Статьи

Teli në fshesë me korrent: si ta riparoni

 1. Nëse teli nuk arrin
 2. Nëse mekanizmi nuk funksionon fare

Mirëdita, të nderuar shokë elektrik!

Emri im është Andrew, dhe unë kam këtë pyetje për ju. Ditën tjetër kam lexuar një artikull të këndshëm në faqen tuaj në lidhje me riparimin e motorëve të makinës larëse. Materiali ishte shumë i detajuar dhe i kuptueshëm, kështu që edhe unë, të cilët nuk ishin në të gjitha të ditur në këtë, mund ta kuptonin. Shkova më tej dhe fillova të kërkoj materiale për problemin, por me një fshesë me korrent që kam, por nuk gjeta ndonjë gjë të tillë.

Në përgjithësi, unë kam rrëzuar mekanizmin e dredhimit të telave në një fshesë me korrent. Kur shtypni butonin, dredha-dja shkon, por tela ndal një metër nga trupi dhe është tmerrësisht i zemëruar.

Më tregoni, a është e mundur që ta riparoni, pa përdorur shërbimet e një qendre shërbimi, ku ndoshta do të thyejnë çmimin. Unë mendoj se çdo person i dytë përballet me një problem të ngjashëm, dhe materiali do të jetë në kërkesë. Faleminderit paraprakisht!

Faleminderit paraprakisht

Kuptimi i riparimit të vogël të pajisjeve shtëpiake

Ditë e mirë, Andrew! Ne jemi të kënaqur t'ju pëlqejmë dhe ju informojmë se ka një mënyrë për të bërë një riparim të tillë dhe ju duhet vetëm një kaçavidë Phillips për ta kryer atë. Në raste ekstreme, duhet të përdorësh pincë, por më shumë në atë më vonë.

Nëse teli nuk arrin

Mekanizmi i mbështjelljes së telit në vetvete është jashtëzakonisht i thjeshtë. Ai përbëhet nga një spirale e madhe, një njësi fikse dhe një pranverë metalike e sheshtë, me të cilën, në të vërtetë, lind problemi.

Ai përbëhet nga një spirale e madhe, një njësi fikse dhe një pranverë metalike e sheshtë, me të cilën, në të vërtetë, lind problemi

Dorezë çeliku

Këshillë! Para se të vazhdoni me riparimin, natyrisht ju duhet të çmontoni trupin e fshesës me korrent për të arritur në pjesën e dëshiruar. Nuk është e vështirë për të bërë këtë dhe veprimet zakonisht janë intuitive, por nëse keni dyshime, shikoni skemat për analizimin e modelit tuaj në internet.

Pse ndalon pranvera duke tërhequr? Çdo gjë është e thjeshtë - me kalimin e kohës, për shkak të tensionit të vazhdueshëm, relakson dhe humbet nivelin e shtrirjes fillestare. Kjo do të thotë që detyra jonë është që të hapet pranverë normale.

Si të bëhet kjo:

 • Hiqni mekanizmin nga rasti vetë, pas shkëputjes së terminaleve përmes të cilave kordoni është i lidhur me motorin;
 • Tërhiqeni kordonin pak dhe tërhiqni atë nga brazda që e mban spinën nga mbërthimi i mëtejshëm.
 • Mbylle pjesën e zgjatur edhe një herë rreth spirales dhe kthejeni prizën në vendin e saj.
 • Nëse dizajni i spirales është i tillë që të mos lejojë një manipulim të tillë, atëherë ne e tërheqim kordonin nga disa metra dhe bëjmë një spirale rreth spirales me një tel, pas së cilës e shtrëngojmë atë përsëri.

Pas këtyre manipulimeve, ne kontrollojmë mekanizmin. Nëse përpjekja ende nuk është e mjaftueshme, atëherë bëni një raund tjetër, por vëzhgoni masën dhe mos lejoni pranverën të mbingarkojë.

Nëse e vendosni atë shumë të lartë, mund të ketë raste të lëndimit nga priza, të cilat shpesh ndodhën në pastruesit e vakumeve sovjetike, ku vendosin burime shumë të fuqishme. Gjithashtu, duke qenë vazhdimisht në gjendje të zhurmshme, mekanizmi do të humbasë shumë shpejt funksionalitetin e tij përsëri.

Nëse mekanizmi nuk funksionon fare

Meqë kemi marrë këtë temë, le të shqyrtojmë mundësinë kur teli nuk tërhiqet fare. Kjo ndodh kur burimi në mekanizëm shpërthen. Si të jeni në këtë rast.

Natyrisht, mund të shkosh në qendrën e shërbimit dhe të urdhërosh një pjesë të re (çmimi i një zgjidhjeje të tillë mund të jetë mjaft i lartë), por nuk është e nevojshme ta bëjmë këtë, pasi është e mundur të rivendosësh një të vjetër me duart e tua, nëse ai u shpërbë më afër një nga skajet.

Për këtë:

 • Ne e çmontojmë pastruesin e vakuumit dhe nxjerrim mekanizmin sipas skemës së njëjtë.
 • Lëshoni pranverën nga mbajtësi dhe hiqni atë.
 • Ju do të vini re menjëherë se në skajet e pranverës është i lidhur me kthesa të vogla, të cilat janë kthyer në lojëra elektronike speciale. Menjëherë vjen mendimi se për riparim është e nevojshme të hiqni copën e shqyer dhe të bëni të njëjtën kthesë në fund të lirë. Kjo është e drejtë, por nuk do të tmerrohemi nëse gjithçka do të ishte kaq e thjeshtë. Fakti është se kur përpiqesh të përkulësh metalin me pincë, ajo menjëherë do të thyhet. Për të parandaluar këtë, ekziston një mashtrim i vogël.

Udhëzime për riparimin e burimeve në një foto

 • Pra, marrim pranverën dhe fillojmë të nxejmë fundin e dëshiruar të tij mbi ndezësin e gazit (sobë e zakonshme e kuzhinës do të bëjë mirë).
 • Kalim të kuqe të nxehtë - nuk është më e nevojshme.
 • Sapo të pranojë një ngjyrë të tillë si në foto, e vendosëm mënjanë, dhe le të ftohet natyrshëm, pa ftohur.
 • Metalet e ftohura mund të jenë lehtësisht të përkulura, prandaj merrni pincat dhe jepni pranverën formën e dëshiruar.
 • Pasi të jetë e nevojshme të bëhet një montim - nëse çdo gjë është normale, atëherë e nxejmë pjesën e përkulur përsëri, por këtë herë e lëshojmë menjëherë në ujë të ftohtë. Kështu që metali do të ngurtësohet përsëri dhe do të humbasë elasticitetin e saj.
 • Butësisht e fryni pranverën përsëri në spirale, duke mbajtur vazhdimisht me duart tuaja në mënyrë që të mos hidhni jashtë dhe ta rregulloni atë me pllakën.

Kjo është e gjitha që ne mund të përgjigjem në pyetjen se si të hiqni tela në një fshesë me korrent. Procedura nuk është e komplikuar dhe ju merr gjysmë ore nga forca. Përveç kësaj, këshillon të shikosh videon në të cilën mund të shihni disa detaje.

Pse ndalon pranvera duke tërhequr?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: