Статьи

Усередині нової фабрики Adidas, де кросівки роблять роботи

Минулої зими в Берліні відкрився незвичайний торговий стенд Adidas, на якому можна було купити фірмовий светр з вовни мериноса. Фішка була в тому, що светр виготовлявся за індивідуальними мірками покупця і прямо на його очах. Спочатку клієнтові потрібно було зайти в шоу-рум, де система сканувала його тіло, а потім обговорити з працівником стенду деталі дизайну светри. Отримавши всю необхідну інформацію, три промислових в'язальних верстата приймалися за роботу, і через кілька годин на світ з'являлося готовий виріб. Один светр коштував близько $ 250, в день машини виробляли їх по десять штук.

Це була вже далеко не перша спроба випробувати подібні концепти. У наприкінці 2015 року Adidas відкрила нову автоматизовану фабрику Speedfactory в німецькому місті Ансбах. Перенісши виробництво з Китаю на заводи поруч зі своїми споживачами, компанія хоче скоротити затримки і витрати на логістику.

У вересні 2016 року завод випустив першу обмежену серію кросівок - Futurecraft MFG (Made for Germany). Коли в магазинах Берліна з'явилися 500 пар нового взуття, покупці чатували старт продажів на вулиці і розкупили кросівки в одну мить.

підписуйтесь на канал Rusbase в «Яндекс.Дзен» , Щоб нічого не пропустити

, Щоб нічого не пропустити

Кросівки Futurecraft MFG Фото: Adidas

У жовтні компанія анонсувала проект під назвою AM4 - Adidas Made For. Він являє собою серію кросівок, розроблену з урахуванням специфіки міста, в якому живе їх власник. Наприклад, в Лондоні багато людей ходять на роботу пішки - для них будуть створені спеціальні кросівки, які будуть чітко видні в темряві і при негоді. Нью-Йорк розбитий по квадратах, тому для жителів цього міста розроблять взуття, що ідеально підходить для поворотів під прямим кутом під час бігу. У Лос-Анджелесі жарко. і він розташований поблизу океану. У Шанхаї більшість людей займається в приміщеннях. Всі ці особливості будуть враховані при виробництві кросівок, яке буде відбуватися на двох фабриках Speedfactory.

Я вирішила перевірити, що ж відбувається на цій фабриці майбутнього, і відправилася до Німеччини.

Я вирішила перевірити, що ж відбувається на цій фабриці майбутнього, і відправилася до Німеччини

Завод Speedfactory в Німеччині. Фото: Ériver Hijano

Спочатку я заглянула в штаб-квартиру Adidas, яка розташована в місті Херцогенаурах неподалік від Нюрнберга. Це місто в жарт називають «містом нахилених голів» через звичку місцевих жителів дивитися на взуття співрозмовника, щоб визначити його соціальний стан і приналежність до тієї чи іншої компанії.

У кампусі Adidas її визначити просто - всі співробітники носять фірмове взуття. Штаб-квартира компанії під назвою World of Sports розташована на території колишньої авіабази нацистів, яку в офіційних джерелах називають «колишньої військової базою США» (в 1945 році вона була захоплена американськими солдатами, в 1992 році її повернули уряду Німеччини, а через п'ять років територію викупила компанія Adidas). Деякі оригінальні бараки до сих пір стоять на місці і переобладнані під офіси.

Завод Speedfactory знаходиться в годині їзди від штаб-квартири і розташований посеред кукурудзяного поля. Зовні будівлі висять прапори Adidas і логотип Oechsler Motion, давнього партнера компанії з виробництва, який і керує фабрикою.

Фото: Alastair Philip Wiper

На вході мені видали каску, і екскурсія почалася. Сама фабрика всередині виявилася білою і яскравої з високими стелями і без вікон. На ній було мало робітників, але і машин було не так вже й багато. На конвеєрній стрічці, поділеної на три частини, роботи різали лазером тканину, люди надавали їй форму і зшивали матеріал належним чином, а потім спільними зусиллями машин і людей частина кросівка припаював до підошви. У дальньому кінці кімнати помаранчева роборукою здійснювала величні запрограмовані руху на вершині пенозалівочной машини.

На заводі Speedfactory виготовляється мінімальну кількість сировини для виробництва кросівок - це тканина машинної в'язки, смуги напівжорсткого термопластичного поліуретану, які впаюються в взуття для надання форми, білі гранули поліуретану для фірмової підошви Boost від Adidas, помаранчева неонова підкладка з Італії і «плаваючий карданний вал» , що забезпечує посилену підтримку стопи.

Підошва Boost. Фото: Alastair Philip Wiper

Процес виробництва кросівок заворожує. Ось робочий кладе на конвеєр шматок тканини, і машина впаюються в неї смужки термопластичного поліуретану по точному шаблоном. Інший працівник заводу перекладає тканину на стрічку, де люди працюють за швейними машинами - ті зшивають з неї мініатюрні об'ємні черевики. Так буде виглядати передня частина кросівка. Потім її розтягують на спеціальному манекені і поміщають у величезну машину зі скляними дверима, за якої передня частина кросівок припаивается до підошви. На звичайних фабриках цей процес робиться вручну за допомогою клею. Тут же взуття нібито запікають в диво-пічці.

Speedfactory і Storefactory - дітища відділу Adidas, присвяченого новим технологіям. Цей відділ називається командою Future, і його можна вважати своєрідним Google X для кросівок. У відділі працює 120 осіб - це досить мало для компанії зі штатом в 5000 співробітників. У центрі офісу стоїть невелика роборукою LBR iiwa від німецької компанії KUKA - інженери навчають її повторювати точні рухи руки людини, необхідні для виробництва взуття і нових матеріалів.

Неподалік є лабораторія MakerLab, заповнена рулонами тканини і всілякими машинами для шиття, деревообробки і 3D-друку. В атріумі знаходиться місце для зібрань, які проводяться під справжніми деревами - співробітники сидять, втупившись у ноутбуки поруч з амфітеатром, де на обіді регулярно слухають лекції в стилі TED. З боку здається, ніби потрапив в офіс стартапу, де працюють спортсмени.

З боку здається, ніби потрапив в офіс стартапу, де працюють спортсмени

Фото: Ériver Hijano

Adidas не в перший раз активно займається технологіями. У 1984 році компанія представила взуття під назвою Micropacer з вбудованим чіпом, який розраховував пройдену відстань, швидкість бігу і кількість спалюваних калорій. У цьому ж році вона випустила Fire - кросівки зі змінними вставками різної щільності. За останні роки Adidas показала ряд високотехнологічних кросівок, наприклад, Futurecraft 4D з роздрукованої на 3D-принтері підошвою, яка «була виготовлена ​​за допомогою світла і повітря». Нещодавно компанія розробила декілька продуктів, зроблених з матеріалу Parley Ocean Plastic - переробленого пластику, зібраного на Мальдівах благодійною організацією Parley.

В кінці цього року в США відкриється свій завод Speedfactory. Заводи Speedfactory будуть виробляти півмільйона пар взуття на рік - це мало в порівнянні з річним обсягом виробництва компанії, яке становить майже 300 мільйонів одиниць товару. Продукти Speedfactory призначені для певної категорії клієнтів, яка готова заплатити $ 260 за ексклюзивні кросівки.

Продукти Speedfactory призначені для певної категорії клієнтів, яка готова заплатити $ 260 за ексклюзивні кросівки

Фото: Alastair Philip Wiper

Деякі економісти вважають, що такі заводи, як Speedfactory, зададуть новий тренд. «Виробництво зможе, нарешті, вибратися з пастки, в якій сидить останні 20 років», - сказав Майкл Мандел, головний спеціаліст по стратегічної економіці некомерційної організації Progressive Policy Institute. Через дешевої робочої сили основне виробництво зараз відбувається в країнах Азії, але автоматизація праці може вирішити цю проблему. Заводи стануть будувати ближче до потенційних клієнтів, масове виробництво перетвориться в персоналізоване, і з'явиться більше робочих місць.

Але все ж малоймовірно, що Adidas відмовиться від своєї глобальної мережі поставок. В останні роки справи у компанії йдуть дуже добре - у другому кварталі 2017 року продажі збільшилися на 21%. «Якщо ви така компанія, як Nike чи Adidas, і заробляєте достатню кількість грошей за допомогою підрядників і заводів в різних країнах, то навряд чи вам захочеться скоріше все поміняти і інвестувати в автоматизацію, - вважає Сарош Курувілла, професор промислових відносин з Корнельського університету. - Люди люблять говорити про те, як технологія змінить світ, і зараз навколо цього багато галасу. Але потрібно враховувати і економіку. Думаю, все станеться набагато повільніше ».

Курувілла вважає, що заводи Speedfactory з'явилися тому, що компанія намагається відповідати очікуванням клієнтів. Завдяки популярності Amazon Prime люди звикли швидко отримувати потрібний товар. Іншими словами, Adidas просто хоче якомога швидше доставляти клієнтам персоналізовані продукти.

Джерело.

Матеріали по темі:

Як влаштоване життя на китайській фабриці айфонів

Як збирають Bugatti Chiron - один з найшвидших автомобілів на планеті

Уряд анонсував запуск 40 «розумних фабрик майбутнього»

Наступним великим художником може стати робот

Знайшли друкарську помилку? Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: