Статьи

Вкусни crucians пржени во тава. Како да пржете крап во тава - важен додаток. Круцијански пржени парчиња.

 1. Информации за рецепт
 2. Состојки:
 3. Метод за готвење
 4. Забелешка Љубовница:
 5. Состојки за готвење печени Крусијан
 6. Како да се чисти крап од скали брзо
 7. Состојки за подготовка на пржено каша:
 8. Инвентар:
 9. Готвење пржени крап:
 10. Како да се готви пржени crucians во тава со пржени кора
 11. Лепење или тесто
 12. Маст за тавата, така да пржете!
 13. Колку вкусен и исправен пржен каравец со кора во тава?
 14. Чекор 2: Подгответе го обемот.
 15. Чекор 3: СРЈ риба.
 16. Рецепт за готвење пржени крцки во брашно
 17. Чекор 4: Дајте пржени крап.

Лето Тивко езерце. Риболов Карасики со големина на дланка. Најомилена големина. Нека мал улов - само 6 парчиња, но за скромна вечера за двајца е доволно. И колку задоволство се прима во времето на размислувањето на пловиот.

Крусите се една од највкусните речни риби, нивното месо е многу нежно и малку слатко. Имајте мирисна малку речна риба само еден недостаток - тие се многу коскени. И како можам да аплицирам за пржење на крстот, така што коските се помали? Денес ние ќе ви ги кажеме сите детали за подготовка на крупен крап пржени во брашно во тава. Ја научив едноставните тајни, лесно можете да се ослободите од мали коски, а рибата ќе излезе неверојатно вкусна, сочна внатре и со свежа надвор.

Обвивки 4 4 филе стекови, сечи 2 см дебели, стекови од прскалки, се сече 5 cm дебелина. Сончогледово масло за пржење. Сол и свежо зелен црн пипер. Попрскнете лесно со пиперка и сол на двете страни, веднаш пред готвењето. Браун брзо стекови од една страна, а потоа се претвори топлина на средно и готви за потребниот период на време, утврдени со тоа како сакате да готви стек. Кога е сина, се чувствува многу меко. Тој ќе стане потешко додека готви, чувствувајќи силно кога ќе ја подготви животната средина. Ако сакате да бидете сигурни, направете ситен парче од најгусниот дел од месото и погледни, но се додека не сте сигурни дека стекот е подготвен, бидејќи премногу парчиња значи губење на сокови. Извадете ги стектите од тавата на загреана плоча и оставете 3 минути на топло место. Ова е важно затоа што овозможува сокови да се впијат назад во месото. Стекот ќе ја задржи својата топлина во ова време, па остатокот не влијае на крајната температура на оброкот.

 • Загрејте го малку масло во тава додека не се загрее и речиси пуши.
 • Свртете го стек и готвите другата страна за исто време.
 • Со искуство, можете да го почувствувате вкусот на стек, колку добро готвите.

Парчињата најсоодветни за ова брз метод препаратите се оние кои се помалку ефикасни и затоа се најприродни.

Информации за рецепт

Кујна: риболов.

Метод на готвење: пржење.

Вкупно време за готвење: 25 мин.

Состојки:

 • какаш - 2 ЕЕЗ. (или износот што ви треба)
 • сол, мирисна мелен пипер - да вкусат
 • Пченично брашно - 1-2 лажици по риба (во зависност од нејзината големина)
 • сончогледово масло - 50-70 g.

Метод за готвење

Метод за готвење

Како и кај печено месо, тие се наоѓаат во областа меѓу рамото и задните нозе во близина на задната коска и вклучуваат филе, филе, остри и ребрести очи. Пржената храна ги отелотворува атрактивните квалитети - крцкави премази, кафеави површини и деликатни ентериери. Размислете за задоволителна текстура и вкус на леб пилешки котлети или кафеави крпеници. Овој метод вклучува помалку нафта од длабоко пржење, па затоа е помалку валкан и повеќе е доказ за поздравување.

Лесно да го совладате веднаш штом научите неколку совети. Овој метод вклучува готвење во отворен сад со умерено количество маснотии. Ова е слично на соте, но бара подебела и често пониска температура. Користете широк или длабоко пржен широк појас со наведнати или директни страни. Изберете тенџере со тенки дно за рамномерно распоредена топлина без топли точки. Ние претпочитаме нестерилни садови за да се осигураме дека обложувањата остануваат на храната наместо да се заглавени во садот.

Забелешка Љубовница:

 • Crucians пржени во брашно може да се служи како посебен сад, но тие се особено добро во комбинација со зеленчук, пире од компири, домашна тестенини . Можете да направите кисела павлака за рибите или сос од зеленчук со зелена боја.
 • Белата е совршено дополнување на мезето. суво вино . Или пенливи ладно пиво.
 • За пржење crucians и други риби, можете да го користите не само пченично брашно, но исто така пченкарно брашно. Честички пченкарно брашно тие отече во тавата, а потоа стануваат крцкави, покривајќи го нежното месо со суви кора со посебен вкус.

Карпи - речна риба со неверојатно пријатен сладок вкус, но содржи многу мали коски. Затоа, ние често се негираме задоволството да уживаме во овој вкусен вкус. Постојат неколку тајни кои ќе ви помогнат да се ослободите од непријатните коски. Една од нив денес ќе бидеме среќни да го споделам со вас кога ќе го подготвиме јадењето -!

Состојки за готвење печени Крусијан

Овие тави, исто така, ви дозволуваат да користите помалку путер од традиционалните рецепти на скара. Многу варени јадења се добиваат од прекривка од брашно, трошки од леб, брашно од крцкање или пченкарно брашно. Овие премази помагаат да се создаде посакуваната крцкава кора и да се изолира храната за да се спречи нејзиното варење. Поставете ја секоја од состојките на обложување во посебна плитка плоча, како што е кружната плоча, така што има доволно простор за храна да лежи рамно.

Како да се чисти крап од скали брзо

Ќе биде корисно за вас да ја означите едната рака како сува рака, а другата како влажна рака. Ако ја користите истата рака или двете раце за секој чекор, ќе имате хаос од брашно за јајце крекери заглавени на вашата кожа. Не дозволувајте храна да седи премногу долго откако ќе се истури или може да стане леплива.

Состојки за подготовка на пржено каша:

 1. Свежа риба 3 каракули крап (просек, вкупна тежина од 1 килограм)
 2. Брашно од пченица 200 грама
 3. Сол по вкус
 4. Зелен црн пипер по вкус
 5. Растително масло колку што е потребно

Несоодветни производи? Изберете сличен рецепт од другите!

Филе филе; тенки, меки парчиња, како што се свинско месо или без коски, без половини на кожата од пилешки гради; И силен зеленчук, како што се компири, зелени домати и кромид - добар избор . Сочното јадење, како што се зрелите домати, ќе стане меко, а построгите парчиња, како што се гради или свинско рамо, нема да се готват доволно долго за да станат нежни.

Кога ќе ги подготвите овие рецепти, ќе забележите дека повикуваме на повеќе оброци на состојки отколку што всушност се држат до храна. Имате повеќе отколку што ви треба е полесно да се стави на храна. Покрај тоа, тешко е и случајно да додадете дополнителни лебници или брашно откако ќе го започнете процесот.

Инвентар:

Риба стругалка, нож, сечење одбор, длабок сад, плоча, шпорет, Пан Пан (леано железо или Non-Stick), шпатула, голем стан Антена

Готвење пржени крап:

Чекор 1: подгответе ја рибата.

Прво на сите миете крстови од слуз под проток на ладна вода.

Потоа ги чистиме рибините од скали со стругалка, повторно се мие и лежеше натаму сечкање одбор (подобро од дрво).

Како да се готви пржени crucians во тава со пржени кора

Иако ова стана наш стандарден стил на рецепт, кој повика на брашно како точни мерења на тежината, овие рецепти се исклучок. За рецепт за торта, користејќи малку повеќе или помалку брашно отколку што е наведено, може да значи сув, тежок резултат или торта што не се зголемува. Сепак, за лепење точната сума е помала.

Лепење или тесто

Изберете масло со неутрален вкус - на пример, масло од канола, нормално маслиново масло или путер од кикирики, кои можат да издржат умерено високи температури. Вкусни масла како што се екстра-девственото маслиново масло или темно масло од сусам , може да изгори или создаде суров вкус во храната. Маслото исто така може да гори на високи температури, но може да поминува преку средна топлина за пократко време за готвење или за средно топливо за подолго време. За да спречите лепење на храната, прво загрејте ја садот, потоа додадете масло или путер.

Земеме еден Crucian и направиме мал засек под главата на рибата. Многу внимателно пресечете го стомакот од глава до опашка. Внимателно отстранете внатрешност, додека не се обидувате да го скрши жолчното кесе . Таа содржи горчина и ако дојде до рибино месо, вкусот ќе биде расипан! Речиси е невозможно да се рехабилитираат таквите риби, освен да се отсече делот контаминиран со жолчка.
Земеме еден Crucian и направиме мал засек под главата на рибата
Потоа ја чистиме внатрешноста на ребрата од црниот филм.

За крцкаста текстура, помага да се започне со многу храна на средна топлина за да се започне печење на жар, а потоа да се намали топлината, така што може полесно да се заврши готвењето. Други рецепти ќе бидат успешни користејќи средна или средна топлина за време на готвењето; следете ги упатствата за рецептот.

Обидете се да не го преоптоварите тенџерето, бидејќи тоа ја намалува температурата и може да доведе до задржување на храна. Исто така, може да го попречи испарувањето како готвач за храна, создавајќи пареа на дното на садот и, во крајна линија, влажна кора. Имајте на ум дека страната што ја ставате во садот ќе изгледа најдобро, па ставете ја храната во правец на тавата. За пилешки гради ова значи заоблена страна; За рибни филети Ова е заоблена страна на реброто. За да бидете сигурни дека облогите остануваат на храната, вртете го само еднаш кога се готви.

На барање на пердуви и перки може да се остави, и ако одлучите да не ја отсечете главата, тогаш од под покривките на жабрените ќе треба да ги отстраните жабри.

По правењето паралелни засеци на трупот од риба од гребенот до стомакот, растојанието помеѓу секој треба да биде не повеќе од 1 сантиметар. На овој начин ги исекуваме малите коски лоцирани долж целиот гребен, кој за време на термичка обработка топол путер само "варен".

Маст за тавата, така да пржете!

Раскинувањето рано може да предизвика паѓањето да падне или да се држи до тавата. Пан-пржени понуди се најдобри после готвењето кога се жешки и крцкави. Трите најмногу важни предмети што треба да се запомни за тавата. Печење и пржење се дел од нашата кујна, како и леб. Меѓутоа, со предложената разновидност на масло и пржени масти, брзо може да се впуштите во неволја.

Колку вкусен и исправен пржен каравец со кора во тава?

Повеќе заситени масни киселини и олеинска киселина содржат масло или маснотии, толку е поголема чадот на чад. И тоа е важно за печење. Штом маслото или маснотиите почнуваат да пушат, неговите компоненти се распаѓаат и можат да бидат штетни за здравјето. Проблем: овие масти не се оптимално хранливи физички, бидејќи содржат само неколку полинезаситени масни киселини.

На ист начин ги чистиме останатите Crucians. Исплакнете ги повторно под вода, исушете ги со хартиени крпи, пренесете ги во длабока чинија и сол. Во исто време, ние не заборавиме дека Crucians се incised и сега главната работа не е да ја претерала! Оставете ја рибата во оваа состојба 15 - 20 минути .

Чекор 2: Подгответе го обемот.Во меѓувреме, истурете околу 200 грама во голема рамна чинија. брашно од пченица и додадете црн пипер по вкус. Измешајте ги со чисти прсти со еднаква конзистентност.

Чекор 3: СРЈ риба.Сега ставаме кадилница од леано железо на средниот оган и во неа ставаме растително масло, нивото треба да биде најмалку 5 милиметри . Додека маслото се загрева, карабинот крап го превртуваме од сите страни и внатре.
Сега ставаме кадилница од леано железо на средниот оган и во неа ставаме растително масло, нивото треба да биде најмалку 5 милиметри
Штом тавата се вжешти и се појавува светлосен чад над неговата површина, ги шириме рибините трупови во врело масло, ја намалуваме температурата на шпоретот до умерена топлина и пржете го крапскиот крап од двете страни до златно јасни.

Откако вашата риба стекната ружа, речиси кафеава кора, ние ја преместуваме со помош на кујнски шпора на големо рамно јадење и служиме.

Мастите се цврсти или полу-цврсти на 20 Целзиусови степени и често се нарекуваат веднаш по нивното назначување, односно пржење или пржење на масти. Тие се специјално дизајнирани за високи температури. Особено популарен поради вкусот. Млечен протеин и водата се отстранува така што тие се речиси целосно направени од маснотии и затоа може да се користат за меко пржење. Сепак, тој не толерира повеќе од 180 степени. Животната маст се состои главно од заситени масни киселини, што може да го зголеми нивото на холестерол.

Рецепт за готвење пржени крцки во брашно

Маргарин често се состои од појачани растителна маст . Пред неколку години, тие сè уште содржеа околу една четвртина од трансфузионните киселини. Во меѓувреме, тие паднаа на околу 1 процент благодарение на нежното производствени процеси и затоа веќе не е проблем. Исто така, постојат маргарини кои се мешаат цврсти и течни. растителни масти како што се палминото масло со масло од семе од репка. Ова го прави процесот на дополнително стврднување непотребен. Маргарините содржат околу половина од заситените масни киселини.

Чекор 4: Дајте пржени крап.Пржени крап служи жешко со леб. По барање, садот може да се дополни со такви странични садови како пире од компири , салата од свеж зеленчук исечени од кисело зеленчук. Уживајте во вкусна и едноставна храна!

Бон апетит!

А полноправно маргарин може да се користи за пржење на 170 степени, полумаргарин не оди, бидејќи содржи премногу вода и спреј. Кокосова маст содржи најмногу заситени масни киселини и затоа ретко се користи. Кога се третира со водена пареа, која се нарекува делумно прочистена, може да издржи до 210 степени. Ова е слично на рафинираната маст на палмовото јадро. Но, и двете храбри се релативно ракувани и имаат долги транспортни растојанија зад нив. Две дополнителни причини, а обесхрабрени.

Совет: во основа посипете масти додека печење помалку од путер! Масла главно содржат помалку заситени масни киселини од цврсти масти, имено, само околу една петтина. Маслата погодни за пржење содржат многу олеинска киселина. Тоа е добро за срцето и задржува повисоки температури. Затоа растителни масла се првиот избор за физиологијата на исхраната. Сите се закачуваат кога се пржени.

Овој тип на риба има специфичен речен мирис, што не го сакаат секого. Затоа, пред пржење може да се напои. сок од лимон или го стори истото, непосредно пред да служите.

Во прилог на црн пипер, можете да додадете и други суви зачини што се користат во подготовката на рибини садови.

Брашното може да се замени лебници или фино масна гриз, по вкус завршена риба ова не влијае, освен што кората ќе биде повеќе крцкава.

Тие се сончоглед, масло од репка и масло од одредени раси со повисока содржина на олеинска киселина. Ова ги прави особено отпорни на топлина до 210 степени, иако се ладни. Тие се третираат само со водена пареа за да се зачува бојата и вкусот. Ова ги разликува од рафинирани масла.

Нивната неспоредлива предност е во тоа што содржат речиси секоја заситена масна киселина, како и другите високо загреани масти. Медалиони и други парчиња во топла, разјаснето путер и пржени без течност. Ако ги следите советите и трикови, ќе бидете наградени со совршен стек или медалјон.

Со цел да се направи рибата повеќе мирисна, можете да го направите секој караван со круни на кромид, лимонска трева, магдонос или копра пред да се лепи и пржење.

Колку вкусен и исправен пржен каравец со кора во тава?
И како можам да аплицирам за пржење на крстот, така што коските се помали?
Колку вкусен и исправен пржен каравец со кора во тава?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: