Статьи

Як в'язати вузли. 12 надійних вузлів для виживання.

Булинь - булінь.

Булинь - булінь

Булинь. (Фото: brig-club.ru )

Люди, не знайомі з морською термінологією, можуть подумати, що назва "булінь" походить від дієслова "розмовляти" або від іменника "альтанка". У морській мові назва цього вузла походить від "альтанки", але не від звичайної, а від морської альтанки, яка представляє собою невелику дерев'яну дошку - платформу, що служить для підйому людини на щоглу або опускання за борт судна при фарбувальних або інших роботах. Ця дошка за допомогою тросів кріпиться до підйомного троса особливим вузлом, який і отримав назву булінь. Друге його назва булинь. Воно походить від англійського терміна "булинь", що позначає снасть, якої відтягують навітряну бічну шкаторини нижнього прямого вітрила. Ця снасть в'яжеться до шкаторини вітрила буліневим вузлом ", або просто" Булинь ".

Це один з найдавніших і найдивовижніших вузлів, будь-коли придуманих людиною. Археологи свідчать, що цей вузол, був відомий стародавнім єгиптянам і фінікійцям за 3000 років до нашої ери. Вузол, не дивлячись на дивовижну компактність, містить в собі одночасно елементи простого вузла, напівштика, ткацького і прямого вузлів. Елементи всіх цих вузлів в певному поєднанні дають вузлу право називатися універсальним. Він дивно просто в'яжеться, навіть при сильній тязі ніколи не затягується "намертво", не псує трос, ніколи не ковзає уздовж троса, сам не розв'язується і легко розв'язується, коли це потрібно. Основне призначення альтанковий вузла - це обв'язування людини тросом під пахвами як засіб страховки при підйомі на висоту, опусканні за борт або в задимленому приміщенні під час пожежі на борту судна. У незатягівающуюся петлю цього вузла можна вставити альтанку.

Найбільш простий спосіб в'язки Найбільш простий спосіб в'язки. У житті завжди. може стати в нагоді вміння швидко зав'язати цей вузол, навколо своєї талії. Це потрібно вміти робити однією рукою одним безперервним рухом кисті, в темряві, за 2 - 3 секунди. Навчитися цьому зовсім не важко.

Візьміть корінний кінець троса в ліву руку, правою обнесіть ходовий кінець позаду себе навколо своєї талії. У праву кисть візьміть ходовий кінець і, відступивши від його кінця приблизно 10 сантиметрів, затисніть його в кулаці. У ліву кисть візьміть корінний кінець і витягніть ліву руку вперед. Тепер, маючи корінний кінець троса злегка натягнутим, правою кистю з затиснутим в ній ходовим кінцем огніть корінний кінець троса зверху вниз на себе і вгору від себе. Намагайтеся зробити такий рух кистю, щоб вона цілком не потрапила в петлю. Далі ходовий кінець обнесіть навколо натягнутого корінного кінця вліво перехопити його великим і вказівним пальцями правої руки. Витягуючи праву кисть з петлі, одночасно просовуйте ходовий кінець в малу петлю. Тримаючи правою кистю ходовий кінець, стрічкою потягніть за корінний кінець. Виконавши це кілька разів підряд, ви навчитеся зав'язувати булінь на собі, в темряві або з закритими очима. Уявіть собі таку ситуацію: ви опинилися за, бортом судна у воді, вам кинули з палуби кінець, за яким ви не зможете піднятися наверх, бо він слизький. Зав'язавши навколо своєї талії булінь і пересунувши петлю пахви, ви можете гарантувати, що вас благополучно витягнуть з води на палубу. Цей чудовий вузол не раз рятував життя морякам. Щоб розв'язати цей вузол, достатньо трохи зрушити петлю ходового кінця уздовж ослабленої корінної частини троса.

Португальська булинь.

Португальська булинь Португальська булинь. (Фото: kakimenno.ru )

Працює також як і простий булинь. Використовується в тих випадках, коли необхідно зав'язати на одному кінці відразу дві петлі. Наприклад, підйом пораненого людини. Тоді ноги постраждалого протягується в петлі, а корінним кінцем навколо грудей під пахвами в'яжеться напівштика. тоді людина нікуди не випаде, навіть якщо буде без свідомості.

Вузол "вісімка".

"Вісімка". (Фото: brig-club.ru )

Цей вузол вважається класичним. Він становить основу півтора десятка інших, більш складних вузлів різного призначення. У тому вигляді, в якому він зображений тут, цей вузол в морській справі служить відмінним стопором на кінці троса, щоб останній не вихлестивает з шківа блоку. На відміну від простого вузла він навіть при сильній тязі не псує трос і його завжди можна легко розв'язати. Щоб зв'язати вісімку, треба ходовий кінець троса обнести навколо корінного і потім пропустити його в петлю, що утворилася, але не відразу, як в простому вузлі, а завівши спочатку його за себе ж. Цей вузол можна застосувати для мотузяних ручок дерев'яного відра або бадді, якщо мотузок проходить крізь два отвори на виступаючих кінцях дерев'яних клепок. В цьому випадку, протягнувши мотузку в обидва отвори, на її кінцях з зовнішніх сторін клепки зав'язують по вісімці. Двома вісімками можна надійно прикріпити мотузку до дитячих санок. Щоб рука не зісковзувала з кінця собачого повідця, радимо зав'язати вісімку. Крім цього, вона непогано служить для кріплення струн до кілків скрипок, гітар мандолін, балалайок і інших музичних інструментів.

Вузол вісімка в'яжеться дуже просто і може виконається в момент однією рукою.

  1. Виконайте першу калишку.
  2. Потім проведіть ходовий кінець під корінням.
  3. Пропустіть його в першу калишку і затягніть вузол.

Кинджальний вузол. Вузол для скріплення двох тросів або мотузок.

Вважається одним з кращих вузлів для скріплення двох тросів великого діаметру. Він не дуже складний за своєю схемою і досить компактний, коли затягнутий. Його найзручніше зав'язати, якщо спочатку ходовий кінець троса укласти у вигляді фігури цифри 8 зверху корінного. Після цього витягнутий ходовий кінець другого троса протягнути в петлі, пропустити під середнє перетин вісімки і вивести над другим перетином першого троса. Далі ходовий кінець другого троса потрібно пропустити під корінний кінець першого троса і ввести його в петлю вісімки, як указує стрілка. Коли вузол затягнутий, два ходових кінця обох тросів стирчать в різні боки. Кинджальний вузол неважко розв'язати, якщо ослабити одну з крайніх петель.

Як в'язати кинджальний вузол. (Фото: poxod.ru )
Як в'язати кинджальний вузол

Прямий вузол.

Археологічні знахідки свідчать про те, що приблизно за три тисячі років до нашої ери ним користувалися єгиптяни Археологічні знахідки свідчать про те, що приблизно за три тисячі років до нашої ери ним користувалися єгиптяни. Стародавні греки і римляни називали його Nodus Hercules - геркулесових або геракловим вузлом, тому, що міфічний герой Геракл їм зав'язував на своїх грудях передні лапи шкури убитого їм лева. Римляни застосовували прямий вузол для зшивання ран і лікування переломів кісток. Він являє собою два полуузла, послідовно зав'язаних один на іншим в різні боки. Це звичайний найпростіший спосіб його в'язки. Моряки, які цим вузлом користуються з часів глибокої давнини для скріплення тросів, застосовують інший спосіб в'язки. Ткачі, які застосовують прямий вузол, для зв'язування обірвалися ниток пряжі, зав'язують його по-своєму, особливим, зручним їм способом.

При великих навантаженнях на пов'язані троси, а також при намоканні тросів прямий вузол сильно затягується. Як же розв'язується прямий (рифовий) вузол, який так затягується, що його не можна буде розв'язати і доведеться різати. Прямий вузол, навіть намоклий і сильно затягнутий, розв'язується дуже просто, за 1 - 2 секунди.

Як в'язати прямий вузол.

Як в'язати прямий вузол

Візьміть в ліву руку кінці А і Б, а в праву - кінці В і Г. Сильно потягніть їх в різні боки і якомога тугіше затягніть вузол. Після цього візьміть в ліву руку корінний кінець А (щоб він не вислизав з кисті руки, зробіть пару шлагов навколо долоні). У праву руку візьміть ходовий кінець Б (його також можна намотати на долоню.). Різко і сильно смикніть кінці в різні боки. Не випускаючи з лівої руки кінець А, правою затисніть в кулак частину вузла, утримуючи її великим і вказівним пальцями. Корінний кінець А потягніть в ліву сторону - вузол розв'язаний. Весь секрет полягає: в тому, що при ривку кінців А і Б в різні боки прямий вузол перетворюється в два напівштика і повністю втрачає всі свої властивості. Він також легко розв'язується, якщо ви візьмете в праву руку корінний кінець Г і сильно потягнете ходовий кінець В вліво. Тільки в цьому випадку кінець Г потрібно потім тягнути вправо, а частину, що залишилася вузла (напівштика) - вліво. Розв'язуючи таким способом прямий вузол, пам'ятайте, що, якщо ви смикнули ходовий кінець право, за корінний тягніть вліво і навпаки. При розв'язанні прямого вузла не слід забувати, що з якою силою він був затягнутий, з такою ж силою треба і смикати за один з його ходових кінців.

Рибальський штик, якірний вузол.

Дуже надійний вузол Дуже надійний вузол. Один з найбільш відповідальних випадків застосування вузла в морській справі - це прив'язання якірного каната до якоря. За п'ять тисяч років існування судноплавства люди для цієї мети не могли придумати надійнішого вузла, ніж цей. Перевірений багатовіковим досвідом морської практики, цей вузол визнаний моряками всіх країн як найнадійніший для прикріплення каната до риму або до скоби якоря. Рибальський штик (або якірний вузол) в якійсь мірі схожий з простим штиком зі шлагом. Відрізняється від нього тим, що перший з двох напівбагнетів проходить додатково всередині шлага, що охоплює предмет. Застосовуючи цей вузол для якоря, завжди необхідно прихоплювати ходовий кінець сутичкою до корінного. В цьому випадку, навіть при дуже сильній тязі, рибальський штик не затягувати і надійно тримає. Його модно сміливо застосовувати у всіх випадках при роботі з тросами, коли вони схильні до сильної тязі.

Затягається зашморг.

Цей вузол також називають ешафотним або "вісельним" вузлом. Але незважаючи на це, він знаходить і інше застосування в морській справі. Його використовують при тимчасовому кріпленні троса за плаваючі у воді предмети або при накидання і кріпленні троса за який-небудь предмет на березі. Цей вузол має перевагу навіть перед таким хорошим вузлом, як зашморг з напівштика, в тому, що ходовий кінець троса не може вислизнути з петлі, і тому затягується зашморг вважається надійніше. На вітрильниках цим вузлом кріпили корінні кінці Марса-шкотів і Марса-гітови і інших снастей у випадках, коли потрібно було мати ці кінці готовими до віддачі. Щоб зав'язати цей вузол, трос укладають у вигляді двох однакових за розміром петель. Обидві петлі обносять кілька разів ходовим кінцем троса, після чого цей кінець пропускають в петлю, звернену до корінної частини троса, і, витягаючи крайню петлю, затискають в ній. Затягується зашморг завжди можна без праці розв'язати, якщо потягнути за корінну частину троса. Цей похмурий вузол можна непогано використовувати в морській справі двояким чином. По-перше, за схемою його в'язки зручно зберігати, у вигляді компактної бухти трос. Зробивши цей вузол без петлі на ходовому кінці кидальний кінця, ви отримаєте відмінну тяжкість. Якщо він вам здасться недостатньо важким, перед застосуванням опустите його в воду.

Плоский вузол.

Він здавна вважався одним з найнадійніших вузлів для скріплення тросів різної товщини Він здавна вважався одним з найнадійніших вузлів для скріплення тросів різної товщини. Їм зв'язували навіть якірні прядивні канати і швартови. Маючи вісім переплетень, плоский вузол ніколи сильно не затягується, чи не повзе і не псує трос, оскільки не має крутих перегинів, і навантаження, що припадає на троси, по вузлу розподіляється рівномірно. Після зняття навантаження на трос цей вузол легко розв'язати. Принцип плоского вузла полягає в його формі: він дійсно плоский, і це дає можливість вибирати пов'язані їм троси на барабани шпилів і брашпилів, на вельпсах яких його форма не порушує рівне накладення наступних шлагов.

У морській практиці існує два варіанти в'язки цього вузла: незатянутой вузол з прихваткой його вільних ходових кінців до корінних або напівштика на їх кінцях і без такої прихватки, коли вузол затягується. У морській практиці існує два варіанти в'язки цього вузла: незатянутой вузол з прихваткой його вільних ходових кінців до корінних або напівштика на їх кінцях і без такої прихватки, коли вузол затягується Зав'язаний першим способом плоский вузол (у цьому виді його називають вузлом Жозефіни) на двох тросах різної товщини майже не міняє своєї форми навіть при дуже великій тязі і легко розв'язується, коли навантаження знята. Другий спосіб в'язки застосовується для скріплення тонших, ніж якірні канати і швартови, тросів, причому однакової або майже однакової товщини. При цьому зав'язаний плоский вузол рекомендується спочатку затягнути руками, щоб при різкій тязі він не перекрутився. Після цього, коли на зв'язаний трос дана навантаження, вузол якийсь час повзе і перекручується, але, зупинившись, тримає міцно. Він розв'язується без докладання особливих зусиль зрушенням петель, що охоплюють корінні кінці. Як вже говорилося, у плоского вузла вісім пересічний тросів і, здавалося б, що зав'язати його можна по-різному існує 256 різних варіантів його зав'язування. Але практика показує, що далеко не кожен вузол з цього числа, зав'язаний за принципом плоского вузла (почергове перетин зустрічних кінців з під і над), буде надійно тримати. Дев'яносто відсотків, з них ненадійні, а деякі навіть небезпечні для скріплення тросів, призначених для сильної тяги. Від зміни послідовності перетину пов'язують тросів в плоскому вузлі залежить його принцип, і досить трохи змінити цей порядок, як вузол отримує інші негативні якості. Перед тим як застосувати цей вузол на практиці для будь-якого відповідального ставлення, потрібно спочатку точно запам'ятати схему його і пов'язувати троси саме по ній без будь-яких, навіть самих незначних відхилень. Тільки в цьому випадку плоский вузол послужить вам вірну службу і не підведе.

(Фото: slokam.ru )

Цей морський вузол незамінний для скріплення двох тросів (навіть сталевих, на які буде докладено значних зусиль, наприклад при витягуванні трактором застряглого в грязі на полколеса важкої вантажівки).

Мішковий вузол.

(Фото:   hermes-sz (Фото: hermes-sz.com )

У флотах різних країн матроси зберігали свої особисті речі по-різному - в мішках, рундуках і валізах. У Російському імператорському військовому флоті для зберігання особистих речей матросів вживалися великі і малі валізи, зшиті з сірої парусини. Для перенесення мішків матроси прикріплювали до них шматок штерт, яким зав'язували їх мішковим вузлом.

Альпіністський вузол - їздовий петля.

Альпіністський вузол - їздовий петля

Використовується для точок кріплення на базовій мотузці і для кріплення в зв'язці середнього учасника, за що отримав своє друге поширена назва. Для прив'язування мотузки до основних і проміжним кріпленням, для тимчасової ізоляції дефектного (перебитого) шматка робочої мотузки.

Вузол примітний тим, що легко, в порівнянні з вісімкою, розв'язується і однаково добре затягується в обидві сторони. При ривку з однієї зі сторін не ковзає по мотузці.

Амфорний вузол.

Амфорний вузол

Вузол цей не простий, зате з його допомогою можна зробити чудову мотузяну ручку для перенесення бутлі, глечика і взагалі будь-якої посудини з невеликим виступом на шийці.

Бочковий вузол.

Цей вузол застосовують тоді, коли немає спеціального стропа або пристосування для підйому повних і відкритих бочок у вертикальному положенні. На середній частині троса, яким мають намір піднімати бочку, в'яжуть полуузел. Напівпетлі вузла розводять в сторони і охоплюють ними середню частину бочки. Нижня частина петлі проходить по центру днища бочки, вільні кінці троса зв'язуються прямим вузлом, а якщо трос одним кінцем вже закріплений, то альтанковий вузлом.

джерела: dod.ru , hermes-sz.com , katamaran.ru

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: