Статьи

Si të piqem ëmbëlsira të shijshme të harlisura. Si të gatuaj një brumë thjerrëz në shtëpi.

 1. Brumë gëzof maja për pies skuqur
 2. Brumë gëzof maja në kefir për pies
 3. Brumë gëzof maja pa vezë
 4. Si të gatuaj një brumë të pasur, me gëzof dhe maja të ëmbël?
 5. Sekretet e brumërave të buta të maja:

Të dashur nga shumë njerëz. Dhe kur ata janë gatuar edhe me duart e tyre, atëherë është e shijshme. Si të gatuaj me harlisur brumë maja për pies, mësoni nga ky artikull.

Brumë gëzof maja për pies skuqur

përbërësit:

 • qumësht lopë - 500 ml;
 • vaj perimesh i rafinuar - 200 ml;
 • maja e thatë - 15 g;
 • miell i siftuar - 1 kg;
 • sheqer i grimcuar - 170 g;
 • kripe.

preparat

Nxeheni qumështin. Përafërsisht 100 ml derdhen në një tas, shtoni maja të thatë, rreth 30 g sheqer të grimcuar dhe përzihet. Ne e largojmë tasin me birrë për 25 minuta në vapë. Pjesa tjetër e qumështit, mundi vezët dhe përziej pak. Shtoni krijesën që ka afruar dhe përziej deri sa të jetë e njëtrajtshme me lëvizje. Tani shtoni pjesën tjetër të sheqerit, kripë dhe derdh në gjalpë. Llokoçis përsëri dhe shtoni miellin e siftuar. Gatuani brumë të butë, nga e cila më pas formoni një top. Mbulo atë me një peshqir dhe të vendosur për një orë në të nxehtit. Pas një ashensor të mirë, ne e shtypim pak dhe e mbajmë të ngrohtë për 40 minuta, dhe pastaj e përdorim për të bërë pies.

Brumë gëzof maja në kefir për pies

përbërësit:

 • mielli i analizuar - 600 g;
 • kripe;
 • - 180 ml;
 • qumësht - 50 ml;
 • margarinë ose gjalpë - 80 g;
 • sheqer i grimcuar - 60 g;
 • vezë të mëdha - 2 copë.
 • maja e freskët - 25 g

preparat

Qumështi është pak i nxehtë dhe përziej maja të freskëta. Shkrihet margarina. Ne përziejmë kefir me sheqer, ne vozisim në vezë, kripë, derdhim në maja me qumësht dhe margarinë të shkrirë. Pjesët shtojnë miellin dhe e bëjnë brumin. Ajo duhet të shkojë elastike. Lubrifikoni tiganin me vaj, vendoseni masën që rezulton në të dhe largoni në nxehtësi për një orë e gjysmë. Kur është një përshtatje e mirë, le të vazhdojë punën.

Brumë gëzof maja pa vezë

përbërësit:

 • mielli i analizuar - 600 g;
 • sheqer i grimcuar - 50 g;
 • kripë - 1 lugë;
 • ujë të ngrohtë - 300 ml;
 • maja e freskët - 25 g;
 • vaj perimesh i rafinuar - 60 ml.

preparat

Derdhni rreth 100 g miell në ujë të ngrohtë, shtoni maja, sheqer të grimcuar. Përzierni të gjithë përbërësit dhe vendosni ato në nxehtësi. Pas ngritjes së brumit vendosni pjesën tjetër të përbërësve: miell, kripë dhe derdhni vajin. Gatuaj brumin. Mund të përdoret menjëherë për punë të mëtejshme. Pies shkoni të madh në furrë.

Si të gatuaj një brumë të pasur, me gëzof dhe maja të ëmbël?

përbërësit:

përbërësit:

preparat

Derdhni qumësht, gjalpë të butë në tigan dhe shtoni sheqer. Ne japim përzierje të vlim, nxitje herë pas here dhe ftohtë në një gjendje të ngrohtë. Shto maja, vezë dhe gradualisht derdh 4 gota miell të përgatitur dhe gatuaj. Mbuloni tasin me një pecetë dhe lëreni të ngrohtë për një orë. Shkruani pjesën tjetër të miellit, sode, pluhur pjekje dhe gatuaj përsëri mirë.

Kushti kryesor për marrjen e pies shijshme dhe të ajrosur është një brumë i harlisur, i përshtatur mirë. Ndonjëherë duket se ka filluar një shtëpiake për të gatuar brumë të harlisur - Kjo është nga sfera e fantazisë. Asgjë e tillë! Çdo gjë është mjaft e thjeshtë, vetëm duhet t'i kushtoni kohë asaj dhe të merrni parasysh disa nga hollësitë që do të diskutojmë më poshtë.

Fakti interesant: aftësia për të gatuar ëmbëlsira të shijshme në Rusi ajo u konsiderua si një nga avantazhet kryesore të zonjë.

Mielli duhet të sitë, të pasurohet me oksigjen, dhe grumbujt dhe papastërtitë hiqen prej tij.

 1. Kur gjurin brumë maja të gjitha ushqimet duhet të jenë të ngrohta ose në temperaturë dhome, ushqimet nga frigoriferi ngadalësojnë ngritjen e brumit.
 2. Për produktet e tharmit, lëngu duhet gjithmonë të nxehet në 30 ... 35 C, pasi që kërpudhat e majave në një lëng që kanë një temperaturë të ulët ose temperaturë të lartë , humbasin aktivitetin e tyre.
 3. Kur shtypni brumin, duart duhet të jenë të thata.
 4. Para se të vendosni tortën në furrë, lejohet të vijë për 15 ... 20 minuta.
 5. Në brumë (maja dhe të freskëta), është mirë që të shtoni pambaruar gjalpë , pasi gjalpi i shkrirë përkeqëson strukturën e brumit.
 6. Pies gatuar në qumësht janë më të shijshme dhe aromatik, kore pas pjekjes është me shkëlqim me ngjyrë të bukur.
 7. Sode dhe vanillin në brumë është më mirë për të fjetur më pak se pour.
 8. Maja për brumë duhet të jetë e freskët, me një erë të këndshme alkoolike. Kontrolloni maja paraprakisht. Për ta bërë këtë, gatuaj një pjesë të vogël të brumit dhe silleni me një shtresë mielli. Nëse pas 30 minutash nuk shfaqen cracks, cilësia e maja është e dobët.
 9. Me një sheqer të tepërt në brumë, ëmbëlsirat shpejt "skuqen" dhe madje djegin. Fermentimi i brumit të majave ngadalësohet dhe ëmbëlsira është më pak e harlisur.
 10. Yndyrnat, të zbutura deri në trashësinë e salçit, shtohen në fund të trazimit të brumit ose gjatë pounding saj, kjo përmirëson fermentimin e brumë.
 11. Për të bërë ëmbëlsira të gatshme më të butë dhe të thërrmuar, vendosni vetëm yolks në brumë.
 12. Për të thatë pjesën e poshtme të tortës, lehtë shtrydhni shtresën e poshtme të tortës me niseshte dhe pastaj vendosni mbushjen.
 13. Nëse vendosni sode në brumë, tortë do të shfaqet me ngjyrë më të errët erë e pakëndshme . Në dhomën ku pritet brumi, nuk duhet të ketë drapër: kontribuon në formimin e një kore të dendur në tortë.
 14. As testimi as provimi nuk duhet të lejohen të pushojnë, pasi kjo shkakton një përkeqësim në cilësinë e testit. 3 orë është e mjaftueshme, por gjithmonë të ngrohtë.
 15. Pas gatimit, tortës së brumit të majave lejohet të rritet në fletë (15 ... 20 min).
 16. Ëmbëlsira të ngjyrosura me bardhë veze të merrni një kore të shndritshme të kuq gjatë pjekjes.
 17. Lejoni që brumi të ndahet plotësisht para pjekjes. Në rast të korrigjimit jo të plotë, ajo ngrihet keq dhe ëmbëlsira nuk piqem për një kohë të gjatë.
 18. Është e lehtë të rrokulliset brumi i hollë, pasi ka mbështjellë një kunj me një rrotë të pastër prej liri.
 19. Nëse brumë është shumë i lagësht, vendosni një fletë pergameni mbi të dhe rrokullisni drejt në letër.
 20. Për të dhënë shije ose shije të veçantë brumë të shkurtër shtoni sheqer vanilje, hurmë limoni ose arra të pjekura.
 21. Në brumin e rërës, një pjesë e miellit mund të zëvendësohet me niseshte,
 22. Ëmbëlsira nga brumë të shkurtër duhet të hiqet nga forma e ftohtë.
 23. Gjatë 20 minutave të para të pjekjes, dera e furrës nuk mund të hapet.
 24. Para se të shtoni rrush të thatë në brumë, ju duhet të rrokulliset atë në miell.
 25. Verdhë veze duhet të jetë me sheqer në shkumë.
 26. Kripë është shtuar gjithmonë në miell vetëm kur opara ka fermentuar jashtë.
 27. Ëmbëlsira që janë të spërkat sheqer pluhur , gjithashtu lubrifikuar me vaj - ajo u jep atyre një aromë të këndshme.
 28. Ëmbëlsira e majasë mund të lubrifikohen me qumësht, dhe nëse dëshironi, spërkatni me kripë, farë lulekuqe, qimnon.
 29. Pies në një tabaka pjekje piqem në ngrohjes mesme në mënyrë që mbushja nuk thahet.
 30. Brumë, kur ajo është shumë e përzierë fort, gjithmonë shkopinj në duar, por rrotullon mirë me një shishe të mbushur me ujë të ftohtë.
 31. Brumë për tortë të pjekur në një fletë pjekje, rrokulliset si të hollë të jetë e mundur, kështu që shija e mbushjes është ndjerë mirë.
 32. Ëmbëlsirat ëmbëlsuar duhet të mbulohen me krem ​​të sheqerit, ndërsa ata janë ende të ngrohtë.
 33. Para pjekjes, pies të mbyllura janë të lyera me vezë rrahur, qumësht dhe ujë sheqer. Në sajë të saj në famë shijshëm duket në byrek mbaruar. Shndja më e mirë është e fituar nga lubrifikimi i yolks.
 34. Tortë, e cila është projektuar për ruajtje afatgjatë, mbahet në një enë të mbyllur.
 35. Pies të lartë janë pjekur në ngrohje të ulët, në mënyrë që ata janë të pjekur në mënyrë të barabartë.
 36. Nëse brumi tashmë ka ardhur dhe ju nuk keni kohë ta vendosni në furrë, mbuloni brumin me letër të mirë të lagur, pas shkundjes së ujit.
 37. Ëmbëlsirat nuk mbajnë për një kohë të gjatë nëse mbahen në qeramikë të mbuluara me një pecetë.
 38. Sa më shumë yndyrë në provë dhe më pak lëng, aq më shumë thërrmohet prodhimi.
 39. Kur pjekje në furrë, tortë nuk do të djeg nëse ju derdh kripë nën formën.
 40. Brumë maja nuk i përmbahet duart, në qoftë se ju shpifjeve duart tuaja me vaj perimesh.
 41. Tortë e nxehtë është më mirë të mos pritet. Por nëse është e nevojshme, duhet të ngrohni thikën në ujë të nxehtë, shpejt fshij dhe prerë atë.
 42. Nëse mbushja për tortë është e holluar me ujë, shtoni 2 ... 3 lugë copëza të grirë ose niseshte.
 43. Ëmbëlsira të pjekura lejohen të freskohen në të njëjtën dhomë ku janë pjekur.
 44. Pie lehtë për të marrë nga forma, në qoftë se ju mbani atë në një peshqir të lagur.
 45. Për të kontrolluar gatishmërinë e tortës, shtypni me lehtësi tortën me gishtin tuaj, nëse vrima zhduket menjëherë - produkti është i gatshëm.
 46. Kripërat e kripura nga mishi, peshku, kërpudhat nuk janë të përshtatshme për brumë të ëmbël, për mbushje të ëmbla nuk mund të gatuani brumin e kripur.
 47. Për ta mbajtur tortën të freskët, shtoni vaj bimore në brumë.
 48. Qumësht dhe produktet e qumështit të përmirësuar viskozitetin dhe vetitë plastike të brumë, të rritur procesin e lirimit të saj.
 49. Nëse tortë nuk hiqet nga pan, ndani atë nga pan me një varg.
 50. Ëmbëlsira e gatuar duhet të shtrihet në një pjatë dhe të mbulohet me një fletë pergameni ose një peshqir.

Kjo brumë pastë jep një thërrime të tillë elegant që nuk ka shije aq të mirë sa një mbushje. Dhe, sipas mendimit tim, e tejkalon atë. Ky brumë madhështor i majave për pies përshtatet në mënyrë të përkryer me mbushjen e frutave të ëmbla, farat e lulekuqe, arra, buns kanellë janë shtrembëruar nga ajo, buns pjekur. Por pies lakër janë të shkëlqyera. Edhe një herë - mbushja këtu do të jetë vetëm një bonus shtesë. Sepse thërrimet janë të mrekullueshme. Nga rruga, vetë brumë nuk është veçanërisht e ëmbël - vetëm dy lugë sheqer për kile miell.

produktet:

 • Miell 600g
 • Kefir 200 ml (të marrë trashë)
 • Qumështi 50 ml,
 • Gjalpë ose margarinë 75 g,
 • Vezë 2 copë,
 • Sheqeri 2,5 lugë,
 • Kripë ½ lugë,
 • Maja 1 qese me shpejtësi të lartë ose 30 g presion të freskët.

Fillojmë me qumësht. Ajo duhet të jetë pak e nxehtë (mos e shpejt, ndryshe brumë nuk do të rritet!). Nëse keni maja të freskëta, atëherë shtypni ato dhe vendosni në qumësht. Thatë, vepron me shpejtësi, vetëm derdh. Temperatura e lëngut nuk duhet të kalojë 38 gradë! Lini për 10 minuta derisa të formohet një shkumë.

Në një lugë të vogël, shkrijeni gjalpin.

Pastaj merrni një tas për përzierjen e brumit. Hidh kefir atje (së pari duhet të hiqet nga frigorifer në mënyrë që të jetë në temperaturë dhome), mundi dy vezë, shtoni sheqer, kripë dhe përzieni me një fshesë. Më pas derdhni qumësht me maja dhe gjalpë të shkrirë.

Miell është e dëshirueshme për të shoshitur. Dhe pastaj në pjesë të vogla shtoni në përzierje, të cilën e kemi bërë tashmë. Unë shtoj një të katërtën, çdo herë duke përzier me kujdes.

Brumë është e butë, shtrihet mirë, ka një strukturë të qetë, nuk ka gunga, dhe nuk i përmbahet duart fare.

Mbulo enën me brumë me një kapak, të vendosur në një vend të ngrohtë për një orë e gjysmë. Brumësia do të duhet të rritet rreth tri herë. Është e mundur të bëhet një ndarje në procesin e fermentimit - thjesht hapni kapakun, grisni brumin me grushtin tuaj, mbylleni përsëri dhe lëreni të qëndrojë ende. Por nuk është e nevojshme.

Pas gjysëm ore, brumi është i gatshëm të shkojë. A nuk e rrokulliset atë për patties shumë të hollë për të vlerësuar plotësisht cilësinë e thërrime - pas të gjitha, edhe buns papjekur janë bërë nga brumë, dhe ata janë jashtëzakonisht të shijshme. Pies të veshura duhet të lejohen të qëndrojnë në fletë pjekje për gjysmë ore. (Mos harroni të mbuloni ato me një peshqir në mënyrë që ata të mos hedhin në erë). Pastaj vendosini në një furrë të nxehtë (temperatura 180 gradë) për saktësisht 20 minuta.


Pastaj vendosini në një furrë të nxehtë (temperatura 180 gradë) për saktësisht 20 minuta

Ky recetë për të bërë brumin e majave është shumë e thjeshtë - kushdo mund ta përdorë atë, madje edhe ata që nuk kanë mbajtur asnjë pin të rrokulliset në duart e tyre, cilësia e produkteve nga kjo e përkryer nuk do të vuajë. Do të duhet pak durim, përbërës tradicionalë dhe një humor të mirë, pasi brumi i maja ndjen humorin e kuzhinierit. Epo, natyrisht, nuk do të ishte e tepërt të dija disa hollësi, dhe pastaj brumi do të kthehet saktësisht, pasta do të dalë e shijshme, me gëzof dhe aromatik. Për maja të harlisur, edhe u rrit pas trazimit, ju duhet të dini disa nuanca kuzhinës. do të ndajnë pikat kryesore që duhet të merren parasysh gjatë përgatitjes për përgatitjen e këtij lloji të brumit.

Sekretet e brumërave të buta të maja:

 • Maja mund të përdoret me presion të gjallë ose të thatë në çanta. Nuk ka dallim, të gjitha varen nga integriteti i prodhuesit. Mesatarisht, 1 lugë çaji maja e thatë korrespondon me 10 g të freskëta (pesha e kubit është shkruar në paketim).
 • Kifti është gjithmonë i mirë. Por këtu duhet të kihet parasysh se sa më shumë vezë në brumë, sheqer, gjalpë, salcë kosi - aq më e vështirë do të jetë rritja. Në këtë rast, në mënyrë që brumë të dalë maja e harlisur do të duhet të vihet më shumë.
 • Vëzhgoni temperaturën e fermentimit. Opara nuk i pëlqen pikat e temperaturës dhe skemat.
 • Qumështi, uji ose lëngu tjetër duhet të jetë i ngrohtë! Në ushqimet e ftohta, maja do të jetë më e vështirë për t'u tharë, dhe në ushqime të nxehta ata do të vdesin menjëherë.
 • Gatuaj mirë produktet dhe bëjeni ekskluzivisht me duart tuaja. Në krahasim me makinën, trazimi manual është më i butë, më i butë dhe më i pasur. Kapeni me duar, duke formuar një top për t'u pasuruar me oksigjen dhe për të hequr qafe dioksid karboni të tepërt.
 • Sigurohuni që të shtoni një lugë vaj vegjetal (Pa ere). Pastaj brumi do të jetë më i butë, elastik dhe do të mbetet pas duarve.
 • Përcaktoni gatishmërinë e testit për kodrina mund të jetë si më poshtë. Finger të bëjë një nivel të vogël në të, në qoftë se ajo forcon përsëri, atëherë prisni ende, ajo do të mbetet për 5 minuta - ajo do të vijë.
 • Duhet të rrokullisni brumin me një kunj, me kujdes dhe në një drejtim, atëherë pjekja e saj do të jetë e harlisur.

Si të gatuaj një brumë të pasur, me gëzof dhe maja të ëmbël?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: