Статьи

Vitamina A dhe E për flokët: çfarë është sekreti i popullaritetit?

 1. Cilat vitamina janë më të rëndësishme për flokë të shëndetshëm?
 2. Ku përmbajnë vitamina E dhe A?
 3. Si të përdorni vitaminat A dhe E?
 4. Farmaceutike Vitamina Mask

Çdo femër dëshiron që flokët e saj të jenë të butë, të butë dhe të shëndetshëm. Shumë njerëz e dinë se janë vitaminat A dhe E për flokët që i ndihmojnë të jenë të fortë. Çdo ditë në ekranet e televizorit flash do të thotë reklama për të rivendosur vitalitetin e flokëve, dhe ju dëshmoni se si "ai" ose "ajo" pas përdorimit të parë të një shampo apo maskë gëzohen në shkëlqimin luksoz dhe shëndetin e curls. Po, vetë hipnozë është një argument i fortë që çon drejt besimit se nëse vizitoni stilistët dhe fitoni kozmetikë të reja, flokët tuaj do të bëhen të papërmbajtshëm. Por kjo nuk është gjithmonë rasti.

Flokët tuaj u ndanë dhe filluan të bien shumë? A janë të shurdhër në dukje dhe të thatë në prekje? Trupi juaj i mungon elementet e duhura. Produkte të fortifikuara ose një shumëllojshmëri kompleksësh vitaminash të farmacisë - cila duhet të preferohet? Gjëja kryesore këtu nuk është të dëmtojë. Është e rëndësishme që në mënyrë të qartë të dini dhe të kuptoni se cilat substanca keni nevojë, në çfarë sasie, si t'i përdorni ato dhe ku të blini.

Cilat vitamina janë më të rëndësishme për flokë të shëndetshëm?

Nëse në mesin e shumëllojshmërisë së vitaminave dhe komplekseve të tyre për të mbajtur një konkurs për më të rëndësishmin dhe më të dobishëm për flokët, atëherë, pa asnjë dyshim, vitaminat A dhe E janë liderë dhe fitues.

Këshilla të rëndësishme nga botuesi! Nëse doni të përmirësoni gjendjen e flokëve tuaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet shamponave që përdorni. Një shifër e frikshme - në 97% të shamponave të markave të njohura janë substancat që helmojnë trupin tonë. Kimikatet në këto shampo shkatërrojnë strukturën e flokëve tuaj. Por gjëja më e keqe është që këto gjëra të futen në organet tuaja dhe mund të shkaktojnë kancer. Kohët e fundit, ekspertët e stafit tonë redaksional zhvilluan një analizë të shampoos pa sulfate, ku vendi i parë u mor nga fondet nga kompania Mulsan Cosmetic. Prodhuesi i vetëm i kozmetikës natyrale. Të gjitha prodhimet janë prodhuar nën kontroll të rreptë të cilësisë dhe sisteme certifikimi. Ne rekomandojmë që të vizitoni dyqanin zyrtarë online mulsan.ru . Nëse dyshoni për natyralitetin e kozmetikës suaj, kontrolloni datën e skadimit, nuk duhet të kalojë një vit të magazinimit. Këshilla të rëndësishme nga botuesi! Nëse doni të përmirësoni gjendjen e flokëve tuaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet shamponave që përdorni. Një shifër e frikshme - në 97% të shamponave të markave të njohura janë substancat që helmojnë trupin tonë. Komponentët kryesorë, për shkak të të cilave të gjitha problemet në etiketat janë përcaktuar si sodium lauryl sulfate, natriumi laureth sulfate, kokosit sulfate. Këto kimikate shkatërrojnë strukturën e flokëve, flokët bëhen të brishtë, humbasin elasticitetin dhe forcën, ngjyra zbehet. Por gjëja më e keqe është se kjo lëndë merr në mëlçi, zemër, mushkëri, grumbullohet në organe dhe mund të shkaktojë kancer. Ne ju këshillojmë që të braktisni përdorimin e fondeve në të cilat ndodhen këto substanca. Kohët e fundit, ekspertët e stafit tonë redaksional zhvilluan një analizë të shampoos pa sulfate, ku vendi i parë u mor nga fondet nga kompania Mulsan Cosmetic. Prodhuesi i vetëm i kozmetikës natyrale. Të gjitha prodhimet janë prodhuar nën kontroll të rreptë të cilësisë dhe sisteme certifikimi. Ne rekomandojmë që të vizitoni dyqanin zyrtarë online mulsan.ru . Nëse dyshoni për natyralitetin e kozmetikës suaj, kontrolloni datën e skadimit, nuk duhet të kalojë një vit të magazinimit.

Elementet që konfirmojnë jetën për flokët janë ato që i ushqejnë dhe i ripërtërijnë ato në maksimum. A dhe E - elementet e vitaminës që i njom flokët me lagështi dhe lëndë ushqyese, duke mbushur gjithë trupin me forcë jetësore.

A dhe E - substancat e tretshme me yndyrë që nuk mund të formohen në mënyrë të pavarur në trupin e njeriut. Pronat terapeutike dhe parandaluese janë aq ambicioze saqë me të drejtë i bëjnë ato më të rëndësishmet për flokët. Ky është një mjet i mrekullueshëm në të gjithë industrinë kozmetike. Pa to, jo një stilist i vetëm flokësh.

Ne sugjerojmë që ju të familjarizoheni me vitaminat A dhe E, pronat e tyre shëruese dhe përdorimet më të rëndësishme.
Përfitimet kryesore të vitaminave A dhe E për trupin e njeriut

 1. Ata përmirësojnë funksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut, ato përkrahin në mënyrë të përkryer proceset e rindërtimit të qelizave.
 2. Posedojnë një funksion mbrojtës për të gjitha qelizat e gjalla.
 3. Ata mbështesin imunitetin duke rritur rezistencën e të gjithë organizmit ndaj infeksioneve dhe baktereve dhe mikroorganizmave të dëmshëm.
 4. Ndihmoni thithjen e ushqyesve.
 5. Ngadalësoni plakjen.
 6. Aktivisht ushqej.

Të gjitha që ju duhet është nëse qëllimi juaj është shëndeti dhe bukuria e patëmetë e flokëve.

Efekti mbi flokët e vitaminës E nuk mund të mbivlerësohet. Në mesin e atyre kryesore, dallohen në vijim: është përgjegjës për përshpejtimin e rritjes së flokëve, mbron nga ekspozimi UV, heq proceset inflamatore fillestare dhe kruajtjen e të gjithë kokës, rikthen strukturën e flokëve të dëmtuara dhe të dobëta, jep shkëlqim, shkëlqim, elasticitet dhe mëndafshi në curls, pengon humbjen e flokëve të bollshme, Flokët e hirtë, shurdhin zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës. Mbresëlënëse. Çfarë mendoni ju?

Efekti i vitaminës A në gjendjen dhe rritjen e flokëve është gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm. Ruan freskinë dhe rininë e fijeve, ushqen lëndë ushqyese dhe oksigjenin e pastër direkt tek llamba e flokëve, forcon dhe stimulon rritjen aktive të flokëve, jep curls një pamje elastike dhe elastike, mbron nga ndikimi i rrezeve të diellit, redukton humbjen e flokëve, kthen shkëlqimin dhe forcën e gjallë, lufton thatësinë dhe brishtësia, normalizon performancën e gjëndrave dhjamore, mbron kundër zbokthit. Një fjalë zgjidh të gjitha problemet.

Ku përmbajnë vitamina E dhe A?

Vitamina E përmban ushqimet e mëposhtme:

 • krunde të pambuluara të drithërave;
 • perime me gjethe;
 • vajra bimore;
 • fasule;
 • spinaq;
 • qeni u rrit;
 • drithëra.

Vitamina A përmban produkte të tilla:

 • vezë;
 • karota;
 • djathë;
 • kopër dhe spinaq;
 • produktet e qumështit;
 • mëlçia e cod;
 • rrush pa fara e zezë;
 • gooseberries;
 • manaferra;
 • Kajsi.

Është e rëndësishme!

Vitamina A përmban beta-karoten, i ndarë nga yndyra, kështu që rekomandohet përdorimi i këtyre produkteve me vaj vegjetal.

Nëse të gjitha cilësitë e lartpërmendura të substancave të vitaminave ju zhytën në një goditje të lehtë dhe tani e dini me siguri se ata do të shpëtojnë flokët tuaj, atëherë përdorni ato më me guxim, jo ​​vetëm veç e veç, por vetëm në kombinim. Një përzierje e vitaminave A dhe E - mjetet më efektive për "rindërtimin" e flokëve.

Pra, ne vendosëm që ta pasurojmë trupin me elemente të dobishme në dy mënyra.
Brendshme (kur përdoret farmaceutike moderne ose hahet ushqime të pasura me vitamina A dhe E).
avantazhet:

 • mënyra më e lehtë është marrja dhe blerja e një kompleksi të vitaminave në një farmaci;
 • efektet e drogës në kompleks (së bashku me flokët gjithashtu përmirëson pamjen e lëkurës së fytyrës, thonjtë);
 • operacion i përshtatshëm (mori një pilulë - dhe kjo është ajo, vitaminat bëjnë punën e tyre).

disavantazhet:

 • ekziston një pjesë e rrezikut (së bashku me vitaminat kapsulë mund të ketë aditivë të ndryshëm që shkaktojnë reaksione alergjike);
 • shkeljet në regjimin e ushqyerjes së plotë dhe të duhur nënkuptojnë mungesën e trajtimit kompleks me vitamina.

Outdoor (A dhe E janë pjesë e shumicës së kozmetikës).
Përparësia:

 • efektivitetin e fondeve.

disavantazhet:

 • kanë një sasi të vogël të përmbajtjes së vitaminës;
 • Përdoret vetëm si një mjet shtesë për fortifikim.

kanë një sasi të vogël të përmbajtjes së vitaminës;  Përdoret vetëm si një mjet shtesë për fortifikim

Si të përdorni vitaminat A dhe E?

Në mënyrë që efekti të jetë sa më pozitiv, rekomandohet marrja e vitaminave A dhe E me gojë. Kjo është vetëm për faktin se ata ushqehen të gjithë trupin nga brenda, i pasurojnë të gjitha organet me forcë jetësore dhe si rezultat, atraktiviteti i jashtëm është flokët më të shëndetshëm dhe më të fortë. Mos lëvizni në sfond dhe mos përdorni maska, të cilat bazohen në vitamina A dhe E në formën e tyre të pastër.

Këshilla bankare derrkuc

 1. Dëshironi të përshpejtoni rritjen e flokëve? Përdorni një maskë më shpesh, fshijeni në rrënjë me lëvizje masazhesh.
 2. Kombinoje A dhe E - procesi i përgjithshëm i rimëkëmbjes do të përshpejtohet.
 3. Përdorni vitamina A dhe E të vajit, duke u kujdesur për këshilla të flokëve. Por mos harroni se efekti është jetëshkurtër, pasi nuk ka enë gjaku, qeliza në fijet e flokëve. Prandaj, ato nuk absorbojnë dhe nuk i mbajnë vitaminat brenda.

Prandaj, ato nuk absorbojnë dhe nuk i mbajnë vitaminat brenda

Farmaceutike Vitamina Mask

Nëse vendosni të bëni një maskë në bazë të vitaminave të naftës, përdorni rekomandimet e mëposhtme.

 • Merrni një zgjidhje të vitaminës A dhe E me vaj ose një lëngu ampulë në çdo farmaci.
 • Përzierje me një agjent shtesë (mund të jetë, për shembull, vaj: esenciale dhe perime, produktet e qumështit: krem, kos, kefir, vezë e verdhë veze).
 • Aplikoni maskën në flokë të pastër dhe të lagur.
 • Mbani flokët, maskuar, ngrohtë (për këtë, përdorni një peshqir, kapele gome ose polietileni).
 • Mbajeni maskën nga 15 minuta në një orë.
 • Flush me shumë ujë. Lëngu i amfibles mund të lahet lehtësisht edhe pa përdorur shampon, dhe të gjitha vitaminat e naftës duhet të pastrohen më tej me shampo para shpëlarjes.
 • Frekuenca e përdorimit të maskave - çdo 2-3 ditë për një muaj të tërë. Por pas një pushimi për një muaj - flokët tuaj kanë nevojë për pushim.

Sekreti i popullaritetit të këtyre elementeve nuk është vetëm në avantazhet e tyre terapeutike dhe kozmetike, por edhe në disponueshmërinë dhe shumëllojshmërinë e opsioneve të përdorimit.

Zgjidhni vitaminat A dhe E, mos refuzoni nga produktet e disponueshme, atëherë flokët do të jenë aq të butë dhe të butë sa të jetë e mundur, dhe ju do të harrojmë për brishtësinë dhe humbjen e tyre.

Cilat vitamina janë më të rëndësishme për flokë të shëndetshëm?
Ku përmbajnë vitamina E dhe A?
Si të përdorni vitaminat A dhe E?
Flokët tuaj u ndanë dhe filluan të bien shumë?
A janë të shurdhër në dukje dhe të thatë në prekje?
Produkte të fortifikuara ose një shumëllojshmëri kompleksësh vitaminash të farmacisë - cila duhet të preferohet?
Cilat vitamina janë më të rëndësishme për flokë të shëndetshëm?
Çfarë mendoni ju?
Ku përmbajnë vitamina E dhe A?
Si të përdorni vitaminat A dhe E?

Новости

Советы для удачного шоппинга в Барселоне.
Шоппинг  в Барселоне У какой женщины при слове «шоппинг» не просыпается инстинкт охотницы, всегда готовой к штурму коммерческого центра или бутика с тем же энтузиазмом, с каким французы когда-то

Магазины Вильнюса
Шоппинг и магазины в Вильнюсе, распродажи и скидки. Шоп-туры в Вильнюс, Литва: бутики, бренды, аутлеты, фабрики, адреса магазинов, отзывы. Вильнюс — сравнительно небольшой город, в котором насчитывается

Отдых в Мальград-де-Мар в июне — отзыв Ильи: путешествие по Испании и культурный шок от увиденного


Шоппинг
Излюбленным местом для многих туристов является остров Крит, который представляет собой самый большой остров Греции. Здесь можно полюбоваться великолепными природными пейзажами и насладиться комфортабельным

Магазины в Ллорет де Мар: торговые центры, рынки и аутлеты.
В последнее время среди туристов особым спросом начали пользоваться испанские города. Да, и еще бы! Многие ведь жаждут посмотреть известные бои быков, прогуляться по старинным улочкам, полюбоваться прекрасной

Ведущий "Орла и Решка. Шопинг" Егор Калейников: "Тяжело было решиться побриться наголо"
Популярный телеведущий в интервью "Сегодня" рассказал об экстриме на съемках, о покупке за 220 тысяч долларов, о том, как крадет души с помощью камеры, и о йо-йо с Аляски. А еще — о том, как чуть не стал

Шоппинг в Лос-Анджелесе
Мировой лидер в бронировании отелей Booking.com отобрал наиболее удобные отели для шоппинга в Лос-Анджелесе — . Для многих посетителей шоппинг является главной целью в Лос-Анджелесе. Это столица киноиндустрии

Шоппинг в Венеции
В Венеции, как и в любом европейском городе, являющемся центром притяжения туристов, очень много небольших магазинов, специализирующихся на продаже как брендовой одежды и обуви, так и ювелирных украшений,

Шоппинг во Вьетнаме
Шоппинг (по-вьетнамски — муа, то есть покупка). Скидка — зам за. Торговцы необходимые слова знают и по-английски. Постепенно, с увеличением во Вьетнаме количества российских туристов, вспоминают или учат

Шоппинг в Куала-Лумпуре. Что можно купить?
Малайзия славится не только лишь башнями Петронас, возле которых очень любят фотографироваться приезжие, а также отличными пляжами, но и шоппингом. Он здесь чуть ли не самый лучший во всём регионе. В столице

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: