Статьи

Shkuarja me pushime? Mësoni si të ngjyrosni dhe mos digjeni në diell!

  1. ZGJEDHJA E MJETEVE TË MBROJTJES KUNDËR SUNËS
  2. NIVELI I MBROJTJES
  3. REZISTENCA
  4. konstistentsii
  5. RREGULLAT E DRAWING MJETET SUN-MBROJTËSE
  6. MBROJNË LEKJEN NGA BRENDA
  7. SI TË NUK MBETUR NË SUN: KËSHILLA

Dielli na jep kënaqësi dhe humor të mirë falë stimulimit të prodhimit të trupit të serotoninës, hormonit të lumturisë. Rrezet e diellit, burimi kryesor natyror i vitaminës D. Dhe së fundi, dielli na jep tan më të bukur. Por në të njëjtën kohë, rrezatimi i fortë ultraviolet është një efekt shumë agresiv në lëkurë. Prandaj, rregulli kryesor "diellor" - për të mbrojtur nga dielli. Si? Dielli na jep kënaqësi dhe humor të mirë falë stimulimit të prodhimit të trupit të serotoninës, hormonit të lumturisë

ZGJEDHJA E MJETEVE TË MBROJTJES KUNDËR SUNËS

Prona kryesore e mbrojtjes së diellit efektive - mbrojtja nga dy llojet e rrezeve - A dhe B. Llojet A rrezet përshpejtojnë plakjen e lëkurës me formimin e radikaleve të lira dhe shkatërrimin e kolagjenit dhe elastinës, japin një pigment. Por kërcënimi i tyre më i madh është rritja e rrezikut të formimit të një tumori melanoma malinje, që shkakton një sistem dëmtimi të qelizave të lëkurës.

Rratet e tipit B nuk janë aq të rrezikshme, por gjithashtu kërkojnë mbrojtje efektive - ato janë përgjegjëse për ndikimin e menjëhershëm të diellit në sipërfaqen e lëkurës, për shkak të ngjyrës së tij. Duke qenë i pambrojtur nga rrezet UV-B, ju thjesht mund të digjen.

Jo të gjitha produktet në dispozicion në treg janë të mbrojtura kundër të dy llojeve të rrezeve
Jo të gjitha produktet në dispozicion në treg janë të mbrojtura kundër të dy llojeve të rrezeve. Njohur për të gjitha filtrat SPF mbrojnë lëkurën vetëm nga rrezet UV-B, domethënë nga djegia e diellit. Për shembull, ka sunscreens me një nivel të lartë të SPF 50. Por në një mbrojtje të tillë nuk ka përshtatshmëri - prodhuesi thjesht krijon iluzionin e klientit të tij se është plotësisht i mbrojtur nga dielli. Megjithatë, ai nuk mbron nga rrezet e tipit A, prandaj ka një rrezik për shëndetin.

Filtrat unike të etiketimit për të mbrojtur rrezet UV-A ende. Për të zgjedhur kremin ose qumështin e duhur, shikoni në etiketë - shkurtesat në vijim do t'ju ndihmojnë:

  • SPF (Sun Protection Factor) - mbron lëkurën nga mbinxehja dhe djegien nga dielli. Është gjithashtu e mundshme shkurtim UVB - tip UV mbrojtje B.
  • PPD (pigmentim dytësor i vonuar). Sot, niveli maksimal i PPD është 42. Kjo do të thotë se gjatë periudhës kur produkti është aplikuar, lëkura është e mbrojtur nga rrezet UVA me 42% më shumë se pa përdorur produktin. Por jo të gjitha kompanitë përdorin metodën PPD.
  • Nëse nuk ka shkurtim PPD në paketën me sunscreen, atëherë ju jeni duke kërkuar për një tregues UVA (tipi A mbrojtje UV)

NIVELI I MBROJTJES

Shkalla e mbrojtjes duhet të zgjidhet individualisht, duke u fokusuar në llojin tuaj të fotografisë - ka shtatë prej tyre. Phototype e parë përfshin njerëz me lëkurë të lehta dhe të ndjeshme ndaj diellit - shpesh lëkura është e mbuluar me freckles. Phototype e shtatë përfshin përfaqësuesit e garës Negroid. Në shiritin tonë, si rregull, ka pronarë të katër llojeve të para të fotografive (llojet e 3 dhe 4 janë njerëz me lëkurë të errët). Është më mirë të besoni këtë pyetje tek një kozmetolog profesionist ose dermatolog - mjeku do të zgjedhë shkallën e mbrojtjes të përshtatshme për lëkurën tuaj. Shkalla e mbrojtjes duhet të zgjidhet individualisht, duke u fokusuar në llojin tuaj të fotografisë - ka shtatë prej tyre

Shkalla më e madhe e kremave aktuale të SPF me një indeks prej 50 dhe PPD është 42. Kozmetologët këshillojnë përdorimin e agjentëve të tillë nëse jeni pronar i lëkurës së drejtë dhe dilni në diell për herë të parë në një vit.

Për të mbrojtur lëkurën e fëmijëve, blini produkte të veçanta me një indikacion "për fëmijët", ose do të thotë "për të gjithë familjen", por me një shënim të detyrueshëm që është gjithashtu i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme. Shkalla e SPF duhet të jetë së paku 15 për fëmijët. Në përgjithësi, nëse flasim posaçërisht për kozmetikën e fëmijëve të diellit, atëherë me përjashtime të rralla, ajo ka vetëm një indeks të lartë (nga 15) dhe shumë të lartë (25-40) SPF.

REZISTENCA

Pa marrë parasysh se çfarë zgjidhje ju zgjidhni me atë nivel mbrojtjeje, mbani mend se efektiviteti i saj zgjat jo më shumë se 2 orë. Pas kësaj kohe, krem ​​duhet të aplikohet përsëri në kodin. Nëse jeni të relaksuar në plazh, atëherë parakushti i mjeteve është rezistenca ndaj ujit. Ajo nuk do të lahet në ujë, dhe në të vërtetë është pikërisht në sipërfaqen e ujit që pasqyrohen rrezet, veçanërisht ato që digjen.

konstistentsii

Është me rëndësi të veçantë që të përdorni - krem, vaj, lëng, llak ose locion - nr. Konsideroni tiparet e lëkurës suaj. Kështu, për shembull, kremrat e trasha dhe të trasha janë më të përshtatshme për lëkurën e thatë, dhe për qumështin me vaj të butë, i cili aplikohet shpejt në trup.

RREGULLAT E DRAWING MJETET SUN-MBROJTËSE

Para se të filloni të përdorni këtë ose atë mjet, lexoni udhëzimet. Për shembull, shumë kremra dhe vajra fillojnë të veprojnë vetëm 15 minuta pas aplikimit, kështu që ju nuk duhet të dilni jashtë në diell menjëherë pasi ato u shpërndahen. Mos harroni të riaplikoni çdo 2 orë - efektiviteti i tij nuk është i qëndrueshëm.

Pas larjes, të marrë një dush për të larë kripë (nëse është deti), i poshtër (mjerisht, është i pranishëm në një ose një sasi tjetër në trupat tonë të ujërave të ëmbla) dhe mbetjet e sunscreen. Pastaj fshij të thatë - pikat e mbetura të ujit rrisin efektin e diellit dhe mund të shkaktojnë djegie. Dhe pastaj, në qoftë se vazhdoni të bini dielli, përsëri përdorni produktin.

MBROJNË LEKJEN NGA BRENDA

Lëkura ka nevojë për mbrojtje të plotë të diellit, kështu që aplikimi i kremit dhe locion me filtra nuk mjafton. Sigurohuni që ta njomni trupin me lagështi - pini të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë dhe gjithashtu përkrahni lëkurën me vitamina që i nevojiten - A, C, E, PP. Lëkura ka nevojë për mbrojtje të plotë të diellit, kështu që aplikimi i kremit dhe locion me filtra nuk mjafton
Vitamina A gjendet në biskota, kajsi të thata, spinaqi, speca të ëmbla dhe kajsi. Vitamina C gjendet në currants zi, fruta agrume, Kastrati, zarzavate. Vitamina E gjendet në vajra bimore, arra, fara luledielli, panxhar. Vitamina PP (acidi nikotina) gjendet në qumësht, mish, hikërror dhe bishtajore.

SI TË NUK MBETUR NË SUN: KËSHILLA

1) Një muaj para fillimit të sezonit diellor, të gjitha procedurat kozmetike në lëkurë duhet të plotësohen - të gjitha llojet e lëvozhgave, të gjitha procedurat për përtëritje. Pas seancave në zyrën e kozmetologut për pak kohë, lëkura është shumë e prekshme dhe është veçanërisht e ndjeshme ndaj irritimeve të jashtme. Një muaj është mjaftueshëm për lëkurën që të rifitojë funksionet e saj mbrojtëse dhe të përgatitet për marrjen e diellit. 1) Një muaj para fillimit të sezonit diellor, të gjitha procedurat kozmetike në lëkurë duhet të plotësohen - të gjitha llojet e lëvozhgave, të gjitha procedurat për përtëritje

2) Përdorni kozmetikë të papërshkueshëm nga uji - nuk do të "shkrihet" në fytyrë nën diellin e nxehtë dhe nuk do të rrjedhë në pellg. Megjithatë, mbani mend se buzëkuqët e papërshkueshëm nga uji, kremrat e themeleve dhe bojë për vetulla janë shumë alergjike, prandaj testoni produktet në një zonë të vogël të lëkurës përpara se të aplikoni. Aplikoni kozmetikë të papërshkueshëm nga uji duhet vetëm për të pastruar lëkurën e thatë, përndryshe i gjithë "i pashlyeshëm" efekt do të zhduket për shkak të yndyrës.

Dhe së fundi, mos përdorni mjete të tilla çdo ditë - është më mirë t'i ruani ato për takimet më të afërt me diellin. Fakti është se kozmetika e papërshkueshme nga uji nuk lejon lëkurën të marrë frymë normalisht, pasi ajo mbulon atë me një shtresë të dendur dhe të pashlyeshme. Përveç kësaj, mund të thahet lëkura.

Burimi i

Si?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: