Статьи

Як почати займатися образотворчим мистецтвом разом з дитиною: готуємося до малювання

  1. Що вам може знадобитися.
  2. малювання
  3. чим малювати
  4. графічні матеріали
  5. На чому малювати
  6. Що ще?
особливо якщо раніше ви ніколи цього не робили

Частина перша. Готуємося до малювання

Що вам може знадобитися.

Знайомство і занурення у світ образотворчого мистецтва варто починати відразу за двома напрямками - практичного (малювання, ліплення та інша ручна робота) і теоретичному (вивчення, тобто фактично розглядання з малюком творів, створених справжніми майстрами) Знайомство і занурення у світ образотворчого мистецтва варто починати відразу за двома напрямками - практичного (малювання, ліплення та інша ручна робота) і теоретичному (вивчення, тобто фактично розглядання з малюком творів, створених справжніми майстрами). Повірте, одне від іншого невіддільне, а творчість вашого малюка, навіть поверхово знайомого з історією мистецтва, буде і багатше, і різноманітніше.

З чого ж почати?
Зрозуміло, обзавестися матеріалами - і для практики, і для теорії.

малювання

Для малювання потрібні фарби або олівці - різних видів, сортів, тонів і відтінків. Практика показала, що для самих маленьких найкраще - гуаш.

Її переваги:

  • легко відмивається і відпирається;
  • швидко висихає на будь-якому матеріалі;
  • поверх просохлої гуаші можна малювати іншим кольором - гуаш непрозора;
  • ця фарба нешкідлива - ні у одного з моїх маленьких учнів не було на неї алергії;
  • нарешті, вона несмачна! (Батьки найменших художників мене зрозуміють. Спробувавши (без шкоди для себе) один раз її на смак, надалі дитина буде, швидше за все, використовувати її тільки за прямим призначенням - тобто для малювання).

недоліки недоліки

  • упаковка - у баночок з гуашшю, як правило, щільно закриваються кришки, які дитина сама відкрити часто не в змозі, та й закрити як слід теж. Купуючи гуаш, вибирайте таку, щоб кришки легко відкручувалися і закручувалося (погано закрита гуаш швидко засохне);
  • обмежений набір кольорів. Цікава кольорова гамма - одне з головних достоїнств перших дитячих "творів", оскільки всі інші - краса малюнка, своєрідність композиції і т.п. прийдуть значно пізніше. Тому з перших же дослідів малювання потрібно вчити дитину змішувати фарби - спершу на аркуші, а потім і на палітрі;
  • короткий "термін життя" - маленькі діти малюють густо, "пастозно", тому цілу баночку гуаші можуть витратити на один малюнок. Будьте готові до того, що доведеться часто докуповувати по одній ті фарби, які закінчуються;
  • часом занадто їдкі, "кислотні" відтінки кольору. При виборі гуаші остерігайтеся занадто "отруйних" квітів - вони не прикрасять малюнок, а формуванню вміння "відчувати колір", швидше за все, зашкодять;
  • гуаш змінює колір при висиханні - для маленького "живописця" це не так уже й важливо (але саме тому професійні художники гуашшю користуються рідко).

акварель
переваги

  • фарба ніжна, прозора, малюнок виглядає легким і повітряним;
  • легко відмивається, відпирається, як правило, безпечна при попаданні в рот (вибирайте тільки акварель, спеціально призначену для дітей!);
  • як правило, зручно упакована - у відкриті лотки, по кілька кольорів в одній коробці (є, втім, акварель і в окремих баночках, і в тюбиках, але вона, скоріше, для дорослих художників);
  • термін життя акварелі довше, ніж у гуаші, однієї коробки вистачає надовго;

недоліки

  • при неделікатність з нею зверненні швидко брудниться, легко тече, досить довго сохне:
  • якщо її класти в кілька шарів на лист - малюнок, швидше за все, стане брудним - барвисті шари не перекривають один одного, а змішуються на аркуші;

Робота з аквареллю вимагає більшої майстерності і досвіду, ніж малювання гуашшю. Коли малюк навчиться досить легко управлятися з пензлем, купуйте і такими фарбами, вони відкриють нові можливості перед вашим юним даруванням.

чим малювати

Для роботи з фарбами знадобляться кисті Для роботи з фарбами знадобляться кисті. Обзаведіться для початку трьома - тонкої, середньої і товстої. Для перших двох (№№2-3 і 5-6) підійдуть білячі (але можна і будь-які інші), а товсті (9, 10 або 11), як показала практика, найкраще собачі (або поні). Вони менше лізуть і розсипаються при сильному натисканні - маленькі живописці працюють надзвичайно експресивно! Не купуйте дешеві комплекти кистей різних розмірів - вони "облисеют" перш, ніж дитина навчиться як слід тримати їх в руках.

Є непоганий спосіб навчити дитину правильно брати в руки пензель: розкриваєте праву ручку дитини долонькою вниз і вкладаєте пензлик нижній її частиною між великим і вказівним пальцями, потім просите малюка стиснути пальці. Зазвичай майже всі діти беруть її відразу правильно. Якщо не вийшло з першого разу - трохи підправте положення пальців. Якщо помітили, що пензлик знову в кулаці - зупиніть малювання і перекладіть пензлик правильно. Після десятка таких перекладань навіть однорічна дитина починає правильно тримати пензлик.

Я зазвичай кажу дітям, що з пензликом треба бути лагідним і ніжним. Можна своєю рукою поводити ручкою малюка по листу, показати напрямок руху і - знову ж - кілька разів зупинити, коли дитина натискає занадто сильно. Найважливіше в цих ситуаціях - терпляче зупиняти, пояснювати, допомагати.

Зараз багато педагогів практикують з найменшими малювання пальцями і долоньками. Чому б і ні - якщо, звичайно, ви придбали для цього спеціальні фарби. Але будьте готові до того, що при такому малюванні в рот потрапить набагато більше фарби, ніж якби ви дали малюкові пензлик. Крім того, далеко не всі діти легко переходять від малювання пальцями до роботи з пензлем.

Але не це головна причина, по якій ми з малюків не малюємо пальцями. А ось чому:

  • палець - він завжди однієї товщини, і лінія виходить товстої і одноманітною. Ось, наприклад, ми робимо малюнок звичайного дерева: для стовбура візьмемо кисть товстіший, для малювання гілок дерев краще взяти пензлик середньої товщини, а листя прописати найтоншою пензликом. Спробуйте-но те ж саме зробити пальцями!
  • ось малюк умочає пальчик в синю фарбу і малює, ну скажімо, хмару. Потім він хоче зробити поруч сонечко і умочає пальчик в жовту фарбу. Яке сонечко виходить? Правильно, зелене. А далі він малює червону пташку. Яка виходить пташка? Брудна, ось яка ... Не дуже-то зручно після кожного мазка ходити мити пальчики, а тим більше долоньки. Ось чому ми вважаємо за краще кисті.

графічні матеріали

Пастель - непоганий матеріал для малювання Пастель - непоганий матеріал для малювання. Пастельними крейдою можна робити лінійні малюнки, Штрихована і зафарбовувати поверхні, різні відтінки пастелі добре змішувати прямо на папері. Вона легко змивається з рук і одягу (а також з підлоги і з меблів - перевірено!). Пастель необхідно закріплювати - для цього під рукою потрібно тримати лак-аерозоль.

Будьте готові до того, що в дрібній крихті від обсипалася пастелі буде вся ваша квартира, і під вашими ногами постійно будуть поскрипувати розчавлені шматочки різнокольорової крейди. Все це відноситься і до "професійним" графічних матеріалів, таким, як вугілля, сангіна або соус - давати їх маленькій дитині бажано під вашим пильним наглядом.

Кольорові олівці - найбільш безпечний і нешкідливий "рисувальний" матеріал. Правда, зараз почали говорити про деяку небезпеку для малюка, що бере в рот графітний грифель. Олівці непогані для тренування дрібної моторики, підготовки руки до листа, виконання різних "розумних" завдань (наприклад, за методиками Монтессорі ) - малювання по крапках, обведення, штрихування і т.д. Однак їх колористичні можливості вкрай обмежені, і для малювання фарби все ж краще.

Олівці часто ламаються, тому варто обзавестися гарною точила. 3-4-річна дитина цілком здатний вже сам поточити свої олівці.

Фломастери - найгірше, що ви можете дати малюку для малювання. Вони не вимагають ніяких ручних зусиль, як олівці, кольору їх неприродно яскраві та насичені, мальовничих можливостей - змішання, отримання додаткових відтінків і т.п. - вони не майже допускають. Процес зняття і одягання ковпачків відволікає від малювання, а потім ковпачки починають губитися, і фломастери дуже швидко висихають. Малюки, як правило, сильно натискають на грифель, і він іде всередину фломастера без будь-якої можливості вийняти його назад. Звичайні фломастери вкрай погано відмиваються з рук і обличчя і абсолютно не відпираються. Якщо ж ви все ж будете купувати фломастери, вибирайте товстіший і обов'язково на водній основі, а не на спиртовій (дуже непогані фломастери англійської фірми CRAYOLA).

На чому малювати

Вам буде потрібно також якась основа для малювання. Це може бути альбомна або тетрадний папір, а може - спеціальна, велика, для креслення або для акварелі. Гарні для малювання фарбами старі шпалери - їх зворотна сторона нерідко має дуже цікаву фактуру. (Для "масштабного малювання" ми розгортали рулон шпалер дітям прямо на підлозі). Годяться непотрібні картонні коробки та ящики, шматки дерева, фанери або оргаліту, тканину, скло, кераміка, дерев'яні дошки, нераскрашенние дерев'яні ложки і "болванки" різних конфігурацій, глиняні та гіпсові фігурки і посуд або вироби з солоного тіста та багато чого ще. Не обов'язково спеціально купувати папір - озирніться, напевно знайдеться в домі що-небудь, що не шкода віддати «на розтерзання». Можна виділити стіну в дитячій і обклеїти її білим папером або світлими однотонними шпалерами (але доведеться її періодично переклеювати) або вішати великий аркуш паперу на стіну шпильками, замінюючи його на новий в міру необхідності.

Купувати мольберт (якщо кошти дозволяють) краще простий, дерев'яний, і при перших дослідах малювання на мольберті дуже важливо стежити за тим, щоб дитина не набирав на пензлик багато води - інакше фарба потече. А краще для початку малювати взагалі без води. Якщо у вас є можливість придбати мольберт - ви навряд чи пошкодуєте про цю покупку.

А взагалі-то малювати можна чим завгодно і на чому завгодно - крейдою на асфальті або дошці, зубною пастою на кахельної плитці, губною помадою на дзеркалі, пальцем по запітнілому склу або просто паличкою на піску ...

Що ще?

Ще вам знадобиться велика клейонка чи газети, щоб врятувати підлогу та килими, ваша стара майка чи чоловіча сорочка в якості "спецодягу" для юного живописця, кілька сухих і вологих ганчірок, а в подальшому ще баночка для води і палітра - дерев'яна, пластмасова або керамічна , на якій змішують фарби. При виборі палітри для малюка віддайте перевагу тій, де передбачені відділення для кожної фарби. Причому відділення ці повинні бути широкими (в маленьких осередках малюк не може ще змішувати фарбу, а на рівній поверхні без осередків фарби будуть зливатися).

Ось, мабуть, то головне, що вам може стати в нагоді для малювання.

У наступних замітках мова піде про те, що може знадобитися для ліплення і аплікації.

Частина 2

Валерія Білоцерківська, [email protected] , Викладач історії образотворчого мистецтва, естетичного виховання і художньої творчості.

Обговорення

vk 26.3.2005 -дуже була б вдячна, якщо поділитеся досвідом роботи в стилі пальчикової живопису

09.09.2008 21:27:38, maryana

Працюю з дітьми від трьох до семи років вже більше 16 років. Невеликий рада: зовсім необов'язково купувати гуашеві фарби з легко отварачівающіміся кришками, досить одного контейнера з щільно закривається кришкою, в якому ви будете зберігати вже відкриті баночки з гуашшю.

19.01.2008 23:14:00, Світлана

Хочу поділитися своїм досвідом малювання з дітьми пальцамі.Ну так ось: я працюю психологом з дітьми за цією методикою вже 2 года.Могу сказати точно: з дітьми з дитячим церебральним паралічем вона дає приголомшливі результати.Будучі студенткою педагогічного університету я писала диплом по темі малювання пальцями. Всі викладачі дивилися на мене як на божевільну. Всі брали більш буденні теми, типу особливостей пам'яті дітей з ДЦП АБО АУТІЗМОМ.І тут я зі своїми пальцями ... Незважаючи на всі захистилася я супер !!! Вообщем, я за цю методіку.Теперь про мінуси: дуже важка підготовка, дитина постійно брудниться, вічно щось роняется.Но позитивних моментів набагато більше: такого емоційного відгуку від дітей Ви не побачите ніколи (на мою думку) .Все це дуже цікаво для дітей, розвиває тактильну чутливість, моторику. Сенсорне сприйняття знову ж. Можна комбінувати малювання з якимись вправами на дрібну моторику, розвитку ВПФ.Короче, буду закруглятися, але скажу одно.Еслі немає можливості займатися з фахівцем, малюйте самі з дітьми пальцамі.Еслі кого зацікавила суть питання, можу розповісти докладніше, подельться досвідом і описами занять

26.03.2005 23:44:14, vk

Хочу поділитися своїм досвідом малювання з дітьми пальцамі.Ну так ось: я працюю психологом з дітьми за цією методикою вже 2 года.Могу сказати точно: з дітьми з дитячим церебральним паралічем вона дає приголомшливі результати.Будучі студенткою педагогічного університету я писала диплом по темі малювання пальцями. Всі викладачі дивилися на мене як на божевільну. Всі брали більш буденні теми, типу особливостей пам'яті дітей з ДЦП АБО АУТІЗМОМ.І тут я зі своїми пальцями ... Незважаючи на всі захистилася я супер !!! Вообщем, я за цю методіку.Теперь про мінуси: дуже важка підготовка, дитина постійно брудниться, вічно щось роняется.Но позитивних моментів набагато більше: такого емоційного відгуку від дітей Ви не побачите ніколи (на мою думку) .Все це дуже цікаво для дітей, розвиває тактильну чутливість, моторику. Сенсорне сприйняття знову ж. Можна комбінувати малювання з якимись вправами на дрібну моторику, розвитку ВПФ.Короче, буду закруглятися, але скажу одно.Еслі немає можливості займатися з фахівцем, малюйте самі з дітьми пальцамі.Еслі кого зацікавила суть питання, можу розповісти докладніше, подельться досвідом і описами занять

26.03.2005 23:40:14, vk

З приводу "пальчикових" фарб: за нашим досвідом недолік у них один - ціна, а товщина різна досягається за рахунок різних пальців, і при зміні кольору пальчики протираються вологою ганчіркою, 2-річка цю процедуру сам проробляє.

Я дуже хотіла б дізнатися, наскільки реально займатися з дітьми (в т.ч. і з чужими) художньою творчістю, не маючи спеціальної художньої освіти? Я працюю в дитячому центрі і ми плануємо почати новий (т. Н. Естетичний) курс, куди в тому числі плануємо включити і заняття з образотворчої діяльності. Багато читаю, цікавлюся всім, що може допомогти. Але немає художньої освіти. Скажіть, чи варто взагалі за це братися і не обману чи я надій наших дітей і їх батьків? З повагою, Вікторія, м Володимир

05.08.2004 15:30:28, Вікторія

Хотілося б дізнатися де можна пройти курси з ліплення, для того щоб потім займатися з дитиною вдома самій. Чи є взагалі такі курси? Дякуємо.

24.06.2004 00:48:56, Вікторія

Ми свого часу пробували все самі, але зараз подруги у кого діти цікавляться з чого почати, мені здається ця стаття дуже повна і не перенасичена інформацією.
Хочу задати питання, якщо звичайно це до вас? Хочу купити "гончарний круг" так званий Китай або Чехія, і той і інший працюють від батарейок і ножної педалі. Чи є якісь напрацювання з цього. Чи реально на такому апараті що або виготовити з глини?

26.05.2004 15:58:29, Марина

.

Коментувати можут "Як почати займатися образотворчим мистецтвом разом з дитиною: готуємося до малювання"

З чого ж почати?
Яке сонечко виходить?
Яка виходить пташка?
Що ще?
Я дуже хотіла б дізнатися, наскільки реально займатися з дітьми (в т.ч. і з чужими) художньою творчістю, не маючи спеціальної художньої освіти?
Скажіть, чи варто взагалі за це братися і не обману чи я надій наших дітей і їх батьків?
Чи є взагалі такі курси?
Хочу задати питання, якщо звичайно це до вас?
Чи реально на такому апараті що або виготовити з глини?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: