Статьи

Adaptimi kotele. Ose një kotele në një shtëpi të re

Ju jeni planifikon të blejë apo thjesht bleu një kotele bobtail Kuril ? Pastaj ju nuk do të dëmtojë për të lexuar në lidhje me përshtatjen e kotele në shtëpi të re .

Kotelja do të duhet të mësohet me çdo gjë në shtëpinë e re, gjërat, tingujt dhe erërat, në mënyrë që të mos jetë e frikësuar prej tyre në të ardhmen, të mësohen me ju dhe "rutinën tuaj Kotelja do të duhet të mësohet me çdo gjë në shtëpinë e re, gjërat, tingujt dhe erërat, në mënyrë që të mos jetë e frikësuar prej tyre në të ardhmen, të mësohen me ju dhe rutinën tuaj   e ditës e ditës ". Kjo quhet adaptim . Kittens shumë të vogla nuk kanë frikë nga pothuajse asgjë, që do të thotë se është gjatë kësaj periudhe që kafshët duhet të fitojnë aq përvojë sa të jetë e mundur. Shumica e kotele janë shumë kureshtare, prandaj sigurohuni që kotelja të jetë e sigurt kur të eksploroni zonën.

Kotelja duhet së pari të studiojë vetëm një dhomë dhe të kuptojë se kjo është shtëpia e tij. Dhoma duhet të përmbajë një tas ushqimi për të cilën ai ishte mësuar (mësoni për këtë nga breeder), një tas me ujë dhe një tabaka tualeti, të cilën ai ndoshta së shpejti do të fillojë të kërkojë.
Ulu në gërmadha pranë transportuesit dhe në heshtje thërrisni kotele me emrin në të cilin ai është mësuar. Me siguri ai në të njëjtën kohë mumbles plaintively. Përgjigjuni me një zë të qetë dhe të qetë, tek i cili do të përdoret shpejt kotelja.
Sapo kotelja guxon të dalë nga transportuesi, kjo do të thotë se ai ka kapërcyer frikën e parë. Në fillim, ai, megjithatë, do të zvarritet me ngadalë dhe me kujdes në stomak dhe do të fshihet nën një divan apo gardërobëri, por kjo është sjellje normale e një mace në një mjedis të ri dhe të panjohur. Mos le herë të parë për të kotele kafshët e tjera dhe fëmijët.
Kotelja duhet të mësohet me ty. Stroking atë, luajnë dhe flasin me të - atëherë ai do të rritet shpejt dhe për të forcuar besimin dhe dashuri për pronarin e ri.
Shënim. Mos harroni se kotelja tani do t'ju ndjekë në këmbë, do të futeni nën këmbët tuaja, do të ngjiteni mbi ju, duke mos kuptuar se dyert e mbylljes mund të jenë vdekjeprurëse për të. Lëvizeni në dhomë me shumë kujdes. Një krijesë e tillë e vogël nga kurioziteti i pastër mund të jetë në situatën më të pakëndshme, prandaj mbajeni vazhdimisht në sy.
Kontakti fizik është shumë i rëndësishëm për të krijuar një marrëdhënie miqësore me mace. Nëse e merrni maçin në krahët tuaj ose e mbani atë, ju duhet t'i jepni mundësinë të merrni pozitën në të cilën ndihet më e rehatshme dhe të flisni me të në një ton qetësues. Macet e pandërprerë dhe të padurueshme janë shumë të rralla. Përpiquni të kuptoni se çfarë i pëlqen macja juaj , çfarë lloj shenjat e vëmendjes i pëlqen - kruarje prapa veshit, stroking kokën e saj, krehje barkun e saj. Merrni cat tuaj në duart tuaja vetëm kur ajo dëshiron atë, nuk përdorin forcën dhe nuk bëjnë lëvizje të papritur që të trembë atë.
Vende që mund të hekurohen:
Gjoks dhe veshë
Disa mace pëlqejnë të goditen në gjoks dhe të gërvishten pas veshëve.
Qafa dhe mbrapa
Një mace e relaksuar do ta pëlqejë kur të godasin qafën dhe mbrapa.
bark
Mos e hekni stomakun e maceve dhe këmbët e pasme nëse nuk jeni të sigurt se ajo pëlqen.
kokë
Shumica e macet e duan kur pronari godet kokat e tyre.
Kotelja duhet së pari të studiojë vetëm një dhomë dhe të kuptojë se kjo është shtëpia e tij Kontrolloni me Breeder ose pronarin e mëparshëm të kotele, çfarë dietë ai është mësuar të (numri i feedings në ditë, doza të qarta ose pjesë të "lirë", çfarë lloj ushqimi kotele marrë). Nëse doni të ndryshoni dietën tuaj, duhet të bëni kalimin gradualisht më shumë se një javë. Një tranzicion gradual do të zvogëlojë rrezikun e rrallimit të stools ose diarre, e cila është shumë e rrezikshme për shëndetin e kotele .
Asnjëherë mos i jepni ushqim nga tryeza juaj, ashtu siç i mësoni atij që të lypë dhe të vjedhë. Përveç kësaj, mund të shkaktojë një mungesë ekuilibri në dietë dhe, më vonë, në obezitet.
Gjithmonë sigurohuni që kotelja të ketë ujë të freskët dhe që ai të ketë mundësi të hanë në heshtje.
Ndarja e parë, njohja e parë me vetminë, natën e parë mund të jetë shumë e vështirë për manarin tuaj të ri.
Para së gjithash, ju duhet të vendosni: a doni që kotelja juaj të fle me ju ose preferoni të keni dhomën tuaj të gjumit? Nëse nuk mendoni se kotelja mund të fle me ju, ju duhet të jeni të vendosur nga natën e parë. Zakonisht zgjat 3-4 ditë për të studiuar.
Nëse ju blej një kotele , duhet të pyesni pronarin e mëparshëm nëse foshnja është trajnuar për përdorimin e tabanit të tualetit. Si rregull, një kotele dy-mujore tashmë është mësuar që macja nënë të jetë e pastër. Ju duhet të gjeni markën e mbushësit, në të cilën ai ishte mësuar dhe bleu të njëjtën tabaka. Ju mund të merrni një mbushës të vogël nga banjë, të cilën ai e ka përdorur më parë. Erë e njohur do të ndihmojë në kotele të navigojë në mënyrë të saktë në vendin e ri.
Kotelja është e vogël dhe e papërvojë , dhe së pari duhet të siguroheni që ajo të bëjë biznesin e saj në tabaka. Sapo fëmija fillon të bjerë, prekni butësisht këmbët, mbledhni, gërmoni në vendin e gabuar, merrni në kutinë e tualetit dhe sigurohuni që të përdoret. Falënderuar atë, puth.
Nëse kotelja është "e gabuar", mos e qortoni atë. Lani plotësisht vendin e ngjyrosur dhe fshijini me uthull (nuk mund të përdorni amoniak, zbardhues, terpentinë). Në dyqanet e kafshëve shesin neutralizues të veçantë të aromave, ata janë shumë të përshtatshëm dhe jo toksikë. Nuk mund ta frikësosh fëmijën, duhet të tregosh durim dhe këmbëngulje.

Si për të mësuar një kotele për të përdorur pajisjen për mprehje kthetrat
Disa herë në ditë sjellin kotele në post, sidomos pas fjetjes. Kur maceja zgjohet, ata para së gjithash mbyten dhe "mprehin" kthetrat e tyre. Për të njëjtën arsye, vendosni barin më afër zonës së fjetjes.
Çdo herë që një kotele fillon të gërshetojë një qilim, mobilje ose mur, ndalojë atë dhe të lëvizë atë në post. Fshij shtyllën me catnip (catnip) - era do të tërheqë kotele.
Nxitni një kotele për një sjellje shembullore dhe nëse e qortoni atë, mos e çoni menjëherë në postë. Bar duhet të shkaktojë foshnjën vetëm ndjesi të këndshme.
Gjatë periudhës së stërvitjes, vendet që kotelja përpiqet të gërvishten duhet të mbyllen. Për këtë qëllim, film të përshtatshëm të qëndrueshëm, plastike, shirit ngjitës (macet nuk u pëlqejnë objekte ngjitëse).
Ju mund të fshij zonat problematike zhvishem portokalli, dhe nëse ju largoheni nga shtëpia, atëherë lidheni zhvishem në pikën e gërvishtjes.
Thirrja më e ashpër "Fu!" Ose "Jo!" Duhet të jetë ndëshkimi më i rëndë për kotele. Jini të qëndrueshëm dhe të vazhdueshëm.

Cats e Kuril Bobtail race janë shumë të lëvizshme dhe aktive . Çfarë mund të themi për kotele Kuril bobtail .... Kittens janë hiperaktive. Prandaj, duhet të kujdeseni që kotelja të ketë një hapësirë ​​ku mund të luani, të përplasni dhe të hidheni. Kogtetochka mirë të lartë (blerë në dyqan, dhe më mirë të bërë me duart tuaja (aq më të sigurt, dhe duke fantasized, ju do të bëni atë Cats e Kuril Bobtail race janë shumë të lëvizshme dhe aktive në mënyrë që të përshtatet në mënyrë të përkryer në brendësinë tuaj)) do të jetë vendi më i mirë dhe më i përshtatshëm për lojëra aktive, duke spërkatur energjinë e tepërt dhe duke ndihmuar në shmangien e gërvishtjeve në vende që nuk janë hedhur.

Fat i mirë me zgjedhjen tuaj! Lejoni ju dhe çdo gjë që keni zgjedhur kotele shkon mirë. Gjëja kryesore është të duash kafshën tuaj dhe të mbani mend - pa marrë parasysh se çfarë kotele ju zgjidhni, duke marrë atë që ju jeni përgjegjës për të!

"Ne jemi përgjithmonë përgjegjës për ata që janë zbutur". (Saint-Exupéry)

.

Gjithkush që bleu kotele në stelën tonë kuriliane "Star of the Kuriles" të përkrahjes së plotë konsultative nga momenti i rezervimit të kotele dhe duke u zhvendosur në shtëpinë tuaj, në ........ (në pafundësi) në mënyrë të vazhdueshme. Para se fëmija të shkojë tek ju, ne do t'ju tregojmë gjithçka: çfarë ai pëlqen, se si ai pëlqen të fle, çfarë ai pëlqen të luajë, cilat janë zakonet e tij të hahet ....

Ju mund të zgjidhni mace duhanpirës për blerje në seksionin " Kittens për ty "

Para së gjithash, ju duhet të vendosni: a doni që kotelja juaj të fle me ju ose preferoni të keni dhomën tuaj të gjumit?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: