Статьи

ДІАГНОСТИКА МІЖПІВКУЛЬНОЇ АСИМЕТРІЇ У СПОРТСМЕНІВ-ігровики

  1. бібліографічна ПОСИЛАННЯ

1 Ігнатьєва Л.Є. 1 Майдокіна Л.Г. 1

1 ФГБОУ ВО «Мордовський державний педагогічний інститут ім. М. Є. Евсевьева »

У статті розглядається проблема виявлення зв'язків між спрямованістю і ступенем асиметрії зі спеціалізацією в ігрових видах спорту. Авторами описані результати діагностики міжпівкульна асиметрії у спортсменів-ігровиків. Дослідження проводилося на базі Науково-практичного центру фізичної культури і здорового способу життя ФГБОУ ВО «Мордовський державний педагогічний інститут імені М.Є. Евсевьева »в 2015 році. У дослідженні взяли участь 40 юнаків, що займаються ігровими видами спорту у віці від 18 до 20 років. 20 з них спеціалізуються у футболі, інші в баскетболі. Особливу увагу приділено порівняльному аналізу показників міжпівкульна асиметрії у представників різних ігрових видів спорту. Було виявлено, що явище «ліворукості» вдвічі частіше зустрічається у футболі, більшою схильністю до амбідекстрія і «абсолютного« правшество »володіли баскетболісти. У баскетболі, в зв'язку з особливостями виду спорту, де основні техніко-тактичні дії виконуються провідною рукою, в процесі гри явище амбідекстрія відсутня і яскраво виражено «правшество-левшество». Таким чином, безсумнівно, вид спортивної діяльності формує особливості функціональної моторної асиметрії у спортсменів-ігровиків. Облік цих особливостей при спортивному відборі та в ході навчально-тренувального процесу дозволить домогтися більш високих результатів.

функціональна міжпівкульна асиметрія

«Правшество»

«Левшество»

ігрові види спорту

1. Ігнатьєва Л.Є., Шамрова Е. А. Створення Кабінету системної діагностики та паспортизації здоров'я на базі факультету фізичної культури МордГПІ ім. М. Є. Евсевьева // здоров'язберігаючих освіту. - 2013. - № 2. - С. 47-50.

2. Майдокіна Л.Г., Кудашкіна О.В. Розвиток саморегуляції спортсмена в системі його психологічної підготовки // Теорія і практика фізичної культури. - 2014. - № 8. - С. 18-21.

3. Майдокіна Л.Г., Маринкина Н.А. Дослідження функціональних станів юних гімнастів // Сучасні проблеми науки та освіти. - 2015. - № 1-2: URL: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=20047.

4. Рябова Н.В. Мордовський базовий центр педагогічної освіти як інноваційне структурний підрозділ інституту // Гуманітарні науки і освіту. - 2012. - № 2 (10). - С. 41-45.

5. Хачатурова І.Е. Функціональні асиметрії у спортсменів, що спеціалізуються в кульовій стрільбі: автореф. дис. ... канд. біол. наук / Інна Едуардівна Хачатурова. - Краснодар, 2012. - 24 с.

6. Шукшина Т.І. Мордовський базовий центр педагогічної освіти як інноваційна модель підготовки вчителя // Російський науковий журнал. - 2011. - № 4. - С. 76-85.

Зростання спортивних результатів тісно пов'язаний з вдосконаленням методики тренування і розвитком знань про фізичних і психічних резервних можливостях людини. Застосування збільшуються обсягів та інтенсивності тренувальних впливів для вдосконалення технічної і фізичної підготовки в даний час себе вичерпує. Тому активно ведеться пошук нових шляхів підвищення ефективності підготовки спортсменів до досягнення високих спортивних результатів.

Процес виховання спортсменів високого класу ведеться на рівні граничних фізичних і психічних напруг [2, 3]. Це зумовлює поглиблення наукових уявлень про фізіологічні механізми вдосконалення функціональних резервів людського організму в процесі адаптації до зростаючих навантажень. Принципово важливо, що у спортсменів вищої кваліфікації оптимальна адаптація спостерігається при використанні навантажень, орієнтованих на максимальне розвиток генетично обумовлених індивідуальних задатків, облік всіх аспектів спортивної обдарованості людини. Проблеми розкриття індивідуальних резервів людини зачіпають наукові інтереси багатьох фахівців: спортивних фізіологів, біомеханіка, психологів, медиків, теоретиків і практиків фізичної культури і спорту [5].

Надійність рухових дій визначається морфогенетическими особливостями організму, що забезпечують їх стійкість, і залежить від наявності необхідного рівня асиметрії при виконанні руху. Асиметрія рухів дозволяє знизити їх невизначеність і збільшити стійкість внаслідок можливості вибору оптимального варіанта структури руху. Однак в традиційних підходах до методики навчально-тренувальних занять недостатньо враховуються індивідуальні особливості спортсменів і їх відповідність специфіці вимог обраного виду спорту, що негативно позначається на підготовленості, фізичному розвитку і психологічному стані спортсмена. У той же час організм в ході еволюції сформував механізми нервової системи, що забезпечують вибір. До них можна віднести фундаментальні закономірності діяльності мозку людини - межполушарную асиметрію і міжпівкульна взаємодія, які в значній мірі детерміновані генетичними механізмами і в той же час знаходяться під впливом соціального і професійного, в тому числі спортивного, тренінгу.

Проблема функціональних асиметрій в спорті з кожним роком залучає все більше дослідників. Йдеться про виявлення зв'язків між спрямованістю і ступенем асиметрії зі спортивної спеціалізацією. Виділено основні фактори, що впливають на морфологічну і функціональну асиметрію: вихідний генетично зумовлений рівень асиметрії, вид спорту, кваліфікація, вік займається і стаж занять.

Відомо, що нейрофізіологічної основу індивідуальних відмінностей рухової діяльності людини складає індивідуальний профіль асиметрії. Відображаючи особливості регуляторних механізмів, він є одним з факторів, що диференціюють резерви зростання функціональних можливостей людини. Це визначає актуальність і перспективність розгортання системних досліджень функціональних асиметрій у представників різних видів спорту, оцінку впливу індивідуального профілю асиметрії на різні аспекти спортивної діяльності [5].

Мета дослідження

Мета дослідження полягає в діагностиці і виявленні особливостей міжпівкульна асиметрії у спортсменів-ігровиків.

Матеріал і методи дослідження

Дослідження проводилося на базі Науково-практичного центру фізичної культури і здорового способу життя ФГБОУ ВО «Мордовський державний педагогічний інститут імені М. Є. Евсевьева» в 2015 році. Науково-практичний центр фізичної культури і здорового способу життя (НВЦ) є інноваційним структурним підрозділом Центру колективного користування «Мордовський базовий центр педагогічної освіти». Робота НВЦ пов'язана з практико-орієнтованої діяльністю, що включає науково-дослідну роботу. Створення названих інноваційних структурних підрозділів на базі Мордовського державного педагогічного інституту імені М. Є. Евсевьева орієнтована на вирішення проблем модернізації російського педагогічної освіти шляхом створення інноваційних моделей підготовки сучасного педагога [1, 4, 6].

В експерименті взяли участь 40 юнаків, що займаються ігровими видами спорту у віці від 18 до 20 років. 20 з них спеціалізуються у футболі, інші - в баскетболі.

Для визначення функціональної асиметрії використовувався ряд методик:

- метод анкетування із застосуванням сенсибилизированного опитувальника М. Аннет, що дозволяє виявити ступінь домінування правої (лівої) руки;

- моторні проби А. Р. Лурія виявлення більш точної і провідною руки (ноги): «попадання в ціль з відстані 5 м від мішені», «переплетення пальців», «перехрещення рук (ніг)», «тест на аплодування», « тест на рукостискання »;

- бланковий теппінг-тест з розрахунком коефіцієнта асиметрії, застосовуваний для оцінки темпу, ритму і стійкості рухів правої і лівої руки: на аркуші паперу, розділеному на 4 частини, випробовуваний повинен олівцем ставити крапки послідовно в 4 частинах листа протягом певного проміжку часу (30 с). Фіксується число ударів, зроблене правою і лівою рукою, а потім розраховується коефіцієнт асиметрії за такою формулою: Касс. - [(Nпр - Nлев) / (Nпр + Nлев)] х 100, де Касс. - коефіцієнт асиметрії, Nпр - число ударів, зроблене правою рукою, Nлев - число ударів, зроблене лівою рукою;

- динамометр з розрахунком коефіцієнта асиметрії сили м'язів кисті проводиться за допомогою ручного динамометра за загальноприйнятою методикою, при цьому провідною вважається рука, що перевершує іншу за силою більше, ніж на 2 кг; різниця в силі менше 2 кг до уваги береться. Коефіцієнт асиметрії сили м'язів кисті розраховувався за формулою: А = S / D (А - коефіцієнт асиметрії сили м'язів кисті, D - м'язова сила правої кисті, S - м'язова сила лівої кисті);

- методика визначення асиметрій аналізаторних систем по А. П. Чуприкова, що включає тести «підзорна труба», «цокання годинника».

Результати дослідження та їх обговорення

Отже, результати анкетування баскетболістів показали, що 84,1% з них є праворукими, 5,8% - переважно праворукими, 10% - ліворукими. Результати анкетування футболістів показали, що 70,4% з них є праворукими, 9,5% - переважно праворукими, 19,1% - ліворукими (рисунок 1).

Результати анкетування футболістів показали, що 70,4% з них є праворукими, 9,5% - переважно праворукими, 19,1% - ліворукими (рисунок 1)

Мал. 1. Прояв правшество-ліворукості представників різних видів спортивних ігор за результатами зведеного сенсібілітірованного опитувальника (ТП - тільки правою, ПП - частіше правої, СПД - частіше лівої, ТП - тільки лівої)

Моторні проби показали наявність 82% праворуких баскетболістів і 18% ліворуких. Причому провідною ногою права є у 77,5%, а ліва - у 22,5%. Аналіз сенсорних систем показав, що ведучий очей у 70% правий, у 30% - лівий; провідне вухо у 55% ​​праве, у 45% - ліве.

Моторні проби виявили 76% праворуких футболістів і 24% ліворуких. Причому провідною ногою права є у 80%, а ліва - у 20%. Аналіз сенсорних систем показав, що ведучий очей у 75% правий, у 25% - лівий; провідне вухо у 60% праве, у 40% - ліве.

Результати динамометрії довели переважну праворукість баскетболістів. Різниця між середніми показниками динамометрії правої та лівої кисті є достовірною (P <0,02) і склала в середньому 3,5 кг. При цьому слід зазначити, що в групі баскетболістів за результатами динамометрії виявлено 10% ліворуких спортсменів.

Результати динамометрії також довели переважну праворукість футболістів. Різниця між середніми показниками динамометрії правої та лівої кисті не є достовірною (P> 0,05) і склала в середньому 2,5 кг. При цьому слід зазначити, що в групі футболістів за результатами динамометрії виявлено 20% ліворуких спортсменів (таблиця).

Порівняльний аналіз показників межполушарной асиметрії

у спортсменів-ігровиків

показники

баскетболісти

футболісти

M ± m

t

P

M ± m

t

P

права

ліва

права

ліва

кистьова динамометрия

39,915

± 0,915

36,345

± 0,934

t = 2,73

P <0,02

39,87

± 0,79

37,4 ±

0,998

t = 1,941

P> 0,05

Коефіцієнт асиметрії кистьовий динамометр

0,908 ± 0,022

t = 0,929

P> 0,05

0,935 ± 0,019

t = 0,929

P> 0,05

Теппінг-тестування

348,65 ± 9,807

324,45 ± 8,134

t = 1,899

P> 0,05

325,75 ±

9,192

309,05 ± 7,67

t = 1,349

P> 0,05

коефіцієнт асиметрії

теппінг-тестування

3,502 ± 0,724

t = 0,864

P> 0,05

2,452 ± 0,977

t = 0,864

P> 0,05

Результати теппінг-тестування баскетболістів виявили 10% ліворуких спортсменів. Темп, ритм і стійкість рухів правої і лівої руки відповідно до даного тесту знаходяться в межах 348,65 ± 9,807 і 324,45 ± 8,134 відповідно. Коефіцієнт асиметрії даного показника коливається в межах від 3 до 7,5 у праворуких; в межах від -4,1 до -6,52 у ліворуких.

Результати теппінг-тестування футболістів також виявили 20% ліворуких спортсменів. Темп, ритм і стійкість рухів правої і лівої руки відповідно до даного тесту знаходяться в межах 325,75 ± 9,192 і 309,05 ± 7,67 відповідно. Коефіцієнт асиметрії даного показника коливається в межах від 1,84 до 9,02 у праворуких; в межах від -4,12 до -8,15 у ліворуких (таблиця).

Порівняльний аналіз результатів анкетування спортсменів-ігровиків показав, що серед баскетболістів приблизно на 14% більше праворуких, в порівнянні з футболістами. Серед останніх більш ніж на 9% переважають ліворукі.

Результати моторних проб збіглися з результатами самоаналізу ігровиків, проведеного за допомогою опитувальника Аннет. Необхідно відзначити, що при виявленні точної руки з'ясувалося, що провідна рука в 100% випадків є більш точною. Права нога є точною у 70% баскетболістів і у 75% футболістів. Ліва нога є точною у 30% баскетболістів і у 75% футболістів. Дані результати можна пояснити специфікою виду спорту. Футболістові необхідно однаково добре володіти технічними прийомами гри правою і лівою ногою. Дана специфіка у баскетболістів відсутня. При цьому провідною ногою у представників обох видів спорту в 85% випадків є права.

Сенсорні асиметрії у представників обох видів спорту справа наліво і незначно відрізняються один від одного. Можливо, це пов'язано з тим, що обидва види спорту є командними з властивими їм ігровими завданнями і взаємодіями.

Порівняльний аналіз коефіцієнтів асиметрії кистьовий динамометр футболістів і баскетболістів показав, що різниця показників незначна.

Можливо, це пов'язано з тим, що у баскетболістів на руки покладається набагато більше функцій в силу специфіки гри, тому обидві руки повинні бути добре розвиненими, а у футболістів сила м'язів рук відходить на другий план, тому що ігрові завдання вирішуються за допомогою ніг. Тому коефіцієнт асиметрії знаходиться приблизно на одному кордоні.

При аналізі коефіцієнтів асиметрії теппінг-тестування виявилося, що різниця середнього показника баскетболістів більш ніж на одиницю перевищує середній показник футболістів. Це говорить про те, що в баскетболі необхідний вибір руки, з відповідним темпом, ритмом і стійкістю рухів, що виконує основні технічні прийоми гри (кидки в кільце виробляються завжди провідною рукою), тоді як у футболі це не настільки важливо, звідси і стає видно різницю між ними (малюнок 2).

Мал. 2. Прояв асиметрії динамометрії кисті і теппінг-тестування представників різних видів спортивних ігор (кас. Д. - коефіцієнт асиметрії показника динамометрії, Кас. Т. - коефіцієнт асиметрії показника теппінг-тестування)

висновки

Таким чином, в ході діагностики сенсорних і моторних асиметрій спортсменів-ігровиків було виявлено, що різні ігрові види спорту з властивою їм специфікою ігрових дій сприяють закріпленню різних типів асиметрій. Так, незважаючи на те, що у переважної більшості футболістів провідною ногою є права (80%), при виконанні техніко-тактичних дій у них однаково результативно (точно) діють обидві ноги. Тобто в процесі гри проявляється явище амбідекстрія. Тоді як для баскетболістів і ведучої і більш точної ногою в 70% випадків є права.

Виявлено, що у баскетболістів, в зв'язку з особливостями виду спорту, де основні техніко-тактичні дії виконуються провідною рукою, в процесі гри яскраво виражено «правшество-левшество», тобто переважання провідною руки, вона ж є більш точною. Також баскетболісти мали більшою схильністю до амбідекстрія і «абсолютного правшество». У футболі явище «ліворукості» зустрічається вдвічі частіше, ніж у баскетболі.

Сенсорні асиметрії за результатами діагностики у представників обох видів спорту справа наліво і незначно відрізняються один від одного. Швидше за все, це пов'язано з тим, що обидва види спорту є командними з властивими їм ігровими завданнями і взаємодіями.

Сучасна система відбору спортсменів для занять спортивними іграми вимагає пошуку нових підходів і вдосконалення вже наявних методик. Це пов'язано з необхідністю підвищення рівня підвищення майстерності ігровиків в ситуації, що в даних видах спорту ситуації на сьогоднішній день. Одним з найбільш перспективних напрямків є відбір спортсменів на основі врахування генетичних маркерів спортивних здібностей, одним з яких є функціональна моторна асиметрія.

Саме в ігрових видах спорту облік асиметрії рухових дій може сприяти більш швидкому вдосконаленню спортивних навичок, технічних прийомів, тактично правильному розподілу гравців на полі. В даний час особливості функціональної моторної асиметрії спортсменів-ігровиків практично не враховуються тренерами при організації навчально-тренувального процесу, що природно знижує його ефективність. Причому, як показали результати нашого дослідження, кожен окремий ігровий вид спорту характеризується своєрідністю в прояві моторної асиметрії. Облік виявлених в ході діагностик особливостей міжпівкульна асиметрії при спортивної відборі і в ході навчально-тренувального процесу дозволить домогтися більш високих спортивних результатів в короткі терміни.

Робота виконана в рамках гранту на проведення науково-дослідних робіт з пріоритетних напрямів наукової діяльності вузів-партнерів по мережному взаємодії (МГПИ-ЧДПУ). Тема: «Сучасні технології діагностики здоров'я та функціонального стану організму студентів в умовах вищого навчального закладу».

бібліографічна ПОСИЛАННЯ

Ігнатьєва Л.Є., Майдокіна Л.Г. ДІАГНОСТИКА МІЖПІВКУЛЬНОЇ АСИМЕТРІЇ У СПОРТСМЕНІВ-ігровики // Сучасні проблеми науки та освіти. - 2016. - № 4.;
URL: http://www.science-education.ru/ru/article/view?id=24982 (дата звернення: 14.06.2019).

Пропонуємо вашій увазі журнали, что видають у видавництві «Академія природознавства»

(Високий імпакт-фактор РИНЦ, тематика журналів охоплює всі наукові напрямки)

Ru/ru/article/view?
Ru/ru/article/view?

Новости

Адрес:
пр. Пушкина 16

Телефоны клуба:
056-79-000-37
099-078-90-99
067-689-07-01
093-403-17-02

Режим работы:
ПН – ПТ: 9.00-21.00 СБ: 10.00-17.00

Следите за нами: