Статьи

Sa të kripërave të skuqura në predhë në një tigan. Si të gatuaj mbretin e prawns. Receta me mbretin e prawns

 1. Do t'ju duhet:
 2. udhëzime
 3. Hapi 2
 4. Hapi 3
 5. Hapi 4
 6. Si të karkaleca shijshme me salcë hudhër
 7. Tani ne e dimë se si të skuqen karkaleca mbretërore, tigër, në predhat e tyre, të papjekura ose në...

I dashur nga shumë ushqim deti, ne jemi mësuar të gatuajmë. Dhe vetëm pas kësaj ne i hani ato ose i vendosim në salads ose ushqime të tjera. Megjithëse në vendet ku ushqimi deti ushqehen më shpesh, të gjithë e dinë se si të kullojnë karkalecat ose ta hedhin atë jashtë.

Do t'ju duhet:

 • Karkaleca - 500 g;
 • Verë e bardhë - 200 ml;
 • Hudhra - 2-3 karafil;
 • Onions gjelbër, majdanoz - 1 bunch;
 • Vaj ulliri për tiganisje;
 • Kripë, erëza për shije.

Trego pushim

Enët e tilla trajtojnë turistë nga Azia Juglindore dhe Mesdheu. Mollusqet e tyre janë tepër lëng dhe madje më aromatik se ato të ziera. Dhe sa e shijshme është salcë e mbetur në tigan pas tyre! Kush nuk dëshiron të mësojë se si duhet të skuqë karkaleca për t'u kënaqur me ta, duke u kthyer nga një udhëtim?

Për më tepër, është shumë e lehtë për të bërë. Ata përgatiten shpejt, pa ndonjë përpjekje të veçantë nga ana e kuzhinierit. Stomaku nuk është i rënduar, gjë që e bën gjellën ideale darkë romantike . Është e lehtë të siguroheni nëse e skuqeni mirë karkaleca deti tigër dhe t'i kopjoni ato me hollësi sallatë perimesh . Ose vetëm me bukë të bardhë të freskët të pjekur, e cila pastaj thith salcë të pasur dhe aromatik.

udhëzime

I dashur nga shumë ushqim deti, ne jemi mësuar të gatuajmë
 • karkaleca deti tigër pa kokë, në guaskë, të ngrirë 1 kg
 • 6-7 karafil me hudhër
 • kripë, piper për shije
 • Paprika, majdanoz, koriandër, shafran i Indisë, rigon, basil 1 majë
 • Vaj ulliri 3-4 tbsp. l.
 • gjysma e limonit 1 pc.

RECIPPI PËR PËRGATITJEN E STEPPED

Hapi 1

Karkalecat e ngrira vendosen në një cope, të pastruar plotësisht me ujë të rrjedhshëm. Në procesin e larjes ato shkrihen. Karkaleca do të gatuhet në guaskë, nuk duhet të pastrohet.

Hapi 2

Pasi kremra është zhdukur nga sipërfaqja e karkalecit, i vendosëm në një tas. Merrni karafilët e hudhërve dhe shtypni ato me anën e sheshtë të një thike në copa të vogla, vendosini ato në karkaleca, shtoni erëza.

Hapi 3

Hidhni vajin e ullirit në tigan, ndizni zjarrin. Ne u përhapën në enën e nxehtë të masës që rezulton. Pritini gjysmën e limonit në feta, shtrydhini lëngun në masë me karkaleca dhe hidhni qarqet në të njëjtën drejtim. Llokoçis, skuq me nxehtësi mesatare.

Hapi 4

Karkalecat janë gatuar shpejt, ata fillojnë të kthejnë të kuqe nga të nxehtit. Koha e pirjes së nxehtësisë mesatare për 15 minuta, pa mbuluar tiganin me kapakun për t'u avulluar ujë të tepërt dhe u shfaq një kore. Pastaj përzihet dhe gatuaj për një tjetër 10 minuta. Cover me një kapak, pastaj fik ngrohjes, duke lënë disa minuta për të ligështuar.

Karkaleca nuk janë vetëm një delikatesë e preferuar e shumë njerëzve, por gjithashtu komponent i dobishëm të shëndetshme dhe ushqimi i duhur . Kjo është arsyeja pse sot ne do t'ju tregojmë se si të kullosni karkalecat në një tigan me hudhër. Me një kalorikë mjaft të ulët dhe karkaleca me yndyrë të ulët përmbajnë një sasi të madhe të proteinave me cilësi të lartë. Ata janë të mëdha për të ushqim dietë , dhe shumë e dobishme në sëmundjet kardiovaskulare. Ata janë shumë të shijshëm dhe të zier dhe të skuqur.

Karkaleca e skuqur - Kjo është një rostiçeri e madhe për një gotë verë apo birrë të ftohtë. Por në mënyrë që karkaleca të jetë e shijshme, duhet të ndiqni recetat dhe rregullat. Jo shumë njerëz e dinë se si duhet të skuqni karkaleca në një tigan. Ne do të tregojmë për atë sot!

Pra, cila është mënyra më e mirë për karkaleca të skuqura?

Për gatim karkaleca në një tigan do të duhet:

 • - karkalecat janë të gatuara dhe të ngrira
 • - limon
 • - vaj ulliri i rafinuar
 • - disa karafil hudhër
 • - disa lugë salce soje


- karkalecat janë të gatuara dhe të ngrira  - limon  - vaj ulliri i rafinuar  - disa karafil hudhër  - disa lugë salce soje

Si të karkaleca shijshme me salcë hudhër

Procesi i gatimit të karkalecave të skuqura:

  Në një tigan me një fund të trashë, ose më mirë me një shtresë jo-ngjitëse, derdhni një sasi të vogël vaj ulliri (ose luledielli) dhe nxehet deri në valë.

  Vendos karafil hudhër të lyer dhe pak të grimcuar në vaj të vluar, skuq ato deri sa të kthehen në të verdhë. Në këtë pikë, hudhra do t'i japë gjalpit të gjithë shije dhe t'i japë karkaleca juaj shijen e saj të pakrahasueshme (!).

  Pastaj derdh në vaj karkalec. Nëse ato janë ngrirë, shkrirja e tyre nuk është aspak e nevojshme.

  Pastaj karkaleca në tigan derisa lëngu i tepërt të zhduket, dhe pastaj të skuq për fjalë për fjalë disa minuta.

  Përzieni karkaleca deti direkt në tigan salcë soje dhe mbajini ato në zjarr për disa minuta të tjera. Është e rëndësishme që mos t'i lodhni me zjarr, për shkak të efekteve afatgjata të temperaturës së karkalecave, mund të bëhet e vështirë dhe pa shije.

  Hiqni karkalecat tona mbretërore, tigër ose të rregullt nga tigan, silleni lëngun e gjysmë limoni dhe spërkate me duar të grirë.

Karkaleca e pjekur në skarë gati!

Tani ne e dimë se si të skuqen karkaleca mbretërore, tigër, në predhat e tyre, të papjekura ose në salcë! Nëse keni ende pyetje, atëherë le të shohim një recetë video për të hequr pyetjet e mbetura.

Karkaleca është një snack i gjithanshëm dhe i dashur. Ata janë të shijshëm dhe të shëndetshëm në të njëjtën kohë, dhe ky kombinim nuk është aq shpesh në tryezën tonë. Më shpesh, karkaleca deti u zier me ujë të kripur bimeve me erëza , por karkaleca mbretërore dhe tigër janë më të mira për tiganisje. Gatuar siç duhet, ata do të jenë të mirë të nxehtë dhe të ftohtë, me birrë dhe pa. Dhe akoma - është shumë e thjeshtë!

Karkaleca e ngrirë në guaskë - një recetë

përbërësit:

 • karkaleca - 500 g;
 • piper djegës - 1 pc.;
 • hudhër - 2-3 karafil;
 • limon - 1/2 copë;
 • gëlqere - 1/2 copë;
 • trumzë të tharë;
 • vaj ulliri - për tiganisje;
 • kripë, piper i zi terren.

preparat

Si të gatuaj karkaleca të skuqura? Së pari, ata duhet të jenë të prerë: prerë kokën, prerë përgjatë shpinë dhe për të hequr venë intestinale, shell mbetet në vend. Larë mirë dhe të thata me një peshqir letre. Kripë kripë, piper, spërkat me trumzë dhe të lënë mënjanë.

Ngroheni gjalpin në një tigan, hidhni hudhërin dhe djegësin në vend të ashpër dhe sillni deri sa të ngopeni. Kur hudhra dhe piper të japë aromë të gjalpë, me kujdes i kapim ata me një aparat që ndan shkumë dhe i hedhim ato.

Shtrydheni lëngun e gjysmë limoni dhe gëlqere në tigan, përziejeni atë. Tani ju mund të skuq karkaleca - nga të dyja anët për 2 minuta. Ne vendosim në një peshqir letre dhe le të thahet vaj i tepërt.

Shërbyer karkaleca mirë ngrohtë, me një gotë verë të bardhë të lehta. Duhet të përdoret ngadalë (dhe nuk do të funksionojë ndryshe - ata janë në guaskë), në një bisedë miqësore.

Karkalec i Fried në salcë hudhër

përbërësit:

 • karkaleca e mbuluar - 800 g;
 • hudhra - 4 karafil;
 • verë e bardhë e thatë - 0.5 st .;
 • majdanoz - 1 kunj;
 • vaj ulliri - për tiganisje;
 • kripë, piper - për shije.

preparat

preparat

Nxehtësia e vajit në një tigan, shtoni hudhër finely copëtuar dhe skuq për rreth 3 minuta. Vendosni karkaleca në një tigan, spërkatni me majdanoz të copëtuar finisht dhe mbani në nxehtësi të mesme për 2 minuta. Plotësoni të gjitha me verë dhe ne vuajmë për 5 minuta të tjera. Gjëja kryesore është që të mos e teprojmë! Me trajtim të zgjatur të ngrohjes, karkaleca bëhet "gome". Ne e kripë dhe piper atë para se ta heqim atë nga zjarri.

Karkaleca e skuqur salcë krem

përbërësit:

 • karkaleca e ngrirë - 500 g;
 • krem 30% - 1 tbsp.;
 • hudhra - 5 karafil;
 • vaj ulliri - 3 tbsp. lugët;
 • salcë soje - 100 g;
 • sallatë fletë - 1 paketë;
 • piper, kripë - për shije.

preparat

Karkaleca shkrirë kur temperaturën e dhomës , të thatë me një peshqir letre dhe të pastër shell. Ngroheni gjalpin në një tigan dhe skuqni karkaleca për 2 minuta në të dyja anët. Ne kripe, ne piper. Në një tjetër, të kaloni hudhër të copëtuar, derdhni salcën e sojës, krem, llokoçis.

Vendos larë, gjethet e thata marule në pjatë, pastaj karkaleca deti, pour mbi salcë përgatitur. Karkalecat e skuqur të skuqur në salcë krem ​​janë gati.

Karkaleca e pjekur në skarë në skewers

Falë skewers, karkaleca nuk kthehet, ata duken si nga një foto e një reviste kuzhinës dhe janë të përshtatshme të marra nga shkopinj. Një opsion i madh për pikniket dhe buffeta.

përbërësit:

 • karkaleca - 500 g;
 • qimnon - 1/2 lugë;
 • oregano - 1/2 lugë çaji;
 • vaj ulliri - 2 tbsp. lugët;
 • gëlqere - 1 pc;
 • kripë - 1 lugë;
 • hudhër - 3 karafil;
 • piper i zi terren -1 çikë.

preparat

Përzier qimnon e tokës, hudhër të copëtuar, rigon, kripë, piper, lëng dhe lëng limoni në një tas. Shtoni karkalecat e skuqura, përzihet dhe marinohet për 15 minuta.

Pastaj karkaleca është e lidhur në skewers druri (ngjyhet për të paktën një orë në ujë). Fry në një djeg të nxehtë për jo më shumë se 5 minuta (kthej vetëm 1 herë!).

Karkaleca me bukë

përbërësit:

përbërësit:

preparat

Ne pastrojmë karkalecat nga guaska, rrokulliset në miell, lyejmë në një vezë të rrahur me kripë dhe piper, rrokulliset në bukëpjekje. Fry në një tigan për disa minuta. Karkalecat duhet të "notojnë" në vaj.

Karkaleca e skuqur e kripur, e gatuar sipas kësaj recete, është e përkryer për birrë.

Cili ju pëlqen (si dhe të vendosni mbi përbërësit kryesorë) është të shkoni në dyqan dhe të blini gjithçka që ju nevojitet atje. Do të duket se nuk ka asgjë të vështirë në këtë, por ka disa sekrete të vogla që do t'ju ndihmojë të lehtë të gatuaj shijshme kryevepër e kuzhinës cilësi të shkëlqyeshme. Dikush e do mbretin e prawns të një madhësie të madhe, ndërsa të tjerët gjejnë mishin e krustaceve të vogla më të butë dhe të shijshme. Prandaj, një nga sekretet kryesore të asaj që do t'i përshtatet shijes së kompanisë suaj është zgjedhja e tyre e duhur.

Prodhuesi pothuajse gjithmonë tregon sasinë e përafërt të karkalecave në paketim. Bazuar në këtë informacion, lehtë mund të llogaritni madhësinë e tyre të përafërt. Ju mund të përcaktoni me saktësi sa të mëdha do të jenë kopjet tuaja. Për shembull, numrat 60/80 do të thotë se numri i krustaceve që fshihen nën celofanin e guaskës varion nga 60 në 80. Dhe sa më të larta këto shifra janë, aq më të vogla do të jenë vetë karkalecat. Zgjedhja e saktë e madhësisë që ju përshtatet, mund të shkoni në shtëpi dhe të filloni të krijoni një të rafinuar, por të thjeshtë për të përgatitur enët.

Vlen të përmendet se nëse doni të dini saktësisht se si të kullosni skuqurën saktë, sigurohuni që të theksoni ngjyrën e shell - një ngjyrë trëndafili tregon se keni blerë ekzemplarë të gatuar dhe të ngrirë dhe i nënshtroni ato gjatë përpunimin e kuzhinës nuk ndjek. Karkaleca e freskët e ngrirë do të gatuhet pak më shumë - kjo duhet të konsiderohet nëse keni sasi të kufizuar të kohës së gatimit.

Pra, për gatimin e shpejtë dhe pjatë e shijshme ne do të duhet:

Në fakt, karkaleca vetë;

Hudhër (një palë karafil);

Disa zarzavate;

Gjysmë limon;

Një palë lugë salce soje.

Për të filluar, derdhni në tigan, mundësisht me një fund të trashë dhe pak vaj ulliri . Ndërsa është e nxehtë, kuzhinier hudhër - dy karafil janë prerë, pak grimcuar me thikë, dhe dërgohen direkt në vaj. Hudhra është një nga sekretet se si të kullosin karkalecat në mënyrë që ata të jenë jashtëzakonisht aromatik. Perimet duhet të jenë të zier në një tigan deri sa të fitojë një ngjyrë të bukur të artë. Menjëherë pas kësaj, ajo duhet të hiqet nga vaji i nxehtë - ai e përmbushi funksionin e tij duke hequr aromën e tij. Nëse e lëshoni atë, ajo do t'i japë karkalecit një shije të veçantë metalike dhe prishjeje rostiçeri i madh .

Pas kësaj, vaj i valë mbushur me aromë hudhër, ju mund të derdh karkaleca, ndërsa shkrirjen e tyre nuk është e nevojshme. Nusja kryesore se si të skuqni karkalecat, në qoftë se ato tashmë janë zier, është t'i merrni ato në pak minuta pas fillimit të procesit. Krem akullore të gatuar do të jetë e mjaftueshme për të vetëm të zhytem në aromën e gjalpë dhe ta ngrohë atë. Nëse keni blerë mostrat e freskëta të ngrirë për tiganisje, ato duhet të skuqen, duke nxitur rregullisht, deri në momentin kur guaska e tyre merr një ngjyrë të bukur rozë e kuqe. Pas kësaj, djersni karkaleca për dy ose tre minuta me salcë soje dhe hiqni nga pan - ata janë të përgatitur plotësisht.

Dish duhet të jetë rregulluar para se të shërbejnë zarzavate të copëtuara dhe spërkatni me lëng limoni.

Karkalecat e pjekur në skarë janë një meze e lehtë e madhe, e cila është e mirë në vetvete dhe kur shërbehet me birrë të ftohtë me akull. Pra, nëse ju vendosni se çfarë të gatuaj me karkaleca për ardhjen e mysafirëve ose një të vogël festën e festës , kushtojini vëmendje kësaj të thjeshtë, por të mjaftueshme recetë e shijshme . Përgatitja nuk ju merr shumë kohë, dhe rezultati do të shkaktojë eksitim të vazhdueshëm mes miqve dhe të afërmve.

Kush nuk dëshiron të mësojë se si duhet të skuqë karkaleca për t'u kënaqur me ta, duke u kthyer nga një udhëtim?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: