Статьи

Уральський кравець, який не помітив кризи: «Хороший клієнт залишає у мене 2-3 мільйони в рік»

Дмитро Шишкин займається чоловічим одягом вже майже 10 років

Єкатеринбурзький дизайнер Дмитро Шишкин пише кандидатську дисертацію про еволюцію чоловічого костюма. Річний обсяг свого бізнесу оцінює в 125-130 мільйонів рублів. Костюми його майстрів коштують від 150 тисяч рублів, а краватки від 8 тисяч. Шишкін говорить, що у нього немає конкурентів, і тому ціни збирається тільки підвищувати, а також планує запустити лінію одягу для широкої аудиторії в середній ціновій категорії і вийти з нею на міжнародний рівень.

Він займається виробництвом чоловічого одягу вже майже десять років і шиє для хокейного «Автомобіліста» і футбольного «Уралу», запустив в Єкатеринбурзі кравецьку мануфактуру - за його словами, першу таку в Росії. Тут в основному використовується ручна праця, працюють понад 100 кравців, закрійників і дизайнерів.

Крім виробничих приміщень, в будівлі на вулиці Горького знаходиться шоу-рум з примірочної і кабінетами. У планах 28-річного Шишкіна об'єднати всі площі мануфактури і створити єдиний простір, в яке можна буде перевезти весь свій бізнес. Але поки що він бореться за частину орендованих у адміністрації міста приміщень з мешканцями будинку .

На перших порах - в 2005-2006 роках - коли Шишкін шукав інвестиції для своєї справи, він звертався до влади за допомогою, субсидіями та грантами, але всюди отримував відмову. Сьогодні дизайнер каже, що легка промисловість в Росії - в занепаді, про імпортозаміщення чує тільки в пресі і реальної підтримки від держави не відчуває.

Кореспонденти E1.RU побували в гостях на кравецької мануфактурі Дмитра Шишкіна і запитали дизайнера про те, як в Росії підняти на ноги ручне виробництво, скільки чоловіків в Єкатеринбурзі витрачає на костюми по 2-3 мільйони в рік і чому у нас не вміють робити якісні тканини.

- Ви говорите, що в сучасній Росії, по суті, немає професії чоловічого кравця. У мене тоді звідси питання - а вона потрібна взагалі?

- Потрібна. На жаль, легка промисловість - це одна з найбільш відстаючих і проблемних сфер в країні. Все було розвалено в 90-і роки. Тому половина моїх кравців - це люди за 50. 30-40% наших співробітників - це молоде покоління, яких ми зараз вивчаємо і яким передаємо досвід.

- Нещодавно ми їздили до відмінних хлопцям-ковалям у Верхню Пишми, які відкрили свою майстерню і кузню . Займаються улюбленою справою і заробляють гроші. Своїми руками. Розповідають, що у більшості людей ставлення до ручної праці і до таких професій, як до маргінальних. А яке серед молоді ставлення до професії кравця?

- У багатьох в свідомості швачка - низькооплачувана професія. Щоб трошки прояснити ситуацію, скажу, що хороший кравець заробляє мінімум 40-50 тисяч рублів на місяць. Люди високого рівня навичок отримують ще більше. За роботу над одним костюмом я можу заплатити 50-60 тисяч. Тому тут завжди можна подумати: чи йти в якісь менеджери або піти вчитися. Щоб по-справжньому досягти навичок в чоловічому костюмі, потрібно багато років. Тому що це найскладніший елемент гардероба. Але ми тут, наприклад, вже через рік після навчання укладаємо учнівський договір, про те, що всі передані навички вони повинні у нас відпрацювати, так як це унікальні знання.

У цій сфері дуже низька конкуренція в зв'язку з тим, що майже немає професіоналів. Я збираю їх по крупицях. З іншого боку, тут важливо, що у нас немає ні культури пошиття, ні культури носіння чоловічого костюма. Тому поки індивідуальний пошив - це скоріше наша іміджева складова. Я на цьому майже нічого не заробляю, а іноді навіть йду в мінус.

Я на цьому майже нічого не заробляю, а іноді навіть йду в мінус

Незвична для слуху фраза «кравецькі мануфактура» зараз прикрашає фасад одного з житлових будинків на вулиці Горького в самому центрі Єкатеринбурга. За частина підвальних приміщень зараз йде судовий спір між мешканцями, адміністрацією міста і Дмитром Шишкіним

- Тоді розставимо всі крапки в цінниках: скільки буде коштувати, припустимо, один зшитий у вас класичний костюм-трійка?

- Мінімальна вартість - від 150 тисяч рублів. Сюди входить не тільки робота, а й тканини. Ми апріорі не працюємо з дешевими тканинами. Це все Англія, Італія і Швейцарія. При цьому корпоративний костюм, де більш проста технологія і який ми шиємо масовкою, може коштувати від 30 тисяч рублів. Він по суті нічим не відрізняється від магазинного, але при цьому краще підігнаний по фігурі. До слова, більшість тих, хто заявляє, що шиє сам, саме так і роблять. Ця технологія називається made to measure: зняли мірки, відправили на фабрику за кордоном, там внесли невеликі зміни в базові лекала і відшили на конвеєрі за три години.

- Ціна вже готових костюмів популярної марки Brioni буде приблизно порівнянна з цінами на ваші костюми ...

- Так. Логічніше застосовувати за такі гроші саме bespoke технологію, коли на людину будуються індивідуальні лекала, коли використовується ручна праця, коли виріб живе. Наша класична технологія називається bespoke tailoring, що дослівно перекладається як «костюм, зшитий на замовлення кравцем». Термін прийшов до нас зі знаменитій лондонській вулиці Sevile Row. На кожен виріб такого рівня один кравець витрачає не менше півтора місяців робочого часу.

На кожен виріб такого рівня один кравець витрачає не менше півтора місяців робочого часу

За словами Дмитра Шишкіна, потрібно 30-50 років стабільного життя, щоб в Росії з'явилося щось схоже на Великобританію в частині культури носіння костюмів

- Але, щоб це все розуміти, потрібна культура, а ви говорите, її у нас немає. Чи з'явиться вона і хто буде її нести в маси?

- Потрібно популяризувати подібні послуги і культуру носіння костюма, як з нашого боку, так і з боку самих чоловіків. У нас люди ще не досвідчені. У нас немає наступності поколінь, немає аристократії, немає потомствених бізнесменів. Поки ми перебуваємо на цьому відрізку, багато людей не сильно замислюються про свій зовнішній вигляд. Ті, хто думають, фінансово не можуть це підкріпити. В середньому нашим клієнтам, які в це вникають і починають розуміти, далеко за 40. Потрібно 30-50 років стабільного життя, щоб у нас з'явилося щось схоже на Англію в цьому сенсі.

Потрібно 30-50 років стабільного життя, щоб у нас з'явилося щось схоже на Англію в цьому сенсі

Краватка ручної роботи в одиничному екземплярі обійдеться покупцеві в середньому в 8 тисяч рублів. Через відсутність конкуренції криза майже не позначилася на роботі мануфактури, ціни тут знижувати не планують

- Акторам Джеймса Бонда ще в 1962 році почали шити класичні костюми у лондонського кравця Ентоні Сінклера. Скільки сьогодні послуги, подібні до ваших, можуть коштувати у Великобританії?

- Аналогічні послуги в Англії можуть коштувати близько 5 тисяч фунтів. 500-700 тисяч рублів. Все залежить від іменитості ательє і дорожнечі тканини. Те, що ми спробували створити тут в Єкатеринбурзі, це суміш англійського класичного bespoke-ательє, італійських Сарторі, таких, як Kiton, Isaia і Brioni. Ми постаралися створити щось таке, чого немає в країні. У кращому випадку в Росії є кілька ательє, які роблять щось схоже - і то по більш спрощеною технологією.

У кращому випадку в Росії є кілька ательє, які роблять щось схоже - і то по більш спрощеною технологією

Російська легка промисловість, розвалена в 90-і роки, на думку Шишкіна, зараз не може виробляти якісні висококласних тканин

- А є, може бути, у нас такі майстри, навчені сивиною, які не знайомі широкій громадськості, але десь в домашніх умовах шиють гарні чоловічі костюми?

- Такі є, я намагаюся влаштовувати їх на роботу. Був один майстер, але йому вже за 70, і він перестав працювати - Юрій Шалайко. У нас є Сергій Буланов - великий і недооцінений. Чистий стаж роботи у нього - 40 років. Він має профільну пітерське освіту і свого часу очолював Вільнюський будинок мод, був головним конструктором і має ступінь кандидата технічних наук. Коли він прийшов до нас, він першим вдихнув в нас нове життя, і ми почали розвивати більш високу майстерність. Всіх досвідчених чоловіків-кравців в країні ми намагаємося зацікавлювати і до нас запрошувати. Як правило, це люди, яким 50-60 років.

Як правило, це люди, яким 50-60 років

Велика примірочна мануфактури - сюди приходять заможні клієнти, кожен з яких залишає близько 2-3 мільйонів рублів на рік за піджаки і брюки

- Повертаючись до цифр: який річний обсяг бізнесу вашої компанії?

- В індивідуальному пошитті приблизно 25 мільйонів рублів. Корпоративний в рази більше - там більше 100 мільйонів. Але там і маржинальність інша. Хороший корпоративний контракт починається від 5-7 мільйонів. В індивідуальному пошитті хороший клієнт залишає 2-3 мільйони в рік.

В індивідуальному пошитті хороший клієнт залишає 2-3 мільйони в рік

Головний кравець мануфактури Шишкіна - кандидат технічних наук Сергій Буланов. На схилі радянської епохи і в перебудовні часи очолював широко відомий «Ризький будинок моди»

- Про хокейний клуб «Автомобіліст» ми вже знаємо , А які ще компанії є вашими клієнтами?

- Ми давно співпрацюємо з Уралвагонзаводом і з «Газпромом». Ми також працюємо з «Лукойлом», хокейним клубом «Югра» і ось зараз починаємо працювати з хокейним клубом ЦСКА.

- А для якої компанії, громадської організації або, може бути, партії ви б зробили роботу безкоштовно, для підтримки іміджу і статусу?

- Думаю, що до Олімпіади в Сочі, якби мене попросили розробити колекцію замість Bosco . Ми патріоти і такий соціально значущий масштабний проект почали б «за спасибі». Нещодавно я зустрічався з представниками Союзу інженерів Росії - дуже велика асоціація - і ми для них будемо розробляти зразки безкоштовно.

Нещодавно я зустрічався з представниками Союзу інженерів Росії - дуже велика асоціація - і ми для них будемо розробляти зразки безкоштовно

Такі краватки з мануфактури Шишкіна зараз носить тренерський склад і адміністрація хокейного клубу «Автомобіліст»

- До речі, в тему імпортозаміщення. У мене є комплект Bosco, якраз олімпійський. На етикетці всередині шапки написано, що вона зроблена в Канаді, а на куртці - в Китаї. У російській компанії нічого не зроблено в Росії. Це взагалі реально тут шити подібне?

- Все реально. Ми все робимо в Росії. Високої якості, будь-якого виду і форми. Дуже прикро, що політику імпортозаміщення, про яку в пресі стільки говориться, насправді ми особливо не відчуваємо. Ми залучаємо клієнтів будь-якими методами і способами, але вони в останню чергу повинні думати про те, що ми місцевий виробник. Йому важлива ціна, якість і терміни. Держава, на жаль, ніяк не стимулює і не підтримує нас. Ніякі гранти ми не отримуємо. Коли я починав проект і був деякий недолік фінансування, я намагався звернутися до всіх можливих органи, але мені всюди ввічливо відмовляли. Очевидно, що ми не пріоритетна сфера промисловості, незважаючи на те, що створюємо робочі місця і платимо податки. Все доводиться робити своєю працею.

Все доводиться робити своєю працею

Дмитро Шишкин каже, що більшість вважає професію швачок і кравців низькооплачуваної. До того ж в країні немає навчальних закладів, які б готували професійних кравців

- Ще про імпортозаміщення. Ви говорили, що використовуєте європейські тканини. Російські виробники коли-небудь зможуть зробити щось якісне, чим би ви могли замінити товари з Європи?

- В області недорогих тканин, трикотажу та економічних костюмів - так. В області високих новаторських елітних матеріалів потрібно одне-два покоління, щоб поставити на ноги саме текстильну промисловість - ту, яка матеріали виробляє. Швейну можна за 10-15 років вивести на дуже високий рівень, а виробництво тканин високого порядку - це набагато більш складний і трудомісткий процес. Це найближчим часом навряд чи. Що стосується дорогого чоловічого одягу, то в найближчі років 30 ми будемо цілком залежати від Європи. У нас 100% тканин з Англії, Італії, Швейцарії та Бельгії. Англо-італійські матеріали - це приблизно 85% з усього обсягу.

- Через санкції якось ускладнилася робота з виробниками тканини і фурнітури з Європи?

- Бувають затримки з доставкою, а при нинішніх курсах валют це ще й подорожчало все.

- Бувають затримки з доставкою, а при нинішніх курсах валют це ще й подорожчало все

Михайло Карімов шиє штани вже чотири роки. На одні штани у нього йде близько 50 годин

- Який потенціал у вашого виробництва індивідуальних костюмів в Єкатеринбурзі?

- Ми вважали: приблизно 10 тисяч чоловік в місті можуть користуватися в теорії нашими послугами. Зараз у нас обслуговується близько 500 осіб. Поки ми займаємося популяризацією, розвитком навичок і поліпшенням технологій і не форсуємо події. Але як тільки ми остаточно обгрунтуємо і вся наша швейна мануфактура буде цілісною і єдиною, ми почнемо активну експансію.

- Протягом останнього року підприємці активно говорять про кризу: закриваються підприємства, звільняють людей. Як на вас позначилася економічна ситуація?

- У нас в країні все займаються дешевими неякісними товарами. У легкій промисловості все на дуже низькому рівні. Дешева дитячий одяг, спецодяг, трикотаж. У них є міжвидова конкуренція, плюс Китай і Туреччина завалюють своєю продукцією. Ми ж займаємо ніші, в яких фактично немає конкуренції. Тут потрібні більш високі технології і великі інвестиції. Тому ми на собі кризу особливо не відчуваємо.

Тому ми на собі кризу особливо не відчуваємо

Юлія Бекетова 15 років займається пошиттям чоловічих сорочок. Навіть з таким досвідом на одну сорочку у неї йде 5-7 днів. Майстри, які вперше беруться за таку роботу, іноді витрачають по місяцю

- Але тоді таке питання: а в найближчі 10-20 років в цій сфері конкуренція взагалі з'явиться?

- Через 10-20 років не з'явиться. Я впевнений в цьому. Тому що бачу, що технології ці практично вимираючі, а чоловіки-кравці - зникаючий вид. Всіх я намагаюся залучати до себе.

- А з жіночим одягом така ж ситуація? Адже в Єкатеринбурзі безліч дизайнерів, ательє і приватних майстрів.

- Жіночий одяг навіть не варто порівнювати з чоловічою. Із сотні жіночих майстрів тільки один зможе зшити чоловічу сорочку так, як це повинно бути. А піджаки взагалі ні на якому рівні не можна порівнювати з найскладнішим жіночим весільним платтям, навіть якщо там є тисяча ручних стібків. Це зовсім інший рівень з точки зору побудови лекала. Тому в жіночій сфері і конкуренція вище, і дизайнерів більше. Тільки в Єкатеринбурзі їх чоловік 30-40.

Ось ви знаєте дизайнерів чоловічого одягу в Росії? Був раніше один в Санкт-Петербурзі і один в Москві, але обидва вже не працюють в цій сфері. Тому що, щоб бути дизайнером чоловічого одягу, потрібно мати виробничу базу і технології.

Шишкін говорить, що костюми за технологією bespoke, повністю зшиті за мірками клієнта, в столиці класичної чоловічої моди Великобританії можуть коштувати 500-700 тисяч рублів

- На завершення - про ваші плани. Коли збираєтеся поневолити всесвіт?

- Після завершення всіх робіт з облаштуванням наших приміщень на Горького ми збираємося почати випуск готового одягу. Це буде комерційний проект, і ми будемо шити одяг для широкої аудиторії. Це буде приблизно рівень Henderson (російський бренд чоловічого одягу. - Прим. Ред.). Це серйозне завдання, з якою ми будемо виходити не тільки на російський, а й на міжнародний рівень. Що стосується корпоративних замовлень - тут подальша експансія: у нас величезна кількість великих холдингів, держкорпорацій і великих компаній, які можуть стати нашими клієнтами. Ну, і, звичайно, подальший розвиток в індивідуальному пошитті. Це три наших базових напрямки.

Це три наших базових напрямки

Підгінним піджак для гравців і тренерів футбольної команди «Урал» Підгінним піджак для гравців і тренерів футбольної команди «Урал»   Тут розробляють і виробляють не тільки строгі піджаки та костюми для спортивних клубів Тут розробляють і виробляють не тільки строгі піджаки та костюми для спортивних клубів. Дизайнери придумують фірмовий стиль цілком і роблять в тому числі чохли для телефонів і шкіряні щоденники Всі тканини і фурнітура, які використовуються при пошитті, зроблені в Європі. В основному в Італії та Англії

Текст: Олексій МЕРКУЛОВ
Фото: Ілля ДАВИДОВ / E1.RU

У мене тоді звідси питання - а вона потрібна взагалі?
А яке серед молоді ставлення до професії кравця?
Чи з'явиться вона і хто буде її нести в маси?
Скільки сьогодні послуги, подібні до ваших, можуть коштувати у Великобританії?
А для якої компанії, громадської організації або, може бути, партії ви б зробили роботу безкоштовно, для підтримки іміджу і статусу?
Це взагалі реально тут шити подібне?
Російські виробники коли-небудь зможуть зробити щось якісне, чим би ви могли замінити товари з Європи?
Через санкції якось ускладнилася робота з виробниками тканини і фурнітури з Європи?
Як на вас позначилася економічна ситуація?
А з жіночим одягом така ж ситуація?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: