Статьи

Тюль своїми руками: як зшити, варіанти, декор, викрійки

  1. А якого воно роду?
  2. З чого починати
  3. підвіси тюлів
  4. У кулиску
  5. за тканину
  6. за стрічку
  7. на люверсах
  8. на петлях
  9. Ще один підвіс
  10. Відео: пошив тюлі на ручну складку
  11. Відео: пошиття штор з м'якими складками-келихами
  12. Відео: розрахунок і складання бантовими складок
  13. Сітка
  14. органза
  15. вуаль
  16. серпанок
  17. шифон
  18. крінолін
  19. газові тканини
  20. муслін
  21. Про забарвленні тканин
  22. Ще про мотлох
  23. Витрата тканини і складки
  24. Розмітка і різання
  25. Обробка країв
  26. нашивка стрічки
  27. Як вішати тюль

Слово «тюль» як найменування штори з тюлевої тканини без ламбрекену і додаткових декоративних полотнищ (сваги, краватки, косинок і ін.) Цілком прижилося в мові. У цьому матеріалі ми опишемо, як зшити тюль своїми руками. Це нескладно, заощадить істотну суму і дасть початкові, але дуже корисні навички крою та шиття. Якщо ви потім захочете зшити розкішний унікальний шторний ансамбль, вони вам дуже знадобляться.

А якого воно роду?

Тюлеві тканини з'явилися на світло в загальному випадково. В кінці XVIII - початку XIX ст. йшла бурхлива механізація текстильної промисловості. З'являлися продукти абсолютно нові, які виготовити ручним способом неможливо. Одним з них були безвузлові рибальські мережі, які надають багато менший опір руху в воді. За часів, коли лов вели все ще з вітрильних шхун і Люгер, це було дуже значимо і затребуване.

Ранню пору того, що нині іменується постіндустріальним або споживчим товариством, регулярно стрясали кризи надвиробництва. Дрібні підприємства, щоб вижити, освоїли випуск тонкої дрібної безвузлову сітки з дешевою х / б пряжі і пропонували її для побутових цілей замість дорогих шовкових прозорих тканин. Вважається, що вперше до цього додумалися ткачі французького міста Тюлю, звідки і назва.

Новинка припала до смаку споживачам, і скоро все просвічують для штор тканини стали називати тюлевимі, ​​а штори і фіранки з них - тюлямі. Назви тюлевих тканин можуть бути чоловічого і жіночого роду, і штори-тюлі вживаються в мові теж і так, і сяк. Тому, щоб зрозуміти, що в публікаціях по тюлям до чого, потрібно вчитуватися в контекст. Зазвичай тюль (м) позначає тюлеву тканину, а тюль (м / ж) тюль-штору.

Примітка: подібна плутанина існує також з вуаллю і вуаллю. Вуаль (м) однозначно тканину, а вуаль (м / ж) або вона ж, або швейне виріб з неї.

З чого починати

Перш ніж зшити тюль, потрібно визначити її місце і роль в інтер'єрі. Основні фактори, що визначають їх, для тюлю / тюлі є спосіб підвісу штор і тканину, з якої вони зшиті. Фактори ці певною мірою взаємопов'язані; сполучними елементами є розмір складки і її т. зв. модуль; докладніше про нього - далі.

підвіси тюлів

Тюлеві тканини тонкі, тому підвішувати штори з них абияк не годиться - скоро зносяться і втратять вигляд. Штори-тюлі підвішують слід. способами (див. рис.):

  1. У кулиску;
  2. На затискачах (прищіпках) за тканину;
  3. На затискачах або гачках за шторну стрічку;
  4. На кільцях за неї ж;
  5. На люверсах;
  6. На петлях.
Слово «тюль» як найменування штори з тюлевої тканини без ламбрекену і додаткових декоративних полотнищ (сваги, краватки, косинок і ін

Типи підвісів тюлів

У кулиску

Тюль на куліске одні вважають що створює особливий затишок; інші - міщанством. Безсумнівно одне: підвіс на кулиску трудомісткий і вимагає особливо ретельної роботи - рукав під штангу карниза повинен бути ідеально прямим. Прихований недолік - перевитрата тканини. Якщо, наприклад, діаметр штанги 4 см (на штанги діаметром менше 2 см підвішувати тюль на куліске не рекомендується), то припуск вгорі «вилізе» ок. 80 см; докладніше про розрахунок витрати тканини див. далі. Штора з тюлевої тканини на куліске швидко зношується, засовувати-розсовувати її важко. Із сучасних інтер'єрів тюль на куліске вписується тільки в арт-деко. Складки - тільки дрібні, з модулем до 1,5.

Примітка: розсовувати-засовувати тюль на куліске краще за верх за допомогою водила - палиці з тупим гладким гачком.

за тканину

Цей спосіб підвісу дозволяє отримати ефектні фестони вгорі, але з описаних далі тюлевих тканин для підвісу за тканину більш-менш придатний тільки крінолін. Тканини міцніше не утворюють красивою хвилі, а слабші швидко рвуться. Складки великі, але малого модуля, до 1,5.

за стрічку

Подивись за стрічку на сьогоднішній день кращий спосіб для тюлевих тканин. Детальніше описаний далі. Залежно від сорту тканини і способу пошиття вписується в будь-який інтер'єр. Складки можливі від середніх (бл. 5 см шириною в вільному вигляді, тобто на шторі) до найбільших. Модуль складок - до 2,5-3, дивлячись яка тканина.

на люверсах

Складний спосіб, то тільки підвіс на люверсах без проблем вписується в інтер'єри стилів хайтек і мінімалізм. Складність - в установці люверсов. Самі сучасні люверси просто замикаються пальцями, але під них потрібно пробити абсолютно круглі отвори, інакше тканина з-під люверса полізе. Робиться це або спеціальною машинкою, або парою пуансон-матриця і молотком. Останнє вимагає досконалих навичок володіння слюсарним інструментом: удар потрібен одноразовий, короткий, сильний, точний і різкий. Складки підвіс на люверсах дає тільки великі; модуль - скільки дозволяє тканину, див. далі. Верх тюлю під люверси оклеивается клеїться тканиною або в його подворот (див. Далі) вставляється флізелін.

на петлях

Спосіб на досить вмілу майстриню - складний і трудомісткий. Володіє усіма недоліками підвісу в кулиску, але дозволяє отримати великі складки і тому вписується в сучасні інтер'єри. Єдиний спосіб органічно списати тюль в інтер'єр лофт.

Ще один підвіс

Тюль, зшита на ручну складку

Будь-яка з описаних тканин придатна для пошиття тюлю на ручну складку. При цьому шторна стрічка або тасьма в верхній подворот НЕ вшиваються, а елементи підвісної системи кріпляться до заздалегідь зібраним і прошитим складкам. Грошова економія на стрічці невелика, і робота досить трудомістка. Але, по-перше, пошив на ручну складку - оптимальний спосіб перешити зі старої непридатною тюлі нову: надриви від підвісів ховаються в складках. По-друге, тюль, пошита і на найпростішу ручну складку, виглядає оригінально, див. Рис. праворуч; як зшити тюль на просту ручну складку, див. відео нижче.

Відео: пошив тюлі на ручну складку

По-друге, такі тканини, як вуаль і крінолін (див. Далі), можна зібрати в дуже красиві бокаловидні складки; зазвичай їх формують з щільних шторних тканин. Про пошитті штори з келихоподібними складками см. Слід видеоурок:

Відео: пошиття штор з м'якими складками-келихами


І нарешті, шифон і серпанок (також див. Далі) можна зібрати в ефектних бантовими складки. Про розрахунок і збірці бантовими складок см. Майстер-клас.

Відео: розрахунок і складання бантовими складок

тканини

На пошиття тюлі вживаються найчастіше слід. тканини (див. слід. рис.):

  1. Сітка;
  2. органза;
  3. вуаль;
  4. серпанок;
  5. шифон;
  6. крінолін;
  7. Полуорганза і ін. Газові (каландрові) тканини;
  8. Муслін.

тюлеві тканини

Сітка

Синтетичний нащадок бабусина х / б тюлю. Жорстка, міцна, не мазка, добре продувається і стирається. Під місцевою навантаженням від накладного декору не тягнеться і не морщиться. Самостійно прикрасити тюль з сітки можливо стразами на акриловому клею, аплікаціями з щільної важкої тканини, бантами і т.д., і т.п. Складки дає великі, від 7 см, з модулем до 3. Випускається різних кольорів і забарвлень, в т.ч. з фабричним декором і металевими або металізованими нитками. Нитка для розмітки під різання (див. Далі) не витягується. Підвішувати в кулиску не можна.

органза

Легше сітки, тому накладної декор не тримає, але зате дозволяє отримувати складки від 3 до 15 см. Випускається без металлонітей. Недолік - невисока повітропроникність. Решта - як у сітки.

вуаль

Щільніше органзи, добре підходить для східно-західних вікон. Накладний декор - тільки вишивкою, інших не тримає. Нитка для розмітки витягується. Складки - від 2 до 10 см; модуль - до 2. Решта - як у органзи.

серпанок

Легше, але менш прозора і продувності, ніж вуаль, тому більш підходить для південних вікон. Ефектно майорить на вітрі. Складки від 2 до 7 см; модуль - до 1,7. Декор виключно фабричний. Нитка для розмітки витягується важче, ніж з вуалі.

шифон

Замінник вуалі і серпанку для вікон північних і на балкон. Складки 3-15 см, модуль до 2,5.

крінолін

Завдяки особливому способу переплетення добре тримає складки від 3 до 20 см з модулем до 3 (з кріноліну шиють балетні пачки і верхні спідниці весільних суконь), але під накладними декором повзе. Великі складки дає грайливі, мелкофактурірованние. Можливий підвіс на кулиску. Залежно від забарвлення і щільності придатний для будь-яких вікон і вписується в будь-який інтер'єр. Недолік - в відбитому світлі відблискує, тому штучне освітлення приміщення повинно бути добре продумано.

газові тканини

Шовковий газ, з якого колись шили формені шапки китайських чиновників, доріг і на тюлі не вживається. Його замінюють каландрового тканинами - синтетикою, прокатаної між гарячими валками. Найбільш споживані полуорганза. Складки дає широкі, але відносно низькі, модуль до 2, і монументально-рівні. Однак, якщо складку на полуорганзе зачепити, в ній утворюється вм'ятина, яку потрібно розправляти, що видно на поз. 7. Вішають тюлі з полуорганзи в приміщеннях лаконічного і кілька холодного вигляду. Якщо ви бажаєте, щоб ваші гості завжди знали своє місце, то тюль з полуорганзи - ваш.

муслін

При високій прозорості для видимого світла добре відображає теплові промені і легко продувається. Складок зовсім не тримає, весь тюль з мусліну стає коробом. Також не тримає накладного декору, але фабричний дуже різноманітний.

Про забарвленні тканин

Тюлеві тканини просвічують. Через це психоделічні ефекти від їх забарвлення посилюються. Як наслідок - в тюлях неприпустимі великі однотонні поля оранжевого, а також поєднання його ж і жовтого з синім і блакитним. Такі забарвлення здатні викликати короткочасний емоційний підйом і прилив сил, але їх регулярне споглядання діє на психіку, без перебільшення, є руйнівним. Психологи називають подібні поєднання квітами божевілля. Проте, декор тюлі з використанням жовтого і помаранчевого доречний в робочих приміщеннях, що дають ефект пригнічення, напр., В тісній кухні. Однак в такому випадку основні колірні акценти повинні давати червоний і світло-зелений, см. Напр. слід. Мал.:

:

Расцетка тюлю в кухні

Ще про мотлох

Інший хороший спосіб дати нове життя старої тюлі - перешити її в штору-арку для кухні. Арочні тюлі мало загороджують вікно, але надають достатню площу колірному декору. На арочний тюль згодиться старий з зовсім потріпаними низом і верхом. Форма арочного тюлю в кухню дана на рис.

Форма арочного тюлю в кухню дана на рис

Форма тюлі аркою для кухні

Витрата тканини і складки

Будемо вважати, що вибрано - який тюль шити. Значить, прийшов час поговорити про корисні дрібниці, необхідних, щоб правильно пошити штори з тюлевої тканини. Перша з них - розрахунок складок і витрати тканини. Форма тюлю будується виходячи з ширини карниза (а не вікна) і висоти його розташування над підлогою. Схема для розрахунку витрати тканини на простий прямий тюль і вказівки до неї дані на рис. Що на потрібно визначити самостійно за місцем, це модуль складки, і по ньому разом з умовами дизайну вибрати тканину.

Що на потрібно визначити самостійно за місцем, це модуль складки, і по ньому разом з умовами дизайну вибрати тканину

Розрахунок витрати тканини на тюль

Примітка: висота складки у вільному стані називається також її стройової висотою.

Сорт тканини на тюль і її витрата визначаються слід. чином:

  • Малюємо ескіз тюлю зі складками бажаної вільної висоти і ширини. Складок на всьому карнизі має бути парна кількість в межах 8-40.
  • За ескізом також попередньо визначаємо сорт тканини.
  • На папері вичерчуємо в масштабі 1: 1 бажаний профіль складки на зразок тих, що на рис. нижче. Для крайніх профілів потрібна досить жорстка тканина: сітка, полуорганза, крінолін.

Профілі складок тюлевих штор

  • За профілем викладаємо шматок шнура або тонкої м'якого дроту; мікронною точності не потрібно.
  • Знімаємо шнур / дріт, розпрямляє і згинаємо навпіл.
  • Вимірюємо довжину отриманого полуотрезка L. Її відношення до ширини складки B і буде модулем складки m = L / B.
  • За Техданние тканини звіряємося, тримає вона складку таких ширини і модуля. Ні - уточнюємо вибір тканини.

Примітка: нитки основи, якщо вони помітні, повинні бути йти вертикально!

Розмітка і різання

Різати тюлеву тканину, як плательного або оббивну, не вийде - поповзе, рез вийде нерівний. Також на відміну від платтяних тканин тюлі звиваються в штуки (рулони) не по довжині, а по ширині; довжина тюлів стандартна, 3 м. Тому розполовинити відріз на штори, як продавець у магазині - надрізати і розірвати - не вийде. Способів рівно розділити навпіл відріз тюлю є 4:

  1. За заглаженность згину;
  2. Майстер-клас від нитки;
  3. Міське і ножицями;
  4. Міське і різаком.

Для різання по згину на краях полотнища за допомогою кравецької метра або рулетки роблять позначки, за ним шматок перегинають, згин проглаживают і ріжуть по ньому зсередини гострим ножем. Недолік - прасування. Гладити тюль без проутюжельніка (тонкої м'якої прокладки між підошвою праски і тканиною) не можна, легко пропалити або залишити жовті плями. Але від перекладки проутюжельніка ще не заглаженность згин повзе і рез виходить кривуватим.

Розрізати тюль по сліду нитки легко, якщо вона витягується з тканини і можна розрізнити основу і качок. Як різати тюль по сліду, показано на рис. Шматок з одного краю надрізається і надріз трохи розтягується, поки не підуть зморшки (зліва). У надрізі «виловлюється» одна, і тільки одна, нитка основи і витягується (в центрі). Якщо порвалася - «виловлюється» і тягнеться наступна. Від витягнутої нитки залишається добре видимий слід (праворуч), по якому і ріжуть ножицями.

Як розрізати тюль по сліду нитки

Якщо нитки з тканини на витягуються, потрібен аршин - рівна милиця важче. Поділу, як на кравецької аршині, не обов'язкові. Під різання ножицями тканину розправляють на рівній поверхні і по аршину ставлять точки маркером, по ним і ріжуть. Лінію олівцем не ведіть, потягне тонку тканину!

Ідеально рівний рез виходить по аршину роликовим різаком для тканини, але тоді потрібна підкладка по рез з дошки, фанери або ДВП, інакше різак попсує те, що під тканиною. Тканина розправляють на підкладці, аршин зміщують на 6 мм від лінії різу і на час його притискають зверху.

Обробка країв

Нижній і, можливо, бічні краю тюлю підрубують подвійним підворіть: знизу / с боків на 2 см; зверху - скільки потрібно за способом підвісу. Підрубують в 2 етапи: спочатку роблять одинарний подворот з одного прострочкою (поз. 1 і 2 на рис.); потім підвертають ще раз і пришивають двічі (поз. 3 і 4). Рукав під штангу для підвісу на кулиску прострочують з боків подвійним швом, поз. 5. Таким чином, на лицьових сторонах країв буде видно по 3 шва, а на виворітного 2.

Таким чином, на лицьових сторонах країв буде видно по 3 шва, а на виворітного 2

Обробка країв тюлю

Розтягувати тканину при сходинці не можна, шов скривиться. Її пускають вільно, як потягне грейфер машинки. Коли попереду набіжать зморшки (через 10-25 см рядки), машинку зупиняють, тканину розправляють і строчать далі.

нашивка стрічки

Шторну стрічку закуповують з запасом ок. 5 см в кожну сторону, він потім буде обрізане. В найдешевшої стрічці шириною 5 см 2 утяжние нитки, але краще взяти як мінімум 3-ниткову, складки будуть акуратніше. Стрічку нашивають з вивороту. Рядки ведуть з 2-х сторін кожної утяжки (червоні пунктири зліва на рис.), Але так, щоб не захопити рукавчики з ними (показані блакитними стрілками) і кишеньки під гачки / затискачі (зелені стрілки). Пришиту стрічку обрізають врівень з краями тюлю, а складки збирають, натягуючи утяжки починаючи з верхньої (в центрі). Витягнуті утяжки пов'язують вузлом, зайве обрізають. Якщо взяти 4-ниткову стрічку, то можна отримати якусь подобу бантовими складок, праворуч на рис. В такому випадку Утяжка ведуть поперемінно зверху і знизу. Все, тюль можна гладити і вішати.

Все, тюль можна гладити і вішати

Нашивка шторної стрічки на тюль

Як вішати тюль

Якщо тюль вішається за тканину або на стрічці без кишеньок, або замість неї в верхньому підворіть брючна тасьма, то тюль вішають спершу за краї. Потім натягують на себе середину і прикріплюють її до підвісу. Полотнище після цього розтягують на всю довжину і розподіляють інші підвіси. Готово? Збиваємо полотнище на одну сторону і точно так же вішаємо інше - тюль на вікні готовий.

що ще почитати:

А якого воно роду?
А якого воно роду?
Готово?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: