Статьи

Si ta kontrolloni nubuck natyral apo jo. Kujdesi për këpucët nubuck.

 1. Farë është nubuck?
 2. Përparësitë dhe disavantazhet e materialit
 3. Si të pastrohet?
 4. A është e mundur të rikuperohet?
 5. Produkte të nevojshme pastrimi
 6. Rimëkëmbja e ngjyrave

Këpucët prej lëkure janë gjithmonë zgjedhja e duhur! Me popullaritet të veçantë tani është duke fituar produkte nga nubuck. Shtë e kuptueshme, sepse në të, këmbët tuaja gjithmonë do të marrin frymë nga nxehtësia e verës dhe kurrë nuk do ta ndjeni të ftohtin në dimrin e ftohtë. Lightshtë e lehtë dhe e rehatshme për t'u veshur dhe bërë nga materiale natyrore me cilësi të lartë.

Por shumë njerëz ende kanë frikë të blejnë këpucë nga nubuck, pasi besohet se ajo është shumë "kapriçioze" në kujdes. Në fakt, gjithçka është shumë e thjeshtë! Me trajtimin e duhur, do t'ju shërbejë për një kohë të gjatë dhe nuk do të humbasë shkëlqimin dhe paraqitjen e saj.

Farë është nubuck?

Farë është nubuck

Në prodhimin e nubuck të përdorur lëkure origjinale Në veçanti, bagëtia, e dallon atë nga kamoshi, megjithëse nga jashtë janë shumë të ngjashëm.

Nubuck është kryesisht një lloj lëkure që përpunohet dhe shtrihet me rërë ose materiale të tjera të shkëlqyera.

Natyrore - e bërë nga lëkura e kafshëve, ka një sipërfaqe të fytyrës. Më e shpejta në kujdes, ndërsa ka një rezistencë të ulët të konsumit. Big plus natyral - kjo është një frymëmarrje e shkëlqyeshme.

Artificiale - e bërë nga materiale sintetike, duket shumë e ngjashme me natyrën. Shtë shumë më e lirë, edhe pse ka qëndrueshmëri më të madhe, është e lehtë për tu ruajtur, është rezistent ndaj lagështisë, por nuk lejon që ajri të futet fare, ndryshe nga natyra.

Vaj - në prodhimin e duke u trajtuar me një substancë të veçantë, për shkak të së cilës ajo nuk bëhet plotësisht njomje përmes. Shtë shumë e lehtë të kujdeseni për të, ka qëndrueshmëri të shkëlqyeshme, do t'ju shërbejë shumë më gjatë se sa natyralja. Ai ndryshon nga sipërfaqja dhe pesha e zakonshme pak e lagur.

Përparësitë dhe disavantazhet e materialit

Përparësitë :

 1. Quality. Isshtë bërë nga materiale natyrore.
 2. Qëndrueshmëri dhe qëndrueshmëri. Do t'ju zgjasë shumë kohë.
 3. Ajrosje.
 4. Komoditet për tu veshur. Shumë e rehatshme për t'u veshur, këmbët tuaja gjithmonë do të jenë të rehatshme dhe të lehta.
 5. Zgjedhje e shkëlqyer. Tani është shumë popullor dhe të gjithë do të gjejnë një model për veten e tyre.

Disavantazhet :

 1. Kujdesi çuditshëm. Ka nevojë për vëmendje dhe kujdes të duhur.
 2. Rezistencë e ulët lagështie. Natyrale dhe material artificial bëhet shumë i lagësht, në një rast të tillë nuk do të ecni në mot me shi, kjo është një minus i madh i produkteve të tilla.

Si të pastrohet?

Dëshiron që këpucët të duken në ditën e blerjes? Atëherë duhet të filloni të kujdeseni për të që nga dita e parë e çorapeve tuaja!

Meqenëse vendosët të merrni një model të bukur dhe të shtrenjtë, mos harroni të blini një të tillë mjete speciale për kujdesin e këtij lloji të lëkurës. Kjo është e gjitha llojet e furçave, sprays, impregnim, pa këta asistentë kujdesi është i pamundur.

Le të shohim rregullat themelore të pastrimit dhe kujdesit:

 1. Shtë e nevojshme të pastroni me shumë kujdes, mos fshijeni me të gjithë forcën në sipërfaqe, bëni gjithçka me butësi dhe me kujdes. Për këto qëllime, përdorni një furça të veçantë gome për nubuck.
 2. Para daljes së parë në rrugë në një palë të re , ju duhet të trajtoni sipërfaqen me një impregnim të veçantë të papërshkueshëm nga uji, të cilin duhet ta blini menjëherë me këpucë, përndryshe këpucët, çizmet, çizmet tuaja të reja nuk do të zgjasin për shumë kohë! Para fillimit të trajtimit, studioni me kujdes udhëzimet dhe përpunoni sipërfaqen të paktën tre herë. Lëreni secilën shtresë të thahet, dhe më pas aplikoni pjesën tjetër. Ky trajtim duhet të përsëritet pas ecjes në shi të fortë ose reshje dëbore.
 3. I pastër i thatë. Në ditët e zakonshme, ne e pastrojmë së pari me një furçë të thatë, heqim të gjithë pluhurin dhe papastërtitë, furçat nubuck bëjnë një punë të shkëlqyeshme me të.
 4. Pastrimi i lagësht. Pas pastrimit të thatë, ne aplikojmë një llak të veçantë mbi sipërfaqe. Shtë e rëndësishme të zgjidhni ngjyrën e llakit të këpucëve. Do t'ju ndihmojë jo vetëm të heqni qafe lagështirën, por edhe të mbani ngjyrën.
 5. Të thahet Pas pastrimit të lagësht, duhet të thahet mirë. Nëse keni kohë, mund të vazhdoni me avullin në mënyrë që villi të ketë mbaruar.
 6. Në dimër , gjurmët e bardha mbeten ose, siç quhen, kripë nga dëbora. Mund të pastrohet me një sfungjer të lagur të zakonshëm, dhe pastaj, si gjithmonë, llak dhe thahet.

Eachdo pronar, sigurohuni që të shprehni dëshirën për ta larë me ujë të thjeshtë. Por a mund të bëhet kjo? Fatkeqësisht jo. Nubuck nuk ju pëlqen lagështia, dhe është e pamundur të lani këpucë të tilla në mënyrën e zakonshme për ne, ajo shpejt humbet pamjen e saj, bëhet më e ngurtë dhe do të jetë pothuajse e pamundur ta riktheni atë!

A është e mundur të rikuperohet?


A është e mundur të rikuperohet

Nëse nuk i zbatuat të gjitha rregullat e mësipërme, atëherë, ka shumë të ngjarë, ajo humbi plotësisht pamjen e saj. A është e mundur të rregullohet kjo situatë? Po, është e mundur! Nëse metodat e zakonshme nuk mund t'ju ndihmojnë aspak, atëherë kontaktoni një pastrues të thatë, ata shpejt do ta rikthejnë atë atje. Por përgatituni, se ky shërbim është mjaft i shtrenjtë.

Por për të bërë pa këtë procedurë, thjesht duhet të ndiqni rregullat që nuk mund të bëni absolutisht me këpucë nubuck:

 1. Shtë e nevojshme të pastrohet vetëm në një formë të thatë. Prisni derisa të thahet, vetëm atëherë vazhdoni me trajtimin. Heqja e papastërtisë dhe pluhurit nga një sipërfaqe e lagësht vetëm do ta përkeqësojë problemin, njollat ​​dhe papastërtitë do të depërtojnë edhe më thellë në lëkurë dhe pastaj pastrimi i tyre nga atje do të jetë një detyrë e pamundur.
 2. Mos lani në një makinë shkrimi! Nubuck nuk ju pëlqen lagështia, duke e larë atë në një makinë shkrimi ose duke e larë atë në mënyrën e zakonshme për ne, ne prishim këpucët pa një shans për t'u rikuperuar. Mos harroni se për njollat ​​e forta, ka shampo të veçantë dhe heqës të njollave që do të përballojnë në mënyrë të përkryer me këtë detyrë.
 3. Asnjëherë mos e thani baterinë ose ngrohëset e tjera.
 4. Mos përdorni kremra dhe shkume që nuk janë të destinuara për produktet nubuck.
 5. Produkte hekurosje të bëra nga nubuck është rreptësisht e ndaluar! Edhe nga ana e detit. Do të dëmtojë villi, dhe do të jetë e pamundur të rivendosni pamjen e tyre të mëparshme.
 6. Gjithmonë lyeni grumbullin me një furçë në mënyrë që të mos humbasë shkëlqimin e tij. Ose trajtojeni me avull.
 7. Mos u mbështetni ose mos shtypni këpucët gjatë pastrimit , bëni gjithçka me kujdes dhe kujdes, në mënyrë që të mos dëmtoni sipërfaqen.

Nëse jeni të pakujdesshëm, vendosni një njollë shumë të dukshme në këpucët, atëherë në një rast të tillë ekzistojnë disa mënyra:

 1. Spote hiqen lehtësisht me ndihmën e një më të thjeshtë.
 2. Në rast ndotjeje të rëndë, mund të përdorni amoniak i lëngshëm holluar në ujë. Por mos e fërkoni njollën, bëni gjithçka mjeshtërisht, pas së cilës, mos harroni të thani mirë këpucët dhe spërkatni ato.
 3. Për të hequr njollat ​​kokëfortë , ka shampo të veçantë dhe heqës të njollave për nubuck, ata bëjnë një punë të shkëlqyeshme me njolla të çdo kompleksiteti.

Produkte të nevojshme pastrimi


Produkte të nevojshme pastrimi

Shouldfarë duhet të merrni, së bashku me blerjen e një palë? Helpfarë ndihmësve na duhen në kujdesin e përditshëm të nubuck?

Për pastrim kimik:

 1. Para së gjithash, ju duhet të merrni furça të veçanta për nubuck. Ata lehtë do të heqin pluhurin dhe papastërtitë nga këpucët tuaja. Zgjedhja e furçave të tilla është shumë e madhe në pamje dhe kosto. Ato janë një, dy dhe tre palë të treta, zakonisht një rresht grumbull i fortë për të hequr pluhurin nga palosjet dhe qepjet e këpucëve, pastaj grumbulli i gomës, për të pastruar të gjithë sipërfaqen e këpucëve dhe e treta - metali, për pastrim më të detajuar.
 2. Për të hequr njollat ​​dhe gërvishtjet , është më mirë të blini një gomë të veçantë, por e zakonshmja gjithashtu do të funksionojë.

Për pastrim të thellë:

 1. Impregnim i papërshkueshëm nga uji. Sigurohuni që të merrni një impregnim të tillë, është ajo që zgjat jetën e këpucëve tuaja, dhe ju mbron nga lagështia. Shtë më mirë të zgjidhni ngjyrën e këpucëve tuaja, një sasi kaq e madhe llak. Gjëja kryesore nuk është të jesh i guximshëm, këpucët e shtrenjta kanë nevojë për kujdesin e duhur të shtrenjtë!
 2. Shampo. Do t’ju ​​ndihmojë në stinën e dimrit për të hequr qafe njollat ​​e kripura, si dhe të ndihmoni për të përballuar njollat ​​kokëfortë dhe kthimin e pamjes origjinale të këpucëve.
 3. Llak për ngjyrosje. Nëse keni blerë një impregnim të pangjyrë, atëherë spërkatjet e ngjyrosjes do të vijnë në shpëtimin tuaj, ata shpejt do të kthejnë të njëjtën ngjyrë në këpucët tuaja.
 4. Mos harroni për sprucimet antibakteriale. Nëse keni marrë nubuck artificial atëherë nuk do të ndërhyni në një llak të tillë. Do t'ju shpëtojë nga aromat e pakëndshme dhe mikrobet që nuk ju duhen.

Gjithashtu, mos harroni se ruajtja e duhur gjithashtu luan një rol të rëndësishëm:

 1. Ruani në kuti të mbyllura fort ose në çanta tekstile për ta mbrojtur atë nga pluhuri. Mos harroni se nuk mund të mbani këpucë në çanta plastike!
 2. Sigurohuni që ta mbushni me letër, për të mos prekur dhe humbur formën.
 3. Para se të fshiheni në kuti , mos harroni ta pastroni plotësisht, spërkatni dhe thajeni, dhe vetëm atëherë fshiheni atë deri në sezonin e ardhshëm.
 4. Kur të vijë koha për të dalë nga kutia , ia vlen të bësh avull, në mënyrë që të duket e freskët dhe e gatshme për tu veshur.

Rimëkëmbja e ngjyrave


Rimëkëmbja e ngjyrave

Për të rikthyer dhe ruajtur ngjyrën e produktit tuaj do të ndihmoni spërkatjet speciale të ngjyrosjes të përmendura më lart. Dhe gjithashtu, shpesh, impregnimi për nubuck ka një gamë të madhe ngjyrash për produktin tuaj, blini jo impregnim me ngjyra, por ngjyrosje.

Për disa, gjithmonë do të duket shumë e ndërlikuar për t'u kujdesur, por në fakt, gjëja kryesore që duhet të mbani mend janë disa rregulla themelore:

 1. Pastroni çdo ditë.
 2. Trajtohet me impregnim të papërshkueshëm nga uji.
 3. Fshini vetëm thatë dhe përdorni furça të veçanta nubuck.
 4. Mos e fshini me një leckë të lagur.

Pajtueshmëria me këto rregulla të thjeshta ju ndihmon ta mbani në gjendje të lartë. Këpucë të tilla janë një kënaqësi e shtrenjtë, ajo është bërë nga materiale me cilësi të lartë dhe kërkon vëmendje, por me kujdesin e duhur do t'ju shërbejë për vite me rradhë!

Farë është nubuck?
A është e mundur të rikuperohet?
Farë është nubuck?
Si të pastrohet?
Dëshiron që këpucët të duken në ditën e blerjes?
Por a mund të bëhet kjo?
A është e mundur të rikuperohet?
A është e mundur të rregullohet kjo situatë?
Helpfarë ndihmësve na duhen në kujdesin e përditshëm të nubuck?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: