Статьи

Bëni një martesë - një copë, një kështjellë dhe postera për çmimin e nuses.

  1. Ftesat e DIY
  2. Dasma Postera
  3. Mumje martesash me duart tuaja
  4. Bake bukë
  5. Dekorimi i bukës së dasmës
  6. Kalaja për martesën me duart e veta
  7. Dekoratë me tryezë festive

Për ta bërë dasmën tuaj të bukur, të gjallë dhe të paharrueshme, nuk është e nevojshme të shpenzoni shumë para. Përveç kësaj, një qasje e ngjashme për të ceremoni martese në mënyrë të konsiderueshme kurseni paratë tuaja, do t'ju lejojë të krijoni një atmosferë plotësisht unike, origjinale në të cilën do të ndihet një pjesë e shpirtit tuaj.

ceremoni martese

Përgatitja e aksesorëve duhet të fillojë më parë, pasi, në mungesë të përvojës, kjo mund të zgjasë shumë kohë. Do të ishte mirë të përfshihnim miqtë tanë në këtë proces zbavitës, por intensiv të punës. Para se të filloni punën, duhet të vendosni se çfarë stili dëshironi të kaloni pushimet tuaja, bëni një listë të gjërave të nevojshme. Organizimi paraprak kompetent do të ndihmojë për të shmangur bujë të panevojshme, në mënyrë të konsiderueshme të kursejnë kohë të vlefshme dhe të ndihmojnë për të marrë në konsideratë çdo hollësi.

Përmbajtja e artikullit

Ftesat e DIY

Pasi të keni vendosur në datën e kremtimit, është e nevojshme të dërgoni ftesa për mysafirët. Ftesa për Dasma - Kjo është një lloj porsamartuar i kartës së biznesit. Ftesat në formën e një rrotulle të vjetër pergamene do të duken shumë origjinale dhe elegante. Dhe i bëjnë ato mjaft të thjeshta. Për ta bërë këtë, do të nevojiten fletë të bardha A5, çaj, një spirale me spango, një çakëll, dylli, një vulë dhe një stilolaps.

Ne i lagojmë gjethet me gjethe të forta të çajit dhe i lëmë ata të thatë, pastaj butësisht dritën edges me një çakmak. Dhe voila - efekti i antikitetit ishte i mrekullueshëm. Pas shkruani tekstin e ftesës. Nëse shkrimi juaj nuk është shumë i mirë, kërkoni dikë që të shkruajë tekstin për ju. Pas kësaj, del fletë në një fletë dhe vulë me dylli të nxehtë dhe vulën.

Nëse nuk ka shtyp, ju thjesht mund ta lidhni vargun bukur.

Mos harroni se si në fëmijëri keni bërë aeroplanët e letrës? Kjo aftësi tani mund të jetë e dobishme për ju. Shkruani një përshëndetje në një copë letre, hidhni një aeroplan prej saj dhe lidheni atë me një fjongo të bukur. Mundësia më e lehtë është të vendosësh një fotografi të nuses dhe dhëndrit në zarf dhe ta shoqërosh me një letër të vogël.

Dasma Postera

Postera dekoruar bukur do të jetë një dekoratë e shkëlqyer për martesën dhe në të njëjtën kohë argëtuese për mysafirët. Më të njohurat janë posterat për çmimin e nuses. Ata lehtë mund të bëhen në mënyrë të pavarur. Dhe le që posterat e tilla të mos jenë aq të ndritshme sa produktet poligrafike, por ju nuk mund t'i refuzoni origjinalitetin. Të gjitha argëtim në martesë fillon nga momenti kur dhëndri afrohet në shtëpinë e nuses së tij.

Këtu dhëndri pritet nga testet e gëzueshme, pasi të gjitha proceset e ripagimit të nuses fillojnë. Postera të ndritshme dhe qesharake për çmimin e nuses do të krijojë një atmosferë shtesë festive. Ata mund të përshkruajnë dhëndrin, duke luftuar me guxim me monsters, bridesmaids dinak, fërkim duart e tyre në pritje të një shpengim bujare. Posterat postare mund të jenë edhe përpara hyrjes, edhe brenda saj.

Posterat postare mund të jenë edhe përpara hyrjes, edhe brenda saj

Postera të dobishëm për të dekoruar sallën. Në ato ju mund të ngjisni fotot e nuses dhe dhëndërit, të dekoruara bukur me aplikacione të ndryshme, rhinestones, lule. Është e dëshirueshme që bridesmaids të tërheq posterat - do të jetë një surprizë e këndshme për të.

Posterët mund të jenë një reklamë e shkëlqyeshme shtesë për një xhirim fotografish. Këto postera duhet të jenë me të vërtetë të bukura dhe piktoreske, kështu që në sfondin e tyre, të rinjtë dhe të ftuarit e tyre fotografoheshin me kënaqësi. Nëse dasmës ndodh në natyrë në gazebos, ju mund t'i organizoni artistikisht me harqe letrash engjëjsh, zemrash dhe lule.

Mumje martesash me duart tuaja

Çfarë lloj nuse bën pa një buqetë në një martesë. Për të shtuar origjinalitetin, një tufë lulesh për nusen mund të bëhet në mënyrë të pavarur dhe jo domosdoshmërisht nga lule të freskëta. Një buqetë me lule të ndritshme letre do të duket shumë e pazakontë. Me durim, shumë shpejt do të mësoni se si të shkurtoni lule letre me bukuri të mahnitshme që mund të zbukurohen me rruaza delikate.

Mëndafshi martesor i butonave me ngjyra dhe forma të ndryshme duket krijuese dhe e pazakontë. Buttons janë vendosur në tela, zbukuruar me dantella delikate - dhe rezulton një buqetë të bukur.

Bake bukë

Njihuni me porsamartuar me bukë - kjo është një traditë e vjetër sllave. Ajo mbart një kuptim të thellë - është një simbol i asaj që Perëndia e merr nën kujdesin e tij një familje të re. Bredhja e dasmës bën një punë të mrekullueshme për të kënaqur porsamartuar. Që nga kohët e lashta besohet se vetëm gratë që janë të lumtura në martesë duhet të piqin bukë.

Në asnjë rast, vejushat dhe personat e divorcuar nuk lejohen në këtë proces, në mënyrë që të shmanget një ndikim negativ mbi familjen e re.

Në asnjë rast, vejushat dhe personat e divorcuar nuk lejohen në këtë proces, në mënyrë që të shmanget një ndikim negativ mbi familjen e re

Për të përgatitur copë, do të duhen 9 gota me miell të lartë, gjysmë filxhan qumështi ose përzierje të qumështit të ujit, gjalpë, 10 vezë, kripë, sheqer, maja, kanellë, shishe portokalli ose sheqer vanilje për të dhënë një shije të këndshme. Ne shpërndajmë maja me një lugë sheqerësh në qumështin e vakët dhe shtojmë një gotë miell të siftuar. Mundi yolks veze me sheqer, duke e lënë një për yndyrat buke, dhe të shtoni të gjithë këtë në përzierjen e hershme që rezultojnë.

Hidheni miellin tonë në një enë të madhe. Në mes të kodrës bëjmë një vrimë të vogël, ku para derdhim proteinat e fryra, përzierje maja, gjalpë të shkrirë dhe shtoni kripë. Gatuani brumin tonë dhe lini atë për të arritur. Dhe në këtë kohë ne vetë po përgatitim dekorata për copë.

Dekorimi i bukës së dasmës

Bizhuteri duhet të trajtohen seriozisht, pasi secili element i bukës së dasmës duhet të ketë një kuptim të fshehur. Në kohët e lashta, një tufë lulesh - një simbol i dashurisë dhe prosperitetit të pastër të një familjeje të re - ishte një dekoratë e domosdoshme e një copë dasmash. Një tjetër element tradicional i dekorit është bishtra, e cila vendoset në buzë të copë.

Simbolizon diellin, i projektuar për të ndriçuar rrugën për të rinjtë dhe për t'i mbrojtur ata nga fatkeqësitë. Është e domosdoshme që simbolet e dashurisë dhe besnikërisë së përjetshme të jenë të pranishme në copë: zemrat, rosebuds, mjellmat ose pëllumba, unazat e lidhur.

Është e domosdoshme që simbolet e dashurisë dhe besnikërisë së përjetshme të jenë të pranishme në copë: zemrat, rosebuds, mjellmat ose pëllumba, unazat e lidhur

Ju mund të zbukuroheni copën me emrat e porsamartuarve dhe datën e martesës së tyre. Në mënyrë që dekoratat të mos lëvizin në anën, lyejini ato dhe një copë ujë ose bardhë veze. Bashkangjitni dekoratat në copë zakonisht 10-15 minuta para gatishmërisë së plotë. Dhe buka vetë është pjekur në furrë për pak më shumë se një orë.

Kalaja për martesën me duart e veta

Kohët e fundit, tradita për të varur një kështjellë në një martesë po shpejt fiton popullaritet. Shumë gabimisht besojnë se kjo zakon është e rrënjosur në kohët e lashta. Megjithatë, kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Tradita e varjes së kështjellës erdhi tek ne nga Italia kur shkrimtari i famshëm F. Moccia e përshkroi në romanin e tij sensacional "Tre metra mbi qiell" të dashuruar të rinj që vendosën të lidhnin dashurinë e tyre duke varur bllokohet në Ura e Tiberit dhe duke hedhur çelësin në lumë. Ky gjest simbolik i dashurisë u kap nga dashamirët e të gjithë botës, gjë që i jep shumë shqetësime autoriteteve të qytetit të vendeve të ndryshme.

Kështu, me paraqitjen e lehtë të autorit, kalaja u bë një simbol i dashurisë së pathyeshme.

Kështu, me paraqitjen e lehtë të autorit, kalaja u bë një simbol i dashurisë së pathyeshme

Ky element i dasmës është i lehtë për t'u dekoruar me duart tuaja. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet një bllokim i rregullt, i blerë në një dyqan dhe pak fantazi. Blej një llak për lyerjen e ngjyrës tuaj të preferuar. Para aplikimit të bllokimit të bojërave duhet të pastrohet me aceton ose alkool. Pas kësaj, ne bojë bllokoj, duke mbrojtur më parë pus nga bojë ingress. Dhe pastaj lidhim imagjinatën tonë.

Ju mund ta bojni bukur kështjellën me llaqe të veçanta, ta dekoroni atë me lule ose zemra të bëra prej balte polimere. Nga njëra anë, shkruani me kujdes emrat e porsamartuarve, dhe nga ana tjetër - mund të vendosni datën e dasmës dhe një thënie të bukur për dashurinë. Mos harroni të mbuloni kyçin e përfunduar tashmë me një shtresë të hollë me llak të pangjyrë. Ju mund të varni një bllok pothuajse kudo. Por më e mira nga të gjitha, nëse është një vend i preferuar i të dashuruarve apo një vend takimi.

Dekoratë me tryezë festive

Bërja e një tryeze festive është shumë e rëndësishme. Pas të gjitha, gjithçka duhet të jetë jo vetëm e shijshme, por edhe e bukur dhe festive. Gjëra të vogla të bëra me dorë do të jenë një dekoratë origjinale e çdo tabele dasme. Për çdo mysafir, ju mund të organizoni bukur një pjatë të emrit, të organizoni bouquets bukur të luleve letër në tavolina. Shishet e shampanjës dhe pijeve të tjera mund të dekorohen bukur, për shembull, duke përdorur teknikën decoupage ose ngjitur me laces dhe rruaza.

Një martesë me duart e veta, me përgatitjen dhe organizimin e duhur, do të bëjë një përshtypje të pashlyeshme tek mysafirët me origjinalitetin dhe veçantinë e tyre.

Mos harroni se si në fëmijëri keni bërë aeroplanët e letrës?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: