Статьи

Si të përgatisni një salcë për shtëpinë zbavitëse. Mbush për funchozy.

 1. Mbushja për argëtim, bëjeni vetë. Ku të fillojë?
 2. Petë gatimi
 3. Karburanti i gatimit
 4. Në Kore
 5. Nuk harxhon kohë
 6. Recetë për karburantet për zbavitje
 7. Veshja koreane për funchoz
 8. Veshja e sallatës nga zbavitje
 9. Farë është funchoza e dobishme
 10. Mbushja për funchozy: si të gatuaj
 11. Receta e sallatës së kërpudhave
 12. Stacioni i gazit të gatimit

Farë është veshja për funchozy? Ju mund ta bëni këtë shtesë mjaft shpejt me duart tuaja. Sidoqoftë, larg nga çdo zonjë është e njohur me këtë pjatë. Dhe ju patjetër duhet të provoni këto petë. Veshja e përgatitur siç duhet për funchozy bëjeni vetë - është shumë e shijshme dhe e kënaqshme. Me pak fjalë, ky është një produkt i shkëlqyeshëm në të gjitha aspektet.

Mbushja për argëtim, bëjeni vetë. Ku të fillojë?

Para se të kuptoni se si të përgatisni një fustan për funchozy me duart tuaja, duhet të kuptoni se për çfarë bëhet fjalë. Dhe kjo është niseshte ose petë të hollë orizi. Për përgatitjen e tij mund të përdoret niseshte e yam, fasule, kanellë, patate, misër, yams ose cassava. Për shkak të transparencës së kësaj petë shpesh quhen qelqi. Ajo nuk ka shije të theksuar, por thith erërat e produkteve me të cilat përgatitet.

Petë gatimi

Pra, në rregull. Mbushja për funchozy, e bërë me dorë, është vetëm hapi i dytë në përgatitjen e një pjate të shijshme të shijshme. Fillimisht, petë duhet të zihen siç duhet. Me një diametër prej rreth 0.5 milimetra, ajo thjesht është e mbushur me ujë të valë, i mbuluar me një kapak dhe injektuar për pesë minuta. Nëse petë janë më të trasha, zihet në ujë të kripur të vluar. E vërtetë, jo më shumë se katër minuta. Funchose i mbingarkuar fitohet gjymtyrë, dhe një nënshartesë ngjitet në dhëmbë. Në mënyrë që të mos ngjiteni së bashku gjatë gatimit është e nevojshme të shtoni vaj perimesh (për litër ujë - një lugë gjelle).


Funchoza në formën e "skeins" të lidhur me një fije, uji në një tigan të thellë është sjellë në një çiban, spiralja është zier, përkulet përsëri në një kullesë, vendoset nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm, merret për fije dhe tundet. Fijet hiqen në tabelën e prerjes. Funchoza është e prerë me thikë të mprehtë me kashtë të gjatësisë së dëshiruar.

Karburanti i gatimit

Noodles janë gati. Tani është bërë karburant për funchozy. Receta e saj është absolutisht e thjeshtë. Ju do të keni nevojë për 550 ml vaj vegjetal, 150 ml uthull, 50 g sheqer, 2 g piper të zi, 20 g kripë, 2 g acid limoni, 2 g koriandër, 2 g xhenxhefil terren, 5 g spec djegës të freskët, 10 g hudhër të freskët , 250 ml ujë. Uji është sjellë në një çiban. Ndahet sheqeri, kripa, uthulla, vaji vegjetal, erëzat, hudhrat, djegësja. Përzierja zihet përsëri, mbulohet me kapak dhe ftohet. Kjo salcë përdoret gjithashtu për shumë sallata të Azisë Lindore.

Në Kore

Ky është një tjetër mundësi interesante. Mbushja për funchozy në koreane do të kërkojë edhe më pak përpjekje dhe kosto. Për 150 g petë ju nevojiten 100 g karota, 150 g tranguj të freskët , 50 g piper i ëmbël, 15 g hudhër, 30 g zarzavate.


Funchoza është e mbushur me ujë të valë për pesë minuta, mbështetet përsëri në një kullesë dhe lahet me ujë të ftohtë të zier. Të gjitha perimet (përveç zarzavateve dhe hudhrave) janë copëtuar në kashtë të hollë. Hudhra dhe zarzavatet copëtuar imët. Karrota është tokë me dorë derisa të nxjerrë lëng. Të gjithë përbërësit përzihen dhe futen në të ftohtë për rreth dy orë. Para se të shërbeni, veshja për funchoza në koreane është përsëri e përzier plotësisht.

Nuk harxhon kohë

Karburantet në shtëpi për funchozy ende kërkojnë kohë. Gatimi i kësaj të përditshme dhe rostiçeri pushimesh është një art i veçantë. Duhet pak përvojë dhe durim. Në fund të fundit, nga hera e parë që gjella nuk merret gjithmonë. Shtë e nevojshme jo vetëm që të gatuhen petë me korpus, të prerë imët kastravecat dhe karotat. Shtë gjithashtu e rëndësishme të përzieni të gjitha këto në bazë të vajit vegjetal. Nëse nuk doni të shpenzoni shumë kohë në provë dhe gabime, mund të blini edhe në dyqan produkt i gatshëm . Deri më tani, ky nuk ka asnjë problem.


Kështu që, gatimi fillon. Petë janë lagur për rreth pesë minuta në ujë të nxehtë, të mbështjellë në një kullesë, larë me ujë të ftohtë. Në një tas të thellë të përzier me perime (speca zile, tranguj, karota). Përbërësit e përzier për tre minuta. Janë shtuar edhe hudhra dhe barishte. Pas kësaj, gjellë është derdhur tashmë salcë. Ende përzihen. Këmbëngul dy orë. Edhe një herë, i përzier dhe shërbeu në tryezë.

Mbushja përfshin uthull, vaj vegjetal, sheqer, kripë, acid limoni, ujë, xhenxhefil, koriandër, hudhër, djegës, glutamat monosodium si një aromatizues aromash, sorbate kaliumi si një bakër konservues, xanthan si një stabilizues. Vlera e energjisë e këtij produkti është 540 kilocalories (për 100 gram). Vlera ushqyese : 1.3 gram proteina, 55 gram yndyrë, 10, 1 gram karbohidrate. Bon appetit!

Shtë një niseshte e hollë ose petë orizi e cila shpesh quhet qelqi për shkak të transparencës së saj karakteristike.

Me gatuaj supa të ndryshme enët e mishit dhe sallatat. Enët prej saj mund të jenë jo vetëm të nxehta, por edhe të ftohta. Por gjëja më e rëndësishme në përgatitjen e saj është një mbushje e shijshme dhe aromatik. Mund të blihet i gatshëm në çdo dyqan, ose mund të bëni një stacion karburanti për duart tuaja.

Recetë për karburantet për zbavitje

përbërësit:

 • susam vaj natyral - 1 lugë;
 • piper i kuq i nxehtë terren - 1 lugë;
 • koriandër terren - 1 lugë;
 • salcë soje natyrale - 1 lugë.

preparat

Si të përgatisni një fustan për funchozy? Pra, piper i kuq i bluar përziej në një tas me koriandër derisa të përzihet një përzierje homogjene. Pastaj derdh brenda vaj susami dhe natyrore salcë soje . Ne përziejmë gjithçka tërësisht, e dërgojmë në frigorifer, dhe pastaj derdhim funchozu të përfunduar të veshjes.

Veshja koreane për funchoz

përbërësit:

 • vaj perimesh, pa erë - 550 ml;
 • uthull tryeze - 170 ml;
 • sheqer i grimcuar - 40 g;
 • piper i zi terren - 2 g;
 • kripë e imët - 20 g;
 • acid citrik - 2 g;
 • koriandër terren - 2 g;
 • xhenxhefil terren - 2 g;
 • piper i freskët djegës - 5 g;
 • hudhër të freskët - 10 g;
 • ujë të filtruar - 250 ml.

preparat

Derdhni ujë në një tigan, sillni një çiban, holloni kripë dhe sheqer të grirë në të. Pastaj shtoni butësisht vaj perimesh, uthull tryeze, hidhni erëza dhe hudhër të copëtuar c. Ne përziejmë gjithçka, e sjellim përsëri në një çiban, mbulojmë me kapak dhe lihet të ftohet. Veshja e gatshme për funchoses në koreane përdoret gjithashtu për sallatat e tjera ushqim aziatik .

Veshja e sallatës nga zbavitje

përbërësit:

përbërësit:

preparat

Funchoza derdh ujë të valë dhe këmbëngul 10 minuta. Pastaj hidhni petë e mbaruara në një kullesë dhe mos e derdhni akoma ujin! Ne përpunojmë specin e kuq të ëmbël dhe qepën dhe presim në kashtë të hollë. Tani përgatisni marinadën: copëtoni imët cilantro, dhe pastroni hudhrat dhe kaloni nëpër shtyp. Tjetra, përzieni disa lugë ujë të mbetur me vajin e susamit dhe salcën e sojës. Hidhni pak pluhur kerri, cilantro, hudhër dhe hidhni në lëng limoni. Dërgoni salcën në një zjarr të ngadaltë dhe vlim për saktësisht 2 minuta, duke nxitur me forcë.

Ne e prerë funchoza, e përziejmë me ushqime deti, piper, qepë dhe vishemi me salcë!

Funchoza quhet petë prej qelqi ose niseshte. Enët nga Kineze, Japoneze dhe Koreane kuzhina kombetare erdhi tek ne relativisht kohët e fundit dhe doli të ketë shumë shije. Veçanërisht të njohura janë pjatat që përdorin salcë perimesh marule funchoza. Tradicionalisht, petë u prodhuan nga fasulet, nganjëherë përdoren niseshte të tjera - nga patatet, yams, cassava ose canna. Tani në prodhimin masiv të niseshtës nga bimët bishtajore shpesh zëvendësohen me misër më të lirë.

Funchoza shitet në dyqanet tona në një formë të thatë. Petë e bardhë, të mbështjellë në një unazë, kur janë të tejdukshme, bëhen të tejdukshme - kështu emri "qelqi". Kemi funchozu që shpesh quhet oriz. Dallimi në mes këtyre produkteve është se petë e orizit në procesin e gatimit bëhen të bardha, si spageti, dhe niseshtja gatuhet shumë më shpejt dhe "xham".

Farë është funchoza e dobishme

Petë e fasule nuk kanë një shije të theksuar, kështu që mund të kombinohen me çdo salcë dhe salcë. Funchoza duket shumë origjinale, ka shumë lëndë ushqyese. Me një përmbajtje minimale të yndyrnave dhe proteinave, produkti është i pasur me karbohidrate - 84%, në 100 gram 320 kcal.

Nëse keni arritur të blini petë të bëra nga niseshte bishtajore, së bashku me kënaqësinë estetike dhe ndjenjën e ngopjes, do të merrni një grup vitaminash të grupit B dhe PP, një grup elementësh të dobishëm gjurmë. Kujtojmë që tiamina, riboflavina, acidi pantothenik, piridoksina dhe acidi folik janë të domosdoshme për funksionimin normal. sistemi nervor , tokoferoli është një antioksidant i fuqishëm, dhe sistemi i qarkullimit të gjakut ka nevojë për vitaminë

PP. Një avantazh shtesë - mungesa e glutenit - e bën funchoz plotësisht të sigurt për të sëmurët nga alergjia.

Përmbajtja minimale e yndyrës në petë mund t'i atribuohet produkte dietike por vetëm nëse zgjidhni recetë me kalori të ulët salcën. Enët me erëza aziatike janë kundërindikuar për këdo që është i njohur me gastritin, ulçerën e stomakut, problemet me pankreasin dhe mëlçinë. Vetë petë janë të padëmshme, ju vetëm duhet të zgjidhni recetë e përshtatshme salcë ose veshje për funchozy, e cila mund të bëhet me dorë.


Vetë petë janë të padëmshme, ju vetëm duhet të zgjidhni  recetë e përshtatshme  salcë ose veshje për funchozy, e cila mund të bëhet me dorë

Mbushja për funchozy: si të gatuaj

Petë e qelqit janë plotësisht të lira nga shija, të cilat mund të konsiderohen si një avantazh dhe një disavantazh. Nuk ka gjasa që ka shumë gjahtarë ta konsumojnë funchozu si një produkt të pavarur, por mund të bëhet prej tij pjatë e shijshme anësore me salcë, sallatë, supë. Zgjedhja e një recete, nuk mund të shqetësoheni për pajtueshmërinë e shijeve, duhet të merrni parasysh vetëm strukturën e petë.

Enët me petë niseshte zakonisht janë të kaluara me salcë soje - kjo është mënyra më e lehtë dhe më e besueshme për të shtuar aromë në një pjatë. Shija e ëmbël dhe e thartë jepet nga veshja Chim-Chim, e cila shitet në dyqanet tona, nga salca speciale Funchoza ose nga veshja e mprehtë koreane e Funchoza. Nëse vendosni të blini salcë të gatshme, përpiquni të gjeni një produkt të Koresë së Jugut. Receta e përdorur nga prodhuesit kinezë nuk është e keqe, por veshja për funchozy do të jetë shumë e trashë për sallatën, kështu që përpara se të shtoni salcën, duhet të holloni salcën me ujë për një të tretën.


Receta e përdorur nga prodhuesit kinezë nuk është e keqe, por veshja për funchozy do të jetë shumë e trashë për sallatën, kështu që përpara se të shtoni salcën, duhet të holloni salcën me ujë për një të tretën

Gatim petë me niseshte është një punë e lehtë: zhyt atë në ujë të valë dhe kuzhinier, nxitje për 3 minuta. Noodles duhet të jenë transparente. Pas kësaj, ju duhet të dele shigjetën në një kullesë me vrima të vogla.

Receta e sallatës së kërpudhave

Shija e këndshme dhe pikante e kuzhinës aziatike diversifikon menunë e zakonshme. Mesatarisht pikante dhe shumë sallatë e shijshme Funchoza do të jetë pjata juaj e preferuar, veçanërisht pasi receta është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë. Ne do t'ju tregojmë se si të përgatisni një fustan për funchozy nga perimet dhe erëzat në dispozicion.

Koha e gatimit - 20-30 minuta, numri i servirjeve - 2-3

Përbërësit e nevojshëm për karburant:


 • Dy tranguj
 • Dy speca të ëmbël, më mirë se një ngjyrë tjetër
 • Petë qelqi - 150 g (dy hanks)
 • Një karotë
 • Dy lugë salcë soje
 • Dy lugë vaj susami. Mund të zëvendësohet nga ndonjë vaj perimesh pa erë të theksuar
 • 2-3 karafil hudhër
 • 10 gram spec djegës
 • Pika e koriandrës tokësore
 • 2 lugë lëng limoni

Stacioni i gazit të gatimit

 1. Së pari ju duhet të lani perimet dhe të vendosni në zjarr një tigan me ujë për petë.
 2. Ndani piperin bullgar në gjysmë, hiqni farat dhe membranat. Pritini në shirita të hollë.
 3. Kastravecat më mirë të hekura në një rende speciale për sallatat koreane . Nëse nuk ka asnjë, përpiquni t'i grindni ato në shirita të hollë.
 4. Grini karotën e pastruar në një rende koreane ose të zakonshme të trashë. Vendosni karotat e grira në një tas të veçantë.
 5. Thërrmoni hudhrat dhe specin djegës.
 6. Llokoçis karrota, hudhra, piper dhe koriandër.
 7. Në një tigan ngrohni vajin e susamit dhe hidhni në karrota.
 8. Llokoçis fuqishëm, lëre mënjanë për 10 minuta.
 9. Zhytni petë në ujë të vluar, gatuajini 2-3 minuta, hiqni nga nxehtësia dhe hidhni në një kullesë.
 10. Shtoni tranguj dhe piper zile përzieni atë
 11. Pritini petë me një thikë, nëse ju duket shumë e gjatë, dhe shtoni në perime.
 12. Sezoni sallatën me salcën e sojës dhe lëng limoni . Llokoçis.
 13. Sezoni me lëng limoni dhe salcë soje.


Sezoni me lëng limoni dhe salcë soje

Funchoza me sallatë duhet të hajë, ndërsa petë në të nuk janë ftohur plotësisht - kështu që manifestoni të gjitha shijet dhe shijet e perimeve. Bon appetit!

VKontakte

Nëse jeni një tifoz i madh i kuzhinës orientale dhe, në veçanti, koreane, atëherë receta e kësaj salcë për funchozy do të jetë shumë e dobishme për ju. Fakti është se në Kore jo vetëm që janë përgatitur pjatat e nxehta me argëtuese, por edhe një numër i madh i sallatave dhe ushqimeve të ndryshme, dhe kjo salcë shkon në të gjitha këto pjata.

Përbërja e mbushjes është mjaft tradicionale; mprehtësia e saj mund të rregullohet me sasinë e piper i nxehtë , dhe ngopja - numri i erëzave.

Për të përgatitur salcë (salcë) për funchozy në koreane, ne do t'i përgatisim produktet në listë me duart tona. Vaji i susamit mund të zëvendësohet me perime pa erë, mund të përdoret uthull dhe tryezë, dhe oriz.

Derdhni sheqerin dhe kripën në një tigan.


Derdhni ujë dhe vendoseni tenxheren në zjarr. Jepni ujin të ziejë, dhe kripa dhe sheqeri - shpërndajë.


Tani shtoni salcën e sojës, vajin e susamit dhe uthullën në salcë.


Hudhra dhe chilli janë copëtuar shumë imët me thikë dhe gjithashtu shtojnë në tigan pjesën tjetër të përbërësve.


Në fund shtoni të gjitha erëzat. Mund t’i ngrohni erëzat për 3-4 minuta në një tigan të nxehtë për të “zgjuar” aromën e tyre. Pasi të shtojmë erëzat, patjetër që provojmë salcën të ekuilibrojë kosi, të ëmbël dhe pikantët dhe nëse është e nevojshme shtojmë ose sheqer ose kripë, ose uthull. Ne i japim stacionit të benzinës që funchozy të ziejë përsëri dhe ta heqim tiganin nga nxehtësia. Jepni salcën që të ftohet plotësisht.


Me veshjen e përfunduar për funchoz, thithni funchoza ose një pjatë nga ajo dhe lëreni gjellën të qëndrojë për 15-20 minuta.


Salca mund të përgatitet paraprakisht dhe në sasi të mëdha dhe të ruhet në frigorifer për 3-4 ditë.

Veshja funchozy është një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë ushqim ushqim koreane veçanërisht e shijshme!


Veshja funchozy është një mënyrë e shkëlqyeshme për të bërë ushqim  ushqim koreane  veçanërisht e shijshme


Ku të fillojë?
Ku të fillojë?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: