Статьи

Свадба превез го направите сами за една млада и убава невеста.

 1. Од свадбената приказна
 2. Свадба знаци
 3. Преведи го тоа сами
 4. Сумирај

Што возбуда кај невенчана девојка го предизвикува зборот "превез", прави, гушини. Веднаш постојат различни интригантни мисли: кој да се избере? Како да се носат? Како да заштедите? Ќе се соочи? Ретко, невестите поставуваат прашања за потеклото на венчалната преграда и неговото првобитно значење.

Содржината на статијата

Од свадбената приказна

Во античките времиња, на венчавата преграда му претходеше круна или венец. Ова е круг на цвеќиња и билки, ткаени со лак кој беше ставен на главата на невестата и го симболизираше единството на идното семејство. Бидејќи девојките ги носеа венците на Иван Купала, ги спуштија во водата и побараа од мажот да ја најде преку венецот.

Во источните народи, девојката била целосно облечена во ќебе и ја отстранила по свадбата на младиот сопруг, па дури и по самата свадба. Се веруваше дека на овој начин, невестата е заштитена од злото око, завист и зли намери.

Кога завесата се појави на словенските народи, долго време беше вграден венци на главата на девојчето и им служеше на истите функции како талисман, самата ткаенина се сметаше за украс. Подоцна, оваа "декорација" го презеде симболот на венецот и се веруваше дека превез е потчинување на единствениот човек и неговото почитување.

Другите нации во различни времиња, свадбениот превез, нејзините варијации ја вршеа истата функција: заштитата на невестата и нејзиното идно семејство, ја чуваат тајната на скриеното.

Постојат многу традиции и ќе се земе за венчаница на невестата, но некои од најзначајните загриженост завеси.

Свадба знаци

Во однос на превезот има многу знаци кои се развиле во текот на вековите. Некои девојки целосно веруваат и се придржуваат кон нив, други - не обрнуваат внимание. Ние не инсистираме на овој или друг избор, туку едноставно нудиме да се запознаеме со главните:

 • Местење Се верува дека е невозможно да се измери превезот пред венчавката - уште повеќе, заедно со фустан, чевли и сите додатоци. Исто така, никој не треба да и 'се дозволи да ја измери: ниту на нејзината сестра, ниту на нејзиниот пријател, ниту пред свадбата ниту по неа.
 • Ставете. Само мама може да носи венчален превез, дури и ако фризерката ја прави косата, таа нема право да носат превез.
 • Соблечи се. Соблечете го превезот треба да го поминете сопругот брачна ноќ . Ако превезот падне на свадбата, не можете да ја исправите нејзината невенчана девојка, само младоженецот или мајката.
 • Боја. Треба да биде исклучиво бела, но е дозволено розова боја.
 • Должина Се верува дека должината на завесата треба да биде под линијата на сечилата. Ако воопшто нема превез, тогаш треба да има капа или венец на главата.
 • Veil Може да биде одделно прицврстена на фризурата или да биде дел од превезот, пожелно е да го покрие лицето кога ја напушта куќата - од лошото око и преполн места.
 • Свадба На свадбата, главата на невестата мора да биде покриена, лицето може да се отвори само пред свештеникот.

Свадба На свадбата, главата на невестата мора да биде покриена, лицето може да се отвори само пред свештеникот

Исто така постојат и голем број други знаци поврзани со свадбениот превез:

 1. Свадба забава. Ако невестата активно танцува, и превезот постојано се намалува - ова е лош знак, а ненамерно кршење на превезот е добар.
 2. Свадба ноќ Завесата треба да биде на невестата до самата свадбена ноќ и само брачниот другар може да го симне. Но, постои традиција кога на крајот на свадбата невестата ги танцува сите невенчани девојки, покривајќи ги главите со дел од превезот, тогаш мајката на невестата го отстранува превезот, а свекрвата става шамија како симбол на жената. Ова е таканаречената церемонија на реинкарнација на една девојка во жена, и премин од еден вид во друг. Завесата служи како премин на мостот.
 3. Розмари венец. Постои традиција кога мајката на невестата под нејзиниот превез и косата се држи до неа со рак на рузмарин вткаен во венец. Тоа е талисман, кој никој не може да го допре освен мајката и младата, мора да се чува многу години.
 4. Заштита. Подобро е да не се изнајми превез, туку да се купи или шие нов, бидејќи носи силна заштитна енергија. Треба да го зачувате целиот живот. Понекогаш девојките се венчаат во превезот на нивната мајка. Таа делумно му ја пренесува на невестата судбината на мајката, па затоа, ако мајката е разведена, подобро е да не се стори тоа.
 5. Деца Свадната превечка е толку обдарена со позитивна енергија за да може да излечи болести кај децата. Можете да го прицврстите на главата на бебето на бебето или да го завиткате болното бебе некое време во превезот на мама.
 6. Фото. Кога креирате фотоснимка, подобро е да го отворите лицето така што сликата е јасна.
 7. Ткаенина Претходно, превез беше направен од природни скапи фини ткаенини: свила, муслин, чипка, тулмарин. Денес тие практикуваат вештачки tulle, органза, граничат со краеви на завесата, го красат со монистра, камења и чипка.

Преведи го тоа сами

Пред да започнете со работа, треба да одлучите за ткаенината и обликот на пресечената преграда.

Најчестиот материјал е мрежа, tulle и organza. Тулмарин и чипка се ретко користени. И од формите - плоштад, овален, круг и правоаголник со заоблени рабови.

И од формите - плоштад, овален, круг и правоаголник со заоблени рабови

Свадба превез со свои раце, како и купени, треба да одговара на стилот на фустанот, неговата должина, боја. Најпопуларните видови во должина се завесата на рамената, на рамениците (до лактот), до прстите и долго, околу 2,3-2,5 метри. Исто така, важно е да се одлучува за границата: тоа ќе биде уредно исечен раб или трим направен од плетенка, чипка, мониста или вез.

 1. Направете шема на хартија од која било форма понудена за вас. Потоа преклопете на половина така што горниот ред не стигне до дното - направете јаз меѓу нивоата на идната преграда.
 2. Нанесете ја ткаенината на шаблонот за хартија и внимателно поправете ја линијата за превиткување во центарот.
 3. Прикачи на главата на невестата и да одлучи дали ви се допаѓа овој стил. Ако одговорот е да, тогаш сигурно поправете го преклопот за да достигнете две нивоа.
 4. Линијата на свитката може да се фиксира на различни начини: по самата линија на свитката, внатре или над делот. Потоа безбедно да шие шнола или чешел.

Сумирај

Можете да нарачате и да си купите превез со широк спектар на облици, бои, должини и материјал. Но само рачно изработена преграда ќе ја носи најмоќната енергија, ќе ве заштити на свадбата и на вашите идни деца.

Веднаш постојат различни интригантни мисли: кој да се избере?
Како да се носат?
Како да заштедите?
Ќе се соочи?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: