес на готвење:
 11. Видео на стариот класичен салата рецепт "Оливие"

"Оливие" рецепт класичен - Ова е салата од генерации, нашите баби и дедовци. Тоа е едноставно, вкусно и празнично. Новогодишната ноќ без Оливие салата повеќе не е празнична маса. Како нешто да недостасува - ова е аромата на зелениот грашок, оваа свежина. Оливие рецепт класичен  - Ова е салата од генерации, нашите баби и дедовци

Оваа новогодишна салата

Па, океј, ајде да не одиме, како "историја на салата" - земаме едноставен класичен рецепт "Оливие" и подготвиме салата за радост на самите себе и нашите гости.

Класичниот рецепт "Оливие" со колбас - најлесниот чекор по чекор со фотографии

Тој е советски! Возрасните луѓе се сеќаваат на ерата на советскиот период и за сите нив класиката на зелена салата беше токму овој рецепт со колбаси. И младите домаќинки веќе импровизираат и го менуваат класичниот рецепт, создавајќи свои ремек-дела за готвење.

Состојки за салата:

 • Конзервирана грашок - 1 може
 • Јајца - 5-6 парчиња
 • Варена колбас - 400 грама
 • Краставички краставици - 2-3 парчиња
 • Моркови - 2 средни парчиња
 • 2-3 компири
 • Мајонез - 150 грама
 • Кромид - 2 кромид (може да биде еден куп зелен)
 • Украсни билки: копра, магдонос, целер
 • Зачини и сол по вкус

Како да се готви салата "Оливие" во класичниот рецепт?

Сите готвење зема производи за готвење. Остатокот е банален и едноставен, но како вкусен, само вкусен прст.

 1. Сите зеленчуци готват во униформа. Тешки варени јајца. Потоа се излади и исчисти.
 2. Генерал моркови, компири, кромид, краставици, колбаси. Кршам ситно јајца.
 3. Исцедете ја течноста од конзервираниот грашок и додадете грашок во салатата.
 4. Сол, бибер по вкус. Пополнете со мајонез и добро се мешајте.
 5. Ставете го во фрижидерот. Да се ​​впие и да се излади.
 6. Сите Нашиот "Olivier" рецепт е класичен подготвен. Служат на масата, украсени со шприц од копра или магдонос. Бон апетит!

Практични совети за класичниот "Оливие"

Емпириски, докажано е и тестирано како да се подготви совршен рецепт за "Оливие":

 • Гответе го зеленчукот само во кора, така што вкусот и витамините се зачувани;
 • Компири земаат по 1 парче за 1 лице;
 • Бидете сигурни да го оладите зеленчукот. И сече компирот со нож натопена во ладна вода или растително масло;
 • Колбас треба да биде без масти - самиот "доктор".
 • Највкусни кисели краставички или кисела - големината на малку повеќе од "краставица" и не многу кисело;
 • Не штеди на јајца, ја даваат салатата леснотија и нежност. Идеално за 1 гостин - 1 јајце;
 • Така што кромидот не вкус горчлив, истурете го со врела вода. Подобро наместо тоа, користете зелен кромид. Салата "Оливие" ќе изгледа поелегантно и празнично;
 • Грашокот исто така не е погоден. Погледнете ги стаклени тегли - веднаш забележително во кој капацитет. Не земајте со каллив бел талог и со темно грашок. За класичниот "Оливие", треба да одберете мек грашок од "мозочни сорти" (ова се збрчкани плодови, слично на мозокот - имаат најдобар вкус и најмалку содржина на скроб);
 • Прво измешајте ги сите состојки, а потоа само додадете мајонез и сол;
 • По фрижидерот, пред декорацијата, ставете ја салатата во садови користејќи "прстен за служење" или исечено пластично шише од 1,5 литри;
 • Варена колбас може да се замени со пушеле, шунка или месо;
 • За да го донесат свежиот вкус на нашето јадење наместо кисела краставица, може да исецнете свеж краставица.

Од советско време, оваа салата беше подготвена за Нова Година заедно со харинга под крзнено палто и мимоза . И сега Цезар салата трепка на новогодишната маса за одмор.

И сега за импровизација. Да се ​​оддалечиме од класиците и да готвиме "Оливие" со други производи.

Салата "Оливие" класичен рецепт со свеж краставица

Па, ајде да го пробаме рецептот со свеж краставица!

Што ни треба? Исто како и кај класичниот "Оливие", единствената разлика е во тоа што наместо кисели краставички во вкупниот состав, ќе додадеме свеж краставица. Наместо тоа, на оние наведени состојки - 3 средни свежи краставици.

Всушност, мирис тече низ целиот стан - свежина, живост и сеќавања за "летни денови". Ве советуваме да готвите "Оливие" со свеж краставица - нема да жалам.

"Оливие" рецепт класичен со пилешко

Оние љубители на бело месо се поканети да земат пилешко филе и да го додадат наместо колбаси. Овој пат може да земете помали компири. И останатите производи остануваат непроменети. Тоа е, повторуваме:

Составот на салатата "Оливие"

 • Житни зелени грашок - 1 банка
 • Пилешко филе - 400 грама
 • Компири - 5 парчиња
 • Солени краставици - 3 парчиња
 • Јајца - 5 парчиња
 • Моркови - 2 мали нешта
 • Зелен кромид - 1 куп
 • Мајонез - 200 грама
 • Сол и зачини по вкус

Метод за готвење

 1. Готви зеленчук, пилешко, јајца. Кул и чист.
 2. Се сече на мали коцки. Околу истото грашок што се наоѓа во банката.
 3. Краставица "на нож". Исцедете ја саламурата од конзервирана храна и измешајте ги сите произведени производи.
 4. Пополнете со мајонез и сол по вкус, и бибер.
 5. За импрегнација, ставете го во фрижидер 2 часа.
 6. Служат во делови. Бон апетит.

Ако сакате пилешко, обидете се варено говедско или турција наместо тоа. И не е лошо за соквост и пријатен сладок вкус додадете мелено јаболко. Зачинета "Оливие" ќе даде не само јаболко, туку и сок од лимон и маслинки.

Со појавувањето на нови производи на руски маси, домаќините почнаа да додаваат конзервирана пченка наместо грашок, ракови за стапчиња, ракчиња, сирење, егзотични плодови во класичниот рецепт "Оливие".

Салата Оливие со лосос, краставица и кавијар

Кој друг го нарекува ова вкусно јадење - царски или кралски крзнено палто, Оливие салата на нов начин. Но, едно нешто што знам со сигурност дека таков празничен третман ќе вози секој од гостите луд и прво ќе се тргнат од табелата.

Овој рецепт е роден во невообичаени услови, барем тоа беше со мене. На еден од празниците, црвениот кавијар се појави случајно во плоча со Оливие. Ја вкусив, бев изненаден од необичниот вкус - навистина ми се допадна.

И решив да излезе со нешто да направам класичен оливие ажурирање и да станат привлечни. И што излезе од ова, гледај за себе:

Таквата необична вистинска Кралска Оливие салата со лосос, свеж краставица и кавијар ќе ја засени секоја новогодишна маса. Сите гости ќе бидат воодушевени и нема да се расчистат додека не јадат во трошки.

Тој се подготвува, како што може да се види од видеото, сосема едноставно и лесно. Комбинацијата на морска храна и свеж зеленчук ќе ги трансформира класиците, традиционалниот рецепт ќе добие ново име.

Ве советувам барем еднаш да се обидете да направите и да разберете дека сè уште постои место за готвење за ремек-дела!

Стари класичен рецепт од готвачот Оливие

Долго време, г-дин Оливие не ја откри тајната на неговата салата - тој го чуваше тајно. И не секој доби шанса да го проба - готвачот користеше скапи производи. Само после смртта, во 1904 година, главната улога ја гледа светот.

Само после смртта, во 1904 година, главната улога ја гледа светот

Кавијар како декорација ќе додаде префинетост и пикантност

Составот на стариот рецепт за салата "Оливие"

 • Здрава месо
 • Калф јазик
 • Црн кавијар
 • Свежа салата
 • Ракчиња (поточно рак на вратот) или јастози, може да ракчиња (како што направив)
 • Многу мали кисели краставички
 • Кабулски соја сос
 • Свежи краставици
 • Измиени "каперси" (ова се пупките на цветот на фабриката Kapersnik)
 • Француски сос провансал
 • Варени јајца (Оливие ги користел како декорација)

Еве како богат, а не евтин состав.

Процес на готвење:

Како и во класичниот советски рецепт, сите потребни состојки се готват. Најдолго е месото. Кул, чист и режим на мали парчиња. Марулата остава солза до дното на заедничкиот слив.

Сите се мешаат и додаваат домашна мајонеза (ова сум јас наместо соја од соја). Сол и бибер. Кул во фрижидерот.

Се служи на одбрани јадења одозгора, украсени со црно-пресуван кавијар.

Видео на стариот класичен салата рецепт "Оливие"

Па, сега сме подготвени да ја прославуваме Новата година. Го опфаќаме познатиот советски филм на режисерот Е. Рјазанов "Иронијата на судбината или светлината на пареа". Само по овој филм, салатата "Оливие" во својата класична верзија со зелен грашок и колбас, стана популарна и стана главна и задолжителна во служењето на новогодишната маса.

Што ни треба?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: