Статьи

Вишивка бісером по контуру малюнка


  • прийоми роботи
  • Нашивання одиночних бісерин і намистин
  • Виконання гострого листочка
  • Виконання петель з бісеру
  • Виконання квітки з «рису»
  • Виконання дрібних квітів
  • Виконання лінії або дуги з нитки з бісером
  • Виконання шва «ялинка» з бісеру або стеклярусу
  • Виконання багатошарових завитків
  • Виконання стебельчатого шва
  • Виконання шва «за голку»
  • игольница
  • Вишивання на одязі, сумках, косметичка
  • ордена Росії
  • Вишивка крашанок
  • Обтягування дерев'яної заготовки
  • Тематика вишивки на великодніх яйцях
  • виготовлення хрестів
  • Вишивання і оформлення яйця
  • Вишивка бісером по контуру малюнка

    Вишивка бісером по контуру малюнка дозволяє вишивати дуги, криві і різні контури. Використовуючи основні прийоми такої вишивки, можна розшивати бісером одяг, вишивати картини, косметички, гаманці, чохли на мобільні телефони і т. Д.

    Для вишивання в цій техніці можна використовувати малюнки з художньої вишивки гладдю, англійської гладі, вишивки рішельє, аплікації. Вибрані малюнки можна за бажанням змінити або взяти їх за основу і доповнити в залежності від форми і розмірів майбутнього виробу.

    При вишиванні по контуру малюнка можна використовувати не тільки круглий бісер (бажано брати дрібніший - «монастирський»), але і великі намистини, «рубку», стеклярус, лелітки, стрази і т. П.

    Добре поєднується контурна вишивка бісером з вишивкою нитками. Найчастіше для вишивання використовують нитки муліне або люрекс, наприклад, для вишивки стебел і гілочок в різних квіткових мотивах.

    прийоми роботи

    Перш ніж приступати до роботи, розглянемо основні прийоми, за допомогою яких ви зможете створювати неповторні і унікальні речі - сукні, сумочки, косметички, вишиті сувеніри.

    Нашивання одиночних бісерин і намистин

    Розглянемо два способи нашивання одиночних намистин або бісерин.

    Перший спосіб. Проколіть тканину бісерної голкою з ниткою. У місці пришивання бісерини виведіть голку з виворітного боку тканини на лицьову. Наберіть на голку одну бісерину або намистину і знову увійдіть голкою в тканину з лицьового боку на виворітну. Якщо знову вийти голкою на лицьову сторону тканини в іншому місці (можна поруч), то бісерина буде щільно прилягати до тканини.


    Другий спосіб. Великі намистини можна нашивати інакше. Зазвичай такий спосіб застосовується при вишиванні ягід. Проколіть тканину голкою з ниткою з виворітного боку на лицьову. На голку наберіть спочатку намистину, а потім бісерину і поверніться голкою назад в намистину, вивівши її на виворітну сторону тканини. Маючи в своєму розпорядженні намистини в певних місцях згідно з малюнком, можна таким чином виконати, наприклад, гілку червоної смородини.

    Виконання гострого листочка

    Якщо ви хочете розкидати по малюнку кілька дрібних листочків, то робиться це в такий спосіб: увійдіть голкою з ниткою на лицьову сторону тканини в місці виконання листочка. Наберіть на голку три бісеріни, підтягніть бісеріни до тканини, визначте напрямок розташування листочка і проколіть тканину, вийшовши голкою на виворітну сторону після третьої набраної бісеріни. Знову вийдіть голкою на лицьову сторону в місці початку листа. Наберіть на голку дві бісеріни, підтягніть їх до тканини і увійдіть голкою в тканину трохи раніше кінця листа або в третю бісерину попередньої зв'язки з трьох бісерин. Таким чином, ви отримаєте маленький акуратний листочок.


    Розкидайте потрібне вам кількість листочків відповідно до обраного малюнку уздовж стеблинки, який буде вишитий нитками. Зверніть увагу на напрямок листочків. Вони повинні бути розташовані вздовж стебла, а не перпендикулярно до нього. Якщо ви хочете отримати листочок трохи більше, то набирайте зв'язки з чотирьох, а потім з трьох бісерин.

    Виконання петель з бісеру

    Виконання петель з бісеру схоже на виконання тамбурного шва в ручній вишивці. При цьому головне - напрям пелюстки. Пелюстка можна зробити вузьким або широким залежно від вашого задуму. Пелюстки можуть бути поодинокими або зібраними в квітка, серцевиною якого може служити намистина.

    вузький пелюстка


    Спробуйте спочатку виконати одиночний пелюстка. Увійдіть голкою з ниткою на лицьову сторону тканини в місці початку пелюстки. Наберіть будь-яку кількість бісерин (наприклад, дев'ять штук) і увійдіть голкою назад в тканину в ту ж точку. Ви отримаєте петлю з бісеру. Якщо вам потрібен пелюстка більшого розміру, то необхідно набрати більшу кількість бісерин.

    широкий пелюстка


    Тепер треба додати напрям вашому пелюстці. Покладіть пелюстка на тканину так, як ви хотіли б його бачити у вишивці, і прихопіть його голкою за робочу нитку, на якій набрані бісеріни, між бісерінамі в одному або двох місцях. Цей прийом називається «шов вприкреп». Залежно від вашого кріплення ви отримаєте вузький або широкий пелюстка.

    Даним швом можна прокладати робочу нитку з бісером по контуру малюнка, наприклад, виконувати більші листя. Робочу нитку з бісером при цьому кріплять до тканини між бісерінамі в декількох місцях. Відстань між ними залежить від малюнка.

    Виконання квітки з «рису»

    Красиво виглядають квіти, вишиті «рисом», де «рис» виконує роль пелюстків замість петель. Ця квітка дуже простий у виконанні.


    Спочатку в місці розташування квітки нашейте намистину - вона буде серцевиною квітки.

    Перш ніж приступити до пелюсток, подумки уявіть їх напрямок: вони повинні бути спрямовані по радіусах від середини квітки. Нашийте дві пелюстки з «рису» один проти одного. Для цього вийдіть голкою на лицьову сторону тканини якомога ближче до пришитою намистині, наберіть на голку один «рис», підтягніть його до середини, укладіть в потрібному напрямку і увійдіть голкою в тканину з лицьового боку на виворітну в кінці «рису». Потім знову увійдіть голкою на лицьову сторону тканини біля серцевини квітки з протилежного боку. Другий пелюстка укладіть аналогічно, тільки в протилежному напрямку.


    Третій і четвертий пелюстки укладіть аналогічно один проти одного.

    Ще чотири «рису» укладіть між першими чотирма. Головне, щоб вони не перекосилися і всі були б спрямовані від центру по радіусах. Квітка готовий.

    Виконання дрібних квітів

    Іноді за задумом малюнка вам необхідно розкидати кілька дрібних квітів, наприклад незабудок.


    Спочатку прикріпіть до тканини одиночну бісерину - це серединка квітки.

    Далі виведіть голку на лицьову сторону тканини близько серединки квітки і наберіть на нитку 6-7 бісерин - в залежності від їх розміру і розміру бісеріни, яка є серцевиною квітки. Заблокуйте бісеріни віночка в кільце, підтягніть кільце з бісеру до тканини і введіть голку в тканину.

    Одягніть віночок з бісеру на серцевину квітки, прикріпіть робочу нитку з бісерінамі віночка ще в двох місцях. Квіточка готовий.

    Виконання лінії або дуги з нитки з бісером

    Вишивати бісером можна з будь-якого контуру - лінії, дузі або овалу. Цей спосіб є одним з найбільш поширених і носить назву «вприкреп».


    Закріпіть нитку і виведіть голку з ниткою на лицьову сторону вишивки. Наберіть на нитку бісеріни. Не набирайте відразу багато, нехай для початку буде бісерин сім.

    Покладіть нитка з бісеру по контуру малюнка, на який її потрібно нашити. Вийдіть голкою на виворітну сторону тканини і, повернувшись голкою назад, прикріпіть робочу нитку до тканини через, наприклад, три бісеріни. Потім увійдіть голкою з ниткою на лицьову сторону тканини біля останньої з набраних бісерин, увійдіть голкою в цю бісерину і наберіть ще кілька бісерин і так далі, поки не вишиєте задуманий контур або лінію.

    Виконання шва «ялинка» з бісеру або стеклярусу

    Цим швом можна вишивати гілки ялинки або колосся пшениці, а можна його використовувати просто при створенні декоративної гілочки. Вишивати можна як бісером, набираючи на голку з ниткою кілька бісерин (наприклад, по п'ять), так і стеклярусом, набираючи на голку по одному стеклярусу. Природно, що, чим довше використовується при вишиванні стеклярус, тим більше буде вишивати гілка.


    Намалюйте на тканини лінію нахилу майбутньої гілки. Увійдіть бісерної голкою з ниткою з виворітного на лицьову сторону тканини на початку намальованої лінії. Наберіть на голку один стеклярус, підтягніть його до тканини, покладіть в потрібному напрямку і увійдіть голкою в тканину. Знову вийдіть голкою на лицьову сторону тканини по лінії трохи вище і покладіть ще один набраний на неї стеклярус з протилежного боку з нахилом, як ялинку. По перших двох стеклярусом пройдіть голкою ще по одному разу для зміцнення. Далі продовжуйте укладати стеклярус аналогічним чином, змінюючи при цьому нахил. В результаті ви отримаєте гілочку.

    Виконання багатошарових завитків

    Іноді за задумом вишивати малюнка потрібно виконати завиток або дугу не в одну нитку з бісером, а багатошарово, коли одна зв'язка бісерин виходить з-під іншого. Робиться це так.

    дуга

    Накладіть першу в'язку бісерин (наприклад, шість штук) за бажаним контуру (зв'язка 1-2). Друга зв'язка з шести бісерин повинна виходити з-під першої. Для цього увійдіть голкою в тканину в середині першої зв'язки (точка 3), наберіть ще шість бісерин і зробіть голкою такий же стібок за обраним контуру. В результаті вийде друга зв'язка 3-4. Третя зв'язка буде виходити з-під другої. Для цього вийдіть голкою в точку 2 і виконайте зв'язку 2-5 і так далі.

    завиток

    Якщо ви виконувати не дугу, а завиток, то його потовщення робиться по краю завитка. Перша зв'язка складається, наприклад, з восьми бісерин (зв'язка 1-2). Далі вийдіть голкою в точку 3 і виконайте зв'язку 3-4. Потім укладаєте зв'язки більш похило, подібно завитку.

    Виконання стебельчатого шва

    Цей шов називається стебельчатим, тому що їм зазвичай вишивають стебла квітів. Часто шов застосовують при виконанні контурних малюнків. Шов утворює на лицьовій стороні рівну суцільну лінію.


    Від вихідної точки 1 нитку спочатку просувають вперед, потім, роблячи стібок 1-2, проколів тканину, голку з робочою ниткою проводять по виворітній стороні назад, виводячи у середини попереднього стібка 3-4 на відстань, рівну першому стежку. Утворюється безперервний ряд стібків однакового розміру. Робочу нитку слід виводити завжди з одного боку стібків.

    Виконання шва «за голку»

    Сама назва цього шва говорить про те, що стібки тут роблять назад від проколу голки і, зробивши стібок, виводять голку під тканиною попереду. Виконується цей шов справа наліво.

    Спочатку закріпіть голку в тканини (точка 1). Нанизавши на голку бісеринку, голку направте вправо назад і уколів позаду робочої нитки (точка 2). Направляючи голку по вивороту вперед, виведіть її на лицьову сторону на деякій відстані (точка 3), знову уколів вправо, позаду робочої нитки, і так повторюйте до кінця шва.


    Таким швом можна розшивати бісером і стеклярусом на одязі стилізовані листя різної форми.

    игольница

    Освоювати вишивку бісером по контуру малюнка краще на найпростіших виробах. Пропонуємо вам виконати игольниц у вигляді птаха, будиночка, кішки або сердечка, прикрасивши її бісерної вишивкою.

    Для ігольніци рекомендується використовувати сукно, фетр або іншу щільну тканину. Игольница складається з двох деталей, які з'єднуються стачной швом.


    Викрийте деталі майбутньої ігольніци. На одній з деталей милом нанесіть приблизні контури малюнка.

    Підберіть бісер, за кольором відповідний кольору тканини, з якої ви будете шити игольниц. Квіти, листя і ягоди вишийте бісером, а стебла і гілочки - нитками. Ви можете скористатися запропонованими малюнками, можете придумати свій візерунок або розташувати малюнок зовсім по-іншому. Краї деталей з вишивками обробіть ножицями "зигзаг".

    Зшийте деталі ігольніци швом «назад голку», залишивши невеликий отвір. У нього закладіть вату або інший наповнювач і ушийте петельку. Игольница готова.

    Вишивання на одязі, сумках, косметичка

    Освоївши основні прийоми вишивання по контуру малюнка і виконавши невелику роботу, можна спробувати прикрасити вишивкою плаття, блузу або сумочку, вибравши більш складний візерунок, або зшити косметичку, подушку, футляр для окулярів і розшити їх бісером.

    Якщо ви хочете зробити, наприклад, косметичку або подушку (див. Вклейку, фото 30-35), то спочатку визначте їх розмір і підберіть тканину. Залежно від розміру майбутньої роботи з журналів з вишивки виберіть сподобався вам малюнок і переведіть його на робочу кальку. Для цього накладіть кальку на обраний візерунок і обведіть його ручкою. Малюнок можна використовувати повністю або частково. Щоб правильно його розмістити, необхідно враховувати основні закони композиції, про які ми говорили вище.

    Можна розшити бісером вже готовий виріб - одяг або сумочку. Причому бісерна вишивка може стати як основним елементом прикраси речі, так і оздоблювальним, наприклад вишивка по краю комірів, верхньому зрізу блуз, манжет, поличок і т. П. Готові малюнки для вишивки на одязі ви знайдете в додатку.


    Обраний для вишивання малюнок, як правило, стилізують: відкидають дрібні деталі, зберігаючи форму і пропорції частин зображення. Ступінь стилізації і декоративності визначається задумом автора.

    Простий стилізований малюнок можна нанести на виріб за допомогою тонкого шматочка сухого мила у вигляді ліній і овалів.

    Якщо малюнок більш складний, то його потрібно спочатку з робочою кальки за допомогою копіювального паперу перевести на щільну білу папір, щоб зберегти узор, і тільки після цього переводити візерунок на тканину з робочою кальки.


    Малюнок переводите на тканину наступним чином.

    1. Робочу кальку з малюнком прикріпіть на виріб за допомогою шпильок.

    2. Дрібними стібками промітати контур малюнка швом «вперед голку». Для прометкі на темних тканинах використовуйте світлі нитки, а на світлих - темні.

    3. При перенесенні малюнка на тканину стежте за плавністю перекладаються ліній. Спочатку переведіть всі великі деталі - квіти, листя і так далі, потім хрестом позначте місця дрібних деталей.

    4. Після прометкі кальку обережно видаліть.

    Тепер, коли контур малюнка позначений на тканини, можна приступати до вишивання.

    Як приклад, розглянемо більш докладно вишивання ромашок (див. Вклейку, фото 33).

    Їх виконують за допомогою петель з бісеру. Але подивіться уважно на ці квіти: їх головки нахилені в різні боки, одні з них розпустилися, а інші - ще бутони. Як це відобразити при вишиванні? Вся хитрість полягає в тому, що на тканині ви малюєте тільки овали віночків, а потім відповідно до овалам виконуєте петлі з бісеру. У цьому випадку ваші ромашки будуть виглядати як живі.

    Так буде виглядати наша вишивка


    Такий малюнок ми переводимо на тканину. Він складається з ліній, овалів і хрестиків. Лінії - це стебла, овали - віночки ромашок, а хрестики і точки - місця вишивання незабудок і їх бутонів

    Почніть з вишивки жовтої серцевини способом «шиття вприкреп». Спочатку закріпіть нитку з бісером по овалу серцевини, потім заповніть бісером її внутрішню частину, накладаючи нитку з бісером всередині поруч із зовнішнім овалом. Серединка ромашки готова.

    Виконайте пелюстки ромашки за допомогою петель з бісеру за великим овалу. При вишиванні незабудок обов'язково зробіть бутони з одиночних бісерин.

    Стебла незабудок вишивайте в одну нитку муліне одиночними стежками, а стебла ромашок - в дві нитки муліне стебельчатим швом. Важливо виконати стебла в правильному напрямку.

    Розглянемо ще деякі візерунки, які можна використовувати для вишивки на готовому одязі. Якщо у вас є джинсовий костюм, то ви можете, наприклад, на кишені і поясі куртки розкидати в довільній формі гілочки незабудок (див. Вклейку, фото 36-37). Техніка виконання незабудок описана раніше в розділі «Прийоми роботи».


    За вирізу горловини блузи можна розташувати гілочки мімози. Мімоза виконується шляхом пришивання одиночних бісерин. Для її виконання рекомендується брати керамічний бісер яскраво-жовтого кольору. Якщо ви візьмете для роботи жовтий прозорий або перловий бісер, то він просто загубиться на тканини. Гілочки мімози вишиваються нитками муліне зеленого кольору (в одне або два додавання). Для виконання гілочки спочатку потрібно вишити її стебло стебельчатим швом від низу до верху, а потім на зворотному шляху під певним нахилом (згідно з малюнком) одиночними стежками виконується сама гілочка.

    Далі в розділі «Вишивка крашанок» дані докладні схеми вишивки різних елементів. Їх все можна використовувати для вишивки на готовому одязі.

    ордена Росії

    Використовуючи прийоми бісерної вишивки, можна виконати практично будь-який орден, точніше, зірку як знак ордена.

    Ордена, існуючі нині в якості особливого нагородного знака за відзнаку у військовій або державній службі, ведуть історію від військово-чернечих братств, засновується повсюдно в епоху хрестових походів. До кінця XVII століття, коли в Росії був заснований перший орден, в Західній Європі вже склалася тверда нагородна система, і багато в чому Петро I мав можливість орієнтуватися на традиції, що існували в передових країнах. При своєму житті Петро I заснував два ордени: орден Святого Андрія Первозванного і орден Святої Катерини, а до 1917 року в Російській імперії існувало вісім орденів, кілька десятків медалей і цілий комплекс нагород.

    Знаками будь-який орден були хрест, або «знак», муаровою стрічка и зірка. На вклейка (фото 38-43) показані виконані з бісеру зірки шести орденів Росії: орден Святого Андрія Первозванного, орден Святої Катерини, орден Святого Олександра Невського, орден Святої Анни, орден Святого Георгія, орден Святого Володимира.

    Щоб виконати будь-яку зірку, її спочатку треба уважно розглянути і подумати, з чого починати роботу. Пам'ятайте: чим менше розмір зірки, тим складніше виконати її в бісер. Всі зірки розрізняються за формою, кольором, внутрішнім медальйонам.

    Розглянемо докладніше перший російський орден. Зліва на грудях кавалери ордена Святого Андрія Первозванного носили срібну восьмиконечную зірку, яка, по суті, являє собою дві чотирикутний зірки. Ця зірка - найбільш поширений орденський знак в християнських державах.

    Зірка ордена Святого Андрія Первозванного в центрі має медальйон із зображенням двоголового орла, увінчаного трьома коронами з блискавками і вінком в лапах. На грудях орла поміщається Андріївський хрест. Андріївський хрест у вигляді букви «X» виконували з золота і покривали синьою емаллю. На нього наносилось зображення розп'ятого апостола Андрія. На кінцях хреста містилися літери SAPR, розшифровується як «Святий Андрій Покровитель Росії». Девіз ордена «За Віру і Вірність» містився по колу медальйона золотими літерами на блакитний фініфті. Знизу під девізом - дві золоті лаврові гілки, покриті зеленою фініфтю.

    Щоб виконати зірку, треба зробити три деталі:

    1) восьмиконечную срібну зірку;

    2) великий внутрішній медальйон синього кольору у вигляді кола з написом девізу ордена;

    3) малий внутрішній медальйон золотого кольору у вигляді кола з двоголовим орлом по центру.

    Основи медальйонів і зірки можна виготовити з щільного картону, а потім обтягнути їх тканиною потрібного кольору.

    Починати роботу над орденом Святого Андрія рекомендується з двоголового орла в центрі малого медальйона. Його вишивають на золотий парчі чорним бісером шиттям за рахунком, використовуючи висмикувати канву.


    Схема двоголового орла

    Виш двоголового орла, ми визначилися в розмірі малого медальйона, який залежить від розміру бісеру і клітини канви. У нашому випадку це коло діаметром 60 мм. Розмір внутрішнього медальйона диктує нам розміри інших деталей: розмір великого медальйона буде дорівнює, відповідно до пропорції, 100 мм, а розмір восьмиконечной зірки - 200 мм. Зірку можна накреслити в колі діаметром 200 мм самим або скористатися малюнком.


    Креслення зірки для ордена

    Виконайте з щільного картону все три деталі основи. Основу зірки обтягніть щільною білою тканиною. Для цього обведіть на тканини контури зірки олівцем і, зробивши припуски на підгин по 5 мм, накресліть ще один контур з урахуванням припусків. Виріжте зірку з тканини по зовнішньому контуру. Покладіть картонну основу на вирізану тканину, зробіть невеликі надрізи на куточках, за допомогою клею ПВА підклейте припуски тканини на зворотну сторону картонної основи. Основа зірки готова для вишивання бісером.

    У центрі циркулем проведіть коло діаметром великого медальйона. Вишиваючи зірку, не можна накладати нитку з бісером за це коло, краще трохи не доходити до нього. Вишивайте способом «шиття вприкреп». Нитки з срібним бісером і стеклярусом накладайте по черзі. Першу нитку з набраними стеклярусом накладайте від вершини зірки до центру до накресленого кола. При накладенні наступних ниток змінюйте нахил ліній. Продовжуйте нашивати зв'язки з бісеру і стеклярусу таким чином, поки не заповните всі поле зірки до кола, де буде розташований великий медальйон.

    Медальйони виготовляють окремо. Їх основи теж обтягують тканиною.

    Щоб зробити великий медальйон, накладіть картонну основу на тканину синього або темно-блакитного кольору і обведіть контур Кравецьким дрібному. Зробивши припуск на підгин 10 мм, проведіть ще одне коло. Виріжте з тканини коло по зовнішній межі. Поклавши картонну основу медальйона по центру вирізаного з тканини кола, за допомогою голки з ниткою швом через край обтягніть основу тканиною.

    По колу медальйона йде девіз ордена. Його можна вишити нитками муліне або люрексом стебельчатим швом або написати за допомогою спеціальних фарб, що застосовуються для розпису на тканинах. Знизу медальйона вишиті дві лаврові гілки з зеленого бісеру. Готовий медальйон наклейте на зірку.

    Для виконання малого медальйона накладіть його основу на вишивку двоголового орла, обведіть з припуском 10 мм, виріжте, обтягніть основу вишивкою. Наклейте малий медальйон поверх великого. Зірка ордена майже готова. Місця стикування медальйонів розшийте зв'язками з срібного бісеру, а по контуру зірки приклейте тонкий срібний шнур.

    Зірки інших орденів виконуються за таким же принципом. Змінюються лише тканини на великих медальйонах та девізи. Основа зірки ордена Святої Катерини розшита стразами, ордена Святого Олександра Невського - великими срібними намистинами, а ордена Святої Анни - срібним «рисом». Головне - витримати напрямок укладаються зв'язок. У ордена Святого Георгія зірка, наприклад, чотирикутна, тому і основа її - чотирикутник.

    На внутрішніх малих медальйонах деяких зірок бісером вишиваються вензелі способом «шиття вприкреп». Наприклад, срібна восьмиконечная зірка ордена Святого Олександра Невського має в центрі на білому полі вензель SA, що означає «Святий Олександр».

    Вишивка крашанок

    З давнини яйце служило символом весняного сонця. Багато народів в різні періоди свого розвитку надавали їй магічне значення. Міфологія зберігає легенди, пов'язані з яйцем. Так, в російських народних казках є сюжети, в яких життя героїв укладена в яйці, наприклад життя Кощія. Візантійський богослов і філософ Іоанн Дамаскін порівнював яйце з Землею, де шкаралупа - небо, пліва - хмари, білок - вода, а жовток - земля.

    Великодні яйця давно вже привертали увагу художників, які працювали в різних напрямках декоративно-прикладного мистецтва. Великдень - головне свято на Русі, «цар днів», «свято свят» і «торжество торжеств». До свята пекли паски, робили паску і фарбували яйця. Яйце стало символом Великодня. До яйцю ставилися з особливим шануванням - в ньому зароджується життя. Фарбовані яйця ведуть свою історію ще з язичницьких часів: яскраво-червоні, вони вважалися символом Сонця, пробудження до нового життя і радості.

    Поступово яйця на Русі стали не тільки фарбувати, але і розписувати. У XVIII-XIX століттях художньо оформлені великодні яйця отримують таке широке поширення, що стають видом декоративно-прикладного мистецтва. Розвитку цього виду мистецтва сприяла поява нових видів матеріалів: порцеляни, скла, пап'є-маше.

    Мініатюрні яйця виготовляли з дорогоцінних металів, прикрашали їх різьбленням, дорогоцінними каменями. Найзнаменитіші крашанки - фірми Фаберже.

    За допомогою бісеру можна виконувати пасхальні яйця, які не поступаються за красою яйцям з дорогоцінних металів. Для цієї мети краще використовувати дерев'яні заготовки.

    Візерунки та кольори, що наносяться на великодні яйця, символічні. Білий символізує чистоту, жовтий - родючість, зелений - весну, відродження, червоний пов'язаний із сонячною символікою. Не рекомендується використовувати чорний колір, так як він вважається кольором смерті.

    Обтягування дерев'яної заготовки

    Дерев'яні заготовки яєць обтягують оксамитом-стрейч, трикотажним полотном, велюром і іншими добре розтягуються тканинами. Як правило, використовують тканини насичених кольорів: бордового, червоного, темно-зеленого, синього, блакитного, білого.

    Покладіть дерев'яну заготовку яйця на аркуш паперу, складений навпіл, і обрисуйте контур олівцем. Вийде приблизна форма.

    Складіть тканину, якою будете обтягувати яйце, лицьовою стороною всередину і обведіть викрійку за допомогою мила або кравецької крейди. Виріжте тканину по контуру обведення і отримаєте розкрій.

    Оберніть дерев'яну заготовку яйця тканиною, отриманої після розкрою. Потрібний розмір не завжди виходить з першого разу. Якщо викроєна тканину виявилася маленькою або, навпаки, занадто великий, спробуйте зробити викрійку ще раз,

    Підберіть нитки в колір тканини і обшийте розрізаний тканиною заготовку яйця. Шити треба потайним швом, починаючи з середини яйця. Шов можна закрити тасьмою або ажурною смужкою, виконаної з бісеру.

    Чим більше розмір заготовки, тим складніше обтягнути її тканиною. Потренуйтеся, обтягуючи тканиною маленькі заготовки яєць.

    Після обтягування дерев'яної заготовки яйця тканиною і закриття шва тасьмою його можна розшивати бісером.

    Тематика вишивки на великодніх яйцях

    Тематика вишивки на яйцях специфічна, тому що пов'язана з церковною символікою. Відповідно до церковної символіки на яйцях, як і на інших предметах церковного начиння, зображують:

    хрести, різноманітні за формою;

    грона і листя винограду;

    вербу;

    конвалії;

    різноманітні квіти і листя, ягоди;

    куполи церков;

    літери ХВ - Христос воскрес! Букви можна вишити нитками або бісером, розташувати поруч або одну трохи вища за другу;

    колосся пшениці як символ родючості;

    всілякі завитки для завершення композиції;

    ажурні сітки, виконані з косих осередків за допомогою ниток простими ручними швами в поєднанні з бісером і намистинами.

    виготовлення хрестів

    По центру яйця може бути розташований хрест. Православні хрести мають дуже давню традицію і тому бувають дуже різні за своїм виглядом в залежності від часу і місця виготовлення. Форма хреста диктує те, які його деталі треба підкреслити.


    Ескізи для вишивки великодніх яєць

    Хрест виконують окремо, після чого наклеюють на центр обтягнутого тканиною яйця за допомогою клею «Момент». Розмір хреста повинен відповідати розміру яйця.

    Хрест виконують з парчі. Намалюйте або скопіюйте хрест на тонкому папері, виріжте і наклейте клеєм ПВА на ватман. Ватман змастіть тонким шаром клею і накладіть на нього парчу. Заготівлю покладіть під гніт. Після того як клей висохне, парчу потрібно змастити текстильним клеєм. Після такої процедури хрест можна вирізати. Парча при цьому не буде обсипатися.

    Хрест можна прикрасити бусиной, наприклад по центру. Все буде залежати від форми обраного вами хреста. По контуру хреста за допомогою клею «Момент» наклейте тонкий шнур. Готовий хрест наклейте на центр обтягнутого оксамитом яйця.


    варіанти хрестів

    Вишивання і оформлення яйця

    Заздалегідь продумайте ескіз вишивки вашого яйця і прорисуйте його на папері. Нанесіть малюнок на тканину за допомогою кравецької крейди або просто шматочка сухого мила, слід якого легко видаляється потім з матеріалу. В процесі вишивання задуманий малюнок може змінитися.

    Стебла зазвичай вишивають в одну нитку муліне або люрексом стебельчатим швом.

    Ажурні сітки. Подібно ручній вишивці «верхошов» можна заповнити внутрішню частину хреста або великих листя ажурною сіткою, а можна повністю закрити нею половину яйця, розташовуючи по місцях з'єднань ліній стежки ниток і дрібні бісеріни.

    Писанки. Можна запозичити ідеї розфарбованих яєць - писанок. Всі малюнки, і прості, і складні, і навіть окремі лінії і рисочки, були колись наділені певним символічним значенням. Дуже характерний для писанок мотив «дерева життя» у вигляді гілочок, пишних кущів, листя, ялинок. Зображення класів символізує рясний урожай. Тварини ж на мові символів означають процвітання.

    Варіанти писанок, виконаних нитками і бісером

    Використовуючи основні прийоми нашивання одиночних бісерин, виконання дрібних листочків з бісеру і поєднуючи їх з ниткової вишивкою стебельчатим швом, можна простими малюнками аналогічно писанкам заповнити поверхню яйця.

    Грона і листя винограду компонуються на яйці по-різному. Ви, наприклад, можете розташувати по центру яйця хрест, який оповитий з двох сторін лозою винограду. В даному випадку гроно винограду можна виконати одиночними бісерінамі або зв'язками з бісерин, при цьому листочки винограду можуть бути стилізовані (див. Фото 45 на вклейці). Можливі варіанти розташування винограду у вигляді великої грона з великим листям. Тоді виноград треба робити з більших намистин. Грона винограду можна поєднувати з колосками пшениці.

    Варіанти розташування винограду на великодніх яйцях

    Для вишивки грона винограду одиночними бісерінамі або більш великими намистинами їх розташовують на тканини вроздріб, пришиваючи до тканини по одній, щоб сформувалася гроно.

    Можна сформувати гроно винограду з зв'язок з бісером, набираючи на голку відразу по чотири і більше (до дванадцяти) бісерин і працювати шиттям вприкреп.

    Для виконання складного листа спочатку на тканини за допомогою кравецької крейди потрібно намалювати його контур. Якщо ви володієте ниткової вишивкою «верхошов» або художньою гладдю, то можете вишити лист в цих техніках.

    Можна його виконати і з бісеру. Для цього нитку з набраними бісерінамі або «рубкою» мають у своєму розпорядженні в певних напрямках від кінців листа до центральної жилці.

    Можна вишити і більш прості стилізовані листя винограду у вигляді петель з бісером. При цьому спочатку виконують центральну петлю в напрямку розташування листа, а потім - дві крайні.

    Куполи церков можна вишивати окремо у вигляді медальйона і наклеювати вже готову вишивку на центр яйця, обтягнутого тканиною. Краї медальйона зазвичай обробляють тонким золотим шнуром.

    Вишивку можна виконувати також і прямо на обтягнутому оксамитом яйці, як шиттям за рахунком, попередньо приметайте на нього висмикують канву, так і по контуру вашого купола.

    Верба. Для її виконання використовують білий «рис» і коричневі бісеріни.

    Стебла вишивають стебельчатим швом коричневими нитками муліне в одну або дві нитки.

    Головне - дати правильний напрямок розпустився ниркам верби. Спочатку прорисуйте і виконайте нитками стебельчатим швом гілку верби. Потім бісерної голкою, починаючи з вершини вишитій гілки, розміщуйте нирки. Для цього виведіть голку в вершину гілки, наберіть на неї коричневу бісеринку і білий «рис», укладіть нитка з набраними бісеріну і «рисом» вздовж напрямку гілки, увійдіть голкою в тканину.

    Для пришивання наступної нирки вийдіть голкою з ниткою знову на лицьову сторону тканини нижче по стеблу і пришити ще одну нирку, враховуючи нахил. Далі продовжуйте так само розташовувати такі нирки.

    Верба на великодніх яйцях добре поєднується з дрібними квітами та гілочками їх листя, а також хрестами і буквами ХВ.

    Конвалії. Для вишивання конвалій використовуються білі намистини різного розміру і білий бісер. Стебла вишивають нитками муліне стебельчатим швом.

    Технологія вишивання конвалій схожа з пришиванням одиночних намистин, яка описана в основні прийоми роботи вишивки по контуру малюнка, але тут є свої особливості. Вгорі гілочки розташовуються більш дрібні намистини, а нижче - більші. Намистини для виконання конвалій рекомендується брати перлинні або керамічні.

    Варіанти крашанок з конваліями

    Листя конвалії виконують з бісеру по контуру намальованого листа. Вишивати лист бажано більш дрібним бісером, краще «монастирським». При бажанні можна заповнити бісером і внутрішню частину листа швом вприкреп, укладаючи бісер по прожилкам листа.

    Колосся пшениці виконуються з золотого «рису».

    При пришиванні золотих «рисинок» -зернишек, так само як і при вишиванні нирок верби, важливо враховувати напрям колосків. «Рис» пришивайте золотими або жовтими нитками муліне в одне додавання. Коли, пришиваючи «рисинку», ви вийдіть голкою з неї, виконайте стібок у напрямку вздовж «рисинки».

    Варіанти крашанок з колосками пшениці

    Колосся можуть бути розташовані по овалу яйця або спрямовані з його центру.

    Колос пшениці добре поєднується з хрестами, розташованими по центру яйця.

    Ми вже розглянули хрести на яйцях, виконані з парчі. Але хрест можна зробити й інакше. Можна вишити його по контуру дрібним бісером способом вприкреп, а всередині розташувати сітку з ниток.

    Можна виконати хрест з великих намистин, оточених дрібним бісером. Добре виглядають хрести з перлинних намистин, окантованих золотим бісером. Колосся пшениці прекрасно поєднуються з такими хрестами.

    Намистини пришивають окремо по намальованому контуру хреста на невеликій відстані один від одного. Крайні намистини окантовують дрібним бісером. Кількість бісерин для окантовки розраховується залежно від величини намистини, а розмір намистин визначається розміром пасхального яйця.

    Щоб окантувати намистину, вийдіть голкою з ниткою з намистини і, набравши кілька бісерин, знову увійдіть голкою в намистину. Тоді ви побачите, скільки ще бісерин вам треба набрати для повної окантовки.

    Наберіть ще бісеріни і знову увійдіть в намистину. Пройдіть голкою з ниткою по всьому бісерин, додаючи при необхідності ще бісеринки так, щоб намистина була повністю окантована.

    Вийдіть голкою близько намистини на лицьову сторону тканини і прикріпіть кільце з бісерин в трьох-чотирьох місцях. Ваша намистина окантована бісером, і ви тепер точно знаєте, скільки бісерин потрібно набрати для окантовки наступної намистини.

    Квіти, листя, ягоди на великодніх яйцях прекрасно поєднуються з хрестами і ажурними сітками. Способи виконання дрібних квітів, квітів з бісерних петель, листя, ягід приведені в розділі «Прийоми роботи».

    Варіанти крашанок з квітами, листям і ягодами

    Закінчивши вишивку, пасхальне яйце потрібно оформити. По периметру уздовж яйця обтягніть його золотою тасьмою або красивою Бейко, кінець тасьми викладіть у вигляді петельки. При бажанні цю смужку можна виконати з бісеру. Якщо ви володієте прийомами обплітання підставок під яйця, то ваше вишите яйце може бути представлено на підставці (див. Вклейку, фото 48-50).




    Як це відобразити при вишиванні?

    Новости

    Адрес:
    пр. Пушкина 16

    Телефоны клуба:
    056-79-000-37
    099-078-90-99
    067-689-07-01
    093-403-17-02

    Режим работы:
    ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

    Следите за нами: