Статьи

Вредноста на мезотерапијата во козметологијата

  1. Опсег на мезотерапија
  2. Видови на мезотерапија
  3. Техника на администрација на лекови
  4. Терапевтски и естетски ефект
  5. Индикации за мезотерапија
  6. Контраиндикации за мезотерапија

Истражувањето за убавина за жените е природно како потребата за храна и воздух

Истражувањето за убавина за жените е природно како потребата за храна и воздух. Не помалку логично и желба да изгледа добро на било која возраст. Проблемот е што постарата жена станува, толку е потешко да се задржи нејзината убавина и да се бори за неа.

И во оваа борба сите средства се добри! Особено оние кои ефикасноста се докажува со практично разгледување и кои се користат долго време и со успех. Тие вклучуваат мезотерапија - медицинска процедура која се спроведува во салони за убавина. Мезотерапијата исто така често се нарекува "снимки за убавина", што е сосема точно.

Мезотерапија - интрадермална администрација на лекови, како медицински метод за прв пат се користеше во доцните 50-ти години од страна на Французинот Мишел Пистор. Првично, тоа беше искористена за ублажување на болката, а подоцна и - за лекување на нервниот систем. Во естетската козметологија, оваа техника се користела само на крајот на дваесеттиот век.

Сепак, дури и во ова време, таа веќе се здоби со светска популарност и се етаблира како еден од најдобрите методи за подмладување. Одлични резултати може да се постигнат со локална администрација на лекови, така што тие ќе влијаат на точното право. Исто така, за време на мезотерапијата, рефлексниот ефект се јавува поради иритација на важни биолошки активни точки на кожата.

За мезотерапија се користат специјални медицински коктели, хомеопатски композиции, кои вклучуваат витамини, хијалуронска киселина и растителни екстракти. Во зависност од потребите на пациентот, му се дава или готовиот производ или создава посебна смеса за него. Патем, цената на мезотерапијата зависи од употребените компоненти. Карактеристична особина на процедурата е високата ефикасност на експозицијата кај многу ниски дози на употребените лекови. Ова помага да се минимизира ризикот од алергиски реакции, да се намали инвазивноста на процедурата.

Опсег на мезотерапија

Опсег на мезотерапија

Денес, интрадермалните процедури со мезококтеили се користат за подмладување на целото тело.

Мезотерапијата за лице ви овозможува брзо и ефикасно да се ослободите од брчките, да ги поразите другите промени поврзани со стареењето, да го вратите прекрасниот, природен тен, да ја навлажнете кожата добро. Се користи за да се ослободи од назолабијалните брчки, брчките на челото, имитирајќи брчки околу очите, брчките и дупката на вратот, за општо затегнување на контурите на лицето, се бори со двојна брадата.

Мезотерапијата на скалпот и косата е многу корисна. Во текот на постапката, лековите директно се инјектираат во скалпот кој ги храни фоликулите на косата, стимулира циркулацијата на крвта, ја насладува крвта со кислород и нормализира функцијата на лојните жлезди. Мезотерапијата за коса помага да се запре ќелавост, да се спречи губењето на косата, да се ослободи од првут, да го забави изгледот на сивата коса. Таа, исто така, активно го решава проблемот на исушената коса, сплитните краеви, досадноста на косата. За глава мезотерапија се користат препарати кои содржат витамини, амино киселини, микроелементи, чиј сооднос е избран поединечно за секој пациент.

Мезотерапијата на телото помага да се спречи предвремено стареење на кожата, нејзино доделување, намалување или дури и целосно отстранување на постпарталните стрии. Мезотерапијата за губење на тежината се користи релативно неодамна, но резултатите од инјекциите се извонредни: надворешните манифестации на целулит се намалуваат, тежината се намалува, вишокот на количини се губат, а кожата станува мазна и тонирана.

Видови на мезотерапија

Видови на мезотерапија

Најпопуларен и најчесто користен вид на мезотерапија е интрадермалната администрација на мезотерапијата. Во зависност од доказите, длабочината на вметнување на иглата може да варира од 0,5 до 6 mm. Подготовките може да се администрираат рачно, користејќи шприц со многу тенка игла или со помош на специјален дигитален мезоинјектор, кој е прилагоден на одредена длабочина на вметнување на иглата и дозата на препаратот.

Нео-инекција форма на мезотерапија се појави неодамна. Во овој случај, лековите се инјектираат во кожата под притисок на воздухот, користејќи вибро-импулси, струја или ултразвук. Во прилог на безболната процедура и отсуството на траги од инјекции, неговите предности исто така може да вклучуваат дополнителен третман на кожата со ултразвук, струја и сл, што ја зголемува ефективноста на ефектот.

Техника на администрација на лекови

Техника на администрација на лекови

За мезотерапија се користат многу тенки и кратки игли, поради што постапката е практично безболна. Користењето на инјекторот ја забрзува постапката и ви овозможува да постигнете попрецизна пресметка на дозата на лекот. Но, во секој случај, воведувањето на мезококтејл е деликатна работа со која нашите козметичари се занимаваат со прецизност на златарот.

До денес, постојат три главни техники на администрација на лекови:

  • линеарна, во која иглата е вметната паралелно на површината на кожата, веднаш под брчките;
  • Техника "nappage", во која се прават многу површински микроинјекции во кожата (најмалку трауматски метод);
  • папуларна, во која се прават поединечни инјекции, формирајќи еминенција на кожата.

Составот на медицинскиот коктел, бројот и длабочината на инјекциите го пропишува козметик - сите овие нијанси се чисто индивидуални.

Терапевтски и естетски ефект

Терапевтски и естетски ефект

Оваа постапка е исклучително ефикасна. Терапевтскиот и естетскиот ефект или последиците од мезотерапијата за лицето се изразени во значително намалување на бројот на брчки, при измазнување на површината на кожата, во отстранувањето на ефектот на двојниот брадата. Благодарение на неколку сесии на инјекции, можно е да се ослободите од промените поврзани со стареењето на кожата: возрасни дамки, зголемени пори, розацеа, вреќи и модринки под очите. Кожата добива здрав изглед, па дури и боја, таа е заситена со влага, нејзиниот тон се зголемува. Докажете ја оваа постапка за третман на акни.

Мезотерапијата за коса помага да се направи сјајна, силна коса, да го стимулира нивниот раст. Покрај тоа, сивата коса забавува, станува посилна и помалку одговора на надворешните негативни фактори. Мезотерапијата се користи за лекување на ќелавост, првут, себореа.

Благодарение на оваа процедура, можно е да се постигне одличен успех во борбата против целулитот. Контурите на фигурата се значително затегнати по 3-4 процедури, кожата на проблематичните области е измазнета, станува визуелно поздрава, лисјата "портокалова кора". Можете да најдете голем број на осврти за мезотерапија, во која се нарекува едноставно чудесна процедура!

Индикации за мезотерапија

Индикации за мезотерапија

Оваа постапка е пропишана за секој кој сака да се ослободи од мали брчки, ги намалува длабоките брчки и наборите на лицето и вратот. Тоа се прикажува во борбата против стареењето промени на кожата, со знаци на стареење, со розацеа, двојна брадата, доделување, лабава кожа. Мезотерапијата се препорачува за справување со двете премногу мрсна и премногу сува, тенка кожа.

Постапката е прикажана и на жените и мажите со тенка, кршлива коса, ќелавост и други проблеми со скалпот. Индикациите за мезоинјекции се изговараат за целулит, стрии, слабост и нездрава боја на кожата.

Мезотерапијата исто така се користи за подготовка за пластични операции, за рехабилитација на кожата по операцијата, по хемиски и механички пилинг, и по ласерско обновување на кожата.

Контраиндикации за мезотерапија

Контраиндикации за мезотерапија

Апсолутните контраиндикации на мезотерапијата вклучуваат нарушувања на крварење, неоплазми на местата на наводните инјекции и патолошки страв од инјекции. Останатите контраиндикации се релативни: така, не е неопходно да се спроведе оваа постапка за време на бременоста, додека се земаат антикоагуланси, во случај да има рани, воспаленија, осип и ренална и хепатална инсуфициенција на местото на изложеност. Сите постоечки болести, дури и ако тие не се на горната листа, мора да се пријават кај козметичарот!

Многу јасно, ефектот е видлив на фотографиите пред и после мезотерапијата. Разликите се впечатливи! Верувај во нашиот клуб за убавина мезотерапија трошите толку висококвалитетно и безболно што нема да почувствувате најмала непријатност! Само позитивни емоции и само позитивен резултат.


← Назад назад

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: