Статьи

Avokado: si të marr pjekurinë dhe si ta hani atë. Si te zgjidhni një avokado të pjekur?

 1. Si të dini pjekurinë e avokados? Tre teste të thjeshta
 2. Cilat janë varietetet?
 3. Si te zgjidhni një avokado të pjekur?
 4. Çfarë duket një avokado e pjekur?
 5. Cili avokado nuk vlen të blesh
Sot, frutave avokado përdoren shumë në gatim, supave, snacks dhe të tjera enët e shijshme . Avokado do të jetë fruta te shijshme Në rast se është gatuar dhe zgjedhur siç duhet.

Zgjedhja e avocados në dyqan, përcaktojnë pjekurinë e frutave. Për të filluar, shtypni mbi fruta, vetëm pak, pastaj gjurmë, pasi gishtat duhet menjëherë të qetë, sepse fruti vetë është elastik dhe kjo është ky kusht që frutave avokado duhet të zgjidhet. Gjithashtu, kur tundni një avokado të pjekur, kockat trokasin. Natyrisht, një avokado e papjekur nuk do të jetë e butë nëse shtypni mbi të, ose gjurma nuk zbut. Nëse kockat në avokado nuk trokisnin, atëherë një frut i tillë mund të blihet, por do të duhet të prisni 2-4 ditë për të pjekur, duke e mbështjellur atë në letër dhe duke e vënë atë në një vend të errët dhe të ftohtë në temperaturën e dhomës. Një avokado shumë e butë nuk është e vlefshme për të blerë, sepse mund të jetë i kalbur në mes.


Zgjedhja e avocados në dyqan, përcaktojnë pjekurinë e frutave
Ka një mënyrë tjetër për të zgjedhur avocados në dyqan - ky është përcaktimi i pjekurisë avokado: heqja e prerjes nga fruti. Pas heqjes, të marrë fruta dhe të shohim në vendin ku prerja ishte hequr, në qoftë se avokado është pjekur, vendi do të jetë kafe, dhe i pangopur do të jetë jeshile ose të verdhë. Avokado duhet të zgjidhet, ku vendi nga prerja ka një ngjyrë të gjelbër të ndritshme. Duke klikuar në gjurmët, ju duhet të shihni lëngun e shquar, i cili flet për pjekjen e frutave.

Duke iu përgjigjur pyetjes se si të zgjedhim avokado të drejtë, ia vlen të marrim parasysh sa vijon. Me rëndësi të madhe është paraqitja e avokados. Shkopi i frutave mund të jetë jeshil ose kafe. Me ndihmën e frutave avokado kafe, ju mund të gatuani supë, pure patatesh, ose thjesht të përhapeni në një sanduiç. Gjelbër, avocados pjekur kanë një tul të fortë dhe janë përdorur për të bërë salads.

Jini të kujdesshëm kur zgjedhni avocados, dhe e dini se çfarë lloj avocados ju duhet për të përgatitur gjellë që keni planifikuar paraprakisht.


Jini të kujdesshëm kur zgjedhni avocados, dhe e dini se çfarë lloj avocados ju duhet për të përgatitur gjellë që keni planifikuar paraprakisht
Si te zgjidhni pjekur avokado për sallatë gatimi? Para së gjithash, ju duhet t'i kushtoni vëmendje pjekurisë dhe shijes së frutave. Nëse shija është e hidhur dhe e pakëndshme dhe mishi i saj është i vështirë, atëherë fruti është i papjekur. Pema e pjekur dhe e pjekur ka një shije të këndshme dhe të ëmbël dhe një strukturë vajore e butë që mund të përhapet në sanduiçe si gjalpë.

Nëse jeni pak të pakrijuar në varietete avokado, atëherë mund të blini në dyqane dhe supermarkete si Furherte, Gwen, Pinkerton, Reed dhe të tjerët.

Frutat avokado nuk përdoren vetëm për gatim, por edhe për kondicioner flokësh, maska ​​të ndryshme dhe kozmetikë për fytyrën. Pasi të keni mësuar tani këshillat kryesore për zgjedhjen e këtij fruti, nuk duhet të keni ndonjë pyetje se çfarë duhet të jetë avokado.

Frutat e avokadës rriten në prerjet tropikale, ku po lajnë rrënjët e shiut të ngrohtë. Fruta origjinale për shumë njerëz është një mysafir në tryezën tonë, kështu që lind një pyetje e arsyeshme, si të përcaktohet pjekuria e një avokado?

Rishikimi ynë duhet të fillojë me faktin se "dardha e aligatorëve" ose avokado është e pajisur me një shije të shkëlqyeshme natyrore dhe në përbërjen e saj mbart një sasi të konsiderueshme vitaminash. Popullariteti i frutave në Rusi është për shkak të faktit se ky frut është një përbërës i domosdoshëm në përgatitjen enët e ndryshme . Dhe kjo është me të vërtetë e shijshme!

Por përsëri në çështjen e pjekurisë fetale dhe zgjedhjen e saj. Kriteri fillestar i maturitetit është paraqitja. Duhet të merret në dorë dhe të inspektohet. Një shenjë pozitive është mungesa e spote në lëkurën e lëvozhgës. Sipërfaqja nuk duhet të përmbajë çarje dhe dëmtime të stresit mekanik.

Si të dini pjekurinë e avokados? Tre teste të thjeshta

 1. Testi më i lehtë mund të bëhet drejtë në dyqan. Mjafton që butësisht të shtyjnë gishtin në muret e fetusit dhe pastaj të heqin gishtin. Nëse frutat janë me cilësi të lartë, atëherë vrima që rezulton shpejt do të zhduket dhe avokado do të marrë formën e saj të mëparshme. Megjithatë, nëse mendoni se fetusi nuk është i përshtatshëm për të ngutur, atëherë kjo është një dëshmi e qartë e pjekurisë së pamjaftueshme.
 2. Testi i dytë është që të sjellin fruta në veshin dhe ta trondisin atë si një tronditje. Në një guaskë të pjekur, do të dëgjohet zhurma karakteristike e një kocke të rrokullisur. Ky opsion na përshtatet!
 3. Testi i tretë duhet të kryhet me kujdes. Mund të përpiqeni të hiqni prerjen ekzistuese nga fruti. Nëse largohet lehtë, atëherë shikoni thellimin e rezultatit të fetusit. Nëse vëzhgoni gjurmët karakteristike të kafesë dhe një gjurmë të gjelbër nga prerja, atëherë është mjaft e mundur të gjykohet pjekuria. Nëse përpiqeni ta shtrydhni butësisht avokado me dorën tuaj në pushim, mund të shfaqet lëng. Kjo është gjithashtu një shenjë pozitive. Duke gjetur një hendek kafe nën prerjen, mund të gjykojmë me siguri mbivarrjen e produktit, ndërsa ngjyra e verdhë karakteristike e indentacionit tregon një fryt të papjekur.

Kriteret e pjekjes së shijshme janë gjithashtu shumë karakteristike dhe ndihmojnë për të gjetur përgjigjen për pyetjen se si të përcaktohet maturimi i avocados. Shumë njerëz pajtohen se një mysafir tropikal i ngjan një arre të ëmbël dhe konsistenca e tij është e krahasueshme me një fetë. gjalpë . Megjithatë, nëse ka një hije të hidhur, atëherë një fryt i tillë nuk është i përsosur, sepse është ende i lagësht.

Një shenjë pozitive është mungesa e spote në lëkurën e lëvozhgës.

Nëse mendoni se fetusi nuk është i përshtatshëm për të shtypur, atëherë kjo është një dëshmi e ndritshme e pjekjes së pamjaftueshme.

Mund të përpiqeni të hiqni prerjen ekzistuese nga fruti. Nëse shihni striza karakteristike kafe dhe një gjurmë të dallueshme gjelbër nga prerja, atëherë është mjaft e mundur të gjykohet pjekuria

Pimples karakteristike në një trup të errët në formë dardhe janë standardi i një mysafiri të huaj. Kjo është pikërisht ajo që janë avokado të varieteteve të caktuara. Me këto fruta është e lehtë për të trajtuar dhe zhvishem, duke ruajtur të gjithë mishin. Si rregull, ekziston kocka më e vogël. Ky frut i përsosur është i përshtatshëm për përgatitjen e koktejeve të ndryshme dhe desserts pure. Avokado e gjelbër duket e mrekullueshme në përbërjen e sallatë dhe rrotullon.

Ka legjenda për përfitimet e saj, por dihet qartë se kjo dhuratë e mrekullueshme e natyrës është një kampion në përmbajtjen e kaliumit. Ky komponent është i nevojshëm për trupin tonë që të formojë siç duhet sistemin nervor dhe puna muskulare.


Ky komponent është i nevojshëm për trupin tonë që të formojë siç duhet  sistemin nervor  dhe puna muskulare

Vlerësimi 4.9 nga 5. Vota: 379. Kategoria Zgjidhni Produktet

Avokado është fruti nga i cili ngjitet pasta, salcat, shtohen në salads dhe rrotullon, ose thjesht hanë të papërpunuara. Për të gatuar gjellë ishte e shijshme, ju duhet të shtoni vetëm fruta të pjekur. Për këtë ju duhet të dini se si të zgjidhni avocados .

Cilat janë varietetet?

Ka më shumë se 400 lloje avocados . Ne sjellim në treg tre varietetet kryesore, të cilat në masë të madhe lehtësojnë procesin e blerjes. Çdo lloj është i shijshëm, por i ndryshëm në pamjen dhe strukturën. Nëse dëshironi të përgatitni një pjatë të veçantë, atëherë duhet të dini se si të zgjidhni avokado të drejtë . Në dyqane mund të gjeni varietetet e mëposhtme:

 1. California. Ajo ka një lëvozhgë kafe, mishi i saj është shumë i butë. Ky avokado përdoret për të bërë supë të pastër, smoothies, ose përhapet si një paste në bukë. Ju gjithashtu mund ta ulni atë vetëm në gjysmë, hiqni kockën dhe hani me një lugë pa hequr lëkurën. Kjo pikëpamje mund të blihet gjatë vitit por lëkura e fortë shpesh fsheh zorrët që mund të neglizhohen.
 2. Florida. Lëkura e një frute të tillë është e butë, me ngjyrë të gjelbër të lehta, dhe mishi është më i vështirë se shumëllojshmëria e mëparshme. Përdoret për prodhimin e rrotullave, është gjithashtu ideale për sallatë. Larmia e Floridës është e shijshme, por lëkura e saj është shumë e hollë, kështu që duhet pastruar me thikë, duke hequr shtresën e pulpës. Gjithashtu, kjo specie ka një kockë të madhe, e cila shton peshën e frutave dhe merr shumë hapësirë ​​brenda. Rekomandohet ta përdorni atë në dietat, pasi është me kalori të ulët.
 3. Pinkerton. Avokado ka një lëvozhgë të errët jeshile me pimples të shumta. Kocka e frutave është e vogël, kështu që pulpë do të jetë më e madhe se ajo e varietetit të Floridës. Besohet shkalla më e mirë për të bërë rrotulla. Mjafton të marrësh një thikë të trashë dhe të dendur me thikë dhe lehtë mund ta pastrosh pa prekur mishin e shijshëm.

Si te zgjidhni një avokado të pjekur?

Nëse vendosni për një varietet, atëherë mbetet për të shmangur blerjen e një fryti të papjekur. Për ta parandaluar këtë, duhet të shqyrtoni me kujdes frutin. Ju duhet të merrni avokado në dorën tuaj dhe shtypni lehtë. Nëse është e vështirë, atëherë ajo tregon një fetus të papjekur. Lëkura e butë dhe e lezetshme tregon se fruti ka tejkaluar ose ka filluar të kalbet. Është e nevojshme të zgjidhni frutin, i cili, kur shtypet me gisht, lë rrugë dhe lë një shenjë të vogël, e cila zhduket me kalimin e kohës. Nuk duhet të ketë dembela apo dëmtime të tjera në lëkurën e një avokado të pjekur.

Nëse fruti është blerë tashmë, por ka dyshime për pjekurinë e saj, atëherë mund të vazhdoni si më poshtë. Me kujdes të ndash prerjet prej saj dhe të shohësh se çfarë ngjyre ka mbetur nga gjurma:

 • kafe - do të thotë se fryti është i mbipopulluar;
 • ngjyrë verdhë-jeshile dhe e fortë në kontakt me fruta flet për papjekurinë e fetusit;
 • i ndritshëm ngjyrë jeshile në moderim avokado e butë dhe një lëng i vogël tregon pjekurinë e tij të përsosur.

Për të mbajtur frutat e dëmtuara pas një procedure të tillë, duhet ta spërkasësh me lëng limoni ose lëng limoni, meqë pulpë e avokados errësohet shpejt. Në këtë formë, ajo mund të qëndrojë në frigorifer për disa kohë.

Nëse nuk mund të bësh një pemë të pjekur, mund të marrësh një frut të papjekur, ta mbyllësh në një gazetë dhe ta mbash atë për disa ditë. temperaturën e dhomës . Mollët dhe bananet që duhet të vendosen në një avokado në një qese letre do të ndihmojnë në përshpejtimin e procesit.

Faleminderit që keni vizituar këtë faqe, shpresoj që ju të keni gjetur informacionin e nevojshëm për veten tuaj! Ju lutemi të lënë komentet tuaja në artikull, si dhe të ndajnë këshilla se si të zgjedhin avocados saktë!

Shkalla e maturimit të një avokado mund të përcaktohet në disa mënyra. Gjatë blerjes së këtij fruti, ju mund të përdorni mënyrën vizuale të zgjedhjes së frutave më të përshtatshme. Ngjyra e avokado mund të jetë pothuajse çdo hije nga jeshile e errët deri në kafe. Ndonjëherë ka fruta gati të zeza. Pulpa avokado është konsistencë e butë dhe delikate vajore. Pas blerjes së shkallës së pjekurisë së frutave përcaktohet prerja e saj. Avokado e pjekur ka një aromë të pasur, qëndrueshmëri vaji dhe guri ndahet lehtësisht nga pulpë.

Lëvozhgë avokado gjithashtu mund të ndryshojë nga klasa. Disa lloje të frutave kanë një sipërfaqe të lëmuar, të tjerë - rrudhosur ose me pimples. pavarësisht nga shfaqje dhe ngjyra e lëkurës, rekomandohet të hahet vetëm fruta të pjekur . Frutat e pangopura ose të pjekura do të kenë shqetësime në shije.

Çfarë duket një avokado e pjekur?

Shenjat e avokado të pjekur :

 • avocados pjekur kanë një lëkurë të errët se e papjekur;
 • zhvishem fruta të pjekur pikturuar në mënyrë të barabartë;
 • një avokado e mirë është gjithmonë elastike (në qoftë se shtypni në lëkurën e saj, nuk do të ketë zvarritje);
 • një shufër e gjelbër e ndritshme konsiderohet të jetë një shenjë e avokado të pjekur;
 • aroma e avokadës së pjekur mund të ndihet edhe përmes lëkurës së trashë;
 • nëse ju shkundni avokado dhe kocka e saj do të lëshojë një trokitje karakteristike, fruti është plotësisht i pjekur.

Forma e avokados mund të jetë e ndryshme. Disa varietete kanë fruta praktikisht të rrumbullakëta, të tjerë janë më shumë si një dardhë. Shijoni pronat lloje të ndryshme praktikisht jo të ndryshme. Dallimet e theksuara janë të pranishme vetëm në fruta të pjekura, të papjekura ose të pjekura.

Cili avokado nuk vlen të blesh

Madhësia e avokados kur blejnë nuk merret parasysh. Disa varietete të këtij fruti, të karakterizuar nga një madhësi mjaft të madhe të frutave, kanë një madhësi të kockave po aq mbresëlënëse. Si rezultat i një blerje të tillë, ju mund të merrni shumë më pak tul se fruta të vogla . Kocka në avokado mund të jetë e zgjatur ose e rrumbullakët.

Shenjat e avokado, e cila nuk rekomandohet për të blerë :

 • nëse ka defekte në sipërfaqen e frutave (gjymtyrë, çarje dhe dëmtime të tjera), atëherë është më mirë të refuzosh blerjen;
 • nëse, kur shtypni në lëkurën e një avokado, ka enë mbi të, atëherë kjo është një shenjë e një frute të pjekur;
 • enët në avokado mund të tregojnë fillimin e procesit të kalimit brenda frutave;
 • Sipërfaqja shumë e vështirë e një avokado mund të jetë vetëm në fruta të papjekur;
 • fruti i kafesë është një shenjë e mbipeshës;
 • një kërcell i verdhë-gjelbër mund të jetë i pranishëm vetëm në një fetus të papjekur;
 • nëse avokado nuk prodhon një shije të dallueshme, atëherë ka shumë të ngjarë që ajo të jetë e papjekur ose e rritur duke përdorur kimikate;
 • nuk duhet të ketë gjurmë të substancave ngjitëse ose dylli në sipërfaqen e frutave (ndonjëherë përbërjet speciale të bazuara në parafinë përdoren për të mbajtur frytet e prezantimit, gjë që është mjaft problematike për t'u larë);
 • nëse ju shkundni pak avokado dhe në të njëjtën kohë kocka nuk troket, fruti është i papjekur.

Avokado e pjekur ripensohet në shtëpi për 3-4 ditë. Ndonjëherë këto fruta janë blerë në mënyrë të veçantë paraprakisht, nëse nuk planifikohen të hanë menjëherë. Frutat mund të pjeken vetëm në temperaturë dhome, nëse e vendosni në frigorifer, procesi i pjekjes nuk do të ndodhë.

Si të dini pjekurinë e avokados?
Si te zgjidhni një avokado të pjekur?
Çfarë duket një avokado e pjekur?
Si të dini pjekurinë e avokados?
Cilat janë varietetet?
Si te zgjidhni një avokado të pjekur?
Çfarë duket një avokado e pjekur?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: