Статьи

Што може да се подготви од свиња стомаци. Како да се готви свинско стомак.

 1. Полнети стомак со свинско месо: рецепт со леќата и печурките
 2. Процес на готвење
 3. Како да направите свинско стомак со други нус-производи
 4. Технологија за готвење
 5. Рецепт со компири и сланина
 6. Упатство
 7. Готвење свинско стомак за полнење
 8. Свински стомак полнети со леќата - рецепт
 9. Како да направите свинско стомак?
 10. Свински стомак полн со месо
 11. Како да се чисти свинско стомак?
 12. Како да се чисти и да се готви свинско стомак?
 13. Подгответе "Солтисон"

Во старите денови, селските семејства не можеле да си дозволат да јадат месо многу често. Затоа се обидуваа да готват бројни јадења базирани на различни нус-производи. Таквите јадења беа многу апетисни и хранливи, често им служеа празнична маса .

Еден од најпопуларните отпадоци од десно е свинско стомак, чиј квалитет на исхрана е скоро никаков начин инфериорен во однос на месото. Сто грама свински стомак содржи приближно 159 калории.

Свински стомак - е мускулен орган, кој се карактеризира со форма на торба. Врз основа на стомакот, можете да готвите огромен избор на одлични јадења од месо, но најмногу од сè е погодно за полнење, дејствувајќи како природно јадење.

Дури и во античко време, сите словенски народи готвиле различни национални јадења базирани на свинско стомак. Особено за божиќните празници беше направена да се готви препарен стомак од свинско месо. Како полнење, може да се користат двете сецкани месо и житни каша - на пример, јачмен или просо.

Во Белорусија, до денес тие подготвуваат сад наречен Vantrobyanka, а во Украина - Kendukh. Во двата случаи, ова јадење е свинско стомак, внатре во кој има пополнување од други нус-производи. Во Русија, врз основа на свинско стомакот, тие сакаат да готват такви јадења како солисон и градник. И во Чувашија едно од популарните народни јадења е Кугар Шурби.

Независно од тоа што ќе готвите, свинското стомак мора да биде претходно обработено. Значи, на прво место, овој нуспроизвод е целосно обезмастено и целосно ослободен од содржината. После тоа, впиете десет минути топла вода и отстранете ја мукозната мембрана од стомакот. Сега, по обработката, свинското стомак мора повторно да се исчисти и темелно да се исплакне.

За да го направите чинијата вкусна и убава, важно е да се следат некои правила. Поради фактот што секој термички третман доведува до значително компресирање на желудникот на желудникот и значително намалување на нејзината големина, никогаш не треба да го полниш премногу тесно. Покрај тоа, се препорачува претходно да направите неколку пункции во нус-производи - така да нема да попуштат за време на готвењето. Во процесот на печење маснотии ќе тече - оваа маст треба периодично да се напои препарирани свинско стомаци. Постои уште една тајна. Да се ​​осигура дека садот е покриен со прекрасни крцкави и златно-кафеава , треба околу пет до десет минути пред крајот на готвењето, истурете ги свинското стомаци со мешавина од кисела павлака и мирисни зачини. И со цел да го направиме подготвениот стомак полесен и полесен за сечење, се препорачува да се стави специјален печат врз него. Свински стомаци се сервираат ладни. Поради содржината на витамините Е, ПП и групата Б, како и железо, магнезиум, цинк, селен, бакар и други минерали, свинското стомак е многу добро за здравјето.

Нутрициони нуспроизводи и корисни својства нема начин инфериорен во однос на месото. Но, за жал, некои домаќинки отфрлаат такви јадења, сметајќи ги без вкус и нечувствителни. Најверојатно, причината за ова е неспособноста правилно да ги подготви. Ајде да се обидеме да ве убедиме и да ги откриеме сите детали од процесот. Денес ќе го наполниме свинското стомак. Полнетиот мускулен орган ќе ја украси Божиќната маса.

Ова го почитувале древните Словени. Беше полнети со разни житарици, мелено месо, зеленчук и други производи. Храна наречена "Vantrobyanka" сакаат да готват во Украина. Во Чувашската Република, готвачите прават "Cougar Shyurbi" - ова е национално јадење со солени зачини и се стопи маст.

Пред да направите препариран стомак од свинско месо, треба да се одмрзне, да се отстрани целата содржина, да се отстрани заштитната фолија и да се впие во топла вода. Забележете дека за време на термичка обработка нус-производ е значително намален во големина, па затоа не треба да има многу кутии, инаку органот едноставно ќе пукне. Ако ги следите сите препораки, ќе добиете прекрасно месо деликатес, што не се срами да служи.

Полнети стомак со свинско месо: рецепт со леќата и печурките

Полнети стомак со свинско месо: рецепт со леќата и печурките

Потребни сетови производи: лузна, половина чаша варени леќа, двесто грама мелено месо (било), сушени или замрзнати печурки (сто грама), две јајца, кромид, две чешниња лук, 150 мл кисела павлака и зачини (бибер, сол). Исто така ќе ви биде потребен навој и храна за печење (можете да снимате).

Процес на готвење

Процес на готвење

Исплакнете го мускулниот орган на животното, отсечете го мрзлиот филм и ставете го во малку солена вода три часа. За време на ова време, поминуваме месо со кромид и печурки. Кога полнењето се олади, стиснете го лукот, ставете јајца и додадете зачини. Пополнете ја лузната со завршената мешавина (лабаво), зграпчете ја дупката и привртете ја во торбата. Полнет стомак од свинско месо испратен за печење 40 минути на 200C. Потоа ја отвараме кесата, истурете многу кисела павлака или мајонез и повторно ја ставаме во рерна уште 15 минути. Служат ладни со кисели краставички и билки.

Како да направите свинско стомак со други нус-производи

Како да направите свинско стомак со други нус-производи

Јадењето е потешко, но многу вкусно и нежно. Ќе го направиме од следниве компоненти: средна големина на свинско месо, парчиња говедско месо (двесте грама), два бубрези, јазик и уши свињи (по едно парче). За рафиниран вкус ќе биде потребно свеж морков , еден кромид, црвен и црн пипер, лук сол, лауреа.

Технологија за готвење

Во длабок сад, истурете два литра вода, растворете во неа голема лажица сол и оцетна суштина . Капка раствор од абомасум три часа и бубрези - за еден час. Отстранете ја нечистотијата и сламата од јазикот и ушите. Се вари свинско пупки за еден час. Ние ќе го сториме истото со јазикот и ушите - тие треба да се готват во одделни јадења околу 90 минути со зачини и печени зеленчуци.

Од јазикот да се отстрани бело цут, се сече на парчиња. Уши и бубрези - сламки. Филето од говедско месо се сече на уредни парчиња, зачинува со сол и бибер, се комбинира со остатоци. Пополнете ја оваа маса со лузна, а потоа малку "профитирајте" со обични навои и поставете ја да вриете неколку часа. Потоа свинското стомак полнето со путер мајонез и се пече околу еден час. Уживајте во кулинарското ремек-дело!

Рецепт со компири и сланина

Рецепт со компири и сланина

Апсолутно сите ќе го сакаат традиционалното јадење на Шкотска, бидејќи се состои од вообичаените состојки за нас: половина литар млеко, еден рум, два килограми компири, кромид и сало (триста грама). Сецкан црн пипер, ловоров лист и сол се користат како зачини. За љубителите на жешко, предлагаме додавање чили или чили пипер.

Упатство

Слично на претходните рецепти впијте го свинското свинско месо во солена вода. Подгответе го зеленчукот: компири од пат, користете газа за отстранување на вишокот на течност, додајте сланина, сецкани на мали парчиња, пржени кромид, сите зачини и пополнете со топло млеко. Излегува не многу дебела маса, која ја затнуваме гастричниот простор. Ставете ја во рерната два часа. Периодично го внесуваме свинското стомак полнето со излачена маст за да формираме златна кора.

Како што можете да видите, сè е поедноставно отколку што изгледа. Не плашете се да покажете имагинација и да експериментирате со производи. Невообичаен сад импресионира со неверојатна арома, сок и неверојатен вкус.

Од памтивек, кога се одгледуваат домашни животни за месо, луѓето, природно, се обиделе со максимална корист да ги користат сите делови од труп до крајно економски по колење. Нус-производи (во најголем дел тоа се внатрешни органи), се разбира, исто така отиде на курсот, вклучувајќи ги и стомаците, затоа што од нив може да се готви вкусни и евтини јадења, сепак, ќе мора да мешаат.

Практично во сите земји со развиено сточарство и доволна култура на готвење, постојат традиции за подготовка на вакви јадења. На пример, говедско, јагнешко и свинско стомаци може да се полнеат поради нивната природна вреќа. разни пломби . Таквите јадења се добри дури и за одмор маса.

Да ви кажам како да се готви препарен стомак од свинско месо.

Кога купувате стомаци, одберете свежи, незамрзнати (отпадоци расипуваат многу побрзо од остатокот од труп). Нормално, свинското стомак има бледо розово-сива боја и посебен мирис, кој, сепак, не треба да носат нијанси на гнилост.

Готвење свинско стомак за полнење

Стомакот на свињата е целосно измиен, исчистен со нож, испаднат, исчистен со четка под проточна вода како што треба. За 5 минути ставете го стомакот со врела вода, извадете го, малку се лади и повторно исчистете го внатре и надвор, изгребете ги филмовите, користете груба сол како абразив. По оваа постапка, ние повторно темелно го измиваме стомакот и ставете во ладна вода 8 часа. Исплакнете темелно пред да готвите.

Свински стомак полнети со леќата - рецепт

Состојки:

 • свинско стомак - 1 ЕЕЗ.
 • леќата - околу 2 чаши;
 • свежи печурки (печурки, на пример) - 8 парчиња;
 • кромид - 1 ЕЕЗ.
 • 150 g;
 • мелен црн пипер и други зачини (коријандер, каранфилче, морско оревче );
 • стопен путер - 2 лажици. лажици.

Готвење

Заварување лабава леќата (што е, околу 3 чаши вода, не повеќе). Вие дури не можете да готвите, туку едноставно истурете леќата со врела вода во керамички сад со капак и чекајте. Градите се сечат во сланина и се стопат во маснотии. Фрај ситно сецкан кромид во маснотии, потоа додадете печурки, исечете ги на малку поголеми. Гответе ја мешаната мешавина со мешавина, мешајќи, на тивок оган 15 минути со додавање на гли и зачини. Се меша леќата и мешавина од печурки.

Како да направите свинско стомак?

Врзуваме една од дупките во желудникот со низа, внимателно полнејќи ја другата дупка со полнење не премногу цврсто (леќата ќе се зголеми во обемот во процесот на последователна подготовка). Ја врзуваме втората дупка, правиме неколку пункции со вилушка од различни страни и на неколку места ја врзуваме низата.

Наполнете го преполнетиот свинско стомак целосно и вријте го во супа со додавање на ловоров лист, пиперки и каранфилчиња на најнискиот оган, покриени со капак. Време на готвење околу 2 часа.

Алтернативно, печете го препашаниот стомак од свинско месо во рерната. Печењето е околу 2,5-3 часа на температура од 200 ° C.

Свински стомак полн со месо

Состојки:

 • подготвен од свинско стомак - 1 ЕЕЗ.
 • околу 200 g;
 • масни гради - 150 g;
 • лук - 5 чешниња;
 • зачини (на пример, подготвени мешани хмељ-сунили);
 • Мадера или ракија - 30 мл.

Готвење

Готвење

Исечете свинско месо многу ситно со рака (или користете хеликоптер за оваа намена, или прескокнете мелница за месо со голема млазница). Рачно ја исечете градите. Ситно се исецка лукот. Комбинирајте месо и сланина во сад, додадете лук, зачини и майна. Малку додадете и измешајте. Наполнете го стомакот месо пополнување не премногу тесни (види погоре, претходен рецепт). Врзуваме, поврзуваме со теми и правиме неколку пункции. Гответе во супа за 2,5 часа или печете во рерната (малку подолго). Ако се готви, има смисла да се стави подготвен готвеното полн стомак од свинско месо под притисок неколку часа, а потоа да се излади во фрижидер.

Нашите предци готви вкусна мускулест, солисон од свинско стомак, полнејќи го со месо од свинска глава и остатоци. Оваа храна не е инфериорен во однос на другите. месни јадења . Но, прво треба да го исчистите стомакот.

Како да се чисти свинско стомак?

За чистење на свинско стомакот, сторете го следново по следниов редослед:

 • Добро измијте го стомакот од свинско месо под проточна вода, прво на едната страна, а потоа се превртувајте на другата страна и добро измијте.
 • Стомакот се состои од збир на набори, ги чистиме сите набори со нож, и можеме да користиме четка за садови.
 • За да може полесно да се отстрани мукозната мембрана на желудникот, потопете го 10 минути во вода што врие и се лади.
 • Отстранете ја мукозната мембрана, маснотниот слој, филмот.
 • Вратете се повторно големи количини вода.
 • Свртете го исчистениот стомак внатре и измијте го со сол, оставете го на 5 часа.
 • Ние се мие од солта и го впива стомакот во раствор (за 1 литар вода и 1 лажица сол и оцет) околу 1 час, повеќе е можно.
 • По натопување повторно измијте го желудникот во вода, даде да се исуши и може да се полнети.

Како да се чисти и да се готви свинско стомак?

Свински стомак полнети со месо, јастиви, зеленчук, житни култури.

Подгответе "Солтисон"

"Солдисон" најдобро се готви ако неодамна сте го подготвиле мелено месо: некои од месните производи што не се користат во мелено месо ќе одат за Солтсон.

За "Салтисон" ви требаат:

 • 1 свинско стомак;
 • 1 кг свинско месо без коски;
 • 400г говедото говедско месо;
 • 200 г свинско црн дроб;
 • 200 гр маст печен сад;
 • 200 гр свежа сланина со слоеви на месо и кожа;
 • 1 чаша или малку повеќе супа од желе;
 • 1 свинско месо готвено;
 • 1 голем кромид;
 • 3 чешниња лук;
 • солена сол и црн пипер на вашиот вкус;
 • 6 грашок на црно и allspice;
 • 3 заливи лисја.

Започнете го готвењето:

 • Ние расклопуваме свинско месо: отстранете го месото и кожата, исечете ги на парчиња и фрлајте ги коските.
 • Печен сад се сече на коцки.
 • 400 гр свинско месо и мелено месо мелење месо.
 • 600 гр свинско месо и масти со кожата исечени на мали парчиња.
 • Сува црниот дроб се сече на парчиња.
 • Исечете лук.
 • Комбинирајте ги сите заедно, сол, бибер, истурете ја супата и измешајте сè.
 • Подготвен стомак, свртен навнатре, полн со мелено месо, но не цврсто (за време на готвењето, стомакот ќе се намали во големина, а кутијата може да биде тесна) и ја шие дупката со дебела игла и конец.
 • Полнетиот стомак се спушта во садот, наполнет со вода 2-3 сантиметри над содржината на садот и наместете го да зоврие, прво на силен оган, а кога врие, зацврстете го на ниско вриење.
 • Извадете ја пената, проголтајте го преполнетиот стомак на неколку места со дебела игла, на една и на друга страна, и варете околу 3 часа.
 • За време на готвењето, ние го претвораме нашиот "Салтисон" на другата страна неколку пати.
 • Веројатно, половина час пред крајот на готвењето, ставаме кромид, бибер, сол по вкус и заливите лисја во тенџере.
 • Откако ќе се варат желудникот, го земаме од супа, го ставаме на скара во рерната, ставаме метален лист под решетката, вклучете ја рерната на 200 ° C и печете 20 минути.
 • "Салтисон" е поставен на сад, прекриен со плоча, а погоре го ставаме угнетувањето и испраќаме на ладно место 12 часа, потоа може да се исече на тенки плочи и да се сервира со сенф.


Значи, тешко е да се исчисти свинското стомак, но можно е да се направи вкусно домашно јадење, здраво, без вештачки адитиви, кои сега се полнети со фабрички производи од месо
Значи, тешко е да се исчисти свинското стомак, но можно е да се направи вкусно домашно јадење, здраво, без вештачки адитиви, кои сега се полнети со фабрички производи од месо.

Како да се чисти и да се готви свинско стомак?
Како да направите свинско стомак?
Како да се чисти свинско стомак?
Како да се чисти и да се готви свинско стомак?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: